تاثیر اقتصاد در ارزهای دیجیتال چیست؟

تاثیر اقتصاد در ارزهای دیجیتال چیست؟

رمزارز بسیار فراتر از یک نوآوری مالی است  این یک شکل اجتماعی، فرهنگی و فناوری پیشرفت است. رمزارزها از طریق ویژگی قابل دسترس خود، این پتانسیل را دارند که اقتصاد را به شدت تحریک کنند.

رمزارزها دارایی های دیجیتالی هستند که با الگوریتم های رمز مدیریت می شوند. انواع مختلفی ارمزارزها وجود دارد. بیت کوین (BTC) احتمالاً شناخته شده ترین ارز دیجیتال است، اما هزاران ارز دیجیتال دیگر در طول زمان ظهور کرده اند. به طور طبیعی، اینها همچنین شامل استیبل کوین ها، می شود. تا انتهای این مطلب همراه آکادمی بیتریوم باشید، همچنین برای خواندن مطالب بیشتر در این زمینه به دپارتمان اقتصاد مراجعه کنید.

تاثیر ارزهای دیجیتال بر اقتصاد چیست؟

هنگامی که قیمت ارزهای دیجیتال در حال اصلاح است و شاخص ترس و طمع بالا می رود، مهم است که نفس بکشید و درک کنید که تأثیر گسترده تر ارزهای دیجیتال فراتر از نوسانات روزانه قیمت است. موارد استفاده از ارزهای دیجیتال و فناوری‌های بلاک چین زیربنایی آن‌ها با سرعتی تصاعدی در حال توسعه هستند. تأثیر اقتصادی عظیم ارزهای دیجیتال بر اقتصاد جهانی بخش‌های فراتر از مرزهای ملی را کاهش می‌دهد و از چیزی فراتر می‌رود که چندی پیش غیرممکن بود.

رمزارزها مانند هر ابزار یا فناوری، مزایا و معایبی دارند. تاثیرات مثبت ارزهای دیجیتال عمیق است. یکی از بزرگترین مزیت ها، مسلماً دسترسی است. با رمزارزها، می‌توان بدون دخالت اشخاص ثالث مانند بانک‌ها، پرداخت یا پرداخت کرد. وضعیت موجود سیستم مالی فعلی مسلماً بسیاری از افراد را در سطح جهان شکست داده است. در واقع، بیش از 1.7 میلیارد نفر حساب بانکی ندارند.

به دلیل در دسترس بودن آنها، ارزهای رمزپایه ممکن است شمول مالی در سطح جهانی را تشویق کنند. برای جمعیت های محروم و بدون بانک – که یک میلیارد نفر از آنها تلفن همراه دارند – استفاده از ارزهای رمزپایه فرصتی برای گنجاندن مالی دارد. بنابراین می توان استدلال کرد که ارزهای دیجیتال ذاتاً برای اقتصاد خوب هستند.

رمزارز چگونه از تورم محافظت می کند؟

تاثیر اقتصاد در ارزهای دیجیتال چیست؟

پاسخ به اینکه آیا ارزهای دیجیتال و به طور خاص بیت کوین از تورم محافظت می کنند یا خیر، ممکن است به موضع شما بستگی داشته باشد. برخی ممکن است تصمیم بگیرند که فقط خود را با استیبل کوین های دارای پشتوانه خوب درگیر کنند.

همچنین بخوانید: کاهش اقتصاد استیبل کوین ها

رمزارزهایی مانند بیت کوین به طور سنتی به عنوان محافظ در برابر تورم در نظر گرفته می شدند. اعتقاد بر این است که عرضه محدود BTC و ماهیت غیرمتمرکز آن به افزایش ارزش بیت کوین به راحتی در دسترس و آنهایی که هنوز در طول زمان استخراج نشده اند کمک می کند.

کاهش قیمت کریپتوکارنسی و نرخ تورم بالا امروز ممکن است عده‌ای را متعجب کند که آیا BTC انتظارات بالا ممکن است کسی بخواهد بین «مالکیت» بیت کوین و «استفاده» از آن تمایز قائل شود. آیا بیت کوین را وسیله ای برای پرداخت می داند که بالقوه نیازهای یک اقتصاد واقعی را برآورده می کند یا آن را به عنوان یک وسیله سرمایه گذاری به عنوان پناهگاهی در برابر تورم می بیند؟ بسته به این پاسخ، می توان تجزیه و تحلیل کرد که آیا ارزهای دیجیتال به عنوان پرچین عمل می کنند یا خیر.

بیشتر بخوانید: بیمه ارز دیجیتال چیست؟

جایگزین ها نیز مهم هستند. برخی ممکن است تصمیم بگیرند که فقط خود را با استیبل کوین های دارای پشتوانه خوب درگیر کنند. و اینکه آیا ارزهای رمزپایه راه‌های معتبری برای فرار از تورم فزاینده هستند یا خیر، بستگی به این دارد که آیا آن‌ها را جایگزین‌های واقعی برای سیاست‌های پولی (شکست‌خورده) در نظر بگیریم. یک حداکثرگرای بیت کوین ممکن است استدلال کند که اجازه دادن به عرضه پول غیرثابت، پس از سال 1971 و مطمئناً پس از 2008، ثابت کرده است که با نیازهای یک اقتصاد واقعی مطابقت ندارد. نرخ های تورم سرسام آور در سطح جهان احتمالاً کنجکاوی و نیاز به ارزهای دیجیتال را تحریک می کند.

مزایای کریپتوکارنسی نسبت به فیات و کاربرد آنها به ویژه در کشورهایی که 50 درصد یا بیشتر در برابر دلار آمریکا کاهش ارزش داشته اند (طی ده سال گذشته) قابل توجه است. ونزوئلا، لبنان، ترکیه، سورینام یا آرژانتین را در نظر بگیرید. افرادی که در آن کشورها زندگی می کنند بیش از پنج برابر بیشتر از افراد عادی با رمزارزها سرو کار داشته اند.

آیا برای ارزهای دیجیتال مشکلی وجود دارد؟

روایاتی در مورد ارزهای دیجیتال وجود دارد که استفاده از آنها برای فعالیت های مجرمانه، تأثیر ظاهراً مضر آنها بر محیط زیست (و تأثیرات اقتصادی مرتبط با آن) و ماهیت فرار ارزهای دیجیتال را برجسته می کند.

مانند پول نقد، تعجبی ندارد که برخی مجرمان (سایبری) از ارز دیجیتال استفاده می کنند. به اندازه کافی جالب توجه است، با توجه به اینکه رشد استفاده قانونی از ارزهای دیجیتال بسیار بیشتر از رشد استفاده مجرمانه است، سهم فعالیت غیرقانونی از حجم تراکنش ارزهای دیجیتال بسیار کم است، زیرا تراکنش‌های مربوط به آدرس‌های غیرقانونی تنها 0.15 درصد از حجم تراکنش‌های ارزهای دیجیتال را در سال 2021 تشکیل می‌دهند.

بعد، گفته می شود که ارزهای دیجیتال برای محیط زیست مضر هستند. به طور خاص، مکانیسم اجماع اثبات کار (PoW) BTC گفته می شود که اثرات منفی (زیست محیطی و اقتصادی) ایجاد می کند. با این حال، برآورد مطالعات نشان می دهد که BTC 0.08٪ تن در انتشار CO2 جهانی نقش دارد. در ازای آن، بیت کوین کل بخش و شمول مالی میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحریک می کند.

یکی دیگر از معایب این است که اکثر ارزهای دیجیتال با این موارد کنار می آیند: نوسان. در نتیجه، برخی از ارزها ممکن است به سرعت ارزش خود را از دست بدهند. اقتصاددانانی که تمایل دارند به “پول” از طریق یک لنز سنتی نگاه کنند، ممکن است استدلال کنند که ارزهای دیجیتال به عنوان وسیله پرداخت نامناسب هستند و کاربران در معرض خطرات بیشتری قرار دارند.

همچنین بخوانید: عرضه پول چیست؟

اقتصاددانان همچنین ممکن است استدلال کنند که ارزش ارزهای دیجیتال به دلیل عدم مشارکت تجاری یا بانک مرکزی تضمین نشده است. یک اقتصاددان ممکن است معتقد باشد که یک ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) می تواند راه حل خوبی باشد زیرا حکمرانی در دست بانک مرکزی باقی می ماند.

نیازی به گفتن نیست که بازارهای ارزهای دیجیتال می‌توانند در واقع بسیار بی‌ثبات و بی‌نظم باشند، اما به نظر می‌رسد که بزرگ‌نمایی در آنجا یک منطق اساسی در کار است. به عنوان مثال، نگاهی به نمودار لگاریتمی بیت کوین (به پایین نگاه کنید) به جای نمودار خطی آن، نشان می دهد که نوسانات و کاهش ارزش ها در طول زمان نسبتاً ثابت مانده اند.

آیا ارزهای دیجیتال از رکود اقتصادی جان سالم به در خواهند برد؟

علیرغم زمستان موقت ارزهای دیجیتال، قیمت ارزهای دیجیتال، تحولات صنعت و نوآوری مسلماً از طریق یک حلقه بازخورد مثبت یکدیگر را تقویت می کنند.

فشار نزولی در بازارهای ارزهای دیجیتال ممکن است با لغزش بازارهای سنتی و عوامل ژئوپلیتیکی مرتبط باشد. سرمایه گذاران رمزارز روزهای سختی را پشت سر می گذارند. جو مالی به طور قابل توجهی تغییر کرده است. برای مثال، تورم بالا باعث می‌شود بانک‌های مرکزی سیاست‌های خود را تعدیل کنند: آنها نرخ‌های بهره را افزایش می‌دهند و بنابراین بازار مالی سفت‌تر را تضمین می‌کنند. به عنوان مثال، افزایش نرخ بهره سرمایه گذاری در اوراق قرضه را جالب تر می کند.

بیشتر بخوانید: بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری بلند مدت و کوتاه مدت

هنگامی که بازارهای سهام دچار اصلاح می شوند، استراتژی های ریسک گریزی نیز سرمایه گذاری های ارزهای دیجیتال را کاهش می دهند. اغلب گفته می شود که زمستان کریپتو نزدیک است، چیزی شبیه به چرخه نزولی بازار در بازار سهام است، اما بعداً در مورد قیمت دارایی های دیجیتال در بازارهای رمزارز شده است. زمستان با برخی اثرات دردناک (انفرادی) همراه است. به عنوان مثال، برخی از شرکت های مرتبط با رمزارز هزینه های خود را از طریق اخراج کاهش داده اند.

همبستگی ارزش بازار ارزهای دیجیتال با بازارهای سنتی نشان دهنده نهادینه شدن است، اما این لزوما بد نیست. این نشان دهنده پذیرش و پذیرش به عنوان اولین گام به سمت پذیرش گسترده تر ارزهای دیجیتال و شالوده تکنولوژیکی آنهاست.

در واقع، رهبران فکری برجسته استدلال می‌کنند که بازار ارزهای دیجیتال به صورت چرخه‌ای توسعه می‌یابد و این چرخه‌ها می‌توانند از نقطه‌نظر بیرونی آشفته به نظر برسند. اما، در واقعیت، یک منطق اساسی وجود دارد که در آن قیمت‌ها، پیشرفت‌های صنعت و نوآوری در یک حلقه بازخورد مثبت به یکدیگر متصل می‌شوند.

چگونه سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال بر اقتصاد مبتنی بر رمزارز گسترده تر تأثیر می گذارد؟

تاثیر اقتصاد در ارزهای دیجیتال چیست؟

اگرچه به نظر می رسد بازار ارزهای دیجیتال در یک حلقه بازخورد مثبت رشد می کند، اما این بدان معنا نیست که رویدادهای غیرمنتظره ممکن است بر مسیر اکوسیستم به عنوان یک کل تأثیر نگذارند.

اگرچه بلاک چین و ارزهای دیجیتال اساساً به عنوان فناوری‌های «بی اعتماد» به کار می‌روند، اما در جایی که انسان‌ها با یکدیگر تعامل دارند، اعتماد کلیدی باقی می‌ماند. بازار ارزهای دیجیتال نه تنها تحت تأثیر اقتصاد گسترده تر است، بلکه ممکن است به خودی خود تأثیرات عمیقی نیز ایجاد کند. در واقع، پرونده Terra نشان می‌دهد که هر نهادی چه یک شرکت واحد، یک شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر یا پروژه‌ای که یک استیبل کوین الگوریتمی منتشر می‌کند، می‌تواند به طور بالقوه به حرکت درآید یا به «رونق» یا «رکود» بازارهای ارزهای دیجیتال کمک کند.

تأثیر چنین رویدادهای کریپتو بومی با تأثیر سیستمی منعکس کننده اثرات دومینوی مالی سنتی، و کاهش متعاقب درجه سانتیگراد و سه فلش سرمایه، همگی نشان می دهد که اقتصاد رمزنگاری از شکست مصون نیست. در واقع، در حالی که امور مالی سنتی دارای موسساتی است که آنقدر بزرگ هستند که نمی‌توانند شکست بخورند، بخش کریپتو اینطور نیست.

نگاه به گذشته همیشه آسان است، اما پروژه Terra اساساً ناقص بود و در طول زمان ناپایدار بود. با این وجود، سقوط آن تأثیری سیستماتیک داشت زیرا بسیاری از پروژه‌ها، سرمایه‌های مخاطره‌آمیز و شرکت‌های ثابت در معرض دید قرار گرفتند و به شدت تحت تأثیر قرار گرفتند. این نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاری در رمزارزها به فکر ریسک‌ها و پاداش‌های بالقوه است.

سقوط و اثر دومینو در سراسر صفحه نشان دهنده عدم بلوغ خود بخش است.

از آنجایی که نوآوری و قیمت ها ذاتاً به هم مرتبط هستند و توسعه در مراحل اولیه اقتصاد رمزارز پتانسیل های بکر فراوانی را ارائه می دهد، اقتصاد مذکور ممکن است همچنان شاهد رویدادهایی باشد که به طور موقت رشد را تضعیف می کند.

با این حال، بسیاری از افراد شاغل در این بخش اعتقاد «بی اعتمادی» دارند که پروژه‌های قوی در طول اصلاحات موقت ادامه خواهند داشت و زمستان ارزهای دیجیتال مسیر را برای چرخه‌ای از نوآوری‌های نامحدود و مخل جدید پاک می‌کند.

نظرات خود را در بخش دیدگاه ها با آکادمی بیتریوم به اشتراک بگذارید.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدید ترین مطالب

مقالات مرتبط

Volume
Play
1x
00:00/00:00