روانشاسی ترید

برای شنیدن پادکست مربوطه میتونید روی کارت زیر کلیک کنید!

چرا روانشناسی در بازار مالی مهم است ؟

اگر یک معامله‌گر با روان‌شناسی معاملاتی مناسب همراه نباشد، داشتن استراتژی مناسب معنای کمی خواهد داشت. کنترل بر احساسات خود امری ضروری است و این یکی از مهمترین ویژگی های یک معامله گر موفق است.

یک معامله گر باید به ترید به عنوان یک ترید نزدیک شود و درگیر شدن از نظر احساسی می تواند برای موفقیت ترید مضر باشد. به همین دلیل است که درک و متعاقباً اتخاذ روان تجاری مناسب برای هر معامله‌گری بسیار مهم است.

در این مقاله، ما دقیقاً به روانشناسی معاملات می پردازیم، چقدر مهم است که یک روان تجاری قوی ایجاد کنیم و چگونه از سقوط هیجانی در معاملات جلوگیری کنیم.

برای گوش دادن پادکست هیجان در بازارهای مالی کلیک کنید

روانشناسی ترید چیست؟

روانشناسی ترید توضیح می دهد که چگونه یک معامله گر با ایجاد سود و زیان مدیریت می کند. این نشان دهنده توانایی آنها برای مقابله با خطرات و عدم انحراف از برنامه تجاری خود است. جنبه‌های احساسی سرمایه‌گذاری تلاش می‌کند تا هر معامله‌ای را به شما دیکته کند، و توانایی شما در مدیریت احساسات بخشی از روانشناسی معاملاتی شماست.

از بین بردن احساسات در معاملات غیرممکن است، اما در وهله اول این نباید هدف باشد. درعوض، معامله‌گران باید بدانند که چگونه سوگیری‌ها یا احساسات خاص می‌توانند بر ترید آنها تأثیر بگذارند و از این اطلاعات به نفع خود استفاده کنند. هر معامله‌گری متفاوت است و هیچ کتاب قانون ساده‌ای وجود ندارد که همه باید از آن پیروی کنند.

اصول روانشناسی ترید (معامله گری)

ترس و طمع احساسات قدرتمندی هستند که می توانند بر روند فکر معامله گران در طول حرفه تجاری خود مسلط شوند. هدف این است که یاد بگیرید چگونه این احساسات را مهار کنید و یک ذهنیت برنده ایجاد کنید.

یک معامله گر می تواند از چندین تکنیک برای ایجاد روانشناسی تجاری قوی و حفظ نظم استفاده کند. علاوه بر خواندن کتاب توسط روانشناسان تجاری و سرمایه گذاران خبره، می توانید یک برنامه معاملاتی نیز ایجاد کنید. توسعه یک برنامه معاملاتی به شما کمک می کند تا به یک روال ثابت پایبند باشید و از شکاف تمرکز و بیزاری از ضرر جلوگیری کنید.

هنگامی که شروع به معامله می کنید، قطعاً احساسات می توانند از بین بروند. اگر قیمت دارایی به سرعت حرکت کند، یک معامله گر ممکن است ترس از دست دادن آن داشته باشد. این امر به ویژه برای معامله گران مبتدی صادق است و یک احساس ثابت است که اغلب ظاهر می شود. سایر احساسات قابل مدیریت عبارتند از: حرص و آز، ترس از دست دادن پول، و قدرت ذهنی برای غلبه بر اشتباهاتی که مرتکب شده اند. آخرین اما نه کم اهمیت ترین، یکی از جنبه های حیاتی توسعه روان تجاری، یادگیری نحوه مدیریت ریسک است.

معامله گران گاهی اوقات باید تصمیمات فوری بگیرند. حتی اگر برنامه معاملاتی خود را دنبال کنید، ممکن است شرایط خاصی وجود داشته باشد که مجبور شوید سریع تصمیم بگیرید. با این حال، داشتن یک استراتژی و برنامه معاملاتی مناسب به شما کمک می کند تا احساسات خود را مدیریت کنید و مطمئن شوید که در نهایت تصمیمات فوری زیادی را ناشی از احساسات خود نخواهید گرفت.

حرص و آز یکی دیگر از موانع اصلی است که بسیاری از معامله گران باید بر آن غلبه کنند. هدف از ترید، ایجاد سود – یا به عبارت دیگر، کسب درآمد است. با این حال، باید ذهنیت درستی داشته باشید. برای خود هدفی تعیین کنید (مثلاً درصد بازدهی در ماه) و برای رسیدن به آن تلاش کنید. هرگز اجازه ندهید حرص و آز اعمال شما را کنترل کند.

یک راه خوب برای کار روی روانشناسی معاملاتی این است که هرگز از تحقیق دست نکشید. بازارها همیشه در حال تکامل هستند و ممکن است لازم باشد هر از گاهی استراتژی خود را تنظیم کنید. همچنین ممکن است متوجه شوید که شخصاً به‌عنوان معامله‌گر تغییر کرده‌اید، به همین دلیل است که نگه‌داشتن یک مجله تجاری بسیار ارزشمند است.

ترس از دست دادن (با نام مستعار FOMO) احساس از دست دادن یک فرصت بزرگ است. اگر از معامله‌گران همکار خود بشنوید که با استفاده طولانی مدت از بیت‌کوین چقدر درآمد کسب کرده‌اند، ممکن است وسوسه شوید که کورکورانه به قطار بپرید زیرا نمی‌خواهید ادامه دهید. این رویکرد درستی نیست.

همیشه فرصت‌هایی در بازار وجود خواهد داشت و شما باید بر اساس برنامه معاملاتی خود وارد معاملات شوید، نه صرفاً به این دلیل که می‌ترسین سود بالقوه را از دست بدهید.

اهمیت توسعه روانشناسی ترید

یکی از بزرگترین موانع برای هر معامله گر ترس از ضرر و اشتباه است. متأسفانه، هنگام معامله، ریسک هایی که ممکن است منجر به ضرر شود، اجتناب ناپذیر است. احساس ترس ناشی از از دست دادن، در غیر این صورت به عنوان بیزاری از دست دادن شناخته می شود. برای غلبه بر این امر، یک معامله گر باید به فعالیت های تجاری خود مشابه نحوه اداره یک ترید نزدیک شود.

یک روش خوب این است که بر روی آمار و ارجاع داده ها تمرکز کنید، در حالی که از احساسات در تصمیم گیری های تجاری جلوگیری کنید. معامله گران مبتدی باید به خصوص ایجاد این عادت را به عنوان بخشی از روان تجاری خود قبل از اولین معاملات خود در نظر بگیرند.

روش دیگر برای ایجاد یک ذهنیت معاملاتی سالم از طریق ایجاد یک روال است. این روال می تواند شامل یک روش از پیش طراحی شده برای شروع روز باشد. به عنوان مثال، یک معامله گر ممکن است در ابتدا به دنبال یافتن اطلاعاتی باشد که در هنگام خواب منتشر شده است. این می تواند با بررسی موقعیت های خود و ارزیابی مجدد مدیریت ریسک خود دنبال شود.

بهبود عملکرد معاملاتی بیشتر بر اساس نحوه یادگیری شما است تا آنچه یاد می گیرید. بنابراین، این نیاز به یک روال را تقویت می کند زیرا کلید یادگیری و درک روش صحیح ترید است.

اشتباهات روانشناسی ترید و اینکه چگونه ممکن است بر معامله گر تأثیر منفی بگذارد

یکی از رایج‌ترین اشتباهات معاملاتی که توسط معامله‌گران مبتدی مرتکب می‌شود، وارد کردن موقعیت‌ها بر اساس احساس درونی یا شهود، بدون داشتن استراتژی خاصی است. این از فقدان اطلاعات و داده های مناسب ناشی می شود که منجر به ترس از دست دادن بالقوه یک فرصت طلایی می شود. این متعاقباً منجر به ترس از دست دادن پول و حفظ موقعیت می شود که باعث افزایش ضرر می شود.

بنابراین، برای جلوگیری از قرار گرفتن در این چرخه معیوب، یک معامله گر علاوه بر داشتن یک برنامه تجاری، باید منضبط بماند. اطمینان حاصل کنید که هر معامله ای که انجام می شود به قوانین یا اهدافی که مشخص شده است پایبند است. معامله بر اساس احساس روده بدون برنامه معاملاتی ریسک معتبر یک اشتباه است.

برای جلوگیری از این اشتباهات، می خواهید یک سیستم مدیریت ریسک ایجاد کنید که تعیین می کند:

  1. سطح توقف ضرر

  2. چه زمانی سود ببریم

  3. هرگونه توقف ضرر احتمالی

  4. شاخص هایی که به تایید سطوح توقف ضرر و گرفتن سطوح سود کمک می کنند

ورود به یک ذهنیت تجاری موفق

توانایی اتخاذ یک ذهنیت تجاری موفق کاری نیست که بتوان از همان ابتدا انجام داد. برای ایجاد یک ذهنیت تجاری قوی، نیاز به زمان و سطح معینی از صبر است تا از موفقیت ها و اشتباهات درس بگیریم.

یک روش خوب برای کمک به تمرین ترید با یک حساب معاملاتی آزمایشی است. هم به تقویت روان تجاری خوب کمک می کند و هم به یک معامله گر اجازه می دهد تا مهارت ها و تکنیک های معاملاتی خود را اصلاح کند. مهمتر از همه، بدون خطر است!

با صرف زمان معینی برای معامله در یک حساب آزمایشی، به معامله‌گر جدید کمک می‌کند تا فراز و نشیب‌های قیمت، و ترن هوایی هیجانی را که هنگام معامله به همراه دارد، بسنجد، که در نهایت به ایجاد اعتماد کمک می‌کند.

مانند بیشتر معامله گران موفق، اجازه ندهید ترس از دست دادن نیرویی باشد که شما را از استراتژی معاملاتی منحرف کند. منضبط ماندن یک تمرین روانشناختی حیاتی است که به معامله گران کمک می کند تا به موفقیت دست یابند.

آیا سوگیری می تواند بر معاملات شما تأثیر بگذارد؟

بله میشه. در زیر به برخی از رایج ترین سوگیری هایی که بر معامله گران تأثیر می گذارد نگاه خواهیم کرد.

مغالطه قمارباز

مردم می توانند مفهوم تصادفی را اشتباه درک کنند. یک مثال خوب رولت است. شانس افتادن توپ رولت روی رنگ سیاه فقط به این دلیل افزایش نمی یابد که قبلا چندین بار روی رنگ قرمز افتاده است. همین اصل در معاملات نیز صدق می کند – فقط به این دلیل که شما پنج معامله متوالی باخت داشتید به این معنی نیست که احتمال اینکه در تلاش ششم معامله برنده شوید، بیشتر است.

تعصب لنگر انداختن

یک مثال از تعصب لنگر انداختن این است که یک معامله گر کاملاً روی قیمت جایی که وارد معامله شده است متمرکز باشد. این قیمت کاملاً به بقیه بازار بی ربط است، اما برای معامله گر نیست.

فرض کنید یک معامله گر EUR/USD را در 1.1950 خریداری می کند. جفت ارز اندکی پس از آن کاهش می یابد و معامله گر به این فکر می کند که “فقط نیاز دارم که قیمت به 1.1950 بازگردد و می توانم در نقطه سر به سر خارج شوم”. در حالی که 1.1950 به یک سطح قیمت مهم برای معامله گر ما تبدیل می شود و او همه چیز را در اطراف آن قرار می دهد، بازار کار خودش را می کند.

تعصب پسینی

اگر به نمودار نگاه کنید و سعی کنید به صورت بصری فرصت های تجاری خوبی را در گذشته شناسایی کنید، مقدار زیادی پیدا خواهید کرد. اوج اخیر یورو/دلار آمریکا “بسیار واضح” بود – یا اینکه USD/JPY از سطح حمایت مشخصی عقب نشینی کرد “نمی توانست واضح تر باشد”. ما وانمود می‌کنیم که چیزهایی که قبلاً اتفاق افتاده به راحتی قابل تشخیص است، اما در آن زمان اینطور نبود. به خصوص اگر تحت فشار کار می کنید و در واقع باید روی دکمه خرید یا فروش کلیک کنید.

سوگیری تایید

معامله گران باید هدف خود را حفظ کنند. وقتی با یک معامله زیان‌ده روبرو هستید، باید با واقعیت روبرو شوید و فقط به دنبال اثبات این نباشید که حق با شماست و بازار در مسیر اشتباه حرکت می‌کند. این می تواند یک اشتباه گران قیمت باشد.

سوگیری منفی

معامله گران متاثر از این تمایل به یک نتیجه منفی به جای یک نتیجه مثبت انتظار دارند. در حالی که بد نیست در معاملات محتاط بمانید، منفی بودن بیش از حد می تواند تخلیه شود

شما و شما را از کشیدن ماشه باز می دارد – حتی زمانی که فرصت های معاملاتی عالی در دسترس است.

برای گوش دادن پادکست کنترل هیجان کلیک کنید

کنترل هیجان

چگونه از معاملات هیجانی اجتناب کنیم

این برای خلاص شدن از شر احساسات نیست، بلکه درک و کنترل آنهاست. برای رسیدن به این هدف، یک معامله گر باید:

  1. یک برنامه معاملاتی قوی داشته باشید

شما باید یک برنامه کاملاً تعریف شده داشته باشید – سیستمی که از آن استفاده خواهید کرد (خواه تحلیل بنیادی باشد یا تحلیل تکنیکال یا ترکیبی از هر دو)، مزایا و معایب آن، نحوه شناسایی معاملات، نحوه مدیریت آنها.

این باید با یک ژورنال معاملاتی همراه باشد، جایی که می توانید مشاهدات خود را یادداشت کنید، نقاط ضعف خود را شناسایی کنید و بر روی نقاط قوت خود بسازید که می تواند به شما کمک کند از اشتباهات رایج معاملاتی جلوگیری کنید و به یک معامله گر سودآور تبدیل شوید. پرش از یک استراتژی به استراتژی دیگر فایده ای نخواهد داشت و ترید احساسی همه چیز را فرا خواهد گرفت.

  1. ریسک اشتهای آنها را درک کنید

برخی معامله‌گران ممکن است ریسک‌های بزرگ‌تری را به راحتی انجام دهند و حتی اگر با کاهشی نه چندان کوچک مواجه شوند، خونسردی خود را حفظ کنند. با این حال، اگر به تازگی شروع کرده اید یا به طور کلی اشتهای ریسک کمتری دارید، بعید است که پایان خوبی داشته باشید. ابتدا باید ریسک پذیری خود را شناسایی کرده و بر اساس آن برنامه ریزی کنید.

  1. بدانید چه زمانی باید استراحت کنید

اگر احساس استرس و خستگی می کنید، به احتمال زیاد مرتکب اشتباه می شوید یا وارد معامله انتقامی می شوید. این می تواند ایده خوبی باشد که برای خود قاعده ای تعیین کنید که مشخص کند پس از چند معامله متوالی با ضرر، استراحت می کنید و تا زمانی که آنچه اتفاق افتاده را بررسی نکنید، معامله را متوقف کنید.

از این گذشته، این فقط معاملات نیست که می تواند استرس ایجاد کند و منجر به یک باخت شود. ممکن است عوامل خارجی بر وضعیت روانی شما تأثیر منفی بگذارد، و شاید بهتر است در صورت مواجه شدن با چنین شرایطی، از معاملات فاصله بگیرید.

چگونه روانشناسی معاملات خود را بهبود بخشید

توانایی توسعه و تقویت روحیه معامله گری با موفقیت همسو است زیرا به معامله گر کمک می کند تا در محیط های پر هیجان بازار آرامش خود را حفظ کند. با به دست آوردن درک عمیق تر از مغالطاتی که ممکن است به وجود بیایند، قضاوت صحیح تری غالب خواهد شد.

با این حال، انجام این کار آسان نیست زیرا معامله گران می توانند استنباط هایی انجام دهند که بسیار ذهنی هستند. نگاه کردن به داده ها و استفاده از ابزاری مانند PsyQuation همیشه سودمندتر است. PsyQuation می تواند به اندازه گیری عملکرد یک معامله گر کمک کند و در این فرآیند به بهینه سازی فرصت های معاملاتی آینده کمک کند و به معامله گران کمک کند تا تصمیمات بهتری بگیرند.

به غیر از آن، به معامله‌گران مبتدی نیز توصیه می‌شود که آموزش ترید ما را بررسی کنند، زیرا مقالات فراوانی وجود دارد که به معامله‌گران جدید کمک می‌کند تا درک کنند که چگونه معاملات انجام می‌شود و یک ذهنیت تجاری قوی ایجاد کنند.

این اطلاعات نباید به عنوان یک توصیه تلقی شود. یا پیشنهاد خرید یا فروش؛ یا درخواست پیشنهاد برای خرید یا فروش هر گونه اوراق بهادار، محصول مالی یا ابزار؛ یا برای شرکت در هر استراتژی تجاری. خوانندگان باید به دنبال مشاوره خود باشند. تکثیر یا توزیع مجدد این اطلاعات مجاز نیست.

684
دپارتمان روانشناسی
امتیاز دهید
اشتراک گذاری
banner
banner

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست