همه چیز درباره اقتصاد اتریش

شاید خیلی ها ندانند که اقتصاد اتریش متنوع و رو به رشد این کشور توسط یکی از باثبات ترین سیستم های بانکی جهان پشتیبانی می شود در ادامه به گزارش آکادمی بیتریوم درباره اقتصاد اتریش همراه هستیم.

ایوالد نووتنی، رئیس بانک ملی

تولید ناخالص داخلی اتریش (GDP) 431 میلیارد دلاری در سال 2018 نشان دهنده رشد واقعی سالانه 2.7 درصدی است که به طور قابل توجهی بهتر از میانگین 1.9 درصدی اتحادیه اروپا (EU) و قوی ترین رشدی است که این کشور از سال 2011 به ثبت رسانده است. اوالد نووتنی که در این ماه از سمت خود به عنوان رئیس بانک مرکزی اتریش، Oesterreichische Nationalbank (OeNB) بازنشسته می شود، می گوید: نرخ رشدی بالاتر از کل اتحادیه اروپا و منطقه یورو برای چندین سال است.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به کاهش رشد اقتصادی اروپا، در سال 2019 انتظار داریم نرخ رشد کمتری بین 1.6 تا 1.8 درصد داشته باشیم، اما این نرخ همچنان بالاتر از آن چیزی است که اروپا به طور کلی و کشورهای جداگانه مانند آلمان و فرانسه به دست خواهند آورد.

به گفته آژانس‌های رتبه‌بندی اعتباری، این رشد نشان‌دهنده یک اقتصاد پایدار و با ثبات است: استاندارد اند پورز (S&P) و Fitch به این کشور رتبه AA+ را می‌دهند، در حالی که DBRS آن را AAA رتبه‌بندی می‌کند.
دلایل رتبه‌بندی بالا عبارتند از سیاست‌های مالی که تراز بودجه مثبت را برای سال 2018 به ارمغان آورده است، مازاد حساب جاری عادی که در سال گذشته به 2.3 درصد تولید ناخالص داخلی رسید و نسبت بدهی رو به کاهش است.
علاوه بر این، باربارا کولم، نایب رئیس OeNB و مدیر مرکز اقتصاد اتریش، یک موسسه تحقیقاتی مستقل سیاسی،می‌گوید:

“تورم پایین است، یک محیط سیاسی و اجتماعی باثبات وجود دارد، ما ملاقات می‌کنیم. اهداف ما، اصلاحات ساختاری در حال انجام است، ما شاهد بهبود مستمر در رتبه‌بندی رقابت‌پذیری خود هستیم و شرکت‌ها به سرمایه‌گذاری ادامه می‌دهند”.

اتریش چند سالی است که نرخ رشدی بالاتر از کل اتحادیه اروپا و منطقه یورو داشته است.  (ایوالد نووتنی، فرماندار خروجی بانک ملی Oesterreichische)
نووتنی می‌گوید: «در سال 2018 رکورد جدیدی از سرمایه‌گذاری خارجی وارد اتریش شد». معاملات داخلی 7.2 میلیارد دلاری در بسیاری از بخش ها از جمله خدمات حرفه ای، علمی و فنی، تولید و املاک توزیع شد.
اقتصاد بسیار متنوع یکی از عوامل رشد اتریش است: ما دارای ظرفیت صنعتی قوی هستیم، اما خدمات به خوبی توسعه یافته از گردشگری گرفته تا خدمات حرفه ای داریم. نووتنی می‌گوید: در اتریش، کشوری دارید که سنت‌های فرهنگی غنی را با تحقیقات و فناوری مدرن ترکیب می‌کند.

باربارا کلم، مدیر مرکز اقتصاد اتریش

 

همه چیز درباره اقتصاد اتریش

کولم همچنین تمرکز بر تحقیق را به عنوان یک مزیت اقتصادی برجسته می کند: “اتریش در نوآوری سرمایه گذاری می کند و دارای خوشه های تحقیق و توسعه برای صنایع متعددی است که شرکت ها و استارت آپ های خارجی را جذب می کنند.” مزیت های دیگر برای این شرکت ها، نیروی کار ماهر و شرایط کار باثبات است.
علاوه بر زیرساخت‌های تحقیقاتی خوب، حمل‌ونقل، انرژی و سایر زیرساخت‌های عالی این کشور اروپای مرکزی آن را به «تامین‌کننده انرژی منطقه‌ای بزرگ و مرکز ترافیکی حیاتی» تبدیل می‌کند. به عنوان مثال به راه آهن اتریش نگاه کنید: 6300 قطار باری بین آسیا و اروپا در سال 2018 تردد کردند که افزایش 72 درصدی نسبت به سال 2017 داشت. این به ما به عنوان یک کشور صادرات محور کمک می کند.
ارزش صادرات متنوع اتریش در سال 2018 با 5.7 درصد افزایش به نزدیک به 170 میلیارد دلار رسید و این کشور مقاصد صادراتی متنوعی را عرضه می کند. در حالی که سایر کشورهای اتحادیه اروپا، به ویژه آلمان، مهمترین آنها هستند، اتریش در منطقه رشد کنونی این قاره موقعیت قوی دارد: اروپای مرکزی، شرقی و جنوب شرقی (CESEE). نووتنی می‌گوید: بزرگ‌ترین شریک تجاری بعدی ایالات متحده آمریکا است که با آن «روابط اقتصادی و فرهنگی عالی» دارد.

همچنین بخوانید اقتصاد چگونه کار می کند

ثبات اقتصاد اتریش توسط یک سیستم بانکی متشکل از 597 موسسه پشتیبانی می‌شود که S&P به عنوان یکی از 13 موسسه باثبات در جهان و دارای دارایی‌های 1.1 تریلیون دلاری در سال 2018 است. بخش بانکی و صنعت بانکداری برای کشور بسیار مهم است.

بانک ها در منطقه سرمایه گذاری می کنند

علاوه بر تامین مالی بازار داخلی، بسیاری از بزرگترین بانک‌های اتریش، مانند Erste، Raiffeisen و Hypo Noe، اولین اپراتورهای بین‌المللی بودند که در دهه 1990 وارد CESEE شدند. آنها از این توسعه منتفع می شوند، زیرا شرکت های تابعه آنها در منطقه مجموعاً 3.24 میلیارد دلار سود خالص در سال 2018 ثبت کردند که 11 درصد نسبت به سال 2017 افزایش یافته است. نووتنی می گوید:

موقعیت این بخش از زمان بحران مالی جهانی سال 2008 به لطف نظارت مؤثر نظارتی در سطح کلان از سوی OeNB و در سطح شرکت توسط اداره بازار مالی اتریش تقویت شده است. بانک‌ها همچنین مدل‌های کسب‌وکار خود را تغییر ساختار داده و تطبیق داده‌اند تا از جمله موارد دیگر، نیاز به کاهش ریسک و سرمایه‌گذاری در دیجیتالی‌سازی را در نظر بگیرند. اتریش در بانکداری، مانند سایر بخش های اقتصاد خود، بر آینده متمرکز است.

بیشتر بخوانید نظریه اقتصادی درباره همه بانک ها

اقتصاد اتریش بازاری پویا برای گسترش بانک ها

همه چیز درباره اقتصاد اتریش

اتریش یک محیط حمایتی برای شرکت های مالی و دروازه ای برای رشد در منطقه گسترده تر فراهم می کند.
گواهی عالی برای قدرت و پتانسیل بخش مالی اتریش توسط چهارمین بانک بزرگ این کشور ارائه شده است: گروه BAWAG، که برای چهارمین سال متوالی توسط مجله Global Finance در ماه می به عنوان “بهترین بانک در اتریش” انتخاب شد. انس ابوزااکوک می گوید: «در طی یک دهه، ما از یک بانک زیان ده و کم سرمایه به یکی از 5 درصد برتر اروپا و سودآورترین و کارآمدترین بانک در منطقه اتریش، آلمان و سوئیس (DACH) تبدیل شدیم. شهروند آمریکایی که مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره بانک است.

 

انس ابوزااکوک، مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره گروه BAWAG

باوگ که در سال 1922 به عنوان یک بانک اتحادیه صنفی تأسیس شد، در سال 2006 توسط کنسرسیومی به رهبری شرکت مدیریت سرمایه Cerberus در ایالات متحده خریداری شد. ابوزااکوک می‌گوید: «در سال 2017، BAWAG در بورس اوراق بهادار وین فهرست شد – این بزرگترین عرضه عمومی اولیه در تاریخ اتریش بود که تیم ما به آن افتخار می‌کند.
از زمان خصوصی‌سازی، این بانک که بر خرده‌فروشی‌ها و شرکت‌های کوچک و متوسط ​​(SMEs) متمرکز است، متحول شده است. ما ترازنامه را رها کردیم، روی عملیات متمرکز شدیم و دوباره در امتیاز خرده فروشی خود سرمایه گذاری کردیم. در سال 2006، ما حدود 1.5 میلیون مشتری داشتیم. امروز، ما حدود 2.5 میلیون دلار داریم.» او می‌گوید که سود قبل از مالیات باوگ در سال 2018 640 میلیون دلار بود که 14 درصد نسبت به سال 2017 افزایش داشت و این بانک در مسیر رسیدن به هدف سود قبل از مالیات بیش از 670 میلیون دلار است. 2019.

برتری عملیاتی اقتصاد اتریش

در حالی که سایر بانک‌های اتریشی به سمت شرق گسترش یافته‌اند، تقریباً 80 درصد از تجارت BAWAG در DACH، به‌ویژه اتریش است، در حالی که بقیه از مشتریان شرکت‌های ایالات متحده و اروپای غربی است. ابوزااکوک توضیح می دهد که: «DACH بازاری با 100 میلیون نفر است، رشد اقتصادی به طور متوسط ​​در حدود 1.5-2 درصد است، بیکاری 3-4 درصد است، مشتریان در پرداخت وام منضبط هستند، و کشورها دارای محیط های نظارتی قوی و پایدار هستند – عوامل بزرگ برای خرده فروشی و بانکداری SME.”
باوگ قصد دارد به مشتریان خود برتری عملیاتی و «فرآیندهای سرتاسری ساده، مقرون به صرفه و کارآمد، اعم از وام، رهن، اجاره خودرو یا حساب های جاری را به مشتریان خود ارائه دهد. وجه تمایز ما در این زمینه فناوری است: ما فناوری را در هر جنبه ای از تجارت خود می پذیریم.
در سال 2006، ما حدود 1.5 میلیون مشتری داشتیم. امروز، ما حدود 2.5 میلیون نفر داریم.

به عنوان نمونه ای از این موضوع، این بانک در ژوئن 49 درصد از سهام شرکت فین تک Finventum را خریداری کرد. تا به امروز، بخش عمده ای از رشد باوگ از طریق تملک حاصل شده است و احتمالاً همچنان به نقش خود در ادغام صنعت بانکداری اروپا ادامه می دهد، زیرا در داخل و بقیه DACH به رشد خود ادامه می دهد.
ابوزااکوک به عنوان یک آمریکایی که در این کشور زندگی می کند، خاطرنشان می کند: “این یک بازار پویا است که به لطف یک محیط سیاسی، نظارتی و تجاری حمایتی می تواند به عنوان پله و به عنوان یک بازار اصلی عمل کند”.

نظرات خود را در بخش دیدگاه ها با آکادمی بیتریوم به اشتراک بگذارید.

5/5 - (2 امتیاز)

این یک مقاله سریالی است!

قسمت های قبلی و بعدی را در این بخش مشاهده نمایید.

1 دیدگاه. Leave new

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدید ترین مطالب

مقالات مرتبط

Volume
Play
1x
00:00/00:00