استخراج ابری (Cloud Mining) چیست؟

در دنیای ارزهای دیجیتال احتمالا با اصطلاح استخراج آشنا باشید، اما این بار اکادمی بیتریوم قصد دارد در رابطه با استخراج ابری یا Cloud Mining بپردازد. چرا که یکی دیگر از اصطلاحات این دنیای جذاب است که در وحله اول می پردازیم به معنا، مفهوم و کارایی این اصطلاح که در واژه انگلیسی به معنای Cloud Mining است. استخراج ابری یا Cloud Mining فرایندی است که برای استخراج ارزهای دیجیتالی مانند بیت‌کوین، با استفاده از قدرت رایانش ابری و Cloud Mining با داشتن سخت‌افزار یا به‌صورت اجاره‌ای و بدون نصب و اجرای مستقیم سخت‌افزار و نرم‌افزار مرتبط صورت می‌گیرد. استخراج ابری یا کلود ماینینگ یکی از مباحث بازار ارزهای دیجیتال است. شیوه‌ای برای استخراج ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین که با استفاده از قدرت رایانش ابری اجاره‌ای انجام می‌شود. به عبارت دیگر، برای ماین به تهیه سخت افزار و یا نرم افزار خاصی نیاز ندارید، بلکه فقط با اجاره قدرت محاسباتی می‌توانید ارز دیجیتال بدست آورید. برای شروع کافی است که حسابی در یکی از شرکت‌های کلود ماینینگ باز کنید و از راه دور در فرآیند ماین ارز دیجیتال شرکت کنید. تنها کاری که لازم است مشتری‌ها انجام دهند، این است که قراردادها یا سهام معدن را ثبت کرده و آن‌ها را خریداری کنند. فراموش نکنید استخراج ابری شامل یک خرید مشخص از یک نهاد مرکزی است که مدیریت و مالک یک یا چند مزرعه ماینینگ را بر عهده دارد. جهت خواندن مطالب بیشتر دپارتمان رمز ارز کلیک کنید.

مقدمه‌ای بر استخراج ابری

استخراج ارزهای دیجیتال، یکی از جذاب‌ترین ویژگی‌های فناوری بلاک چین است. ماینینگ در کنار معامله رمز ارزها، یکی از محبوب‌ترین و پرسودترین روش‌های کسب درآمد در دنیای کریپتو محسوب می‌شود. وقتی صحبت از استخراج باشد، تجهیزات متعدد و گران قیمت اولین تصویری است که به ذهن می‌آید. اما این تنها راه استخراج بیت کوین و آلت کوین ها نیست. استخراج ابری بیت کوین هم یکی از روش‌های کم‌هزینه و البته سودآور است. برای استخراج ابری یا کلود ماینینگ (Cloud Mining) نیاز به هیچگونه تجهیزات کامپیوتری یا دانش فنی ندارید. فقط باید یک سایت معتبر برای استخراج ابری انتخاب کرده و کارتان را به عنوان ماینر آغاز کنید. اگر می ‎خواهید بدانید این سایت های کلود ماینینگ چطور کار می‌کنند و چه مزایا و معایبی دارند، با ما همراه باشید. کلود ماینینگ از محاسبات ابری برای ماین ارزهای دیجیتال مبتنی بر بلاک چین استفاده می‌کند. این فرایند از دو سرویس رایانش ابری و Mining استفاده می‌کند که در زیر شرح داده‌ایم.

رایانش ابری چیست؟

رایانش ابری چیست؟
استخراج ابری (Cloud Mining) چیست؟ 5

سرویس محاسباتی است که می‌توانید با استفاده از آن قدرت محاسباتی، ظرفیت سرور، خدمات مربوط به دیتابیس، نرم‌افزار و ذخیره‌سازی فایل را از طریق سیستم ابری اجاره کنید. شرکت‌هایی که خدمات ابری را ارائه می‌دهند بر اساس میزان مصرف شما از این خدمات، هزینه دریافت می‌کنند.

ماینینگ چیست؟

فرآیندی است که بیت کوین و چندین ارز دیجیتال دیگر برای عرضه کوین جدید و تأیید تراکنش‌های جدید شبکه استفاده می‌کنند. در واقع در این فرایند شبکه‌های گسترده و غیرمتمرکزی از رایانه‌ها در سراسر جهان وظیفه حفظ امنیت بلاک چین و تایید تراکنش‌ها را برعهده دارند. ماینینگ از مهم‌ترین اصول وایت‌پیپیر برخی رمز ارزها محسوب می‌شود. استخراج ابری با ترکیب رایانش ابری و ماینینگ امکان ماین رمز ارز برای هر فردی در هر جایی از کره زمین را فراهم کرده است. به عبارت دیگر، کلود ماینینگ با برون سپاری کار محاسباتی، فرایند استخراج را انجام می‌دهد. یعنی به جای خرید رایانه‌های گران قیمت و تجهیزات پیچیده برای ماینینگ کوین‌هایی مثل بیت کوین، از قدرت محاسباتی یک ماینر تخصصی در هر نقطه از دنیا برای حل مسئله و ثبت بلاک استفاده می‌کند. همچنین بخوانید: سوددهی دستگاه های ماینر

مراحل استفاده از استخراج ابری یا CLOUD MINING کدام اند؟

برای سرمایه‌گذاری و استخراج ارز دیجیتال از طریق Cloud Mining کافی است مراحل زیر را دنبال کنید و البته قبل از آن درباره تمامی نکات گفته‌شده و مزایا و معایب آن مطالعه داشته باشید. ۱. در ابتدا تصمیم بگیرید؛ زیرا برای شروع استخراج ابری باید یک شرکت استخراج ابری را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنید. برای دریافتن و فهمیدن شرکت‌هایی که مناسب و مورد علاقه شما هستند، حتماً در ابتدا تحقیق کنید. ۲. می‌توانید با خواندن نظرات کاربران در پلتفرم‌های آنلاین و پرس‌وجو از آن‌هایی که سال‌هاست در این زمینه تجربه دارند، متوجه شوید کدام ارائه‌دهندگان استخراج ابری کلاه‌بردار و کدام یک از آن‌ها قانونی و ایمن هستند. ۳. پس از آن نوبت آن است، کوینی را که قصد استخراج را دارید، انتخاب کنید. هنگامی که درمورد استخراج آن کوین مطمئن شدید، برای بازکردن یک حساب کاربری در شرکت استخراج ابری مدنظر خود ابتدا باید ثبت‌نام کنید. ۴. در مرحله بعد، درباره اینکه چه تعداد منابع را می‌خواهید متعهد کنید، تصمیم‌گیری لازم را انجام ‌دهید. سپس شما می‌توانید در کنار زندگی روزمره خود درآمدی منفعلانه و غیرمتمرکز کسب کنید. همچنین بخوانید: بهترین ارزهای دیجیتال برای استخراج کدام است؟

نحوه کار استخرهای استخراج

در یک ماینینگ پول، تمام مشترکان شبکه با به‌اشتراک‌گذاری منابع محاسباتی خود، احتمال تولید بلاک جدید در بلاک چین یک ارز دیجیتال را افزایش می‌دهند. در صورت موفقیت، افراد پاداش آن را دریافت می‌کنند. مقدار دریافتی هر شخص نیز به مقدار قدرت پردازش یا کار انجام‌شده به نسبت کار کل استخر بستگی دارد. تمام استخرهای استخراج میزان سختی مختص به خود را دارند که معمولا بین 1 و سختی رمز ارز استخراجی قرار دارد. در صورت تولید یک بلاک توسط ماینر در سطح سختی میان سختی استخر و سختی خود رمز ارز، آن بلاک یک «سهم» محسوب می‌شود. یک استخر استخراج عموما بر اساس مدل PPL پاداش را میان افراد تقسیم می‌کند. همچنین بخوانید: استخر استخراج رمزارز

مدل‌های استخراج ابری

 • قدرت هش اجاره‌ای:

در این مدل قدرت هش که همان قدرت محاسباتی است، از مزرعه ماینینگ اجاره داده می‌شود. ماینرها به میزانی که در مزرعه سهم دارند، سود دریافت می‌کنند. در این شیوه ماینرها نیازی به پرداخت هزینه راه‌اندازی یا تعمیر و نگهداری ندارند. بر اساس گزارش‌ها، قدرت هش اجاره‌ای یک شکل محبوب ماینینگ برای بازار آلت‌کوین‌ها (یعنی ارزهای دیجیتال غیر از بیت کوین) است. با قدرت هش اجاره‌ای باید شخص، حسابی در یکی از وب‌سایت‌های ارائه‌دهنده خدمات کلود ماینینگ ثبت کند و با انتخاب قدرت محاسباتی مورد نظر خود شروع به فعالیت کند.

 • استخراج ابری میزبانی شده:

در این مدل که محبوب‌تر است ، ماینرها سکوهای ماینینگ را در مزارع Mining می‌خرند یا اجاره می‌کنند و هزینه راه‌اندازی و نگهداری آن‌ها را می‌پردازند. این کار هزینه‌های مرتبط با برق را کاهش می‌دهد. علاوه بر این، از آنجایی که ماینرها کنترل بیشتری بر ریگ‌ها دارند، می‌توانند قدرت هش بیشتری را به سمت استخرهای ماینینگ هدایت کنند. علاوه بر این، ماینرها کنترل کاملی بر پاداش‌های خود دارند.

مزایای استخراج ابری چیست؟

 • به خرید تجهیزات ماینینگ و مکان خاصی برای نگهداری آنها نیاز ندارید.
 • سر و صدای ایجاد شده توسط دستگاه ها مزاحمتی برایتان ایجاد نمی کند.
 • مصرف برق بیشتر و هزینه های آن به شما تحمیل نخواهد شد.
 • در صورت خرابی سخت افزارها تعمیر آنها بر عهده شما نخواهد بود.
 • تجهیزات ماینینگ گرمای زیادی تولید می کنند که در این روش مشکل خنک نگه داشتن آنها وجود ندارد.

معایب استخراج ابری چیست؟

 • سود زیادی نصیب شما نمی شود چون شرکت ها باید هزینه های خود را در نظر بگیرند.
 • امکان کلاهبرداری وجود دارد.
 • چون شما صاحب تجهیزات نیستید نمی توانید در صورت نیاز آنها را بفروشید.
 • در عملیات استخراج شفافیت کافی وجود ندارد و ممکن است هش دزدی صورت بگیرد.
 • عدم کنترل کافی و نظارت بر روی فعالیت شرکت ها

انواع مدل‌های استخراج ابری

انواع مدل‌های استخراج ابری
استخراج ابری (Cloud Mining) چیست؟ 6
سه نوع کلود ماینینگ یا استخراج ابری مختلف وجود دارد که هر کدام علاوه بر ویژگی های خود دارای مزایا و معایب خاص خود نیز است. در این جا آن‌ها را با یکدیگر مقایسه و بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید.

اجاره قدرت هش

در مقابل هوست ماینینگ، روش اجاره قدرت هش شامل اجاره کردن سهمی از هش پاور تولیدی توسط یک مزرعه استخراج است. در این روش، هزینه برپایی و نگهداری تجهیزات از شما دریافت نمی‌شود. بنابراین، برای کسب سهمی از سود مزرعه، تنها باید در یک برنامه عضو شوید. با پیدا کردن یک بلاک جدید توسط مزرعه ماینینگ و دریافت پاداش‌های رمز ارزی، درآمد تولیدشده بر اساس سهم قدرت هش کنترلی میان کاربران تقسیم می‌شود.

سرورهای خصوصی مجازی (VPS)

این روش استخراج نیازمند کرایه کردن یک سرور و نصب نرم‌افزار ماینینگ است. به عبارت دیگر، در این روش با کرایه یک کامپیوتر، از راه دور و از طریق اینترنت به آن دسترسی خواهید داشت.

هاست ماینینگ (Host Mining) یا استخراج میزبان

هاست ماینینگ شامل خرید یا اجاره ریگ‌های یک مزرعه استخراج است. در این روش، باید هزینه برپایی و نگهداری ریگ را بپردازید. نکته خوب این مدل این است که عموما باعث کاهش هزینه‌های بالاسری برق مصرفی می‌شود. همچنین در این روش کنترل بیشتری بر ریگ (های) اجاره‌ای داشته و قادر به انتقال قدرت هش به استخرهای استخراج هستید تا شانس پیدا کردن بلاک جدید تقویت شود. در نهایت، چون تنها نیازمند پرداخت هزینه نگهداری و برقراری تجهیزات به ارائه‌دهنده کلود ماینینگ هستید، کنترل کاملی بر پاداش تولیدی خواهید داشت. در این مقاله با یکی دیگر از اصطلاحات این دنیای جذاب آشنا شدیم. برای آشنایی بیشتر با اصطلاحات همراه با آکادمی بیتریوم باشید.
امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدید ترین مطالب

مقالات مرتبط

Volume
Play
1x
00:00/00:00