چگونه خودرو بخریم؟

خرید خودرو یک تجربه مهم و پراهمیت است که نیازمند دقت و آگاهی در مراحل مختلف معامله می‌باشد. اغلب افراد فرض می‌کنند که خرید خودرو تنها با مشاهده آگهی، تماس با فروشنده، تنظیم قرارداد و پرداخت وجه انجام می‌شود، اما در واقعیت، این فرآیند پیچیده‌تر از آنچه به نظر می‌رسد، می باشد. در این مقاله از آکادمی بیتریوم از صفر تا صد مراحل خرید خودرو را برای شما شرح می‌دهیم تا شما به طور کامل با این فرآیند آشنا شوید.

مراحل خرید خودرو دست دوم:

در حالت کلی برای خرید یک خودروی دست دوم 4 مرحله را باید پشت و سر بگذاریم:

  1. کارشناسی خودرو
  2. قولنامه
  3. تعویض پلاک
  4. ثبت سند

کارشناسی خودرو:

کارشناسی خودرو

تقریباً 72 درصد از خودروهای داخلی دست دوم حداقل یک مشکل در بخش های فنی، بدنه یا آپشن دارند. این عدد برای خودروهای وارداتی به 75 درصد می ‌رسد. به زبان ساده یعنی از هر چهار ماشین، سه ماشین ممکن است مشکل کوچک یا بزرگی داشته باشند. این اعداد خوب نشان می‌ دهند که چقدر مهم است قبل از خرید، ماشین را چک کرده و نظر کارشناسی بگیریم.

کارشناسی خودرو یک فرآیند است که در آن مشخصات فنی، بدنه و ویژگی‌های دیگر خودرو توسط یک یا چند متخصص حرفه ای بررسی می‌ شوند. هدف این فرآیند ارزیابی سلامت و کیفیت خودرو می باشد. معمولاً کارشناسی ماشین قبل از انجام معامله انجام می‌شود. این اقدام به تعیین قیمت واقعی خودرو و اطمینان از وضعیت خودرو قبل از خرید کمک می‌ کند.

بسته به نوع خودرو، فرآیند کارشناسی معمولاً 60 تا 90 دقیقه طول می‌کشد. با توجه به قیمت بالای خودروهای دست دوم، انجام کارشناسی قبل از خرید یک تصمیم هوشمندانه به حساب می‌آید. این فرآیند، صفر تا صد ماشین را بررسی می‌کند و میزان سلامت و وضعیت آن را ارزیابی می‌کند. در ادامه گام های اصلی کارشناسی خودرو را معرفی می کنیم:

  • کارشناسی بدنه خودرو
  • کارشناسی فنی خودرو
  • کارشناسی آپشن های خودرو
  • تست رانندگی خودرو

آیا ماشین صفر هم نیاز به کارشناسی دارد؟

آیا ماشین صفر هم نیاز به کارشناسی دارد؟

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که کارشناسی خودرو فقط برای خودروهای دست دوم لازم است. اما واقعیت این است که حتی خودروهای صفر هم که معمولاً دارای گارانتی هستند، نیاز به کارشناسی دارند. بسیاری از افراد بر اساس اعتماد به گارانتی و شرکت سازنده، بدون انجام کارشناسی، خودروی صفر خود را تحویل می ‌گیرند. برای جلوگیری از هر گونه مشکل و ناهنجاری آتی، توصیه ما این است که حتماً حتی خودروی صفر را هم با پرداخت هزینه کمی کارشناسی کنید. این اقدام می‌تواند از وقوع مشکلات آینده جلوگیری کرده و به شما کمک کند تا با آرامش بیشتری از خودروی خود لذت ببرید.

قولنامه خرید و فروش ماشین:

قولنامه خرید و فروش خودرو، سندی است که برای خرید و فروش خودروهای دارای مشخصات یکتایی مانند پلاک یا شماره شاسی، تنظیم می‌شود. این سند، مشخصات خودرو، فروشنده، خریدار، مبلغ معامله و نحوه پرداخت را در برمی‌گیرد و به امضای طرفین معامله می‌رسد. در صورت حضور شاهد، اعتبار قولنامه بیشتر می‌شود. قولنامه، توافقی بین خریدار و فروشنده خودرو است که پیش از انتقال سند ماشین منعقد می‌شود و به جز در مواردی که از نظر قانونی ممنوعیت دارد، لازم ‌الاجرا است. در طول نوشتن قولنامه، دقت به جزئیات از اهمیت بالایی برخوردار است تا هر دو طرف به نحو مشخصی با شرایط موافقت کرده باشند. این شامل جزئیاتی مانند شرایط پرداخت، تحویل خودرو، گارانتی و هر نکته حقوقی دیگری است که ممکن است در آینده موضوع اختلاف شود. در کل، یک قولنامه صحیح و دقیق می‌تواند از دیگر ابعاد قانونی معامله محافظت کرده و مشکلات آینده را کاهش دهد.

در قانون، به اختیار فسخ معامله، “خیار” گفته می‌شود. خیار می‌تواند به دلایل مختلفی مانند پشیمانی، وجود عیب در خودرو یا عدم انجام تعهدات توسط طرفین معامله ایجاد شود. اگر در قولنامه خودرو، واژه “خیار” را دیدید، حتماً به کلمات بعد از آن توجه کنید تا بدانید که طرفین معامله در چه شرایطی می‌توانند معامله را فسخ کنند. اگر معنی کلمه‌ای را نمی‌دانید، حتماً از یک فرد متخصص در حوزه حقوقی مشورت بگیرید. این کار به شما کمک می‌کند تا از وقوع مشکلات در آینده جلوگیری کنید.

هنگام نوشتن قولنامه خودرو، حتماً باید شرایط فسخ قرار داده شود. قانون حق فسخ باید در متن قولنامه خودرو به صورت واضح مشخص شود، تا در صورت عدم رعایت مفاد توسط یکی از طرفین، امکان فسخ قرارداد وجود داشته باشد. این حق ممکن است از هر دو طرف یا فقط یکی از آنها در نظر گرفته شود، و شرایط فسخ می‌تواند مرتبط با زمان تحویل، زمان پرداخت، تغییر شرایط خودرو و… باشد. همچنین، می‌توان برای فسخ قرارداد و عدم اجرای تعهدات، مبلغ خسارت را معین نمود.

تعویض پلاک خودرو:

تعویض پلاک، آخرین مرحله برای انتقال مالکیت خودرو است. با انجام این کار، خریدار به‌طور رسمی صاحب خودرو می‌شود. خریداران و فروشندگان خودرو باید با مراحل تعویض پلاک آشنا باشند. تعویض پلاک می‌تواند به دو صورت انجام شود: انتقال پلاک از خریدار به فروشنده یا دریافت پلاک جدید. در صورت خرید خودروی جدید، اولین کار باید تعویض پلاک آن باشد. در صورت خرید خودروی دست دوم، توصیه می‌شود تا مراحل تعویض پلاک را در اسرع وقت انجام دهید.

اگر در شهرهای بزرگ، به‌ویژه تهران و شیراز، ساکن هستید، باید این نکته را در نظر داشته باشید که مراکز تعویض پلاک این شهرها معمولاً بسیار شلوغ هستند. به همین دلیل برای اطمینان از انجام کارتان در همان روز، بهتر است صبح زود (حداکثر تا ساعت 7:30) در این مراکز حاضر شوید. در این صورت، امکان دارد تا ظهر کارتان به اتمام برسد. شلوغی بسیار این مراکز نیازمند این است که از طریق سامانه نوبت‌ دهی تعویض پلاک، نوبت خود را ثبت کنید و به‌ طور مجازی اقدام به تعویض پلاک کنید.

فک پلاک چیست؟

فک پلاک به معنای باز کردن و حذف پلاک قبلی است و در واقع یکی از مراحل تعویض پلاک خودرو محسوب می‌شود. از نظر حقوقی، فک پلاک معنای متفاوتی پیدا می‌کند زمانی که خریدار پلاک خودرو را تعویض نکند. در این صورت، فروشنده ممکن است در مراجع قضایی اقدام به ارائه شکایت دعوای فک پلاک نماید تا خریدار ملزم به انجام این کار شود.

ثبت سند:

ثبت سند خودرو

پس از انجام فرآیند تعویض پلاک خودرو، خریدار و فروشنده به عنوان طرفین معامله، مراحل بعدی را با مراجعه به دفتر‌خانه یا محضر اداری آغاز می‌کنند. در این مرحله، اقدام به تنظیم سند قطعی خودرو می‌نمایند. این سند قطعی مهمترین مدرک حقوقی است که تغییر مالکیت خودرو را رسماً ثبت می‌کند و حقوق و وظایف طرفین را تعیین می‌کند. این فرآیند از طریق دفتر‌خانه با همکاری مأمورین مربوطه انجام می‌شود تا به دقت و طبق قوانین حاکم، انتقال مالکیت خودرو صورت گیرد.

در حال حاضر، نیازی به مراجعه به دفترخانه و ثبت سند بعد از عملیات تعویض پلاک وجود ندارد. برگ سبزی که در مرکز تعویض پلاک به خریدار داده می‌شود، حکم سند را دارد و هزینه تعویض پلاک همان هزینه سند خودرو است. در گذشته، پس از پرداخت هزینه و انجام عملیات تعویض پلاک، فروشنده و خریدار باید به یک دفترخانه مراجعه می‌کردند تا مراحل ثبت سند انجام شود. هنگامی که خودروی صفر خریداری می‌شود، سند و کارت سوخت خودرو برای خریدار ارسال می‌شود. در گاهی اوقات، ممکن است سند با تأخیر ارسال شود. در این شرایط، خریدار می‌تواند از روش‌های مختلفی نظیر اینترنتی، پیامکی یا کد دستوری USSD برای پیگیری برگ سبز خودرو استفاده کند.

سخن پایانی:

در پایان این مسیر جذاب و مهم خرید خودرو، به شما تبریک می‌گویم. امیدواریم خودرویی که انتخاب کرده‌اید، همراه خوبی برای شما باشد و تمام لحظات سفر و تجربه با آن، خاطره ‌های خوبی را برای شما به ارمغان بیاورد. در هر راهی که انتخاب کنید، ایمن و خوش ‌سفر باشید.

نظر شما در مورد نکات خرید خودرو چیست؟ نظرات خود را با آکادمی بیتریوم به اشتراک بگذارید. 

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدید ترین مطالب

مقالات مرتبط

Volume
Play
1x
00:00/00:00