خلاصه نظریه آدام اسمیت

تا اتنهای این مقاله همراه آکادمی بیتریوم باشید تا درباره نظریه آدام اسمیت بدانید.

آدام اسمیت پولیمات قرن هجدهم

جان استوارت میل (1806-1873) فیلسوف، اقتصاددان، سیاستمدار و از مقامات ارشد شرکت هند شرقی بود. او که یک شخصیت بحث برانگیز در بریتانیای قرن نوزدهم بود، از استفاده از نظریه اقتصادی کلاسیک، تفکر فلسفی و آگاهی اجتماعی در تصمیم‌گیری‌های سیاسی و قانون‌گذاری حمایت کرد. بسیاری از دیدگاه های او، از جمله دیدگاه های مربوط به وضعیت حقوقی زنان و برده داری، برای آن روز کاملاً لیبرال بود.

میل اقتصاد را با فلسفه ترکیب کرد. او به یک نظریه اخلاقی به نام فایده گرایی اعتقاد داشت – اینکه اعمالی که به شادی مردم می انجامد درست و آنهایی که منجر به رنج می شوند نادرست هستند. در میان اقتصاددانان، او بیشتر به خاطر اثر خود در سال 1848، اصول اقتصاد سیاسی، که برای دهه ها پس از انتشار آن به یک کتاب درسی اقتصادی برجسته تبدیل شد، شهرت دارد. 1 کتاب های مهم دیگر عبارتند از: آزادی، سیستم منطق، موضوع زنان، و فایده گرایی.

جان استوارت میل (1806-1973) فیلسوف و اقتصاددان بانفوذ بریتانیایی بود که همچنین به عنوان نماینده مجلس (MP) خدمت می کرد و برای شرکت هند شرقی کار می کرد. میل یک اقتصاددان کلاسیک لیبرال، مدافع حقوق فردی، سیاست های اجتماعی مترقی، و سودگرایی بود (که اقداماتی را ترویج می کند که “بزرگترین خیر را برای تعداد زیادی” انجام می دهد).

میل معتقد بود که نظریه و فلسفه اقتصادی، همراه با آگاهی اجتماعی، باید در سیاست و شکل دادن به سیاست عمومی نقش داشته باشد. از معروف ترین آثار میل می توان به اصول اقتصاد سیاسی، فایده گرایی، در باب آزادی و سوژه زنان اشاره کرد.

همچنین بخوانید: اقتصاد چگونه کار می کند؟

سنین جوانی و تحصیل

جان استوارت میل در سال 1806 در لندن متولد شد و پسر ارشد مورخ، اقتصاددان و فیلسوف انگلیسی جیمز میل بود. او در خانواده‌ای سخت‌گیر و تحت پدری محکم بزرگ شد و در سنین جوانی مجبور شد تاریخ، یونانی، لاتین، ریاضیات و تئوری اقتصادی را بیاموزد.

بسیاری از باورها، افکار و آثار تأثیرگذار جان استوارت میل را می توان به تربیت او و ایدئولوژی ای که جیمز میل به او آموخته نسبت داد. پدرش در سال 1808 با جرمی بنتام نظریه پرداز برجسته سیاسی آشنا شد و با هم جنبشی سیاسی را آغاز کردند که از رادیکالیسم فلسفی و فایده گرایی حمایت می کرد که از “بیشترین میزان خیر برای بیشتر مردم” حمایت می کرد. در این دوران بود که میل جوان با تئوری اقتصادی، تفکر سیاسی و باورهای اجتماعی تلقین شد که آثار بعدی او را شکل داد.

در واقع این درست تربیت بود که پایه و اساس او را به وجود آورد و همچنین یک فروپاشی ذهنی و بعداً یک پیشرفت ذهنی به همراه داشت. میل دوره‌های طولانی افسردگی، غم و اندوه و حتی افکار خودکشی را به طبیعت سرسخت پدرش و سیستم رادیکالی که در آن بزرگ شده بود نسبت داد. وقفه ذهنی او را وادار کرد تا نظریه هایی را که قبلاً درست می پذیرفته بود، دوباره بررسی کند. از طریق این خود بازتابی، او شروع به ایجاد تغییراتی در ایدئولوژی سودگرای بنتام کرد تا آن را مثبت تر کند و نظریه تجدید نظر شده را به عنوان سیستم اعتقادی خود پذیرفت.

میل بیشتر عمر کاری خود را با شرکت هند شرقی گذراند: او در سن 16 سالگی به آن پیوست و به مدت 38 سال در آنجا مشغول به کار شد. در طول 1865-1868، او به عنوان یک عضو پارلمان (MP)، به نمایندگی از شهر وست مینستر خدمت کرد.

خلاصه نظریه آدام اسمیت

دستاوردهای قابل توجه

ایدئولوژی میل

جان استوارت میل یکی از تأثیرگذارترین رهبران فکری بریتانیا در گفتمان سیاسی، از جمله معرفت شناسی، اقتصاد، اخلاق، متافیزیک، فلسفه اجتماعی و سیاسی و سایر تمرکزها به حساب می آید.

او از مقالات، مقالات و کتاب‌های متعدد خود برای مقایسه وضعیت حقوقی زنان در آن زمان با وضعیت حقوقی برده‌ها، ترویج تجربه‌گرایی رادیکال به عنوان تابعی از ریاضیات، و پیشروی اصل آسیب – این ایده که قدرت سیاسی باید فقط زمانی روی یکی از اعضای یک سازمان اعمال می شود که از آن قدرت برای جلوگیری از آسیب رساندن به آن عضو استفاده شود.

میل در حالی که به آزادی و حقوق فردی پرشور معتقد بود، به عنوان یک اقتصاددان از طرفداران ثابت سیستم آزادسازی بود: او از مالیات ها و نظارت دولتی، مانند مقررات محل کار و محدودیت ساعات کار کارگران حمایت می کرد. نوشته‌های بعدی او حاکی از دور شدن از اعتقاد اقتصاد کلاسیک به بازار آزاد و سرمایه‌داری به سوسیالیسم یا حداقل یک اقتصاد مختلط است.

آثار منتشر شده آدام اسمیت

به ترتیب انتشار، شناخته شده ترین آثار میل عبارتند از:

یک سیستم منطق (1843)، که روش های علم و نحوه به کارگیری آنها را در مکانیک اجتماعی تشریح می کند.

اصول اقتصاد سیاسی (1848)، که رشته‌های فلسفه و اقتصاد را ترکیب می‌کند و مدافع این است که محدودیت جمعیت و کندی رشد اقتصادی برای محیط‌زیست و افزایش کالاهای عمومی مفید است.

درباره آزادی (1859)، که به ماهیت و محدودیت های قدرتی می پردازد که می تواند به طور مشروع توسط جامعه بر فرد اعمال شود، اصل آسیب را معرفی می کند و از آزادی بیان دفاع می کند.

فایده گرایی (1863)، که فلسفه اصلی بنتام را تشریح می کند و از آن به عنوان پایه اخلاق استفاده می کند – این ایده را رد می کند که منفعت شخصی محدود را ترویج می کند، و استدلال می کند که هدف آن بهبود جامعه به عنوان یک کل است.

The Subjection of Women (1869)، که حق رای زنان و برابری جنسیتی را مطرح می کند.

 

سه مقاله درباره دین (1874)، که به نقد ارتدکس سنتی و مذهبی می پردازد و از “دین بشریت” لیبرال تر حمایت می کند (منتشر شده پس از مرگ).

زندگی نامه (1874)، که در سال درگذشت او نوشته شد و پس از مرگ منتشر شد.

اعتقاد منفعت‌گرایانه «که به‌عنوان شالوده اخلاقی، فایده‌مندی یا بزرگ‌ترین اصل شادی را می‌پذیرد، معتقد است که اعمال به نسبتی که تمایل به ارتقای خوشبختی دارند، درست هستند، زیرا به دلیل تمایل به ایجاد عکس‌های شادی، نادرست هستند. و فقدان درد؛ با ناراحتی، درد، و محرومیت از لذت.»

همچنین بخوانید: بحران مالی از نظر اقتصادانان

زندگی شخصی آدام اسمیت

عشق زندگی میل هریت هاردی تیلور بود. پس از دو دهه دوستی نزدیک (زمانی که او همسر مرد دیگری بود)، آنها در سال 1851 ازدواج کردند. تیلور یک متفکر و نویسنده باهوش، لیبرال و به تنهایی الهام بخش بسیاری از آثار میل بود – او آشکارا تأثیر او را در The Subjection از تصدیق کرد. زنان – و او ممکن است برخی از قطعات او را ویرایش کرده یا با هم نوشته باشد. مطمئناً، او به جلب توجه میل به آرمان‌های مترقی که به آن علاقه داشت کمک کرد: سوسیالیسم، حقوق زنان، آزادی فردی، و دیدگاه «آرمان‌شهری» نسبت به پیشرفت‌پذیری بشریت.

مهمترین آثار جان استوارت میل کدامند؟

از مهمترین آثار جان استوارت میل می توان به اصول اقتصاد سیاسی (1848)، در باب آزادی (1859)، سودمندی (1861) و سوژه زنان (1869) اشاره کرد.

خلاصه نظریه آدام اسمیت

فلسفه سودمندی جان استوارت میل چیست؟

فایده گرایی جان استوارت میل با بسط دکترین اصلی جرمی بنتام فیلسوف دارای سه اصل اساسی است:

لذت یا شادی تنها چیزی است که ارزش واقعی و ذاتی دارد.

اعمال تا آنجا درست است که باعث شادی شود. تا جایی که باعث ناراحتی می شوند اشتباه هستند.

خوشبختی همه به یک اندازه به حساب می آید.

میل در مقاله 1861 خود با عنوان فایده گرایی از این نظریه ها حمایت کرد.

اعتقادات اقتصادی جان استوارت میل چه بود؟

جان استوارت میل از نظریه های اقتصادی خود در اصول اقتصاد سیاسی (اصطلاح قرن نوزدهم، معادل «اقتصاد کلان» معاصر ما) حمایت کرد. برای اولین بار در سال 1848 منتشر شد، در حالی که او ایده های خود را توسعه داد و اصلاح کرد. از نظر میل، اقتصاد پیوند تنگاتنگی با فلسفه اجتماعی و سیاست دارد: ثروت محصول نهایی طبیعی کار است، اما توزیع ثروت توسط تصمیمات و اراده افراد واقعی (البته طبقه نخبه از افراد تحصیل کرده) تعیین می شود. در نتیجه، قوانین و نهادهای انسانی می توانند و باید نحوه توزیع ثروت را تعیین کنند.

میل به برتری سوسیالیسم اعتقاد داشت که در آن تولید اقتصادی توسط تعاونی‌های کارگری هدایت می‌شد. اما او همچنین به سرمایه گذاری آزاد، رقابت و ابتکار فردی اعتقاد داشت. دولت ها موظف بودند این موارد را حفظ کنند و همچنین از انحصار جلوگیری کنند، از فقرا مراقبت کنند و برای جوانان آموزش دهند.

همچنین بخوانید: چرا باید اقتصاد بدانیم؟

سخن پایانی

جان استوارت میل یک سیاستمدار و فیلسوف، اقتصاددان و مدیر اجرایی شرکتی بود که به عنوان یک متفکر لیبرال – مدافع حقوق فردی و جستجوی خوشبختی، و یک نظریه پرداز اخلاقی همچنان مورد علاقه ماندگار است. در اصل، میل معتقد بود که تئوری و فلسفه اقتصادی، همراه با آگاهی اجتماعی، در سیاست لازم است تا تصمیمات بهتری به نفع مردم اتخاذ شود. چندین کتاب او، از جمله اصول اقتصاد سیاسی، فایده‌گرایی، و سیستم منطق، او را به یکی از مهم‌ترین (اگر تا حدودی بحث برانگیز) شخصیت‌های عمومی در سیاست و اقتصاد بریتانیا در قرن نوزدهم تبدیل کرد.

 نظر شما درباره خلاصه نظریه آدام اسمیت چیست؟ نظرات خود را در بخش دیدگاه ها با آکادمی بیتریوم به اشتراک بگذارید. همچنین می توانید سایر مقالات دپارتمان اقتصاد را از سایت ما بخوانید.

امتیاز دهید

این یک مقاله سریالی است!

قسمت های قبلی و بعدی را در این بخش مشاهده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدید ترین مطالب

مقالات مرتبط

Volume
Play
1x
00:00/00:00