مدیریت سرمایه در ارزهای دیجیتال

برای شنیدن پادکست مربوطه میتونید روی کارت زیر کلیک کنید!

طلایی ترین روش های مدیریت سرمایه در کریپتو

راهنمای مدیریت سرمایه در ارزهای دیجیتال با بهترین استراتژی های 2022

ارزهای دیجیتال حرکات بسیار تندی دارند و همچنین ریزش های این ارزها بسیار ضرر رسان هستند. همانطور که شاهد هستید. در هر بار از ریزش این ارزها میلیارد ها دلار از سرمایه معامله گران نابود می گردد. پس مدیریت سرمایه در ارزهای دیجیتال امری واجب بوده و در این بازار با این خطرات داشتن استراتژی هایی برای مدیریت سرمایه و کاهش ریسک از واجب ترین امور می باشد.

بسیاری از ارزهای دیجیتال در یک سال اخیر به بالاترین قیمت های خود رسیده اند و رشد هایی بسیار چشم گیری داشته اند. به طور مثال ارز دیجیتال شیبا در 1 سال اخیر بیش از 100 برابر شده است و باتوجه به این رشد قیمتی ارزها می تواند سرمایه گذاران را تحریک به افزایش حجم معاملات خود کند که می تواند عواقب مرگباری برای حساب معاملاتی شما ایجاد نماید.

مدیریت سرمایه در ارزهای دیجیتال با استراتژی HODL

مدیریت سرمایه در ارزهای دیجیتال با این استراتژی مختص سرمایه گذاران با صبر می باشد و کلیه معاملات آن در حالت اسپات و بدون هیچ گونه اهرمی انجام می گیرد و معامله گران در این استراتژی اقدام به خرید ارزهای دیجیتال در قیمت های پایین و ارزنده نموده و سپس اقدام به نگهداری ان برای بلند مدت می نمایند. از نکات مهم این استراتژی نقطه ورود طلایی داشتن می باشد و نمی توان در هر قیمتی به دید نگهداری بلند مدت ورود کرد. چرا که ورود در قیمت های بالا باعث به وجود امدن ضرر های سنگین می گردد.

به طور مثال معامله گرانی که در سال 2017 اقدام به خرید بیت کوین در حوالی قیمت 18 هزار دلار نموده اند مجبور به صبر 3 ساله برای باز پس گیری اصل سرمایه خود گشته و حتی در بعضی مواقع در این 3 سال سرمایه آن ها به کمتر از یک سوم نیز کاهش پیدا کرده بود پس نقطه ورود طلایی با استفاده از علم تحلیل تکنیکال و فاندامنتال و داده های درون شبکه اصل اساسی این استراتژی می باشد. همچنین بعضی خریداران و سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال اقدام به ترکیب این استراتژی با استراتژی های استیکینگ دیفای و میانگین کم کردن نیز می کنند که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

لازم به ذکر است پس از پیدا کردن نقطه ورود طلایی داشتن صبر و عدم نگرانی بابت نوسانات کوتاه مدتی اصل بعدی پیش روی سرمایه گذاران در این استراتژی می باشد و سرمایه گذارانی که از این استراتژی بهره می گیرند عموما خود را به نوسانات کوتاه مدتی بازار وارد نکرده و به دنبال حرکات اصلی و بزرگ بازار می باشند پس هرگز نگران درصد های ناچیز سود یا ضرر و یا کم و زیاد شدن آن نمی باشند.

مدیریت سرمایه در ارزهای دیجیتال با استراتژی میانگین کم کردن

زمانی که سرمایه گذاران و سهامداران شروع به خرید یک ارز می کنند حتما باید برای ارز مورد نظر یک حد ضرر مشخص کنند که اگر ارز به آن عدد حد ضرر رسید، باید از ارز خارج شوند و ارز را به فروش برسانند. به منظور پاسخ دادن به سوال مدیریت سرمایه در ارزهای دیجیتال با استراتژی میانگین کم کردن در ارز دیجیتال چگونه انجام می شود؟ باید گفت که زمانی که یک سرمایه گذار یا تریدر فعال ارز دیجیتال یک ارز یا نماد را مد نظر دارد و با تحلیل بنیادی و تکنیکال متوجه می شود که ارزش ذاتی این نماد به طور مثال 350 دلار است اما قیمت آن را 200 زده اند پس سرمایه گذار با استراتژی که برای ارز و معامله خود دارد متوجه می شود که این ارز دیجیتال خوب است و ارز دیجیتال مورد نظر را خریداری می کند.

این ارز دیجیتال پس از خرید قیمتش افت پیدا کرده و از 200 به 150 می رسد. سرمایه گذار با خرید ارز دیجیتال با قیمت 150 سعی در میانگین کم کردن معاملات خود دارد. پس از این واقعه ارزش و قیمت سهام از 150 به 180 می رسد و صعود را تجربه می کند و در این مورد سرمایه گذار یا دارنده ارز دیجیتال میانگین را کم کرده و از مجموع دو معامله سود برده است.

البته که میانگین کم کردن به همین سادگی نبوده و دارای اصولی می باشد و می بایست هر پله روی حمایت های معتبر و با بررسی وضعیت فاندامنتال ارز مورد نظر انجام گیرد و به صرفا داخل ضرر رفتن دلیل درستی برای خرید مجدد نمی باشد.

لازم به ذکر است که حتی با خرید پله ای و پایین آمدن امکان ضرر نیز نباید مدیریت سرمایه را فراموش کرد و هرگز نباید بیش از 5 درصد سرمایه در یک پوزیشن وارد گردد. همچنین این نکته نیز حائز اهمیت می باشد که نهنگ ها و بزرگان بازار ارز دیجیتال نیز اعتقاد راسخی به خرید پله ای و ترکیب این استراتژی با استراتژی هودل کردن داشته و حتی الگوی معروف THREE DRIVERS نیز علت پیداش آن خرید پله ای نهنگ ها می باشد.

داده های ON CHAIN و تکنیکال

همانطور که می دانید تحلیل تکنیکال به دانش و مهارت نیاز دارد، یادگیری اصول اولیه و کلی آن می تواند برای کسانی که به دنبال برتری و سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال هستند مفید باشد. این بدان معنا نیست که فرد باید معاملات سنگین و پر حجم انجام دهد یا فقط زمانش را صرف معاملات کوتاه مدت کند. با این وجود دانستن چند شاخص کلیدی مانند اندیکاتور ها میانگین‌های متحرک و پرایس اکشن برای اطلاع‌رسانی تصمیم ‌گیری‌ هایی مانند زمان کسب سود می‌تواند مفید باشد.

بسیاری از ابزارها همچنین راه هایی را برای تجزیه و تحلیل فعالیت های دورن شبکه ای مانند حرکت نهنگ و نرخ های بودجه و فاندینگ ریت ارائه می دهند. انواع دیگر تحلیل تکنیکال شامل یافتن “ارزش منصفانه” دارایی ها با توجه به قیمت خرید نهنگ ها در داده های آن چین است. همچنین تحلیل تصویر کلی بازار از منظر کلان و رفتار هولدر های اصلی می تواند مفید باشد زیرا عوامل زیادی وجود دارد که می تواند بر بازار تأثیر بگذارد اما مهم ترین عامل عرضه و تقاضای ایجاد شده توسط نهنگ های بازار می باشد.

ذخیره سازی و دیفای

یکی از بهترین روش های مدیریت سرمایه در بازار ارزهای دیجیتال، مربوط به ذخیره سازی های نوع دیفای است. استفاده از امن ترین کیف پول های مناسب و محافظت از کلیدهای خصوصی 12 کلمه ای بسیار مهم است. کیف پول های فیزیکی مانند کیف پول های سخت افزاری و کاغذی برای بخش قابل توجه و زیادی از ارزهای دیجیتال توصیه می شود، در حالی که کیف پول های داغ مانند کیف پول متامسک یا RONIN WALLET معمولا بهترین مکان برای ذخیره ارزهای دیجیتال در نظر گرفته نمی شوند اما کم هزینه ترین مکان ذخیره سازی می باشند.

در حالی که خریداران و هولدر ها اغلب ارزهای دیجیتال مانند ETH را در قراردادهای هوشمند دیفای قفل می کنند تا از فرصت های آن استفاده کنند، روش هایی برای محافظت در برابر هکر ها و از دست رفتن ها و سرقت ها و سایر خطرات وجود دارد. پروژه‌هایی مانند Nexus Mutual که مثل بیمه برای قرارداد های هوشمند دیفای است و راه‌ هایی را برای مدیریت سرمایه و حفاظت از آن در بازار ارزهای دیجیتال بر روی سبد کریپتو با فروش پوشش در برابر هک‌ های مبادلاتی یا مشکلات قرارداد هوشمند ارائه می‌ دهد.

همچنین لازم به ذکر است که پروژه های OASIS و همچنین OCEAN نیز اقدام به ارائه خدمات دیفای از جمله وام های غیر متمرکز و غیره نیز می کنند و کارمزد های بسیار کمتری از بانک ها دریافت می کنند کارمزد این شبکه ها بسته به نوع ارز در حدود سالیانه نیم الی 5 درصد می باشد که بسیار کمتر از بانک ها بوده و اینده سیستم وام دهی غیر متمرکز می باشند.

 

مدیریت سرمایه در ارزهای دیجیتال استیک کردن و کسب سود قطعی

اگر به دنیای جذاب ارزهای دیجیتال ورود کرده باشید حتما نام استیک یا استیکینگ ارزهای دیجیتال و دریافت سود های قطعی از این کار را شنیده اید. استیکینگ ارزهای دیجیتال در اصل یکی از روش های استخراج ارزهای دیجیتال می باشد در این روش اشخاص با استیک کردن و نگهداری بدون هیچگونه جا به جایی و معامله ارز دیجیتال برای مدت مشخص سود مشخصی را دریافت می کنند که البته لازم به ذکر است این سود در مورد بعضی ارزهای خاص به اعداد بسیار بالا و سود های بالای 100 درصد در سال نیز می رسد.

استیک کردن در صرافی ها و کیف پول ها انجام می گیرد. همچنین استیک کردن دارای انواع مختلفی می باشد. از جمله لاکد استیکینگ، استیکینگ منعطف و استیکینگ سرد از این جمله موارد می باشد و می توان پس از خرید ارزهای دیجیتال به دید هولد و بلند مدت با استفاده از استیک کردن آن به سود های ان افزود از ضرر های این امر کاست که این امر نیز باعث کاهش ریسک سرمایه گذاری خواهد شد.

حال به توضیح مختصر انواع استیکینگ پرداخته تا شما متناسب با نوع سرمایه گذاری خود و نوع دارایی و کیف پول خود بتوانید مدل مناسب خود را انتخاب نمایید

لاکد استیکینگ

به نگهداری ارز‌های دیجیتال درون کیف پول صرافی یا ولت های نرم افزاری در جهت حمایت از یک شبکه ارز دیجیتال است. بنابراین تا زمانی که ارز‌های دیجیتال شما در والت صرافی لاکد شده باشد، پاداش دریافت می ‌کنید. در رابطه با این ارز‌های دیجیتال به محض برداشت از والت، سود دهی نیز متوقف خواهد شد. هر کدام زمان انتظار مختص به خود را دارد. توجه کنید که با قفل نمودن دارایی مد نظرتان در کیف پول صرافی، قابلیت ترید و معامله تا زمان برداشت دیگر امکان‌ پذیر نیست.

استیکینگ سرد

استیکینگ کولد یا همان سرد مثل روش قفل شده است. این روش استیک شامل ذخیره کردن دارایی ارز‌های دیجیتال در یک والت سخت افزاری است. منظور از والت سخت افزاری، یک کیف پول فاقد اتصال به اینترنت نظیر کیف پول فیزیکی است. هر چه ارز‌های دیجیتال یک نفر زیادتر باشد علاقه به استیک‌ کردن بیشتر است و تمایلش به استفاده از روش سرد بیشتر خواهد شد. علت این امر هم امنیت این روش می باشد. از ولت های سخت افزاری می توان لجر نانو اس و کیف پول ترزور را نام برد.

استیک قابل انعطاف

مثل استیکینگ قفل شده است اما راهکار منعطف نیز شامل نگهداری ارز‌های دیجیتال در یک والت ارز دیجیتال برای پشتیبانی از عملیات شبکه‌ ارز‌های دیجیتال است. تفاوت این روش با استیکینگ قفل شده ارز دیجیتال عدم نیاز به قفل شدن ارز‌های دیجیتال است. در این حالت، سرمایه گذار قادر خواهد بود با وجود استیک کردن ارز‌های دیجیتال، با آن ترید کند. اما در این روش سود کمتری دریافت خواهید کرد.

در مجموع بهترین روش حال حاضر برای کاهش ریسک و مدیریت سرمایه خرید ارزهای دیجیتال با دید هولد بلند مدتی و به صورت پله ای می باشد که پس از خرید اقدام به استیکینگ این ارز‌های دیجیتال خواهیم نمود.

2,169
سرمایه گذاری ارز دیجیتال
امتیاز دهید
اشتراک گذاری
banner
banner

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست