استیک ارز دیجیتال به چه معناست و بهترین روش های کسب درآمد از استیکینگ (Staking) کدام اند؟

استیک ارز دیجیتال به چه معناست و بهترین روش های کسب درآمد از استیکینگ (Staking) کدام اند؟

اگر در بازار رمزارزها فعال باشید به احتمال زیاد یا با مفهوم استیکینگ Staking آشنا هستید یا حداقل یکبار اسم آن را شنیده‌اید. استیک ارز دیجیتال روشی است که تراکنش‌های بسیاری از بلاک چین‌ها به واسطه آن تایید می‌شود و به شرکت‌ کنندگان اجازه می‌دهد تا به واسطه دارایی‌های خود پاداش کسب کنند.

اما استیک کردن ارز دیجیتال چیست؟ ما در این مقاله دپارتمان رمز ارز بیتریوم به دنبال پاسخ دادن به این سوال بنیادی هستیم و در ادامه خواهیم یافت که استیکینگ و اثبات سهام چیست؟ به چه روش‌هایی می‌توان رمزارزها را استیک کرد؟ چه انواعی دارد؟ آیا سودآور است یا نه؟ مزایا و معایب استیک کردن چیست؟ و در آخر به معرفی بهترین رمزارزها برای استیک کردن می‌پردازیم. در این مقاله تا انتها همراه آکادمی بیتریوم باشید

استیکینگ Staking در کریپتو چیست؟

استیکینگ Staking راهی برای به کار انداختن رمزارز شما و کسب پاداش در آن است. اگر سرمایه گذار ارزهای دیجیتال هستید، سرمایه گذاری مفهومی است که اغلب درباره آن شنیده اید. شرط‌بندی روشی است که بسیاری از ارزهای دیجیتال تراکنش‌های خود را تأیید می‌کنند و به شرکت‌کنندگان اجازه می‌دهد تا در دارایی‌های خود پاداش کسب کنند.

استیکینگ ارزهای دیجیتال چیست؟

استقرار ارزهای دیجیتال فرآیندی است که شامل تعهد دارایی های رمزنگاری شما برای پشتیبانی از شبکه بلاک چین و تایید تراکنش ها می شود. با ارزهای رمزنگاری شده که از مدل اثبات سهام برای پردازش پرداخت‌ها استفاده می‌کنند، در دسترس است. این یک جایگزین انرژی کارآمدتر برای مدل اصلی اثبات کار است. اثبات کار مستلزم دستگاه های استخراجی است که از قدرت محاسباتی برای حل معادلات ریاضی استفاده می کنند.

استیک ارز دیجیتال به چه معناست و بهترین روش های کسب درآمد از استیکینگ (Staking) کدام اند؟

استیکینگ می تواند راهی عالی برای استفاده از رمزنگاری شما برای ایجاد درآمد غیرفعال باشد، به خصوص به این دلیل که برخی از ارزهای دیجیتال نرخ بهره بالایی را برای سهام ارائه می دهند. قبل از شروع، مهم است که به طور کامل درک کنید که چگونه سهام رمزگذاری کار می کند.

همچنین بخوانید: پادکست راه های کسب درآمد از رمز ارزها

نحوه کارکرد سهام در ارزهای دیجیتال چیست؟

با ارزهای دیجیتالی که از مدل اثبات سهام استفاده می کنند، یک نوع استیکینگ است که نحوه اضافه شدن تراکنش های جدید به بلاک چین را انجام می دهند.

ابتدا، شرکت‌کنندگان سکه‌های خود را به پروتکل ارزهای دیجیتال گرو می‌گذارند. از میان این شرکت کنندگان، پروتکل اعتباردهنده هایی را برای تأیید بلوک های تراکنش ها انتخاب می کند. هر چه تعداد کوین های بیشتری را گرو بگذارید، احتمال اینکه به عنوان اعتبارسنجی انتخاب شوید بیشتر می شود.

هر بار که یک بلوک به بلاک چین اضافه می‌شود، سکه‌های ارزهای دیجیتال جدید ضرب می‌شوند و به عنوان پاداش برای اعتبارسنجی آن بلاک توزیع می‌شوند. در بیشتر موارد، جوایز همان نوع ارز دیجیتالی است که شرکت کنندگان در آن استیکینگ می کنند. با این حال، برخی از بلاک چین ها از نوع متفاوتی از ارزهای دیجیتال برای پاداش استفاده می کنند.

اگر می‌خواهید ارز دیجیتال را به اشتراک بگذارید، باید یک ارز دیجیتال داشته باشید که از مدل اثبات سهام استفاده می‌کند. سپس می‌توانید مقداری را که می‌خواهید به اشتراک بگذارید انتخاب کنید. شما می توانید این کار را از طریق بسیاری از صرافی های رایج ارزهای دیجیتال انجام دهید.

بیشتر بخوانید: بهترین صرافی های ارز دیجیتال خارجی برای ایرانیان در2023 کدام اند؟

کوین های شما هنوز در اختیار شما هستند، وقتی آنها را استیکینگ می کنید. شما اساساً آن سکه‌های شرط‌بندی شده را به کار می‌گیرید، و می‌توانید بعداً اگر می‌خواهید آن‌ها را معامله کنید، آن‌ها را رها کنید. ممکن است فرآیند بازگشایی آنی نباشد. در مورد برخی از ارزهای رمزنگاری شده، شما باید برای حداقل زمان کوینها را به اشتراک بگذارید.

نکته مهم : استکینگ برای همه انواع ارزهای دیجیتال نیست. این فقط با ارزهای رمزنگاری شده که از مدل اثبات سهام استفاده می کنند در دسترس است.

بسیاری از کریپتوها از مدل اثبات کار برای افزودن بلاک ها به بلاک چین خود استفاده می کنند. مشکل اثبات کار این است که به قدرت محاسباتی قابل توجهی نیاز دارد. این منجر به مصرف انرژی قابل توجهی از ارزهای رمزپایه شده است که از اثبات کار استفاده می کنند. بیت کوین (CRYPTO:BTC) به طور خاص به دلیل نگرانی های زیست محیطی مورد انتقاد قرار گرفته است.

از سوی دیگر، اثبات سهام به انرژی زیادی نیاز ندارد. این همچنین آن را به گزینه ای مقیاس پذیرتر تبدیل می کند که می تواند تعداد بیشتری از تراکنش ها را انجام دهد.

به یک استخر سهام بپیوندید

در حالی که استیکینگ بسته به ارز دیجیتال می تواند متفاوت عمل کند، اکثر آنها از استخرهای استیک استفاده می کنند. معامله گران کریپتو وجوه خود را در این استخرهای سهام ترکیب می کنند تا شانس بیشتری برای کسب جوایز سهام داشته باشند.

همچنین بخوانید: استخر استخراج رمزارز

در مورد استخرهای موجود برای ارز دیجیتالی که دارید تحقیق کنید.

در اینجا باید چند مورد را جستجو کرد:

  • قابلیت اطمینان : زمانی که سرورهای استخر سهام شما خراب است، پاداشی دریافت نمی کنید. زمانی را انتخاب کنید که تا حد امکان نزدیک به 100٪ باشد.
  • هزینه های معقول : اکثر استخرهای شرط بندی، بخش کوچکی از پاداش های استیکینگرا به عنوان کارمزد دریافت می کنند. مقادیر معقول به ارز دیجیتال بستگی دارد، اما 2٪ تا 5٪ رایج است.
  • اندازه : استخرهای کوچک‌تر کمتر برای اعتبارسنجی بلوک‌ها انتخاب می‌شوند، اما وقتی انتخاب می‌شوند، پاداش‌های بزرگ‌تری ارائه می‌دهند، زیرا نیازی به تقسیم پاداش‌ها ندارند. شما استخری را نمی خواهید که خیلی کوچک باشد و به طور بالقوه خراب شود. از سوی دیگر، برخی ارزهای دیجیتال میزان پاداش‌هایی را که استخر می‌تواند کسب کند محدود می‌کنند، بنابراین بزرگترین استخرها ممکن است بیش از حد اشباع شوند. برای اکثر سرمایه گذاران، استخرهای متوسط ​​بهترین هستند.

هنگامی که یک استخر پیدا کردید، رمز ارز خود را از طریق کیف پول خود در آن قرار دهید. این تمام کاری است که باید انجام دهید و شروع به کسب پاداش خواهید کرد.

استیک ارز دیجیتال به چه معناست و بهترین روش های کسب درآمد از استیکینگ (Staking) کدام اند؟

اثبات سهام چیست؟

اثبات سهام در کریپتو، یک مکانیسم اجماع است (راهی برای یک بلاک چین برای اعتبارسنجی تراکنش ها). گره های یک بلاک چین باید در مورد وضعیت فعلی بلاک چین و اینکه کدام تراکنش ها معتبر هستند توافق داشته باشند.

مکانیسم های اجماع متفاوتی وجود دارد که ارزهای دیجیتال از آنها استفاده می کنند. اثبات سهام یکی از محبوب ترین ها به دلیل کارایی آن است و به این دلیل که شرکت کنندگان می توانند در ارز دیجیتالی که سهام دارند، پاداش دریافت کنند.

همچنین بخوانید: تفاوت اثبات سهام و اثبات کار چیست؟

پاداش دادن انگیزه ای است که بلاک چین برای شرکت کنندگان فراهم می کند. هر بلاک چین دارای مقدار مشخصی از پاداش های رمزنگاری برای اعتبارسنجی یک بلوک تراکنش است. هنگامی که رمز ارز را به اشتراک می گذارید و برای اعتبارسنجی تراکنش ها انتخاب می شوید، آن پاداش های رمزنگاری را دریافت می کنید.

 مزایای استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

این یک راه آسان برای کسب سود در دارایی‌های ارزهای دیجیتال است.

شما به هیچ تجهیزاتی برای استیکینگ کریپتو مانند ماینینگ کریپتو نیاز ندارید.

شما به حفظ امنیت و کارایی بلاک چین کمک می کنید.

نسبت به ماینینگ کریپتو سازگارتر با محیط زیست است.

مزیت اصلی اثبات سهام این است که شما ارزهای دیجیتال بیشتری به دست می آورید و نرخ بهره می تواند بسیار سخاوتمندانه باشد. در برخی موارد، شما می توانید بیش از 10٪ یا 20٪ در سال درآمد داشته باشید. این به طور بالقوه راهی بسیار سودآور برای سرمایه گذاری پول شما است. و تنها چیزی که نیاز دارید رمزنگاری است که از مدل اثبات سهام استفاده می کند.

استیک یا Staking همچنین راهی برای پشتیبانی از بلاک چین ارز دیجیتالی است که روی آن سرمایه گذاری کرده اید. این ارزهای دیجیتال به دارندگانی که برای تأیید تراکنش ها و حفظ همه چیز به خوبی کار می کنند، متکی هستند.

خطرات استیک کردن ارز دیجیتال چیست؟

چند خطر برای به خطر انداختن ارزهای دیجیتال وجود دارد که باید درک کنید:

  • قیمت ارزهای دیجیتال دارای نوسان است و می تواند به سرعت کاهش یابد. اگر دارایی‌های سهامدار شما دچار افت قیمت زیادی شود، این می‌تواند بر هر سودی که از آن‌ها کسب می‌کنید، بیشتر باشد.
  • استیکینگ می تواند مستلزم این باشد که کوین های خود را برای حداقل زمان قفل کنید. در طی آن دوره، شما نمی توانید با دارایی های سهامدار خود کاری انجام دهید، مانند فروش آنها.
  • زمانی که می‌خواهید ارز دیجیتال خود را لغو کنید، ممکن است یک دوره بازپرداخت هفت روز یا بیشتر وجود داشته باشد.
    بزرگ‌ترین خطری که با سرمایه‌گذاری کریپتو مواجه می‌شوید، کاهش قیمت است. اگر متوجه شدید که ارزهای رمزپایه دارای نرخ پاداش بسیار بالایی هستند، این را در نظر داشته باشید.

برای مثال، بسیاری از پروژه‌های کریپتو کوچک‌تر، نرخ‌های بالایی را برای جذب سرمایه‌گذاران ارائه می‌کنند، اما قیمت‌های آن‌ها در نهایت سقوط می‌کند. اگر علاقه مند به افزودن کریپتو به سبد خود هستید اما ریسک کمتری را ترجیح می دهید، ممکن است بخواهید به جای آن سهام ارزهای دیجیتال را انتخاب کنید.

اگرچه ارز دیجیتالی که سهام دارید هنوز متعلق به شماست، قبل از اینکه بتوانید دوباره آن را معامله کنید، باید آن را لغو کنید. مهم است که بفهمید آیا حداقل دوره قفل وجود دارد یا خیر و فرآیند بازگرداندن چقدر طول می کشد تا با هیچ غافلگیری ناخواسته مواجه نشوید.

چرا همه ارزهای دیجیتال مکانیزم اثبات سهام نیستند؟

ارزهای دیجیتال برای داشتن سهام باید از مکانیسم اجماع اثبات سهام استفاده کنند. خیلی ها هستند که این کار را نمی کنند، و نمی توان این رمزارزها را به خطر انداخت.

اثبات سهام اولین یا تنها مکانیسم توافقی نیست که ارزهای دیجیتال می توانند از آن استفاده کنند. اثبات کار اولین مورد بود، زیرا منشا آن بیت کوین بود. دیگر ارزهای دیجیتال اولیه راه آن را دنبال کردند تا اینکه Peercoin (CRYPTO:PPC) در سال 2012 اثبات سهام را معرفی کرد.

بحث بر سر این است که کدام مکانیسم اجماع گزینه ایمن تر است. اگرچه قدرت محاسباتی مورد نیاز برای اثبات کار از انرژی قابل توجهی استفاده می کند، اما حمله به بلاک چین های اثبات کار را نیز دشوار می کند. برخی از ارزهای رمزنگاری شده به همین دلیل اثبات کار را انتخاب می کنند.

یکی دیگر از مکانیسم‌های اجماع کمتر رایج، اثبات سوختن است، جایی که ماینرها برای تأیید تراکنش‌ها باید کریپتو را بسوزانند (از بین ببرند). هیچ گزینه ای کامل نیست و توسعه دهندگان ارزهای دیجیتال برای پروژه های خاص خود یکی را که بیشتر دوست دارند انتخاب می کنند.

آکادمی بیتریوم روزانه تحلیل ها و سیگنال های رایگانی را در سایت منتشر خواهد کرد که می توانید از آن ها استفاده کنید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدید ترین مطالب

مقالات مرتبط

Volume
Play
1x
00:00/00:00