نقشه برداری اکوسیستم کریپتو

برداشتن اولین قدم های شما در اکوسیستم رمزنگاری می تواند دلهره آور باشد. شما شروع به فکر می کنید که همه چیز مربوط به پول اینترنتی جادویی است، سپس متوجه می شوید که این تنها یک مورد استفاده است که فناوری بلاک چین و ارزهای دیجیتال مختل می شوند. پس نقشه اکوسیستم کریپتو چگونه به نظر می رسد؟ این مقاله به طور خلاصه بخش های کلیدی را برای هدایت سفر شما معرفی می کند. تا انتهای مقاله با آکادمی بیتریوم باشید. همچنین جهت خواندن مطالب بیشتر دپارتمان رمز ارز کلیک کنید.

بیت کوین آینده پول 

نقشه برداری اکوسیستم کریپتو

نقطه ورود شما به دنیای کریپتو احتمالاً از طریق بیت کوین خواهد بود. این منطقی است، زیرا به عنوان اولین ارز رمزنگاری شده که در سال 2008 تصور شد، الهام بخش همه چیزهایی بود که پس از آن انجام شد. سازنده آن از نام مستعار ساتوشی ناکاموتو استفاده کرده است، اما هیچ کس نمی داند که در زندگی واقعی چه کسی است. قصد آنها ایجاد یک شکل جدید و بهتر از پول، خارج از کنترل دولت ها بود که کمبود داخلی داشت و برای استفاده نیازی به مجوز نداشت.

همچنین بخوانید: بیت کوین چیست؟ و چگونه کار می کند؟

نحوه دستیابی بیت کوین به این امر از طریق چیزی به نام بلاک چین است. این فناوری فقط به ایجاد یک سیستم پولی اختصاص ندارد، بلکه به اشتراک گذاری و اعتبارسنجی هر نوع داده ای است، بدون نیاز به اعتماد به یک مقام پلیس مرکزی. اگر نمی‌دانید مشکل پولی که در حال حاضر داریم چیست، این مقاله جداگانه درباره پول فیات و نحوه عملکرد آن را بخوانید، اما موفقیت بیت‌کوین الهام‌بخش دیگر انواع پول اینترنتی است:

سکه های حریم خصوصی: بیت کوین کاملاً شفاف است، هر تراکنش را می توان در بلاک چین مشاهده کرد و به طور بالقوه با هویت دنیای واقعی مرتبط است. کوین‌های حریم خصوصی برای رسیدگی به این موارد به‌عنوان مثال Monero یا Zcash ظاهر شده‌اند.

همچنین بخوانید: بلاک چین چیست؟ و چگونه کار می کند؟

استیبل کوین ها: کلون های دیجیتالی یورو/دلار، که به عنوان پلی بین پول موجود و ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین عمل می کنند. حرکت آنها از مرزها آسان تر است، اما از نظر ارزش پایدار هستند.

Bitcoin Forks: بیت کوین منبع باز است. هر کسی می تواند یک کپی بسازد و جنبه هایی را که فکر می کند می تواند بهبود بخشد تغییر دهد. این بارها اتفاق افتاده است که برجسته ترین آن بیت کوین کش (BCH) است.

سکه های سریعتر و ارزان تر: بیت کوین سرعت را فدای امنیت و عدم تمرکز می کند. ممکن است حدود 30 دقیقه طول بکشد تا یک تراکنش در بلاک چین تأیید شود و هزینه کمی دارد. دلار/یورو و سایر ارزهای رمزپایه، سریعتر و ارزان تر ظاهر شده اند، اما تمرکززدایی را قربانی می کنند، یعنی مستعد سانسور یا کنترل می باشند. به عنوان مثال XRP، XLM هستند.

بلاک چین همچنین کاغذ لمسی را بر روی انفجار ایده هایی که از فناوری بلاک چین استفاده می کنند روشن کرد.

بلاک چین های لایه 1: ساخت و سرمایه گذاری در پروژه های دیجیتال را آسان تر می کند.

دومین ارز دیجیتالی که با الهام از طراحی بلاک چین بیت کوین ظهور کرد، اتریوم بود. اتریوم به‌عنوان نوع جدیدی از پول اینترنتی کار می‌کند (سریع‌تر و ارزان‌تر از بیت‌کوین است، اما کمتر غیرمتمرکز در نظر گرفته می‌شود) اما مهمتر از آن، به عنوان یک رایانه جهانی قابل اجاره عمل می‌کند. بیت کوین و اتریوم را به عنوان بلاک چین های لایه 1 خواهید دید.

همچنین بخوانید: لایه 1 بلاک چین چیست؟ همه چیز درباره لایه یک لاک چیز

به قدرت اپل یا گوگل در تصمیم گیری در مورد اینکه چه برنامه هایی در فروشگاه هایشان موجود است و چگونه سازندگان برنامه مجبور به تقسیم درآمد و پیروی از دستورالعمل های دقیق هستند فکر کنید. اتریوم به هر کسی اجازه می دهد تا یک برنامه ایجاد کند – که در واقع dApp نامیده می شود – و هیچ قانونی را تحمیل نمی کند. هم به عنوان موتور برای هر محاسباتی عمل می کند و هم راهی آسان برای ایجاد یک توکن فراهم می کند تا به کاربران امکان دهد از dApp سودمند باشند.

اتریوم الهام بخش انفجاری از برنامه های مبتنی بر بلاک چین است که به عنوان لایه 2 توصیف می شود. محبوبیت آن به این معنی است که هزینه هایی که کاربران این برنامه ها برای اجرای تراکنش ها از طریق قدرت محاسباتی اتریوم می پردازند، معروف به EVM (ماشین مجازی اتریوم) واقعاً تبدیل شده است. گران بوده و رقابتی را با دیگر برنامه های مشابه لایه 1 ایجاد کرده است. هر برنامه لایه 1 در نوع خود یک اکوسیستم است. هرچه برنامه های لایه 2 بیشتری را پشتیبانی کنند، اثرات بالقوه شبکه و ارزش کلی که نشان دهنده آن است بیشتر می شود.

همچنین بخوانید: لایه 2 اتریوم چیست؟

نمونه های L1 عبارتند از:

1- اتریوم

2- سولانا

3- بهمن، ترا.

صرافی ها، Cefi و Defi باز کردن مدیریت ثروت

ارزهای رمزنگاری شده دارای کاربرد هستند (اکنون می توان از آنها برای دستیابی به چیزهای خاص استفاده کرد) اما بر اساس پذیرش و استفاده در آینده، ارزش سفته بازی نیز دارند. جای تعجب نیست که مردم بر زاویه پول‌سازی تمرکز می‌کنند، بنابراین جنبه بزرگی از اکوسیستم کریپتو، خرید/فروش ارزهای دیجیتال در صرافی‌ها برای حدس‌زنی در ارزش آتی است (مانند خرید سهام در شرکت‌های سهامی عام).

همچنین بخوانید: دی فای Defi چیست؟ بهترین پروژه های Defi

صرافی های مثال عبارتند از: Coinbase، Kraken، Binance.

همه نمی‌خواهند کریپتوهای خود را معامله کنند، اما علاقه‌مند به کسب درآمد غیرفعال هستند، همانطور که شما می‌توانید با پس‌انداز سود کسب کنید. شما می توانید این را به عنوان بانکداری رمزنگاری شده در نظر بگیرید. Cefi (مرکز مالی) از راه‌اندازی‌های تجاری آشنا با دفاتر/کارمندان و مقررات استفاده می‌کند تا سود/وام ارز دیجیتال شما را ارائه دهد.

همچنین بخوانید: صرافی ارزهای دیجیتال چیست؟

نمونه خدمات CEFI عبارتند از: Celsius، Nexus، BlockFi، Crypto.com

فناوری بلاک چین امکان داد و ستد و مدیریت ثروت را بدون هیچ ساختار رسمی پشت سر آن فراهم کرده است، همه اینها را می توان با کد مدیریت کرد (در قالب قراردادهای هوشمند) و با راه حل هایی که بر روی بلاک چین های L1 ساخته شده اند، همانطور که در بالا توضیح داده شد مدیریت کرد. کل این منطقه Defi (مالی غیرمتمرکز) نامیده می شود و اساساً وال استریت، صندوق های سرمایه گذاری و باغ های محصور شده مدیریت ثروت را مختل می کند.

به عنوان مثال پلتفرم های DEFI عبارتند از: Compound، SushiSwap، Uniswap

پل های بین بلاک چین

همانطور که اکوسیستم بلاک چین شروع به گسترش کرد، کاملاً مشخص شد که اتصال زنجیره ها با یکدیگر ضروری است. در حال حاضر این امر به طور کلی از طریق پل ها به دست می آید که می تواند پیچیده و گران باشد. این الهام بخش توسعه به اصطلاح بلاک چین های لایه 0 است که خود از بلاک چین های L1 پشتیبانی می کنند و امکان تعامل را فراهم می کند (به بلاک چین های L1 اجازه می دهد که به طور عملکردی به یکدیگر متصل شوند).

نمونه هایی از زنجیره های لایه 0 – Polkadot و Cosmos

Oracles: به dApps اجازه می دهد تا داده ها را به اشتراک بگذارد

برای بلاک چین ها و قراردادهای هوشمند به همان اندازه مهم است که داده ها را از دنیای خارج دریافت و ارسال کنند، در غیر این صورت آنها فقط می توانند با ارجاع به خودشان عمل کنند. Oracles این سرویس را ارائه می‌کند و داده‌ها را به روشی کاملاً خاص به اشتراک می‌گذارد که استقلال خود را حفظ می‌کند، اساساً به‌جای اینکه فقط از یک ارائه‌دهنده باشد، به‌صورت crowdsource داده می‌شود. این ممکن است داده های قیمت، داده های آب و هوا / دما، نتایج ورزشی؛ هر گونه اطلاعاتی که می تواند یک dApp را تغذیه کند.

اوراکل‌های مثال عبارتند از: Chainlink، Band و Augur.

NFT  هنر، کلکسیون و حقوق دیجیتال

نقشه برداری اکوسیستم کریپتو

باید در یک غار پنهان شده باشید تا اشاره ای به NFT ها (توکن های غیرقابل تعویض) ندیده باشید. می توانید به NFT ها مانند رسیدهای دیجیتال فکر کنید. آنها سابقه ای از مالکیت را ارائه می دهند که به طور تغییرناپذیر در یک بلاک چین ثبت می شود. «تغییرناپذیری» واژه‌ای جذاب برای چیزی است که قابل تغییر نیست.

NFTها می توانند مالکیت اشیاء دیجیتالی و فیزیکی را ثابت کنند که بارزترین آنها هنر و کلکسیون است. مجموعه ای از تصاویر سبک آواتار به نام CryptoPunks که در سال 2017 ایجاد شد، از اولین NFT های ایجاد شده در شبکه اتریوم بودند. ارزش بسیاری از NFT های اولیه از آن زمان به شدت افزایش یافته است و الهام بخش ایجاد NFT در سراسر ورزش، موسیقی و توسعه برند بوده است.

همچنین بخوانید: توکن غیر قابل تعویض یا NFT چیست ؟

اگرچه توجه به ارزش فروش مجدد مجموعه‌های NFT است، اما کاربرد بسیار گسترده‌تری در مورد NFT وجود دارد که ارزش پنهان را در مواردی مانند مدل‌های اشتراک یا محتوای تولید شده توسط کاربر باز می‌کند. تصور کنید عضویت در باشگاه یا اشتراک نتفلیکس شما یک NFT باشد که در صورت ناخواسته می توانید آن را انتقال دهید؟

نمونه NFT: هنر دیجیتال مانند ChristiesInc”>Beeple: Everydays the first 5000 Days or CryptoPunks

web3.0 چیست؟

نقشه برداری اکوسیستم کریپتو

وب 2.0 شاهد انتقال وب از یک تجربه غیرفعال به چیزی تعاملی از طریق رسانه های اجتماعی و محتوای تولید شده توسط کاربر بود. اشکال بزرگ اقتصاد توجه این بود که غول‌های رسانه‌های اجتماعی که ظهور کردند (مانند فیس‌بوک و گوگل) این کار را با کسب درآمد از داده‌های کاربران انجام دادند. وب 3.0 شاهد بازگشت کنترل به کاربر است که می تواند توسط ماهیت غیرمتمرکز یا بلاک چین تسهیل شود.

بنابراین یک کیف پول web3 کیفی است که هیچ قدرت مرکزی ندارد. تو مسئولی. مفهوم محتوای تولید شده توسط کاربر که متعلق به کاربر است، توسط اقتصاد Play to Earn و رشد سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز (DAOs) محصور شده است. سازمان های تحت مالکیت و مدیریت کاربرانشان.

نمونه هایی از برنامه های Web3.0: کیف پول های مرورگر مانند Meta Mask. بازی های متاورس; موجودیت های کاربر مانند MKR DAO یا ShapeShift DEX

متاورس و بازی برای کسب درآمد

بازی بدون شک محبوب ترین سرگرمی مدرن است. ما زمان زیادی را صرف انجام بازی های مورد علاقه خود می کنیم که به لذت و شاید افتخار تبدیل می شود. اما این تلاش‌ها، که توسط یک حساب بازیکن با جوایز مرتبط و آیتم‌های درون بازی نشان داده می‌شوند، متعلق به پلتفرم یا ارائه‌دهنده بازی هستند. اگر همه چیزهایی که در حین بازی خلق کرده‌ایم، بفروشند، مبادله شوند یا درآمدزایی داشته باشند، چه؟ این همان چیزی است که بلاک چین با پشتیبانی از بازی برای به دست آوردن بازی‌ها ارائه می‌کند، بازی‌هایی که کاربران ارزشی را که ایجاد می‌کنند کنترل می‌کنند، با استفاده از NFT به عنوان مکانیزمی برای تجارت آیتم‌ها و توکن‌های درون بازی برای اینکه کاربران بتوانند سهمی در اکوسیستمی که به رشد آن‌ها کمک می‌کنند، داشته باشند.

انتظار می‌رود که بسیاری از این اکوسیستم‌ها فراتر از چیزی که فقط یک بازی در نظر می‌گیرید حرکت کنند، به همین دلیل است که از آنها به عنوان Metaverse یاد می‌شود، دنیای مجازی که به طور غوطه‌وری از طریق یک هدست VR کشف می‌شود. این واقعیت که فیس‌بوک به عنوان متا تغییر نام داد، به شما نشان می‌دهد که چقدر در این زمینه تبلیغات وجود دارد، با همه‌گیری کووید که انگیزه بیشتری برای کار و زندگی از راه دور ایجاد می‌کند، که به زودی در Metaverse اتفاق می‌افتد.

در حال حاضر، نمونه‌های کمی از بازی‌های Play-to-Earn/Metaverse وجود دارد که بیشتر تمرکز آن بر روی ایجاد اقتصاد برای آیتم‌های درون بازی و نشانه‌های حاکمیتی است، در حالی که محیط‌ های بازی واقعی در حال ساخت می باشند.

همچنین در باره بازی های کسب درامد بخوانید: بازی و گیم

نمونه هایی از Play to Earn : Decentraland & Sandbox

اکوسیستم کریپتو به قدری سریع در حال حرکت است و به قدری متنوع می باشد، که ارتباط اصلی این اصطلاح با «پول اینترنتی» در حال منسوخ شدن است. Web3.0 به طور فزاینده ای به عنوان ابزاری برای توصیف اقتصادهای آنلاین مورد استفاده قرار می گیرد که در آن کاربران از محصول بودن به تولیدکنندگان و مشارکت کنندگان در محیط هایی که هم می توانند در حکمرانی و هم در موفقیت سهیم باشند، تغییر وضعیت می دهند.

اینکه تا چه حد web3.0 می‌تواند به طور کامل این ایده‌آل‌ها را برآورده کند، همچنان به تمرکززدایی بازمی‌گردد، ویژگی اساسی بیت‌کوین، جایی که کریپتو شروع شد. بنابراین اکوسیستم کریپتو به طور فزاینده ای قبیله ای و سیاسی می شود، به ویژه با افزایش ارزشی که نشان می دهد.

نظرات خود را با آکادمی بیتریوم به اشتراک بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدید ترین مطالب

مقالات مرتبط

Volume
Play
1x
00:00/00:00