همه چیز درباره ی فایل کوین

در این مقاله با آکادمی بیتریوم همراه باشید تا درباره فایل کوین بدانید، همچنین جهت خواندن مطالب بیشتر دپارتمان رمز ارز کلیک کنید.

ارز دیجیتال فایل کوین چیست؟

ذخیره‌سازی فایل با بلاک چین:

شاید در سال‌های ابتدایی که بلاکچین‌ها و ارزهای دیجیتال پا به میدان گذاشتند، تمام هدفی که در ذهن این تکنولوژی‌ها بود، حول محور تمرکز زدایی سیستم‌های بانکی، اقتصادی و مالی می‌چرخید تا مردم به صورت کامل روی دارایی‌های خود تمرکز و کنترل داشته باشند. اما حالا که سال‌ها از حضور بلاکچین‌ها و رمزارزها می‌گذرد،‌ آن‌ها به سراغ اهداف جدیدی آمده‌اند. اهدافی مثل زنجیره تامین کالاها، نظارت بر بازار دارو و درمان، بیمه، مسکن و خیلی موارد دیگر. جدا از این مسئله عمومی، بلاکچین‌ها سعی در رفع نیازهای روزمره ما هم داشته‌اند که در این دنیای دیجیتال دائما با آن‌ها سر و کار داریم. یکی از این مسائل، مشکلات سرورهای مرکزی در جهت ذخیره داده‌ها و اطلاعات است که غول‌هایی نظیر دراپ‌باکس، گوگل، آمازون و آی کلاد روی آن‌ها نظارت دارند. اما چه می‌شد اگر یک فضای ذخیره‌‌سازی غیرمتمرکز در اختیار داشتیم که هیچ مرکزی روی آن کنترل نداشت؟ این دقیقا جایی است که سر و کله ارز دیجیتال فایل کوین پیدا می‌شود.

در این پادکست از آکادمی بیتریوم همراه ما باشید تا با ارز دیجیتال فایل کوین آشنا شویم.

همه چیز درباره ی فایل کوین

فایل کوین چیست؟

فایل کوین در اصل یک شبکه همتا به همتا است که هدف اصلی آن ایجاد فضایی غیرمتمرکز برای ذخیره فایل‌هاست و دارای یک سیستم اقتصادی مشوق است تا امنیت فایل‌ها و داده‌ها را در خود تضمین کند و پاداشی به مشترکین خود بدهد. فایل کوین یک راه حل برای مسئله فضای ذخیره‌سازی بلاکچینی است که سعی دارد با استفاده از روش تمرکز زدایی، به یک پلتفرم آنلاین برای فضاهای ذخیره‌سازی و نگهداری داده‌ها تبدیل شود.

در دورانی که شرکت‌های عظیم و متمرکزی مانند دراپ باکس، آمازون و گوگل فضاهای ذخیره‌سازی را در اختیارتان قرار می‌دهند که روی آن‌ها نظارت دارند، فایل کوین سعی دارد تبدیل به فضایی شود که هیچ مرکز و مدیری روی فضای ذخیره شما کنترل نخواهد داشت.

در فایل کوین هر شخصی قادر است روی کامپیوتر خود یک فضای ذخیره‌سازی اجاره کند یا بخرد. از این جهت برخی‌ها به فایل کوین لقب دراپ باکس غیرمتمرکز داده‌اند.

 

تاریخچه فایل کوین

نرم‌افزار متن باز فایل کوین توسط شرکت پروتکل لبز (Protocol Labs) شرکت خوش نامی که تکنولوژی‌هایی نظیر IPFS و Libp2p را با هدف جایگزین شدن بر پروتکل‌های فعلی اینترنت خلق کرد، ایجاد شد.

این شرکت نوسط خوان بنت (Juan Benet) تاسیس شد. او با همکاری شرکت سرمایه‌گذار Y Combinator استارتاپ پروتکل لبز را استارت زد. نکته جالب توجه در خصوص این شرکت، سرمایه‌گذارانی بزرگی بود که از پروژه‌های خوان بنت حمایت می‌کردند. از جمله این سرمایه‌گذاران شناخته شده می‌توان به Digital Currency Group، شتاب دهنده استارتاپ دانشگاه استفورد StartX، هم‌بنیان‌گذار کوین بیس و غیره اشاره کرد.

فایل کوین نیز از طریق یک عرضه اولیه سکه (ICO) کار خود را آغاز کرد و در این راه حتی رکورد تمامی سرمایه‌های اولیه رمزارزهای دیجیتالی را شکست. فایل کوین با عرضه اولیه سکه خود از آگوست تا سپتامبر سال ۲۰۱۷، توانست به کسب سرمایه ۲۵۷ میلیون دلاری برسد.

بلاک چین فایل کوین توانست با آزمایشات مختلف کار خود را از اکتبر ۲۰۲۰ آغاز کند تا اینجای کار به موفقیت برسد. طبق گزارشات فایل کوین، این شبکه به گنجایش ۲.۵ میلیارد گیگابایتی تا فوریه ۲۰۲۱ رسیده است.

همچنین بخوانید: لایه 1 بلاک چین چیست؟ همه چیز درباره لایه یک لاک چیز

البته فایل کوین در مسیر راه خود تنها نبود و رقبای دیگری هم داشت. دو رقیب اصلی پروتکل فایل کوین Storj و Siacoin نام دارند. طبق ادعای این دو شرکت، Storj توانسته به فضای ذخیره‌سازی ۱۰۰ پتابایتی برسد و Siacoin تا سال ۲۰۲۰، فضای ۲ پتابایتی داشته باشد. با این حال فایل کوین را می‌توان ارز دیجیتال موفق‌تری دانست که حامیان بسیار بزرگی دارد. مخصوصا که شرکت‌های سرمایه‌گذاری عظیمی مانند Grayscale پس از موفقیت فایل کوین، روی این رمزارز سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

همه چیز درباره ی فایل کوین

مزایای فایل کوین

  • کاهش هزینه‌ها: با وجود یک بازار بسیار بزرگ در بلاک چین فایل کوین برای ذخیره‌سازی داده‌های کاربران، با ایجاد رقابت، کیفیت بالاتر و هزینه‌های ذخیره‌سازی فایل‌ها کاهش پیدا می‌کند.
  • افزایش مقیاس ذخیره‌سازی: هنگامی که میلیون‌ها کامپیوتر در دنیا کنار هم جمع شوند، یک دیتابیس عظیم غیرمتمرکز را تشکیل می‌دهند.
  • صرفه‌جویی اقتصادی و محیطی: فایل کوین نیازی به ایجاد مراکز بزرگ کامپیوترها ندارد و هر فردی با یک دیسک ذخیره‌سازی می‌تواند در این شبکه فعالیت کند. همچنین خبری از سیستم‌های ماینینگ‌های پر مصرف نیست.
  • امنیت بالا: در حالی که فضاهای ذخیره‌ساز متمرکزی نظیر دراپ باکس یا حتی آی‌کلاد هک شده‌اند، فایل کوین با دارا بودن یک شبکه غیرمتمرکز مطمئن، از بسیاری از آسیب‌پذیری‌ها در امان است.

فایل کوین چطور کار می‌کند؟

در فایل کوین، کاربران بابت ماینرهای ذخیره‌سازی که از فایل آن‌ها را نگهداری می‌کنند، پول پرداخت می‌کنند. ماینرهای ذخیره‌ساز (Storage Miners) کامپیوترهایی هستند که وظیفه ذخیره فایل‌ها، اثبات صحت ذخیره فایل‌ها توسط آن‌ها و نگهداری درست فایل‌های کاربران را برعهده دارند. هر شخصی قادر است به عنوان یک ماینر ذخیره‌ساز در این شبکه کار کند و برای نگهداری فایل دیگران کسب درآمد کند.

همچنین بخوایند: سوددهی دستگاه های ماینر

البته قرار نیست فایل‌ها را مستیم به یک کامپیوتر بدهید تا آن‌ها را برای‌تان نگهداری کند. فضاهای ذخیره‌سازی در شبکه فایل کوین توزیع شده و غیرمتمرکز هستند و قیمت و مقدار آن توسط هیچ شرکتی کنترل نمی‌شود. شبکه فایل کوین در اصل یک بازار آزاد ایجاد کرده است تا ماینرها با توجه به ویژگی‌هایی نظیر سرعت، قیمت و حجم، فضای ذخیره خود را برای فروش یا اجاره قرار دهند.

ارز دیجیتال فایل کوین چیست؟

ارز دیجیتال فایل کوین پول اصلی شبکه فایل کوین است که به عنوان یک مشوق سعی دارد تا افراد بیشتری را برای حضور به فایل کوین دعوت کند و در عین حال تضمینی برای امنیت فایل‌ها در شبکه خود باشد.

این ارز دیجیتال به صورت اختصاری FIL نوشته می‌شود و ماینرهایی که به عنوان ذخیره‌ساز در این شبکه همکاری می‌کنند، ارز دیجیتال فایل کوین پاداش می‌گیرند. بلاکچین فایل کوین نیز وظیفه ثبت تراکنش‌ها برای ارسال و دریافت فیل را بر عهده دارد. همچنین بلاکچین فایل کوین به عنوان یک سند شفاف، ثابت می‌کند که ماینرها به درستی فایل‌ها را ذخیره می‌کنند و امن می‌سازند. البته فایل کوین نقش توکن گاورننس را هم برعهده دارد و صاحبان آن از حق رای و تصمیم‌گیری در شبکه برخوردار می‌شوند.

همچنین با خرید ارز دیجیتال فایل کوین، می‌توانید روی شبکه سرمایه‌گذاری کنید و از این طریق سود کسب کنید. رمزارز فایل کوین قابلیت معامله و فروش از طریق صرافی‌های ارز دیجیتال معتبر را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

روش اصلی کسب درآمد از فایل کوین اجاره دادن فضای ذخیره‌سازی به شبکه توسط ماینرهای ذخیره‌ساز است. در ادامه با چگونگی عملکرد فایل کوین آشنا می‌شویم.

فایل کوین برای کاربران

فایل کوین این ویژگی را در اختیار کاربران قرار داده تا در این بازار آزاد با توجه به قیمت‌های رقابتی، فایل‌های مهم و مورد نظر خود را ذخیره کنند و در عین حال به آن‌ها ضمانت داده می‌شود که فایل‌شان به درستی ذخیره، ثبت و نگهداری خواهد شد.

در این شبکه یک کاربر چندین انتخاب پیش روی خود دارد و می‌تواند بر اساس قیمت، مقدار و سرعت، ماینری را انتخاب کنند که بهترین گزینه برای او محسوب می‌شود. حتی بر خلاف سیستم‌های ذخیره‌سازی متمرکز مانند گوگل یا دراپ باکس، فرقی نمی‌کند با کدام ماینر کار می‌کنید و اپلیکیشن همه آن‌ها یکی است. بنابراین نیازی به دانلود یا استفاده از چند API برای هر یک از ماینرها نیست.

همچنین کاربران می‌توانند هر زمانی که بخواهند، از صحت و امنیت نگهداری فایل‌های خود توسط ماینرها با کمک بلاکچین فایل کوین با خبر شوند.

همه چیز درباره ی فایل کوین

فایل کوین برای ارائه دهندگان فضای ذخیره‌ساز

در طرف دیگر، این ماینرها یا ارائه دهندگان فضای ذخیره‌ساز هستند که در بازار این شبکه، فضای خود را در اختیار کابران قرار می‌دهند.

ارائه دهندگان فضای ذخیره‌ساز در حقیقت افراد یا ارگان‌هایی هستند که به عنوان یک ماینر، در فایل کوین فعالیت دارند و با این کار برای پاداش ارز دیجیتال فایل کوین هم دریافت می‌کنند. یک ماینر می‌تواند هر شخص با یک کامپیوتر با فضای ذخیره‌سازی و اتصال اینترنت باشد. البته این فضای ذخیره باید یک فضای کاملا اختصاصی برای شبکه فایل کوین باشد. روش کار هم ساده است. ماینر یک یا چند دیسک ذخیره‌سازی فیزیکی را به کامپیوتر خود متصل می‌کند، نرم‌افزار فایل کوین را نصب می‌کند و سپس این دیسک را در اختیار شبکه قرار می‌دهد.

فایل کوین نیز برای این افرادی که سیستم سخت‌افزاری و اینترنت خود را در اختیار این شبکه قرار می‌دهند، پاداش در نظر گرفته است. بنابراین نباید کار این ماینرها را با ماینرهای شبکه‌هایی مانند بیت کوین که با الگوریتم اثبات کار (Proof of Work) انرژی بسیار زیادی مصرف می‌کنند، اشتباه بگیرید.

همچنین بخوانید: تفاوت اثبات سهام و اثبات کار چیست

به عنوان یک ماینر ذخیره‌ساز، پس از پیاده‌ کردن پروتکل فایل کوین در سیستم خود،‌ به بازار کاربران فایل کوین دسترسی خواهید داشت. فایل کوین یک اکوسیستم غیرمتمرکز را چه برای کابران و چه برای ارائه دهندگان فضای ذخیره‌ساز ایجاد کرده تا بتوانند یکدیگر را بدون دردسر پیدا کنند.

هر چقدر که یک ماینر فضای ذخیره بیشتری در اختیار شبکه قرار دهد، شانس او برای دریافت پاداش هم بیشتر خواهد بود. ماینرها در عین حال وظیفه دارند تا هر از گاهی با انجام چند پروسه پردازش (اثبات یا Proof) تضمین کنند که واقعا فایل‌ها را ذخیره کرده‌اند. پس از این که آن‌ها به درستی این روند را طی کنند، این شانس به آن‌ها داده خواهد شد تا بلاک‌های جدید را در شبکه فایل کوین ایجاد و در مقابل، پاداش شبکه و هزینه کارمزدها را دریافت کنند.

 

نحوه عملکرد فایل کوین

فایل کوین به نوعی شبیه به دراپ باکس عمل می‌کند با این تفاوت که پشت این فضا، یک بلاکچین قرار دارد. این که یک کاربر برای دریافت یک فضای ذخیره چقدر باید پرداخت کند، به مقدار و سرعت آن بستگی دارد.

در بازار فایل کوین، ماینرها همیشه در تلاش هستند تا با ارائه‌ی پایین‌ترین قیمت برای ذخیره‌سازی، با یکدیگر رقابت کنند. به همین دلیل هم طبق گفته موسس فایل کوین که به زودی با آن آشنا می‌شویم، هر چقدر افراد بیشتری به سراغ شبکه فایل کوین بیایند، ارزان‌ترین، سریع‌ترین و امن‌ترین فضای ذخیره‌سازی اینترنت را در اختیار خواهیم داشت که هیچ وابستگی به شرکت‌های متمرکز بزرگی نظیر گوگل یا غیره ندارد.

همانطور که گفتیم این شبکه برخلاف شبکه‌هایی نظیر بیت کوین که از الگوریتم اثبات کار بهره می‌برند و هزینه زیادی بابت انرژی صرف می‌کنند، فایل کوین مکانسیم‌های جدیدی را برای اهداف خود پیاده کرده است تا علاوه بر کاهش هزین، در خصوص امنیت فایل‌ها هم ضمانت ایجاد کند.

این مکانیسم‌ها عبارت‌اند از اثبات دفاع (Proof of Replication) که نشان می‌دهد یک ماینر به درستی داده‌هایی که به او واگذار شده است را ذخیره کرده و مکانسیم اثبات فضا زمان (Proof of Spacetime) که نشان می‌ٔهد یک ماینر داده‌ها را طبق دوره زمانی تعیین شده نگهداری می‌کند.

این دو مکانسیم در کنار هم، اجازه می‌دهد تا کاربران بتوانند با خیال راحت به ماینرها و شبکه فایل کوین اعتماد کنند.

همه چیز درباره ی فایل کوین

وضعیت ارز دیجیتال فایل کوین در بازار

ارز دیجیتال فایل کوین در زمان نگارش این مطلب با قیمت ۵۶٫۶۷ دلار خرید و فروش می‌شود و حجم بازار روزانه آن بیش از ۱ میلیارد دلار است. این ارز دیجیتال با دارا بودن ارزش بازار بیش از ۶٫۵۰۰ میلیارد دلاری، در رتبه ۲۹ برترین ارزهای دیجیتال دنیا قرار دارد.

نتیجه گیری 

در عصر ارتباطات، روز به روز شاهد گسترده‌تر شدن و اهمیت داده‌ها، اطلاعات و فایل‌ها هستیم و دور از ذهن است که این شرایط دیگر تغییر کند و از اهمیت آن‌ها کاسته شود. حتی با ورود تکنولوژی بلاکچین، این عصر اطلاعات وارد مرحله جدید‌تری شده است که سعی چشم‌های متمرکز روی فایل‌ها و اطلاعاتی را که در دنیا جابه‌جا می‌شوند، از بین ببرد.

از این مسئله که بگذریم، فایل کوین یکی از ۵ آلتکوینی است که شرکت سرمایه‌گذاری گری‌اسکیل روی آن حساب باز کرده است. این یکی دیگر از دلایلی است که می‌توان روی سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال فایل کوین حساب باز کرد.

یکی از دلایل دیگر اهمیت فایل کوین، توجه ماینرهای چینی به این ارز دیجیتال است. چرا که چینی‌ها فایل کوین را یک گزیه خوب برای شرایط کشور خود می‌دانند.

امیدوارم که از این پادکست لذت برده باشید و حتما با دوستان خود به اشتراک بذارید. نظرات و پیشنهادات خود را در بخش دیدگاه ها با ما به اشتراک بذارید.

جهت خواندن مطالب بیشتر آکادمی بیتریوم کلیک کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدید ترین مطالب

مقالات مرتبط

Volume
Play
1x
00:00/00:00