علت ریزش بازار کریپتو چیست؟ سقوط صرافی FTX

علت ریزش بازار کریپتو چیست؟ سقوط صرافی FTX

حتما این چند وقت متوجه ریزش بازار کریپتو شدید . اما این بار کمی متفاوت است صرافی FTX و بنکمن فرید Sam BankmanFried حواشی زیادی ایجاد کرده اند.

این مقاله از دپارتمان رمزارز آکادمی بیتریوم را مطالعه کنید تا بیشتر درمورد این موضوع بدانید.

بازار ارزهای دیجیتال یکی از بدترین روزهای خود را در روز چهارشنبه در پی سقوط خیره کننده صرافی FTX تجربه کرد، پلتفرمی که زمانی به عنوان یکی از مهمترین داستان های موفقیت ارزهای دیجیتال شناخته می شد.

FTX پس از آنکه رقیبش بایننس تصمیم خود را مبنی بر نجات صرافی از کمبود نقدینگی ۸ میلیارد دلاری خود لغو کرد، با احتمال ورشکستگی روبرو می شود. بایننس در توییتر نوشت که اکتشافات انجام شده در طول “سنجش ​​سنجی شرکتی”، همراه با تحقیقات فدرال تازه اعلام شده در مورد شرکت – که در اوایل سال جاری 32 میلیارد دلار ارزش داشت. این معامله را بسیار خطرناک کرده است.

علت ریزش بازار کریپتو چیست؟ سقوط صرافی FTX

در اوایل این هفته، پس از اینکه ژائو (CZ) Changpeng Zhao، مدیرعامل بایننس، نسبت به ثبات مالی FTX ابراز تردید کرد و سرمایه‌گذاری به ارزش 500 میلیون دلار را جذب کرد، سرمایه‌گذاران FTX اعتماد خود را به صرافی از دست دادند. یک عملیات بانکی به وجود آمد و FTX خود را با کمبود پول نقد مواجه کرد، بدون اینکه راهی برای پرداخت به همه کاربرانی که تلاش می‌کنند تمام پول خود را به یکباره برداشت کنند. بنابراین آنها از Binance (بزرگترین صرافی متمرکز ارزهای دیجیتال) کمک گرفتند که روز سه شنبه با نجات آنها موافقت کرد.

با این حال، روز چهارشنبه، این معامله از بین رفت. در حال حاضر، بسیاری از صاحبان رمزارز نسبت به شروع یک مارپیچ نزولی باطل در ارزش دارایی‌های کریپتو بدبین  شدند  و همچنین سرمایه‌گذاران فردی و کل صنعت برای سال‌های آینده آسیب خواهد رساند، هراس دارند.

بسیاری در حال حاضر سقوط FTX را با سقوط Lehman Brothers در سال 2008 مقایسه می کنند که به سرعت بخشیدن به یک بحران مالی جهانی کمک کرد. در واقع، روز چهارشنبه، زمانی که به نظر می رسید معامله صرفه جویی در FTX در حال شکست است، بیت کوین برای اولین بار از نوامبر 2020 به زیر 16000 دلار سقوط کرد، در حالی که اتریوم از روز دوشنبه تقریباً یک سوم ارزش خود را کاهش داد.

جان لو، شریک مدیریت دارایی‌های دیجیتال در شرکت سرمایه‌گذاری Recharge Capital می‌گوید: «فکر می‌کنم خیلی بد خواهد بود: این امر تا حد امکان سرایت دارد. «ما شاهد کاهش کامل اسامی ارزهای دیجیتال، وام دهندگان و وجوه خواهیم بود. به هم ریخته و طولانی خواهد شد.»

سقوط FTX چه ماجرایی به دنبال دارد؟

رشد سریع و سقوط فاجعه‌بار FTX تحت رهبری سام بنکمن-فرید، که این پلتفرم را در سال 2019 ایجاد کرد، رخ داد. طی سه سال، این صرافی یکی از سریع‌ترین صرافی‌های ارز در جهان بود که میلیاردها دلار ارز دیجیتال در این صرافی معامله شد. تبادل روزانه اما اوایل این ماه، رسانه خبری CoinDesk گزارش داد که شرکت خواهر FTX، Alameda Research، بسیاری از ذخایر خود را در یک رمز ارزی که خود FTX ایجاد کرده بود، FTT نگهداری می‌کرد. اگر قرار بود FTT کاهش یابد، ارزش Alameda، یک غول تجارت و سرمایه‌گذاری نیز کاهش می‌یابد.

FTX نتوانست نگرانی های مربوط به این گزارش را کاهش دهد و در 6 نوامبر، بایننس قصد خود را برای تخلیه 500 میلیون دلاری FTT اعلام کرد. این امر باعث یک اجرای بانکی شد که در آن کاربران FTX که ارزهای دیجیتال را در این پلتفرم معامله می‌کردند، برای برداشت وجوه خود تلاش کردند. به دلیل این فشار شدید، FTX نتوانست تمام برداشت‌های خود را برآورده کند.

برای بازپرداخت مشتریان خود، FTX موافقت کرد که توسط بایننس خریداری شود. (در ظاهر، این معامله بازتاب خرید مریل لینچ توسط بانک آمریکا در طول بحران مالی 2008 بود که عملاً آن را از ورشکستگی نجات داد.) بانکمن-فرید قول داد که مشتریان قادر خواهند بود موجودی خود را به طور کامل جبران کنند.

اما پس از اعلام توافق، گزارش‌های بیشتر و بیشتری در مورد مسائل عمده در معاملات تجاری FTX منتشر شد. تحلیلگران ادعا کردند که FTX وجوه بسیار کمتری نسبت به آنچه ادعا می‌کرد در ذخایر نگهداری می‌کند و وجوه مشتریان را با سرمایه‌های Alameda Research ترکیب می‌کند. این یک رویه فوق‌العاده مخاطره‌آمیز با توجه به اینکه صرافی قرار است دائماً از وجوه مشتریان خود محافظت کند.

رگولاتورها بلافاصله متوجه این موضوع شدند. بلومبرگ گزارش داد، هر دو کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) و کمیسیون معاملات آتی کالا (CFTC) تحقیقاتی را در مورد اینکه آیا FTX با وجوه مشتریان نادرست مدیریت کرده است، آغاز کردند. سمافور گزارش داد که در همین حال، آشفتگی در شرکت به وجود آمد و اکثر کارکنان حقوقی و انطباق FTX عصر روز سه شنبه استعفا دادند.

بعدازظهر چهارشنبه، 29 ساعت پس از آن که چانگ پنگ ژائو، مدیرعامل بایننس این معامله را اعلام کرد، بایننس این معامله را قطع کرد. حساب بایننس در توییتی نوشت: “امید ما این بود که بتوانیم از مشتریان FTX برای تامین نقدینگی حمایت کنیم، اما این مسائل خارج از کنترل یا توانایی ما هستند.”

علت ریزش بازار کریپتو چیست؟ سقوط صرافی FTX

آینده FTX چه می شود؟

بازارهای کریپتو که در روز سه شنبه در انتظار معامله بایننس-اف تی ایکس سقوط کرده بودند، دوباره سقوط کردند. اولین قربانیان کاربران FTX بودند که به شرکتی که ظاهراً یکی از قابل اعتمادترین بخش‌های اکوسیستم کریپتو است ایمان آورده بودند. FTX برداشت ارزهای کریپتو و فیات را از صرافی متوقف کرد و بسیاری از کاربران پلتفرم شک داشتند که اصلاً وجوه خود را پس خواهند گرفت.

روز سه‌شنبه، زین تاکت، رئیس فروش نهادی در FTX، توییتی را پسندید که ادعا می‌کرد این شرکت «با سرمایه‌های مشتری قمار کرده و ضرر کرده است. اگر هنوز سرمایه‌تان را به دست نیاورده‌اید، در دادگاه ورشکستگی به دلار پول نقد خواهید داد».

FTX اکنون در حال تقلا برای سرمایه گذاری است. بعد از ظهر چهارشنبه، وال استریت ژورنال کسری بورس را 8 میلیارد دلار گزارش کرد. به گزارش بلومبرگ نیوز، بانکمن-فرید به سرمایه گذاران گفته است که اگر شرکت تزریق نقدی دریافت نکند، احتمالاً اعلام ورشکستگی خواهد کرد.

کارشناسان می ترسند که اگر FTX پشتیبانی نشود، کل رکود کریپتو حتی تندتر خواهد شد. FTX در مرکز دنیای کریپتو قرار دارد و بسیاری از صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر از جمله BlackRock، Sequoia و Temasek به‌شدت در موفقیت آن سرمایه‌گذاری کرده‌اند. (مشهورانی مانند استفن کری و تام برادی نیز در FTX سرمایه‌گذاری کرده‌اند.) این نهادها اکنون متحمل ضررهای بزرگی شده‌اند که می‌تواند بر سرمایه‌گذاری در سراسر اکوسیستم کریپتو تأثیر بگذارد. چندین شرکت رمزارز قبلاً در سال جاری اعلام ورشکستگی کرده‌اند که به نوبه خود سرمایه‌گذاران را در انتظار بازیابی وجوه خود قرار داده است.

در همان زمان، FTX و Alameda سرمایه گذاران کلیدی در اکوسیستم رمزنگاری بزرگتر بودند. به عنوان مثال، آنها پشتوانه قابل توجهی برای ICO 300 میلیون دلاری Solana (عرضه اولیه سکه) بلاک چین در سال گذشته ارائه کردند. روز چهارشنبه سولانا 50 درصد سقوط کرد و بخش‌های مختلف اکوسیستم آن فروریخت. اکنون به نظر می رسد که با هدف بسیاری از کاربرانش برای برکناری اتریوم به عنوان پرکاربردترین بلاک چین فاصله دارد.

در همین حال، چندین نهاد مجاور ارزهای دیجیتال نیز اثرات سرریز را احساس کردند. سهام شرکت سازنده اپلیکیشن های تجاری، Robinhood در روز چهارشنبه ۱۳ درصد کاهش یافت، زیرا Bankman-Fried بیش از ۷ درصد از سهام این شرکت را در اختیار دارد. و بانک Silvergate Capital که بانکداری رمزنگاری شده را ارائه می دهد، به همین ترتیب شاهد سقوط شدید سهام خود بود.

بسیاری از کارشناسان بر این باورند که این نوع زیان‌ها بر خودشان افزوده می‌شوند و تلاش‌ها برای ادغام ارزهای دیجیتال با جریان اصلی مالی و فرهنگ به‌شدت کاهش می‌یابد. یکی از کاربران در توییتر نوشت:

“مشروعیت طولانی مدت کریپتو به عنوان یک صنعت برای اولین بار در خطر واقعی قرار دارد و سقوط FTX و Bankman-Fried احتمالاً باعث آسیب ماندگاری بسیار فراتر از کاهش ارزش رمزنگاری خواهد شد.”

بانکمن-فرید خود را به عنوان رهبر خوش اخلاق جامعه با قوانین اخلاقی سختگیرانه معرفی کرده بود. او مرتباً با تنظیم‌کننده‌ها و سیاستمداران در تلاش بود تا آنها را در مورد مزایای کریپتو متقاعد کند. اکنون، یک لایحه دو حزبی که صرافی‌های دیجیتال و کارگزاری‌ها را تحت نظارت کمی کمیسیون معاملات آتی کالا قرار می‌دهد، ممکن است به دلیل حمایت شدید بانکمن-فرید از این اقدام، به خطر بیفتد.

Lo، در Recharge Capital، می‌گوید که رگولاتورها در حال حاضر به احتمال زیاد با اقدامات سخت‌تر کنار می‌روند. او می‌گوید:

«از دیدگاه نظارتی، این واقعاً بسیاری از حسن‌نیت ایجاد شده در دو یا سه سال گذشته را برمی‌گرداند. این نشان می‌دهد که امور مالی متمرکز و ارزهای دیجیتال قطعاً باید تا حدی تنظیم شوند.»

این اتفاق قطعا بار دیگر اعتماد مردم به دنیای کریپتو را خدشه دار کرد. اما باید پذیرفت که هر بازار نوپایی در جهان علاوه بر سود های کلان می توانند ریسک های زیادی به همراه داشته باشند. پس همراهی با یک تیم حرفه ای در این سرزمین مرموز (بازار ارزهای دیجیتال) می تواند راه را برای شما آسان تر کند. که در این مسیر آکادمی بیتریوم با تیم متخصص خود همراه شما است. 

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدید ترین مطالب

مقالات مرتبط

Volume
Play
1x
00:00/00:00