روانشناسی ارزدیجیتال

برای شنیدن پادکست مربوطه میتونید روی کارت زیر کلیک کنید!

روانشناسی بازار ارزدیجیتال

کلید درک روندها و رفتارها

از آنجایی که پلتفرم‌های مبادله ارزهای دیجیتال به طور فزاینده‌ای در دسترس می‌شوند، مانع ورود، به‌ویژه برای سرمایه‌گذاران خرده‌فروشی، در پایین‌ترین حد خود قرار دارد. افرادی که تجربه کمی در سرمایه گذاری دارند به صورت دسته جمعی وارد بازار کریپتو می شوند که باعث رشد تصاعدی می شود.

این پروفایل جدید از سرمایه گذاران جدید در حال ورود به بازاری است که با مقررات پایین، عدم تقارن اطلاعاتی و فناوری های پیچیده مشخص می شود. تضاد حاصل، بخش قابل توجهی از رفتارهای غیرمنطقی را در سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال هدایت می کند.

در کنار مبانی پروژه، عواملی مانند رسانه های اجتماعی و سایر جوامع آنلاین تأثیر قابل توجهی بر عملکرد پروژه های اجتماعی دارند. عوامل سرمایه انسانی مانند ساختار تیم پروژه یا شرکت، بازاریابی و فعالیت‌های روابط عمومی نیز می‌توانند نقش مهمی در دنیای کریپتو داشته باشند.

اما زیربنای همه این عوامل روانشناسی سرمایه گذار است. مشخصات روانشناختی سرمایه گذار تعیین می کند که چگونه تمام اطلاعات پردازش می شود، چه چیزی در اولویت قرار می گیرد و در نهایت چه چیزی بیشترین تأثیر را بر رفتار آنها دارد.

برای درک بهتر عوامل روانشناختی پیچیده، باید به دو سوال پاسخ دهیم:

این سرمایه گذاران دقیقا چه کسانی هستند و چه چیزی آنها را به یک پروژه رمزنگاری جذب می کند؟

چه احساساتی باعث تصمیم گیری آنها به عنوان یک سرمایه گذار می شود؟

پاسخ به این سوالات ما را قادر می سازد تا پتانسیل و اعتبار پروژه را با دقت بیشتری پیش بینی کنیم و در نتیجه تصمیمات آگاهانه تری برای سرمایه گذاری و معاملات اتخاذ کنیم.

در این مقاله، مجموعه ای از تحقیقات موجود را برای درک نقش روانشناسی سرمایه گذار در بازار ارزهای دیجیتال خلاصه می کنیم. ما همچنین به سایر عوامل مرتبط با موفقیت پروژه های رمزنگاری، از جمله سرمایه انسانی و عوامل مرتبط با پروژه، نگاه خواهیم کرد.

1.ویژگی های سرمایه گذاران ارز دیجیتال

چه پروفایل های شخصیتی و ویژگی های روانشناختی سرمایه گذاران رمزنگاری را مشخص می کند؟

در نظرسنجی اخیر از 1000 سرمایه گذار که توسط اداره رفتار مالی بریتانیا انجام شد، 76 درصد از پاسخ دهندگان گفتند که هنگام سرمایه گذاری احساس رقابت می کنند، در حالی که 68 درصد آن را به قمار تشبیه کردند. این با آنچه مطالعات در مورد ویژگی‌های روان‌شناختی و پدیده‌هایی که تصمیم‌های سرمایه‌گذاری کریپتو را تعیین می‌کنند، همخوانی دارد.

رفتارهای اجتماعی

سرمایه گذاران کریپتو تمایل دارند برونگرا، اجتماعی و برونگرا باشند. وقتی روی ویژگی‌های شخصیتی مختلف آزمایش می‌شوند، معمولاً امتیاز پایینی در توافق‌پذیری و همکاری دارند، که ممکن است به توضیح رفتارهای رقابتی کمک کند.

اعتماد به نفس بیش از حد

تحقیقاتی که بر روی پذیرندگان اولیه فناوری کریپتو متمرکز شد نشان داد که آنها بیش از حد اعتماد به نفس داشتند. سرمایه گذاران بیش از حد اعتماد به نفس، کنترل غیرواقعی بر توسعه یک سکه دارند و دانش و توانایی های خود را در مدیریت سرمایه گذاری ها بیش از حد ارزیابی می کنند.

گشودگی به تجربیات جدید

به طور کلی، سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال تمایل بیشتری به تجربه‌های جدید دارند و به دنبال تازگی هستند. این ویژگی به آنها کمک می کند تا به طور فعال برای اطلاعات جدید جستجو کنند و مهارت های خود را در دنیای رمزنگاری توسعه دهند. با این حال، نگرش دائمی به دنبال تازگی، سطوح بالاتری از بی ثباتی خلقی و تکانشگری را نیز به همراه دارد.

ترس از دست دادن (FOMO)

ترس از دست دادن بیشتر یک پدیده روانی است تا یک ویژگی، به عنوان میل به ارتباط ماندن با کاری که دیگران انجام می دهند تعریف می شود. FOMO در بین سرمایه گذاران رمزارز رایج است و بر رفتار آنها تأثیر می گذارد.

وقتی سرمایه گذاران به صورت آنلاین وارد جوامع کریپتو می شوند، دائماً به بحث در مورد پروژه ها در توییتر، ردیت و غیره دسترسی دارند. این فشار اجتماعی را بر سرمایه گذارانی که نگران از دست دادن فرصت های خرید و فروش و از دست دادن کنترل بر سرمایه گذاری های خود هستند، ایجاد می کند. FOMO با نوسانات بالای بازار کریپتو و دسترسی 24 ساعته به پلتفرم های معاملاتی تشدید می شود.

  1. احساسات و تعصبات سرمایه گذار

مطالعات همچنین نشان داده اند که تصمیمات سرمایه گذاران تحت تأثیر احساسات و تعصبات آنها است.

احساسات

مطالعه ای که عوامل احساسی را در بیش از 2 میلیون پست در Bitcointalk.org کمیت می کند نشان داد که عوامل احساسی به طور قابل توجهی با حجم معاملات بیت کوین و نوسانات بازده مرتبط است. همچنین دریافت که «احساسات بر فرآیند تغییر بازده کل سرمایه‌گذاران تأثیر می‌گذارند، و بنابراین ممکن است با القای حرکت‌های قیمت فوق‌العاده بر بازار مالی تأثیر بگذارند».

تعصبات

مطالعه‌ای که در مجله اعتیادهای رفتاری منتشر شد، مکانیسم‌های روان‌شناختی و عوامل خطر معاملات بیش از حد ارزهای دیجیتال را بررسی کرد. برخی از سوگیری هایی که بر سرمایه گذاران در تصمیم گیری در مورد نحوه سرمایه گذاری تأثیر می گذارد عبارتند از:

توهم کنترل (بیش از حد ارزیابی توانایی ها برای کنترل رویدادها)

اسناد خود خدمتی (نسبت دادن نتایج به کنش شخصی به جای عوامل خارجی)

سوگیری پسینی (درک نتیجه به عنوان فرضیه در تمام مدت)

مغالطه “دست داغ” (ادراکات تغییرات حرکت قابل پیش بینی یا دوره های برنده)

اهمیت درک روانشناسی بازار ارزدیجیتال

روش‌های سنتی پیش‌بینی رفتارهای بازار در برابر چالش عظیم درک بازار بی‌ثبات کریپتوها مقاومت نمی‌کنند.

پروژه اندازه گیری و درک رفتارها به دلیل فقدان سیستم متمرکز دشوارتر می شود. در عوض، فناوری کریپتو متکی بر چندین مدل مبتنی بر کاربر است.

تحقیقات مالی رفتاری و روانشناسی مالی مشاهده می کنند که سرمایه گذاران تمایل دارند بر اساس ساختارهای روانشناختی خاصی (مانند سوگیری شناختی، روانشناسی گله) تصمیم بگیرند. این امر منجر به ناهنجاری ها و روندهای بی اثر در بازار می شود.

بنابراین، برای به دست آوردن درک مناسب از ساختار و الگوهای بازار ارز دیجیتال، مهم است که تمام اطلاعات کاربر محور موجود را در نظر بگیرید.

به عنوان سرمایه گذاران رمزارز، درک پویایی روانی-اجتماعی پشت هر پروژه برای قضاوت بهتر در مورد پتانسیل و اعتبار پروژه بسیار مهم است.

معرفی سیمانتو

با توجه به تعداد عوامل پیچیده در بازی و سرعت حرکت بازار ارزهای دیجیتال، هوش مصنوعی نقشی حیاتی در درک کلان داده ها و ارائه بینش به موقع و عملی ایفا می کند.

Symanto Psychology AI از فناوری نوآورانه تجزیه و تحلیل متن برای ارائه پروفایل های روانشناختی متنوع، انجام تجزیه و تحلیل احساسات و موارد دیگر بر اساس داده های متنی ناشناس استفاده می کند.

قابلیت‌های پیشرفته هوش مصنوعی Symanto به تجزیه و تحلیل عمیق مکالمات اجتماعی، شخصیت سرمایه‌گذار نمایه، رمزگشایی احساسات جامعه، تجزیه و تحلیل تأثیرگذاران، و موارد دیگر قدرت می‌دهد و مکالمات اجتماعی پر هرج و مرج را به سیگنال‌های سرمایه‌گذاری حیاتی تبدیل می‌کند.

به هوش مصنوعی Symanto Psychology علاقه دارید؟ تماس بگیرید یا نمایش شخصی رایگان خود را رزرو کنید تا ببینید چگونه می‌تواند برنامه شما را در حوزه ارزهای دیجیتال، بازار مالی و تجزیه و تحلیل مصرف‌کننده قدرتمند کند.

 

708
دپارتمان روانشناسی
امتیاز دهید
اشتراک گذاری
banner
banner

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست