همه چیز درباره ی بیت کوین کور (Bitcoin Core)

همه چیز درباره ی بیت کوین کور (Bitcoin Core)

نکات جالب از بیت کور :

بیت کوین کور (Bitcoin Core) محبوب ترین نرم افزاری است که برای اتصال به شبکه بیت کوین و اجرای یک گره استفاده می شود.

بیت کوین کور (Bitcoin Core) یک نرم افزار متن باز است، به این معنی که هر کسی می تواند ارتقاها را مشاهده، کپی و پیشنهاد دهد.

تغییرات در بیت کوین کور (Bitcoin Core) تنها با اجماع شبکه رخ می دهد.

تا اینجا یک شناختی به بیت کوین کور پیدا کردیم اما بیاید اول بیت کوین رو تعریف کنیم بعدش میریم سراغ اصل مطلب : همه چیز درباره ی بیت کوین کور

تا انتهای این مقاله همراه آکادمی بیتریوم  باشید تا درباره بیت کوین کور (Bitcoin Core) بدانید، همچنین جهت خواندن مطالب بیشتر دپارتمان رمز ارز کلیک کنید.

همه چیز درباره ی بیت کوین؟

بیت کوین شبکه ای متشکل از اعضای بسیاری به نام گره است که از پروتکل بیت کوین پیروی می کنند و قوانین آن را اجرا می کنند.

بیت کوین همچنین نرم افزاری است که هر گره به منظور مشارکت در شبکه اجرا می کند. نسخه اصلی این نرم افزار بیت کوین کور (Bitcoin Core) نام دارد و تقریباً تمام گره های موجود در شبکه بیت کوین را تامین می کند و به آنها اجازه می دهد تا قوانین یکسانی را اعمال کنند و به اجماع برسند. که برای بررسی راحت تر می توانید وارد وب سایت بیت کوین کور (Bitcoin Core) در bitcoin.org شوید.

همه چیز درباره ی بیت کوین کور (Bitcoin Core)

بیت کوین کور (Bitcoin Core) چیست؟

بیت کوین کور (Bitcoin Core) به سادگی کد منبع باز است. به این معنی است که هر کسی می تواند کد را مشاهده کند، نظر دهد یا تغییراتی در آن پیشنهاد دهد. علاوه بر این، هر کسی می تواند کپی کد خود را به دلخواه تغییر دهد. باز هم می توانید کد را در GitHub بررسی کنید.

چه کسی بیت کوین کور را اداره می کند؟

اگرچه هر کسی می تواند تغییراتی را پیشنهاد دهد، اما همه تغییرات کد پیشنهادی با بیت کوین کور (Bitcoin Core) ادغام نمی شوند. در عوض، جامعه به شدت هر تغییر پیشنهادی را بررسی و بحث می کند و سپس تصمیم می گیرد که تغییر را بپذیرد یا رد کند. هرکسی می تواند در این بحث ها شرکت کند و تصمیمات با اجماع و نه با رای گیری حل می شود.

هنگامی که یک تغییر توسط جامعه پذیرفته شد، چند نفر که به عنوان نگهدارنده کد خدمت می کنند، تغییرات را یکپارچه می کنند. این افراد مورد اعتماد جامعه هستند تا کدهایی را که توسط جامعه تایید نشده است را خودسرانه ادغام نکنند.

اگر نگهبانان اعتماد خود را نقض کنند، گره موجود کسی را به خطر نمی اندازند و کد قدیمی بیت کوین کور (Bitcoin Core) را می توان به راحتی با نادیده گرفتن تغییرات مخرب بازیابی کرد. بنابراین، نقش نگهدارنده هسته بیت کوین دارای احترام است اما قدرت یا نفوذ بسیار کمی دارد.

همچنین بخوانید: تاریخچه ارزهای دیجیتال به زبان ساده

چه کسی بیت کوین کور را راه اندازی کرد؟

بیت کوین کور (Bitcoin Core)  پیاده سازی اصلی بیت کوین است و توسط ساتوشی ناکاموتو در اواخر سال 2008 ایجاد شد. ساتوشی ناکاموتو تا زمانی که در اواخر سال 2010 ناپدید شد به عنوان نگهدارنده اصلی بیت کوین کار می کرد و از آن زمان، یک سری افراد دیگر مسئولیت را به عهده گرفتند. نگهدارنده ها نقش نگهدار به صورت داوطلبانه واگذار می شود و اگر نگهبانان اعتماد جامعه را از دست بدهند، می توان آنها را حذف کرد.

چه کسی بیت کوین کور(Bitcoin Core) را توسعه می دهد؟

کد بیت کوین از زمان راه اندازی بیت کوین در سال 2009 کاملاً کاربردی بوده است. با این حال، مانند هر پروژه نرم افزاری، اشکالاتی وجود دارد که باید رفع شوند و ارتقاء داده شوند.

بسیاری از افراد روی بهبود بیت کوین کور (Bitcoin Core)  کار می کنند. این افراد را توسعه دهندگان هسته می نامند و هیچ شرایط یا محدودیتی برای توسعه دهندگان اصلی وجود ندارد. از زمانی که ساتوشی ناکاموتو نسخه اصلی بیت کوین را منتشر کرد، تعداد توسعه دهندگان افزایش یافته است. در زمان نگارش این مقاله از آکادمی بیتریوم، بیش از 750 نفر در بیت کوین کور (Bitcoin Core) مشارکت داشته اند.

توسعه دهندگان اصلی یک گروه متمرکز از افراد نیستند. هیچ رهبر یا مدیر پروژه ای وجود ندارد که به توسعه دهندگان دستور دهد که چه چیزی بسازند یا چگونه بسازند. در عوض، توسعه‌دهندگان بیت کوین کور (Bitcoin Core)  افرادی از سراسر جهان هستند که هر کدام خودشان تصمیم می‌گیرند که چگونه می‌خواهند به بیت‌کوین کمک کنند. در واقع، برخی از توسعه دهندگان، از جمله ساتوشی ناکاموتو، کاملاً ناشناس باقی می مانند و اجازه می دهند شایستگی ایده های آنها صرف نظر از شهرت یا رزومه آنها مورد قضاوت قرار گیرد.

آیا بیت کوین کور بیت کوین را کنترل می کند؟

بیت کوین کور (Bitcoin Core) یک کد منبع باز است. هر اپراتور گره در شبکه بیت کوین نسخه بیت کوین مورد نظر خود را برای اجرا انتخاب می کند. این بدان معناست که شبکه بیت کوین از ده ها هزار گره تشکیل شده است که ده ها نسخه مختلف از نرم افزار بیت کوین را اجرا می کنند.

همچنین بخوانید: دامیننس بیت کوین (BTC.D) چیست؟

علاوه بر این، زمانی که توسعه‌دهندگان و نگهبانان به‌روزرسانی‌هایی را برای بیت کوین کور (Bitcoin Core) انجام می‌دهند، همه اعضای شبکه بیت‌کوین بلافاصله این تغییرات را ادغام نمی‌کنند. بسیاری به اجرای نرم افزارهای قدیمی ادامه می دهند و به روز رسانی ها را نادیده می گیرند.

این سیستم کنترل شبکه را کاملاً در دست اپراتورهای گره قرار می دهد، نه توسعه دهندگان و نگهبانان. اگر توسعه دهندگان یک تغییر را در بیت کوین کور (Bitcoin Core) ادغام کنند، اما تعداد بسیار کمی از گره های بیت کوین آن تغییرات را ادغام کنند، شبکه تحت تأثیر تغییرات باقی می ماند.

علاوه بر این، بیت کوین کور (Bitcoin Core) تنها پیاده سازی نرم افزاری بیت کوین نیست. بسیاری از بسته های نرم افزاری دیگر قادر به پیوستن و تعامل با شبکه بیت کوین هستند. این پیاده‌سازی‌های مختلف با یکدیگر تعامل می‌کنند تا یک شبکه منسجم را تشکیل دهند، شبیه به نحوه دسترسی مرورگرهای اینترنتی مختلف مانند Google Chrome، Firefox و Safari، علی‌رغم تفاوت‌های سطحی‌شان، به یک اینترنت یکسان دسترسی دارند.

سایر پیاده سازی ها

از آنجایی که کد بیت کوین کور منبع باز است، چندین پیاده سازی از کد بیت کوین وجود دارد که به زبان های مختلف توسط افراد مختلف نوشته شده است و هر کدام با انتخاب های طراحی متفاوت هستند.

گره‌ها می‌توانند هر یک از این پیاده‌سازی‌های نرم‌افزاری مختلف را اجرا کنند، اما همه پیاده‌سازی‌های بیت‌کوین باید بر روی ویژگی‌های اصلی به منظور حفظ اجماع توافق داشته باشند. کل شبکه بیت کوین باید در مورد اینکه کدام قوانین اعتبار تراکنش ها و بلاک ها را تعیین می کند، توافق کنند.

همچنین بخوانید: هارد فورک بیت کوین چیست؟ و تاثیر آن بر ارز دیجیتال

اگرچه پیاده سازی های مختلف زیادی وجود دارد، پیاده سازی اصلی، بیت کوین کور (Bitcoin Core)، بسیار محبوب ترین است، و به عنوان پیاده سازی مرجع استفاده می شود، به این معنی که تمام پیاده سازی های بیت کوین دیگر برای راهنمایی و استانداردها به بیت کوین کور (Bitcoin Core) نگاه می کنند.

همه چیز درباره ی بیت کوین کور (Bitcoin Core)

هسته بیت کوین: پیاده سازی مرجع

بیت کوین یک پروژه منبع باز است و کد منبع آن تحت مجوز باز (MIT) قابل دانلود و استفاده رایگان برای هر منظوری است. منبع باز به معنای چیزی فراتر از استفاده رایگان است. همچنین به این معنی است که بیت کوین توسط یک جامعه آزاد از داوطلبان توسعه یافته است. در ابتدا، آن جامعه فقط از ساتوشی ناکاموتو تشکیل شده بود. تا سال 2016، کد منبع بیت کوین بیش از 400 مشارکت کننده داشت که حدود 12 توسعه دهنده تقریباً تمام وقت و ده ها نفر دیگر به صورت پاره وقت روی کد کار می کردند. هر کسی می تواند در کد مشارکت داشته باشد، از جمله شما!

زمانی که بیت کوین توسط ساتوشی ناکاموتو ایجاد شد، این نرم افزار در واقع قبل از نوشتن کاغذ سفید در [satoshi_whitepaper] تکمیل شد. ساتوشی می خواست قبل از نوشتن در مورد آن مطمئن شود که کار می کند. اولین پیاده سازی، که سپس به سادگی به عنوان “بیت کوین” یا “مشتری ساتوشی” شناخته می شود، به شدت اصلاح و بهبود یافته است. برای متمایز کردن آن از سایر پیاده سازی های سازگار، به چیزی که به عنوان هسته بیت کوین شناخته می شود، تکامل یافته است. بیت کوین کور (Bitcoin Core) پیاده سازی مرجع سیستم بیت کوین است، به این معنی که مرجع معتبر در مورد نحوه پیاده سازی هر بخش از فناوری است. بیت کوین کور Bitcoin Core  تمام جنبه های بیت کوین از جمله کیف پول، موتور اعتبارسنجی تراکنش و بلوک و یک گره شبکه کامل در شبکه بیت کوین همتا به همتا را پیاده سازی می کند.

همچنین بخوانید: وایت پیپر ارز دیجیتال چیست؟ و چه کاربردهایی دارد؟

محیط توسعه بیت کوین چگونه است؟

اگر یک توسعه دهنده هستید، می خواهید یک محیط توسعه با تمام ابزارها، کتابخانه ها و نرم افزارهای پشتیبانی برای نوشتن برنامه های بیت کوین راه اندازی کنید. در این فصل بسیار فنی، ما این فرآیند را گام به گام طی خواهیم کرد. اگر متریال خیلی متراکم شد (و در واقع یک محیط توسعه را راه‌اندازی نمی‌کنید)، به راحتی به فصل بعدی بروید، که کمتر فنی است.

کامپایل کردن هسته بیت کوین از کد منبع

اگر علاقه مند هستید که از کد منبع بیت کوین کور (Bitcoin Core) استفاده کنید می توانید به صورت آرشیو یا با شبیه سازی مخزن منبع معتبر ازسایت GitHub بارگیری کنید. در صفحه دانلود بیت کوین کور (Bitcoin Core)، جدیدترین نسخه را انتخاب کنید و آرشیو فشرده کد منبع را دانلود کنید، به عنوان مثال، bitcoin-0.15.0.2.tar.gz. از طرف دیگر، از خط فرمان git برای ایجاد یک کپی محلی از کد منبع از صفحه بیت کوین GitHub استفاده کنید.

ممنون از شما که تا انتهای مقاله همراه آکادمی بیتریوم بودید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدید ترین مطالب

مقالات مرتبط

Volume
Play
1x
00:00/00:00