هشدار پایان سلطه دلار؛ تحلیلگر می گوید سلطه دلار ممکن است به پایان برسد!

هشدار پایان سلطه دلار؛ تحلیلگر می گوید سلطه دلار ممکن است به پایان برسد!

یک تحلیلگر اندیشکده می گوید که سلطه دلار آمریکا ممکن است به پایان برسد، زیرا کشورها خود را برای یک سیستم بین المللی جدید قرار می دهند. با کاهش اتکا به دلار آمریکا، بانک های مرکزی شروع به تخلیه ذخایر دلاری خود خواهند کرد. این امر منجر به تورم فوق العاده، افزایش نرخ بهره برای جبران از دست دادن قدرت خرید و کاهش قیمت دارایی ها می شود که باعث تسریع بیشتر روند کاهشی ایالات متحده می شود. تا انتها این مقاله با  آکادمی بیتریوم همراه باشید.

تحلیلگر در مورد تغییر قدرت ایالات متحده و بریکس بحث می کند و درباره پایان تسلط دلار هشدار می دهد

موسسه Lowy، یک اندیشکده مستقل سیاست بین‌الملل، مقاله‌ای با عنوان «دلارزدایی: تغییر قدرت بین ایالات متحده و بریکس» در 3 آگوست منتشر کرد. این مقاله توسط مایکل روچ، مشاور مدیریت و محقق این مؤسسه نوشته شده است.

آیا یک ارز ذخیره جهانی جدید برتری دلار را تهدید می کند؟ روچ شروع کرد، پاسخ کوتاه بله است. این تحلیلگر پیش بینی کرد که ممکن است تسلط دلار به پایان برسد.

وی توضیح داد که زمانی که عربستان سعودی و روسیه در سال 2021 یک توافقنامه همکاری نظامی امضا کردند، نقش انحصاری ایالات متحده به عنوان “تنها حافظ پادشاهی سعودی” از بین رفت. علاوه بر این، وی خاطرنشان کرد که در مجمع جهانی اقتصاد امسال در داووس، محمد الجدان، وزیر دارایی عربستان سعودی اعلام کرد که کشورش برای تجارت با ارزهای دیگر به غیر از دلار آمریکا باز است. وی با اشاره به اینکه این “کاری است که آنها در طول 50 سال انجام نداده اند”، تاکید کرد: سیگنال های دلارزدایی در حال ظهور بود.

این تحلیلگر همچنین اشاره کرد که در جریان اجلاس سران بریکس 2022، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه اعلام کرد که این بلوک اقتصادی در حال تلاش برای ایجاد “ارز ذخیره بین المللی” است. گمانه زنی هایی وجود دارد مبنی بر اینکه پول مشترک کشورهای بریکس از پشتوانه طلا برخوردار خواهد بود. با این حال، Leslie Maasdorp، معاون رئیس‌جمهور و مدیر مالی بانک توسعه جدید، همچنین به عنوان بانک BRICS، ماه گذشته گفت که توسعه هر چیزی جایگزین دلار آمریکا “یک جاه‌طلبی میان‌مدت تا بلندمدت است.” کشورهای بریکس برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی هستند.

تحلیلگر موسسه Lowy همچنین توضیح داد که بانک های مرکزی در حال حاضر ذخایر طلا را ذخیره می کنند. وی با اشاره به ترکیب ارزی صندوق بین‌المللی پول (IMF) از ذخایر ارزی رسمی (COFER)، تاکید کرد: کشورها در حال قرار گرفتن خود برای یک نظام بین‌المللی جدید هستند.

وی ضمن اشاره به اینکه دلارزدایی در حال وقوع است، گفت: «این چیزی منحصر به فرد نیست». روچ توضیح داد: “ظهور و سقوط امپراتوری ها و ارزهای ذخیره در طول تاریخ آشکار است – از امپراتوری هلند و گیلدر گرفته تا امپراتوری بریتانیا و پوند استرلینگ، و اکنون امپراتوری ایالات متحده و دلار. به ناچار تغییری در نظم جهانی رخ خواهد داد و ممکن است زمان بریکس فرا برسد.»

این تحلیلگر نتیجه گرفت:

با کاهش اتکا به دلار آمریکا، بانک های مرکزی شروع به تخلیه ذخایر دلاری خود خواهند کرد. این امر منجر به تورم فوق العاده، افزایش نرخ بهره برای جبران از دست دادن قدرت خرید و کاهش قیمت دارایی ها می شود که روند نزولی ایالات متحده را تسریع می بخشد.

آیا با تحلیل مایکل روچ از موسسه Lowy موافق هستید؟ نظر خود را با آکادمی بیتریوم به اشتراک بگذارید. همچنین می توانید مقاله آینده اقتصاد ایران را از سایت ما بخوانید.

5/5 - (1 امتیاز)

1 دیدگاه. Leave new

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدید ترین مطالب

مقالات مرتبط

Volume
Play
1x
00:00/00:00