برای شنیدن پادکست مربوطه میتونید روی کارت زیر کلیک کنید!

هش ریت در ارز دیجیتال چیست ؟

تا حالا اسم هش ریت (hash rate) را شنیده اید ؟ آیا هش ریت تاثیری در ازرهای دیجیتال دارد ؟ هش ریت یکی از اصطلاحات پرکاربرد در دنیای ارزهای دیجیتال به‌ویژه بیت کوین است. به طوریکه افزایش یا کاهش هش ریت تأثیر زیادی بر قیمت ارزهای دیجیتال دارد. قدرت هش یا نرخ هش (hash rate) ارتباط زیادی  با استخراج ارز دیجیتال و به‌ویژه بیت کوین دارد. عوامل مختلفی باعث کاهش و افزایش هش ریت می‌شوند. اما اینکه هش ریت چیست و رابطه آن با قیمت بیت کوین چیست دراین مقاله بیشتر بررسی می کنیم. پس تا نتها همراه ما باشید و در صورت تمایل، با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

هش چیست؟

پیش‌تر از این که به مفهوم هش ریت بپردازیم، لازم است تا با مفهوم هش در دنیای ارزهای دیجیتال آشنا باشید. هش یک رشته متشکل از اعداد و حروف انگلیسی است. تابع هش نیز در حقیقت تابعی است که داده‌ها را دریافت کرده و آنها را رمز نگاری می‌کند.

دنیای بلاک چین نیز بر پایه رمز نگاری کار می‌کند. تمامی داده‌ها و آدرس‌ها درون دنیای بلاک چین به صورت رمز گذاری شده نمایش داده می‌شوند. برای این که یک هش به وجود بیاید، از الگوریتم‌های مختلف می‌توان استفاده کرد.

هش در حقیقت قبل‌تر از دنیای بلاک چین وجود داشت و کاربران اینترنتی برای منظورهای مختلف از آن استفاده می‌کردند. به دلیل کاربرد بالای هش، دنیای بلاک چین نیز از این ویژگی امنیتی برای امنیت بیشتر کاربران خود استفاده می‌کند.

اگر یک هش را نگاه کنید، چیزی جز اعداد و حروف تصادفی را نخواهید دید. این رشته متشکل از اعداد و حروف نمایانگر یک داده در دنیای بلاک چین هستند که توسط تابع هش به هش تبدیل شده‌اند. هش‌ها از نظر تعداد حروف و اعداد ثابت هستند.

هش‌هایی که در یک بلاک چین تولید می‌شوند باید از نظر طولانی بودن با بقیه هش‌ها مساوی باشند. ویژگی مهمی که تابع‌های هش دارند، یک طرفه بودن آنها است. یعنی داده از یک طرف وارد شده و هش ایجاد می‌شود. این فرایند را نمی‌توان برعکس کرد تا از هش به داده‌های اولیه رسید.

هش ریت چیست؟

برای آشنایی با هش رِیت (hash rate) و رابطه آن با بیت کوین و کارکردهای آن ابتدا باید به‌صورت ابتدایی با فرایند استخراج بیت کوین آشنا شوید. استخراج بیت کوین یک فرایند کامپیوتری با سه کارکرد اصلی است:

 • انتشار بیت کوین جدید
 • تأیید تراکنش‌ها
 • تأمین امنیت شبکه بیت کوین

پیشنهاد آکادمی بیتریوم برای درک بهتر : بهترین ارزهای دیجیتال برای استخراج کدام است؟

در حالی که ارزهای فیات توسط بانک‌های مرکزی صادر می‌شود، بیت کوین‌های جدید از طریق دادن پاداش استخراج بلوک به ماینرها (استخراج کنندگان) وارد گردش می‌شود. ماینرها برای دریافت پاداش باید با استفاده از دستگاه‌های سخت‌افزاری ویژه محاسبات ریاضی پیچیده‌ای را که یک هش یا یک خروجی به ظاهر تصادفی ۶۴ کاراکتری تولید می‌کند حل کنند.

ماینرهای بیت کوین برای یافتن شماره هش از الگوریتم هش رمزگذاری SHA-256 استفاده می‌کنند. داده‌هایی که ماینر در تابع هش SHA-256 وارد می‌کند شامل تمام تراکنش‌های جاری است که منطبق با محدودیت اندازه بلوک، نتیجه هش بلوک‌های قبلی و نانس (nonce) هستند.

نانس یک مقدار تصادفی است که ماینر در هر تلاش هش برای به دست آوردن خروجی جدید تغییر می‌دهد. حتی یک تغییر کوچک در ورودی باعث ایجاد خروجی کاملاً متفاوتی می‌شود. ماینرهای بیت کوین به دنبال خروجی با تعداد صفر مشخص هستند. در حال حاضر ماینرهای بیت کوین باید هشی پیدا کنند که با نوزده صفر شروع می‌شود.

برای به دست آوردن این عدد ماینرها باید تلاش‌های بسیار زیادی انجام دهند. پس از پیدا شدن هش، بلوک بسته شده و به بلاکچین اضافه می‌شود. ماینرها پس از استخراج موفقیت‌آمیز یک بلوک پاداشی در قالب بیت کوین تازه ایجاد شده و کارمزد تراکنش دریافت می‌کنند.

خب هش ریت چیست؟ هش ریت سرعت رسیدن ماینر به یک هش یا تعداد دفعاتی است که یک تابع هش در ثانیه محاسبه می‌شود. با افزایش تعداد ماینرهای بیت کوین میزان هش ریت هم اوج می‌گیرد.

مطالعه کنید : وایت پیپر ارز دیجیتال چیست ؟ و چه کاربردهایی دارد ؟

آیا هش ریت تنها مختص شبکه‌ بیت‌کوین است ؟

خیر، بلکه هر ارز دیجیتالی که برای پشتیبانی و امنیت شبکه‌های خود از استخراج استفاده می‌کند، میزان هش‌ ریت را اندازه‌گیری می‌کند. با این حال، کوین‌های مختلف الگوریتم‌های استخراج متفاوتی دارند، به این معنی حدس هش و اضافه کردن یک بلاک در بلاک‌چین توسط ماینر از یک ارز تا ارز دیگر متفاوت است.  اما شبکه‌ بیت‌کوین قدرت محاسبه بسیار بیشتری نسبت به سایر آلت‌کوین‌ها دارد. به همین دلیل استدلال می شود که بیت‌کوین پایدارترین و ایمن ترین ارز است. الگوریتمی که ساتوشی ناکاموتو برای بیت‌کوین پیاده‌سازی کرد، SHA-256 نام دارد. تخمین هش ریت کل شبکه‌ بیت‌کوین کار دشواری است زیرا ماینرها برای استخراج در شبکه نیاز به شناسایی خود ندارند. بنابراین اندازه‌گیری دقیق میزان هش ریت تمام ماینرهای موجود در شبکه کار دشواری است.

هش ریت چگونه اندازه‌گیری می‌شود و واحد آن چیست؟

هش ریت توسط واحدی با نام «هش بر ثانیه» (H/s) محاسبه و اندازه‌گیری می‌شود. به مانند دیگر عملیات‌های محاسباتی، هش ریت را نیز می‌توان به واحدهای بزرگتر یا کوچکتر تقسیم بندی کرد:

 • ۱ KH/s یا هزار هش بر ثانیه؛ معادل یک کیلوهش بر ثانیه
 • ۱ MH/s یا یک میلیون هش بر ثانیه؛ معادل یک مگاهش بر ثانیه
 • ۱ GH/s یا یک میلیارد هش بر ثانیه؛ معادل یک گیگاهش بر ثانیه
 • ۱ TH/s یا یک تریلیون هش بر ثانیه؛ معادل یک تراهش بر ثانیه
 • ۱ PH/s یا یک کوادریلیون هش بر ثانیه؛ معادل یک پتاهش بر ثانیه
 • ۱ EH/s یا یک کوئینتیلیون هش بر ثانیه؛ معادل یک اگزاهش بر ثانیه

واحد بعدی در این اندازه‌گیری زتاهش (Zetta) خواهد بود.

با این تفاسیر می‌توان نوشت:

 • یک مگاهش بر ثانیه معادل ۱,۰۰۰ کیلوهش بر ثانیه است
 • یک گیگاهش معادل ۱,۰۰۰ مگاهش بر ثانیه یا ۱,۰۰۰,۰۰۰ کیلوهش برثانیه است
 • این رشته را می‌توان تا بی‌نهایت ادامه داد.

کاربرد اطلاع درباره هش ریت و سختی شبکه

حال می‌‌توانید با استفاده از سختی شبکه و قدرت دستگاهی که قرار است برای استخراج بیت‌کوین استفاده کنید، زمان به‌دست‌آوردن یک بیت‌کوین را تخمین بزنید. مدت‌زمان استخراج یک بیت‌کوین با دستگاهی که ما در نظر گرفتیم و در شرایط خوبی که فرض کردیم، تقریباً ۱۲۰۰ روز شده است. بنا‌بر‌این شما می‌‎توانید در هر روز پاداشی در حدود ۰.۰۰۰۸۳۳ بیت‌کوین را از آن خود کنید.
شاید در نگاه اول این عدد بسیار کوچک به نظر برسد، اما باتوجه‌به قیمت بیت‌کوین، احتمالاً همین مقدار ارزش بسیار خوبی را داشته باشد. به این فکر کنید که شما می‌توانید بعد از حدود ۴ سال یک بیت‌کوین داشته باشید. با قیمت‌های بالای ۳۰ و ۴۰ هزاردلاری برای یک بیت‌کوین، می‌توان عددی در حدود یک میلیارد تومان را در زمان فعلی برای آن متصور شد.

پس با این تفاسیر می‌توان بیش از ۸۰ ‌میلیون تومان برای هر ماه پاداش استخراج کسب کرد. البته توجه داشته باشید که همه این مبلغ سود شما نیست و باید هزینه‌های مکان، دستگاه‌ها، شاید افرادی که نیاز به نظارت دستگاه داشته، تجهیزات و هزینه‌های بالای انرژی را هم از آن کم کنید.
پس در هر مکانی و برای همه افراد نمی‌توان گفت که استخراج بیت‌کوین سود‌آور است. باید با استفاده از مدت‌زمان استخراج یک بیت‌کوین و هزینه‌های دیگر تخمینی از کار داشت و سپس اقدام به استخراج کرد. اما همچنان در بسیاری از نقاط جهان فرایند استخراج به‌صرفه است و افراد یا شرکت‌های مختلفی مشغول آن هستند.

بیشتر بدانید : اوراکل چیست ؟

نحوه اندازه‌گیری هش ریت

نرخ هش معیاری برای بیان کردن تعداد محاسبات در ثانیه بوده و مقدار آن را می‌توان به میلیارد، تریلیون، کوادریلیون و کوینتیلیون (۱۰۰۰ به توان ۶) نشان داد. برای مثال، هش ریت ۱  ترا هش بر ثانیه (TH/S) به این معنی است که می‌توان در هر ثانیه یک تریلیون محاسبه انجام داد.

این محاسبات مربوط به استخراج است. استخراج یا ماینینگ فرایند تأیید و افزودن تراکنش‌ها به یک شبکه بلاکچین مانند بیت کوین است. افرادی که ارز دیجیتال استخراج می‌کنند اغلب از سخت‌افزارهای تخصصی استفاده می‌کنند که می‌توانند میلیاردها تریلیون محاسبه را در ثانیه انجام دهند. ماینرها در ازای تأیید و افزودن تراکنش‌ها پاداش رمز ارزی دریافت می‌کنند.

به طور کلی هرچه ماینرهای فعال یک شبکه بیشتر باشد، نرخ هش آن شبکه بیشتر است زیرا ماینرهای بیشتری برای دریافت پاداش با هم رقابت می‌کنند. هرچه تعداد ماینرها کمتر باشد هش ریت نیز کمتر است.

چرا نرخ هش کم یا زیاد می‌شود؟

دلیل کم یا زیاد شدن نرخ هش یک شبکه مربوط به ماینرهای آن است. در واقع ماینرها همواره به رمز ارزهایی علاقه دارند که پاداش بیشتری برایشان به ارمغان می‌آورند. هر چند ماینرها پاداش خوبی از استخراج به دست می‌آورند اما در مقابل هزینه‌هایی مثل مصرف انرژی، خرید سخت‌افزار و … را هم دارند که به همین خاطر فقط به سراغ رمز ارزهایی می‌روند که بازدهی مناسبی دارند.

هر چه هش ریت یک شبکه بالاتر باشد، یعنی رقابت ماینرها در آن شبکه برای استخراج رمز ارز بیشتر است. استخراج‌کننده‌ها، قبل از اینکه به استخراج رمز ارزی بپردازند، هزینه‌های استخراج را بررسی خواهند کرد و سپس بر این اساس تصمیم می‌گیرند که فرایند مایینگ یک رمز ارز را شروع کنند یا نه.

کم شدن هش ریت چه تاثیری بر بازار دارد؟

هر چه میزان هش ریت یک شبکه کمتر باشد یعنی دستگاه‌های محاسباتی به قدرت کمتری برای حل مسائل آن نیاز دارند. این موضوع جدای از اینکه دست هکرها را برای هک شبکه باز می‌کند و آن‌ها می‌توانند مشکلات زیادی را در شبکه به وجود آورند، باعث متمرکز شدن آن هم می‌شود چرا که خرابکارها با ماینرهای اندکی می‌توانند باعث ایجاد اختلال در شبکه شوند. در این صورت قطعا مشکلات زیادی برای معامله‌گرها و سرمایه‌گذارهای شبکه مورد نظر به وجود می‌آید.

کم شدن نرخ هش یک شبکه حتی می‌تواند منجر به حذف شدن آن در پلتفرم‌های معاملاتی شود. این پلتفرم‌ها همواره به دنبال افزایش سود و حفظ سرمایه مشتریان خود هستند و چنانچه نرخ هش یک شبکه به شکل قابل توجه‌ای کم شود، آن‌ها برای جلوگیری از خسارات و زیان‌های احتمالی آن شبکه را از لیست معاملات خود حذف خواهند کرد.

زیاد شدن هش ریت چه تاثیری بر بازار دارد؟

پیش‌تر هم گفتیم که زیاد شدن هش ریت موجب افزایش امنیت یک شبکه می‌شود. در واقع هکرها برای اینکه بتوانند به یک شبکه با هش ریت بالا تسلط پیدا کنند نیاز به دستگاه‌های ماینر زیادی دارند که همین مسئله باعث منصرف‌شدن‌شان از انجام این کار می‌شود.

سخن آخر

در این مقاله درباره این‌که هش ریت چیست، نحوه اندازه گیری و رابطه آن با بیت کوین و تاثیر کم و زیاد شدن آن صحبت کردیم. همچنین سعی کردیم در این مقاله به مطالب و اصطلاحاتی که کنار هش ریت برای شما اهمیت دارند را نیز تا حد زیادی باز کنیم.
اگر سوال یا ابهامی نیز درباره این موضوع دارید، حتما آن را در قسمت دیدگاه ها بنویسید. اگر دوستان یا همکارانی دارید که به حوزه ارز‌های دیجیتال علاقه دارند یا دوست دارند از راه استخراج ارز‌های دیجیتال درآمد داشته باشند، حتما این مقاله را با آن‌ها به اشتراک بگذارید.و یا سوالی درباره سبد هولد یا طرز تهیه و استفاده از تحلیل ها وسیگنال های رایگان ارز دیجیتال می توانید با پشتیبان آکادمی بیتریوم همراه باشید.

برای ارتباط با پشتیبان آکادمی بیتریوم کلیک کنید

6,342
دپارتمان رمز ارز
امتیاز دهید
اشتراک گذاری
banner
banner

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست