6 تکنولوژی که جهان را متحول خواهند کرد

 6 تکنولوژی که جهان را متحول خواهند کرد

فناوری‌های جدید به سرعت در حال توسعه هستند و تاثیرات عمیقی بر جهان می‌ گذارند. برخی از این فناوری‌ها پتانسیل این را دارند که به طور اساسی نحوه زندگی، کار و ارتباط ما با یکدیگر را تغییر دهند. در ادامه آکادمی بیتریوم به معرفی بزرگترین تکنولوژی هایی که جهان را تحت تاثیر قرار می دهد می پردازد. تا انتهای این مقاله با آکادمی بیتریوم همراه باشید.

 • هوش مصنوعی

هوش مصنوعی

هوش مصنوعی شبیه‌ سازی فرآیندهای هوش انسانی توسط ماشین‌ها، به‌ویژه سیستم‌های رایانه‌ ای می باشد. با افزایش هیاهوی هوش مصنوعی، فروشندگان در حال رقابت شدیدی برای تبلیغ محصولات خود با آن هستند. اغلب، چیزی که آنها به عنوان هوش مصنوعی می نامند، تنها یک عنصر از این فناوری مانند یادگیری ماشین است. هوش مصنوعی به پایه ای از سخت افزار و نرم افزار تخصصی برای نوشتن و آموزش الگوریتم های یادگیری ماشین نیاز دارد. هیچ زبان برنامه نویسی خاصی برای هوش مصنوعی وجود ندارد، اما Python، R، Java، C و Julia ویژگی هایی دارند که در بین توسعه دهندگان هوش مصنوعی محبوب هستند.

به طور کلی، سیستم‌های هوش مصنوعی با پردازش مقادیر زیادی از داده‌های آموزشی برچسب‌دار، تجزیه و تحلیل داده‌ها برای یافتن همبستگی‌ها و الگوها و استفاده از این الگوها برای پیش‌بینی وضعیت‌های آینده کار می‌کنند. به این ترتیب، یک ربات چت که با نمونه‌های متن تغذیه می‌شود می‌ تواند یاد بگیرد تا با مردم تعامل‌ های واقعی ایجاد کند، یا یک ابزار تشخیص تصویر می‌تواند با بررسی میلیون‌ ها نمونه یاد بگیرد تا اشیا را در تصاویر شناسایی و توصیف کند.

مزایای و معایب هوش مصنوعی:

در ادامه به بررسی مزایا و معایب هوش مصنوعی میپردازیم.

مزایا هوش مصنوعی:

 • در جزئیات بسیار خوب است: هوش مصنوعی در تشخیص سرطان، به ویژه سرطان سینه و ملانوما، به همان اندازه یا حتی بهتر از پزشکان عمل کرده است. این به دلیل توانایی هوش مصنوعی در پردازش سریع و دقیق مقادیر زیادی از داده‌ها و شناسایی الگوها و ویژگی‌های ظریفی است که ممکن است توسط چشم انسان از دست برود.
 • انجام سریع کارهای بزرگ: هوش مصنوعی به طور گسترده ای در صنایع داده محور، از جمله بانکداری و اوراق بهادار، داروسازی و بیمه، برای کاهش زمان تجزیه و تحلیل مجموعه های داده بزرگ استفاده می شود. به عنوان مثال، خدمات مالی به طور معمول از هوش مصنوعی برای پردازش درخواست های وام و تشخیص تقلب استفاده می کنند.
 • افزایش بهره وری و کاهش نیروی کار:  هوش مصنوعی می تواند سرعت انجام کار را بهبود بخشد و همچنین می تواند باعث صرفه جویی در تعداد نیروی کار شود.
 • ترجمه آسان متون: ابزارهای ترجمه AI مدرن می توانند ترجمه های دقیق و باکیفیتی ارائه دهند که حتی برای کسب و کارهای کوچک نیز قابل استفاده هستند. این ابزارها با استفاده از الگوریتم های یادگیری ماشین، قادر به درک معنای دقیق متن اصلی و ترجمه آن به زبان دیگری با حفظ همان معنا هستند.
 • بهبود رضایت مشتری: هوش مصنوعی می تواند با شخصی سازی محتوا، پیام ها، تبلیغات، توصیه ها و وب سایت ها برای مشتریان فردی باعث بهبود رضایت مشتری شود.

معایب هوش مصنوعی:

 • گران قیمت است و هر کسی توانایی استفاده از آن را ندارد.
 • توسعه و پیاده‌ سازی سیستم‌های هوش مصنوعی، پیچیده و چالش‌برانگیز است و به دانش و مهارت‌های فنی عمیقی در زمینه‌های مختلفی مانند علوم کامپیوتر، ریاضیات، آمار و مهندسی نیاز دارد.
 • کمبود نیروی کار و توسعه دهنده واجد شرایط برای ساخت ابزارهای هوش مصنوعی
 • سیستم‌های هوش مصنوعی، به ویژه سیستم‌هایی که بر روی داده‌های محدود آموزش می‌بینند، ممکن است نتوانند از دانش خود در یک کار برای انجام کار دیگر استفاده کنند.
 • هوش مصنوعی می‌تواند منجر به حذف شغل‌های انسانی شود و در نتیجه نرخ بیکاری را افزایش دهد.
 • واقعیت مجازی

واقعیت مجازی

هنگامی که در مورد واقعیت مجازی (VR) صحبت می کنیم، بسیاری از ما به فیلم های علمی تخیلی مانند “Minority Report” فکر می کنیم. با این حال، واقعیت این است که امروزه، این فناوری به طور کامل با زندگی روزمره ما ادغام شده است. بازی های ویدئویی، پزشکی، آموزش نمونه هایی از کاربرد این تکنولوژی جذاب هستند.

واقعیت مجازی (VR) یک محیط کامپیوتری تولید شده است که دارای صحنه‌ ها و اشیایی به نظر واقعی است که باعث می‌شود کاربر احساس کند در محیط اطراف خود غوطه‌ ور شده است. این محیط از طریق دستگاهی به نام هدست یا کلاه ایمنی واقعیت مجازی درک می‌ شود. VR به ما این امکان را می‌دهد که خود را در بازی‌ های ویدیویی غرق کنیم، مانند اینکه یکی از شخصیت‌ها هستیم، یاد بگیریم که چگونه جراحی قلب انجام دهیم یا کیفیت آموزش ورزشی را بهبود بخشیم تا عملکرد را به حداکثر برسانیم. اگرچه واقعیت مجازی ممکن است بسیار پیشرفته به نظر برسد، اما ریشه آن به اندازه ای که فکر می کنیم جدید نیست. در واقع، بسیاری معتقدند که یکی از اولین دستگاه های واقعیت مجازی، Sensorama نام داشت، دستگاهی با صندلی داخلی که فیلم های 3D پخش می کرد، بو تولید می کرد و لرزش ایجاد می کرد تا تجربه را تا حد ممکن زنده کند. این اختراع به دهه 1950 برمی گردد. پیشرفت های فناوری و نرم افزار در سال های بعد منجر به یک تکامل تدریجی در دستگاه ها و طراحی رابط شده است.

آینده واقعیت مجازی (VR) یک موضوع هیجان انگیز است که همچنان با پیشرفت فناوری به سرعت در حال رشد است. در سال‌های اخیر شاهد رشد قابل توجه بازار VR بوده‌ایم که انتظار می‌رود تا سال 2026 از 180 میلیارد دلار فراتر رود. این زمینه در حال پیشرفت سریع، پتانسیل انقلابی کردن بخش‌های مختلف از جمله سرگرمی و بازی، مراقبت‌های بهداشتی و آموزش را دارد.

 • خودروهای خودران

خودروهای خودران

یک خودروی خودران خودرویی است که قادر است محیط خود را حس کند و بدون دخالت انسان کار کند. یک مسافر انسان لازم نیست در هیچ زمان کنترل خودرو را به دست بگیرد و حتی لازم نیست مسافر انسان در خودرو حضور داشته باشد. یک خودروی خودران می تواند به هر مکانی که یک خودروی سنتی می رود برود و همه کارهایی را که یک راننده انسانی با تجربه انجام می دهد انجام دهد.

انجمن مهندسان خودرو (SAE) هم‌اکنون شش سطح رانندگی خودکار را از سطح صفر (کاملاً دستی) تا سطح پنج (کاملاً خودران) تعریف می‌کند. این سطوح توسط وزارت حمل و نقل ایالات متحده (USDOT) پذیرفته شده‌اند. خودروهای خودران در حال حاضر در سطح 3 و 4 هستند و هنوز به نظارت انسان نیاز دارند. SAE انتظار دارد که خودروهای خودران سطح 5 تا سال 2030 در دسترس عموم قرار گیرند. با این حال، هنوز مسائلی مانند ایمنی و مقررات وجود دارد که باید حل شوند.

 • متاورس

متاورس

زمانی که به متاورس فکر می‌کنید، ممکن است تصویر یک فرد در حال بازی ویدئویی را در حالی که یک هدست بزرگ روی سرش قرار دارد و بیشتر صورتش را پوشانده است، تصور کنید. متاورس یک فضای مجازی سه‌بعدی در حال ظهور است که از واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و سایر فناوری‌های پیشرفته اینترنت و نیمه‌هادی استفاده می‌کند تا به افراد امکان تجربه‌های شخصی و تجاری واقعی در فضای مجازی را بدهد.

این روزها، متاورس به یکی از موضوعات داغ تبدیل شده است. در سال 2021، جستجوی اینترنتی عبارت “متاورس” به میزان 7200 درصد افزایش یافت. تحقیقات اخیر مک‌کینزی نشان می‌دهد که حدود 60 درصد از مصرف‌کنندگان از گذار فعالیت‌های روزمره خود مانند خرید، قرار ملاقات و ورزش به متاورس استقبال می‌کنند. این استقبال تا حدی به دلیل پیشرفت‌های فناوری است که باعث شده‌اند تجربه‌های متاورس واقعی‌تر و تعاملی‌تر شوند. به عنوان مثال، هدست‌های واقعیت مجازی جدید و پیشرفته‌تر تصاویر و صداهای بسیار دقیق‌تری را ارائه می‌دهند و فناوری‌های واقعیت افزوده به کاربران اجازه می‌دهند تا اشیا مجازی را در دنیای واقعی ببینند و با آنها تعامل داشته باشند.

علاوه بر این، ظهور پلتفرم‌های متاورس مانند Meta Horizon و Roblox این امکان را برای کاربران فراهم می‌کند تا با دوستان و خانواده خود در دنیای مجازی ملاقات کنند، به بازی‌های مختلف بپردازند و حتی کسب‌وکار خود را راه‌اندازی کنند. در حالی که متاورس هنوز در مراحل اولیه توسعه است، اما پتانسیل زیادی برای تغییر نحوه زندگی ما دارد. با پیشرفت این فناوری، انتظار می‌رود شاهد پذیرش گسترده‌تر آن باشیم و متاورس به بخشی جدایی‌ناپذیر از زندگی روزمره ما تبدیل شود. سرمایه‌گذاران خصوصی نیز به متاورس علاقه‌مند هستند. در سال 2021، شرکت‌های مرتبط با متاورس بیش از 10 میلیارد دلار سرمایه جمع‌آوری کردند. این میزان بیش از دو برابر سرمایه جمع‌آوری شده آنها در سال 2020 است. و تا به امروز در سال 2022، بیش از 120 میلیارد دلار به متاورس سرازیر شده است.

 • وب 3

وب 3

وب 3 یک اصطلاح است که برای توصیف نسخه بعدی اینترنت استفاده می شود ، که بر روی فناوری بلاکچین ساخته شده است و به طور جمعی توسط کاربران آن کنترل می شود.

می دانید که اینترنت همیشه در حال رشد و تغییر است. اما این فقط وب سایت ها و پلتفرم هایی نیستند که از محبوبیت خارج میشوند؛ کد اصلی که اینترنت بر اساس آن ساخته شده است دائماً در حال تغییر است. در چند سال گذشته ، برخی از آینده شناسان فناوری شروع به اشاره به وب 3 کرده اند ، اصطلاحی که توسط دانشمند رایانه گاوین وود ابداع شده است ، به عنوان نشانه ای از آنچه در آینده خواهد آمد. وب 3 ایده یک اینترنت جدید و غیرمتمرکز است که بر روی بلاکچین ها ساخته شده است ، که دفتر های توزیع شده هستند که توسط شرکت کنندگان به طور جمعی کنترل می شوند. به دلیل ماهیت جمعی بلاکچین ها ، اگر و هنگامی که وب 3 کاملاً وارد شود. در نظریه ، عصر جدیدی از اینترنت را نشان خواهد داد ، عصری که در آن استفاده و دسترسی توسط شبکه های تحت کنترل جامعه کنترل می شود به جای مدل متمرکز فعلی که در آن چند شرکت بر Web2 ریاست می کنند.

علاقه به جنبه‌های وب 3 از سال 2018 به طور قابل توجهی افزایش یافته است، در زمینه‌ هایی مانند سرمایه‌گذاری سهام، جستجوی آنلاین، ثبت اختراع، انتشارات علمی، فرصت‌های شغلی و گزارش‌های مطبوعاتی. صنعت خدمات مالی در خط مقدم فناوری‌ها و دارایی‌های Web3 در حال ظهور بوده است: در یک مقطع، حجم معاملات روزانه پردازش شده در صرافی‌های مالی غیرمتمرکز از 10 میلیارد دلار تجاوز کرد. اما همانطور که خواهیم دید، پیشرفت به صورت پراکنده شروع شده است.

 • ربات های انسان نما

ربات های انسان نما ربات های خدمات حرفه ای هستند که برای تقلید از حرکات و تعاملات انسان ساخته شده اند. مانند همه ربات های خدماتی ، آنها با خودکار کردن وظایف به گونه ای که منجر به صرفه جویی در هزینه و بهره وری می شود ، ارزش ارائه می دهند. ربات های انسان نما شکل نسبتاً جدیدی از ربات های خدمات حرفه ای هستند. در حالی که مدت ها در مورد آنها رویاپردازی می شد ، اکنون شروع به تبدیل شدن به گزینه های تجاری در طیف گسترده ای از کاربردها کرده اند.

بازار ربات های انسان نما در آستانه رشد چشمگیری است. پیش بینی می شود بازار ربات های انسان نما در سال 2023 ارزشی بالغ بر 3.9 میلیارد دلار داشته باشد و با نرخ رشد ترکیبی سالانه (CAGR) خیره کننده 52.1% بین سال های 2017 تا 2023 رشد کند. از میان انواع ربات های انسان نما ، انتظار می رود ربات های دوپا با سریعترین نرخ CAGR در طول دوره پیش بینی شده رشد کنند. رشد سریع بازار ربات های انسان نما عمدتاً به علت بهبود سریع توانایی های این ربات ها و قابلیت آنها در طیف گسترده ای از کاربردها است.

ربات های انسان نما در حال استفاده در بازرسی، تعمیر و پاسخ به بلایا در نیروگاه ها هستند تا کارگران انسانی را از وظایف پرزحمت و خطرناک رها کنند. به همین ترتیب، آنها آماده هستند تا وظایف روزمره را برای فضانوردان در سفرهای فضایی بر عهده بگیرند. سایر کاربردهای متنوع شامل ارائه همدمی برای سالمندان و بیماران، عمل به عنوان راهنما و تعامل با مشتریان در نقش منشی و حتی بالقوه میزبانی برای رشد اندام های پیوند انسانی است. ربات های انسان نما می توانند طیف گسترده ای از وظایف را خودکار کنند، از نجات های خطرناک تا مراقبت دلسوزانه. روش های استفاده از این ربات ها به طور مداوم در حال گسترش است.

سخن پایانی:

تکنولوژی های آینده دنیای ما را به شکلی اساسی تغییر خواهند داد. ربات های انسان نما، هوش مصنوعی، متاورس، خودروهای خودران و واقعیت افزوده و مجازی تنها چند نمونه از فناوری هایی هستند که پتانسیل ایجاد تحولات بزرگ در زندگی ما را دارند. این فناوری ها می توانند به بهبود کیفیت زندگی ما کمک کنند، کارآمدتر کار کنیم و دنیا را به مکانی بهتر تبدیل کنیم. با این حال، مهم است که به یاد داشته باشیم که این فناوری ها نیز می توانند خطراتی را نیز به همراه داشته باشند. به عنوان مثال، هوش مصنوعی می تواند منجر به از دست رفتن مشاغل شود و ربات ها می توانند به سلاح های مرگبار تبدیل شوند. بنابراین، مهم است که در مورد پیامدهای این فناوری ها آگاه باشیم و از آنها به طور مسئولانه استفاده کنیم. ما باید اطمینان حاصل کنیم که این فناوری ها برای همه افراد سودمند هستند و به ایجاد جهانی عادلانه تر و پایدارتر کمک می کنند.

نظر شما درمورد این 6 تکنولوژی چیست؟ نظرات خود را در بخش دیدگاه ها با آکادمی بیتریوم به اشتراک بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

1 دیدگاه. Leave new

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدید ترین مطالب

مقالات مرتبط

Volume
Play
1x
00:00/00:00