طلا گرمی 3 میلیون! چه سرنوشتی در انتظار بازار طلای ایران است؟

طلا گرمی 3 میلیون! چه سرنوشتی در انتظار بازار طلای ایران است؟

در حالی که در این هفته دلار با افزایش قیمت رو به رو شده است، قیمت طلا در بازار ایران در روز چهارشنبه 11 بهمن  1402، به مرز 3 میلیون تومان رسید. در حال حاضر هر گرم طلای 18 عیار با قیمت 29,271,000 ریال معامله شد که نسبت به روزهای گذشته 1.2 درصد افزایش داشته و قیمت سکه امامی نیز به 336,520,000 ريال رسیده است.

این افزایش قیمت طلا به دنبال افزایش قیمت دلار در بازار رخ داد، در روز های گذشته دلار با قیمت 556,070 ريال در بازار آزاد خرید و فروش می شد.

علت بالا رفتن قیمت طلا با وجود کاهش تقاضا چیست؟ 

علیرغم کاهش تقاضا، قیمت طلا در ایران همچنان در حال افزایش است، علت این امر این است که افزایش نرخ ارز، قیمت طلا را افزایش داده است. با افزایش قیمت طلا، تقاضا برای آن کاهش می ‌یابد. با این حال، این کاهش تقاضا به اندازه ‌ای نیست که بتواند از افزایش قیمت طلا جلوگیری کند؛ در نتیجه، قیمت طلا همچنان در حال افزایش است.

در اصل قیمت طلا در ایران بر اساس قیمت انس جهانی و نرخ ارز تعیین می شود، در نتیجه با نوسان قیمت ارز، قیمت طلا نیز در داخل دچار نوسان می شود.

با این حال، برخی از کارشناسان معتقدند که قیمت طلا در ایران در آینده ممکن است کاهش یابد. آنها دلیل این کاهش را انتظارات سرمایه گذاران از کاهش نرخ بهره در آمریکا می دانند. اگر نرخ بهره در آمریکا کاهش یابد، ارزش دلار افزایش پیدا می کند و این امر باعث کاهش جذابیت طلا برای سرمایه گذاران می شود.

چه سرنوشتی در انتظار بازار طلای ایران است؟

در حال حاضر، منطقه خاورمیانه با تنش های سیاسی و نظامی زیادی مواجه است. این تنش ها بر قیمت طلا تاثیر گذاشته و تشدید نا آرامی ها در منطقه باعث افزایش قیمت طلا و نرخ ارز خواهد شد. در مجموع با توجه به عواملی که بر قیمت طلا در ایران تأثیر می گذارند، می توان گفت که قیمت طلا در آینده نیز با نوسانات همراه خواهد بود.

همچنین به گفته کارشناسان با توجه به روند رو به رشد طلا، در صورتی که بانک مرکزی و دولت برنامه ای برای مهار قیمت طلا و ارز مشخص نکنند و کنترل قیمت را در دست نگیرند، نباید امیدی به کاهش قیمت ها داشت.

نظر شما درباره قیمت طلا چیست؟ به نظر شما قیمت طلا کاهش می یابد؟ دیدگاه خود را در بخش نظرات با آکادمی بیتریوم به اشتراک بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

1 دیدگاه. Leave new

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدید ترین مطالب

مقالات مرتبط

Volume
Play
1x
00:00/00:00