بیت کوین

برای شنیدن پادکست مربوطه میتونید روی کارت زیر کلیک کنید!

آیا بیت کوین برای سرمایه گذاران عادی خیلی خطرناک است؟

جیمز لدبیتر، سردبیر خبرنامه فین‌تک FIN و مشارکت‌کننده CNBC، به CNBC Make It می‌گوید، در مقایسه با اکثر سرمایه‌گذاری‌ها، بیت‌کوین «یک سرمایه‌گذاری بسیار پرنوسان و پرخطر است». اگر از نظر تاریخی به قیمت بیت کوین نگاه کنید، مواردی وجود داشته است که واقعاً افزایش یافته و سپس به سرعت سقوط می کند.

(به عنوان مثال، پس از صعود به نزدیک به 20000 دلار در سال 2017، قیمت بیت کوین سقوط کرد و یک سوم ارزش خود را در یک روز از دست داد و در سال 2018 به 3122 دلار کاهش یافت و میلیاردها دلار از کل ارزش بازار ارزهای دیجیتال از بین رفت. .)

در حالی که این می تواند به معنای بازدهی بزرگ باشد، می تواند به معنای ضررهای بزرگ نیز باشد.

به همین دلیل است که برخی مانند سرمایه‌گذار مارک کوبان، بیت کوین را به قمار تشبیه می‌کنند و توصیه می‌کنند تنها به اندازه‌ای که می‌توانید از دست بدهید، سرمایه‌گذاری کنید.

حداقل باید از نظر ذهنی و مالی آماده باشید که [یک تصادف] ممکن است دوباره اتفاق بیفتد. لدبیتر می‌گوید که ممکن است فردا اتفاق بیفتد.

البته، علیرغم قیمت فروش بالای آن، آنتونی پمپلیانو، یکی از بنیانگذاران صندوق تامینی مورگان کریک دیجیتال، خاطرنشان می کند: «شما می توانید حتی 5 دلار بیت کوین بخرید زیرا توانایی خرید سهام کسری به نام ساتوشی وجود دارد. دارایی ها و یک سرمایه گذار بیت کوین.

پمپلیانو می‌گوید: «فقط خیلی کوچک شروع کنید، تحقیق کنید، در مورد آن بیاموزید.

(اگر تصمیم به سرمایه گذاری دارید، پومپلیانو از نگهداری طولانی مدت بیت کوین پشتیبانی می کند. با طراحی، عرضه بیت کوین محدود است، بنابراین، پامپلیانو، گاو بیت کوین معتقد است که با افزایش تقاضا، قیمت نیز افزایش می یابد.)

کیف پول مطمعن

آیا کیف پول های بیت کوین ایمن هستند؟

در ماه ژوئیه، یک هک گسترده توییتر بسیاری از حساب‌های افراد مشهور – از جمله حساب‌های جو بایدن، رئیس‌جمهور منتخب، باراک اوباما، رئیس‌جمهور سابق و ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا را در یک کلاهبرداری بیت‌کوین به خطر انداخت. به عنوان یک در نتیجه صدها هزار دلار بیت کوین به بهانه های واهی منتقل شده است.

برای بسیاری، این سؤالاتی را در مورد ایمنی بیت کوین ایجاد کرد.

«نمونه‌های متعددی از سرقت و کلاهبرداری بیت‌کوین وجود داشته است که فکر می‌کنم باعث توقف آن‌ها برای سرمایه‌گذاران متوسط ​​می‌شود، به خصوص اگر قرار باشد مقدار قابل توجهی سرمایه‌گذاری کنید. لدبیتر می‌گوید، من فکر می‌کنم این ترس‌های مشروع هستند. اما او همچنین آنها را “بیش از حد” می یابد.

در حالی که بیت کوین به کاربران اجازه می دهد بدون افشای اطلاعات شخصی یا هویت تراکنش انجام دهند (به طور بالقوه تقلب را آسان تر می کند)، کاملاً ناشناس نیست. هر تراکنش بیت کوین در یک دفتر کل دیجیتال به نام بلاک چین ثبت می‌شود، جایی که «کیف پول» ارز دیجیتال کاربر به صورت مجموعه‌ای منحصر به فرد از اعداد و حروف تصادفی نشان داده می‌شود. از این طریق، یک کلاهبردار به طور بالقوه می تواند پس از این واقعیت ردیابی شود.

پمپلیانو می‌گوید: «من همیشه به مردم یادآوری می‌کنم که بیت‌کوین به معنای واقعی کلمه یک دفتر کل عمومی دارد.

به علاوه، هک بیت کوین به لطف بلاک چین بسیار سخت است.

به گفته پل، «برای هک کردن آن، باید شبکه را در اختیار بگیرید، و برای تسلط بر شبکه، به شبکه رایانه‌های خود نیاز دارید که 24/7 کار می‌کنند، و برای انجام این کار، میلیاردها دلار هزینه خواهد داشت». ویگنا، خبرنگار بازار در وال استریت ژورنال.

لدبیتر همچنین اشاره می کند که یک حساب سهام سنتی با کارگزاری نیز می تواند به خطر بیفتد. “همیشه احتمال تقلب یا خطر امنیتی وجود دارد.”

کارشناسان می‌گویند مطمئن‌ترین شرط استفاده از یک کارگزاری قابل اعتماد است – لدبیتر می‌گوید: «این مکان‌های مستقر دارای یک پروتکل امنیتی خوب و یک برنامه کاربردی سریع برای محافظت هستند.

او می‌گوید در مجموع، «چیزهایی اتفاق می‌افتد»، «اما وقتی به داستان‌های بزرگ دزدی نگاه می‌کنید، آن‌ها معمولاً نهادی هستند و به نوعی در حاشیه هستند.»

طبق وب‌سایت کمیسیون تجارت فدرال (FTC)، کلاهبرداری‌های ارزهای دیجیتال «روشی محبوب برای کلاهبرداران برای فریب دادن مردم به ارسال پول» است و اغلب کلاهبرداری‌ها می‌توانند «به صورت ایمیل‌هایی که سعی در باج‌گیری از شخصی، طرح‌های ارجاع زنجیره‌ای آنلاین، یا سرمایه‌گذاری جعلی نشان می‌دهند. فرصت های شغلی.”

لدبیتر می‌گوید: «اینطور نیست که چیزی ذاتاً در مورد خود بیت‌کوین ناامن باشد – بیشتر نحوه مدیریت یا مدیریت آن توسط مردم است.

تبدیل بیت کوین به فیات

آیا می توان بیت کوین را به راحتی به فیات تبدیل کرد و انتقال داد؟

در حال حاضر، بیشتر تراکنش‌های رایج بیت‌کوین با تبدیل بیت‌کوین به ارز فیات، مانند دلار آمریکا، انجام می‌شود. (به عنوان مثال، پی پال اعلام کرد که در سال 2021، مصرف کنندگان می توانند از ارز دیجیتال به عنوان “منبع تامین مالی برای خرید” استفاده کنند. اما معنای واقعی آن این است که وقتی کاربر با بیت کوین “پرداخت” می کند، “فوراً به ارز فیات تبدیل می شود.” و تراکنش با تاجران پی پال به ارز فیات تسویه خواهد شد.»

لدبیتر می‌گوید، از هم‌اکنون، فرآیند انتقال بیت‌کوین به حساب‌های دیگر و تبدیل آن به ارزهای مختلف، خواه دلار آمریکا یا سایر ارزهای دیجیتال، «درخت» و زمان‌بر است.

به‌علاوه، اگر از بیت‌کوین برای تراکنش‌ها استفاده می‌کنید، «شما واقعاً نیاز دارید که حروف ریز را بخوانید – معمولاً هزینه‌هایی با این تراکنش‌ها وجود دارد، اما برخی از آن‌ها احتمالاً با گذشت زمان کمی کاهش می‌یابند».

کوین اولری، سرمایه‌گذار، رئیس ETFs O’Shares، در ماه دسامبر در «The Pomp Podcast» به Pompliano گفت، علاوه بر کارمزدها، «فروشندگان هنوز اعتماد به نفس انجام معاملات بزرگ در بیت‌کوین را ندارند». من مطمئن هستم که این می تواند در طول زمان تغییر کند، اما امروز نه.”

در آینده، پومپلیانو پیش‌بینی می‌کند که نوآوری منجر به فناوری می‌شود که «خرج بیت‌کوین را با تراکنش‌های سریع‌تر که ارزان‌تر، کارآمدتر و قابل استفاده‌تر هستند، آسان‌تر می‌کند».

آیا بیت کوین حباب است؟

آیا بیت کوین حباب است؟

کسانی که از بیت کوین خسته شده اند نگران هستند که رشد فعلی این ارز دیجیتال یادآور حباب سال 2017 باشد.

دیوید روزنبرگ، اقتصاددان ارشد روزنبرگ، گفت: «حرکت سهموی بیت کوین در چنین بازه زمانی کوتاهی، برای هر امنیت، بسیار غیرعادی است.

تحقیقات، در ماه دسامبر به “ملت تجاری” CNBC گفت. CNBC گزارش داد روزنبرگ بیت کوین را “بزرگترین حباب بازار در حال حاضر” می داند.

با این حال، گاوهای نر بیت کوین می گویند که رالی سال 2017 متفاوت بود زیرا به دلیل حدس و گمان سرمایه گذاران خرده بود، در حالی که افزایش فعلی توسط سرمایه گذاران نهادی که سکه را خریداری می کنند، هدایت می شود.

لدبیتر موافق است: “آن سرمایه گذاری های عمومی شناخته شده شرکت های بزرگ در دنیای واقعی وجود دارد.” می‌توانید به آن‌ها اشاره کنید و بگویید، «بیت‌کوین در حال حاضر ارزشمندتر می‌شود».

در واقع، بیت کوین اخیراً از سوی سرمایه گذاران بزرگتر مانند پل تودور جونز و استنلی دراکن میلر حمایت شده است. از شرکت های مالی قابل توجه، مانند PayPal و Fidelity؛ و از Square و MicroStrategy که از ترازنامه خود برای خرید بیت کوین استفاده کردند.

با این حال، همانطور که حامیان وجود دارند، مخالفانی نیز وجود دارند.

در سال 2018، وارن بافت، سرمایه‌گذار افسانه‌ای به CNBC گفت: «از نظر ارزهای دیجیتال، به طور کلی، تقریباً با اطمینان می‌توانم بگویم که پایان بدی خواهند داشت.»

لدبیتر می‌گوید، با این وجود، هر حباب احتمالی ممکن است یک شبه نترکه.

آیا می توان از بیت کوین به عنوان محافظ در برابر تورم استفاده کرد؟

کسانی که به نفع بیت کوین استدلال می کنند اغلب می گویند که این بیت کوین یک پوشش در برابر تورم و دلار آمریکا است و از هر گونه فروپاشی اقتصادی یا زیرساختی جان سالم به در خواهد برد و آن را با طلا مقایسه می کنند.

پمپلیانو می‌گوید: «اگر به ساختار هر واحد پولی در جهان فکر کنید، آن‌ها تورم‌زا هستند و توسط دولت‌ها کنترل می‌شوند. و آن دولت ها گروه های بسیار کوچکی از مردم دارند که تصمیم می گیرند که چه اتفاقی برای آن ارز می افتد.

از آنجایی که عرضه بیت کوین محدود است و توسط کد کامپیوتری کنترل می شود، پومپلیانو استدلال می کند که “بزرگترین محافظ قدرت خرید” است.

لدبیتر می‌گوید: در واقع، مانند طلا، «بدون شک بیت کوین می‌تواند در برابر تورم، بسته به بازه زمانی خرید و نگهداری یا فروش آن، محافظی در برابر تورم باشد».

با این حال، لدبیتر خاطرنشان می کند، بیت کوین «بی ثبات تر» از طلا است.

تا زمانی که بیت کوین در حال افزایش است، مطمئناً، یک محافظ عالی در برابر تورم است، اما همچنین می تواند کاهش یابد، و بنابراین، شما پول خود را از دست می دهید – نه تنها با تورم همگام نمی شوید، بلکه در واقع ضرر می کنید. سرمایه، پایتخت.”

با این حال همه موافق نیستند.

کوبان به فوربس گفت: «هرچقدر هم که طرفداران [بیت کوین] بخواهند وانمود کنند که این یک پرچین در برابر سناریوهای روز قیامت است، اینطور نیست. “کشورها اقداماتی را برای محافظت از ارزهای خود و توانایی خود در پرداخت مالیات انجام خواهند داد، بنابراین هر چه بیشتر مردم باور کنند که این چیزی فراتر از ذخیره ارزش است، خطر مداخله دولت بیشتر می شود.”

این داستان برای منعکس کننده خرید بیت کوین تسلا و قیمت به روز شده آن به روز شده است.

چرا مردم اینقدر به بیت کوین وسواس دارند: روانشناسی کریپتو توضیح داد

تب بیت کوین بازگشته است.

بیت کوین در اوایل ژانویه به بالاترین حد خود رسید و به قیمت نزدیک به 42000 دلار رسید. بر اساس گزارش CoinDesk، صبح جمعه، قیمت این ارز رمزپایه بی ثبات در حدود 32500 بود.

حتی موسسات مالی جریان اصلی نیز در حال گرم شدن هستند: جی پی مورگان در یادداشتی که در ژانویه منتشر شد، گفت، در بلندمدت، اگر ارزش بازار به اندازه ای بالا رود که با طلا رقابت کند، قیمت بیت کوین می تواند به 146000 دلار برسد. (در حال حاضر ارزش بازار بیت کوین بیش از 600 میلیارد دلار است.)

اما بیشتر از یک ارز دیجیتال، بیت کوین برای بسیاری به یک وسواس تبدیل شده است. در اینجا برخی از دلایل رفتاری و روانی وجود دارد.

بیت کوین بخشی از هویت شما می شود

مارک کوبان میلیاردر در ماه دسامبر به فوربس گفت بیت کوین «بیشتر دین است تا راه حل هر مشکلی».

در واقع، علاقه مندان به بیت کوین اصطلاحات مخصوص به خود را پر از کلمات اختصاری و عباراتی از «HODL» تا «نهنگ» دارند و کنفرانس های بیت کوین (قبل از کووید) هزاران شرکت کننده را جذب می کند. کلاغ کریپتو حتی یک ماشین ترجیحی برای خرید با بیت کوین خود دارد: لامبو (معروف به لامبورگینی).

فین برتون، استاد علم و فناوری در دانشگاه کالیفرنیا دیویس و نویسنده کتاب «نقد دیجیتال: تاریخ ناشناخته آنارشیست‌ها، اتوپیست‌ها و تکنولوژیست‌هایی که ارزهای دیجیتال را ایجاد کردند، می‌گوید: «فرهنگ پیرامون بیت کوین بخشی از جذابیت است.»

برتون می‌گوید: «وقتی بیت‌کوین می‌خرید، در واقع در حال خرید در یک صحنه کامل هستید. “و این صحنه ای است که می تواند بخشی از هویت شما باشد.”

برتون می‌گوید اگرچه بیت‌کوین توجه بیشتری را از سوی برخی سرمایه‌گذاران جدی و موسسات مالی اصلی به خود جلب می‌کند، اما هنوز یک مفهوم مخرب است، بنابراین افرادی که روی آن سرمایه‌گذاری می‌کنند می‌توانند خود را رادیکال یا مشارکت‌کننده در ضدفرهنگ ببینند.

رسانه های اجتماعی در آن نقش دارند

از افراد مشهوری که روی بیت‌کوین سرمایه‌گذاری می‌کنند تا یک جامعه بیت‌کوین بسیار فعال در توییتر، TikTok و Reddit، رسانه‌های اجتماعی به محبوبیت بیت‌کوین کمک می‌کنند.

لانا سوارتز، استادیار مطالعات رسانه‌ای در دانشگاه ویرجینیا و نویسنده کتاب «پول جدید» می‌گوید: «ناگهان راه جدیدی برای دیدن، تأمین مالی و داشتن هویتی از خود به عنوان یک بازیگر در فضای مالی به وجود می‌آید. چگونه پرداخت به رسانه اجتماعی تبدیل شد؟» به CNBC Make It می گوید.

به گفته Utpal Dholakia، استاد بازاریابی در دانشگاه رایس، که تصمیم‌گیری مالی مصرف‌کننده را مطالعه می‌کند، این پلتفرم‌های اجتماعی همچنین می‌توانند رفتارها را هدایت کنند. او به CNBC Make It می گوید، تحقیقات نشان داده است که وقتی مردم در مورد سرمایه گذاری های خود در محیط های اجتماعی آنلاین صحبت می کنند، تمایل دارند در انواع سرمایه گذاری هایی که انجام می دهند بیشتر به دنبال ریسک باشند.

دالاکیا می‌گوید: «همان پویایی در مورد بسیاری از تصمیم‌های سرمایه‌گذاری که در حال حاضر گرفته می‌شوند، صدق می‌کند.

نوسانات می تواند هیجان انگیز باشد

بسیاری از سرمایه گذاران هوشمند، از کوین اولری گرفته تا جیم کرامر از CNBC، خرید بیت کوین را به رفتن به وگاس تشبیه کرده اند. وارن بافت، مدیر عامل و رئیس برکشایر هاتاوی یکی از منتقدان دیرینه بیت کوین بوده و گفته است که «ارزهای دیجیتال اساساً ارزشی ندارند» و «دستگاه قمار» هستند.

و مانند قمار، “بعضی از مردم قطعا از این هیجان لذت می برند.”

تام میویس، استاد بازاریابی در دانشکده بازرگانی لئونارد ان. استرن دانشگاه نیویورک، می‌گوید بررسی منظم قیمت سهام فعالیتی است که ممکن است خسته‌کننده شود. او می‌گوید: «با چیزی مانند بیت‌کوین، هیجان‌انگیز است، زیرا دائماً چیزی در حال وقوع است. “شما می توانید آن را 10 بار در روز بررسی کنید و قیمت می تواند بسیار متفاوت باشد.”

سوارتز می‌گوید، همچنین، بسیاری از جوانان به‌ویژه، که با بازی‌های ویدیویی و رسانه‌های اجتماعی بزرگ شده‌اند، مشروط به کسب لذت فوری و چرخه‌های سریع هستند. او می‌گوید که جذب سرمایه‌گذاری‌های پرخطر و با پاداش بالا مانند بیت‌کوین «کاملاً منطقی است».

FOMO

مردم از چشم انداز آوردن یک فناوری جدید و بالقوه تغییر دهنده زندگی به جهان هیجان زده می شوند. و با پیش‌بینی گاوهای بیت‌کوین که قیمت کریپتو ممکن است در دهه آینده به 200000 دلار برسد، و با ورود کسب‌وکارهای مالی جریان اصلی از پی پال تا اسکوئر به بیت‌کوین، ترس از از دست دادن آن سخت است.

داستان‌های ویروسی در مورد افرادی که با بیت‌کوین موفق بوده‌اند را به این موارد اضافه کنید: درآمدهای غبطه‌انگیز وجود دارد، از میلیونرهای فوری بیت‌کوین گرفته تا داستان‌هایی مانند «خانواده بیت‌کوین»، یک خانواده هلندی پنج نفره که دارایی‌های خود را در سال ۲۰۱۷ در ازای بیت‌کوین نقد کردند (زمانی که بیت کوین 900 دلار قیمت داشت)، وارد یک ون شد و دنیا را گشت.

میویس می‌گوید: «مردم بیشتر روی جنبه‌های مثبت تمرکز می‌کنند تا منفی. بنابراین غرق شدن در احتمالاتی که ممکن است از بیت کوین به دست بیاید، آسان است.

امید می دهد

سوارتز می گوید: «پول فناوری است که به ما امکان می دهد آینده را تصور کنیم.

برتون می‌گوید، هیجان بیت‌کوین، به‌ویژه در میان جوانان، نشان می‌دهد که مردم احساس می‌کنند «از توانایی داشتن آن نوع دارایی‌هایی که به آنها اجازه تولید هر شکلی از ثروت را می‌دهد، محروم هستند». بر اساس داده‌های فدرال رزرو، میلنیال‌ها، متولدین سال‌های 1981 تا 1996، تنها 4.6 درصد از ثروت ایالات متحده را در نیمه اول سال 2020 در اختیار داشتند.

وقتی به تب پیرامون بیت کوین نگاه می کنیم، واقعاً باید آن را تا حدی به عنوان نشانی از این واقعیت ببینیم که این اتفاق می افتد زیرا مکانیسم های قابل اعتماد و غیر گمانه زنی وجود ندارد که به موجب آن افرادی که قبلاً به یک تکه ای از ثروت می تواند در طول زمان تولید ثروت کند. “و این یک کیفرخواست واقعی از روشی است که در حال حاضر برای افراد جوان تنظیم شده است.”

684
دپارتمان روانشناسی
امتیاز دهید
اشتراک گذاری
banner
banner

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست