ETF ارزهای دیجیتال

برای شنیدن پادکست مربوطه میتونید روی کارت زیر کلیک کنید!

ETF ارز دیجیتال چیست و چگونه کار می کند؟ ❤️ مزایا و معایب ETF

تاریخچه ETF رمزارز چیست؟

ایجاد ETF رمزارز BTC به سال ۲۰۱۳ برمی‌گردد. در آن زمان، برادران دوقلوی وینکل‌‌‌واس (Winklevoss)، بنیان‌گذاران صرافی Gemini برای ایجاد ETF ارز دیجیتال BTC درخواست کردند که کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا آن را رد کرد؛ اما سال گذشته کمیسیون اوراق بهادار انتاریو در کانادا، اولین ETFهای بیت‌کوین را تأیید کرد. نام آن‌ها (BTCC) Purpose Bitcoin ETF و (Evolve Bitcoin ETF (EBIT است و قابلیت تسویه فیزیکی دارند. همچنین این دو صندوق معامله در بورس سهام تورنتو عرضه شده‌‌‌اند.

یک صندوق قابل معامله در مبادلات ارزهای دیجیتال (ETF) قیمت یک یا چند توکن دیجیتال را ردیابی می کند و از ارزهای دیجیتال متعددی تشکیل شده است.

 • صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) از اواسط دهه 1990 به دلیل نقدینگی روزانه و هزینه‌های پایین تراکنش به عنوان ابزاری برای سرمایه‌گذاری محبوبیت پیدا کردند. به طور کلی، ETF ها یک شاخص خاص را دنبال می کنند و به طور کلی در صرافی ها معامله می شوند.
 • در بازار اوراق بهادار، ETFها به سرمایه گذاران اجازه می دهند که سهام خود را به طور مداوم در طول روز معاملاتی معامله کنند، برخلاف صندوق های سرمایه گذاری مشترک که تنها به سرمایه گذاران اجازه خرید یا بازخرید سهام را در پایان روز معاملاتی می دهند.
 • در بازار ارزهای دیجیتال، صندوقی که قیمت یک یا چند توکن دیجیتالی را ردیابی می کند و از ارزهای دیجیتال مختلف تشکیل می شود، ETF ارز دیجیتال نامیده می شود. در این مقاله نحوه عملکرد ETF ارز دیجیتال و مزایا و خطرات موجود در ETF ارزهای دیجیتال بحث خواهد شد.

ETF بیت کوین چیست؟

اندکی پس از آنکه سرمایه‌گذاران متوجه شدند قیمت بیت کوین روند صعودی دارد و محبوبیت بیشتری پیدا کرده است، اولین مفهوم برای Bitcoin ETF پدیدار شد. با افزایش قیمت بیت‌کوین به بیش از چند هزار دلار، بسیاری از سرمایه‌گذاران فرصت سرمایه‌گذاری مستقیم در بیت‌کوین را از دست دادند. کارگزاری‌ها در پاسخ به تقاضای دسترسی سرمایه‌گذار به بیت‌کوین، طراحی بیت‌کوین ETF را شروع کردند. همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، برنامه‌های کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) برای تأیید در سال 2013 با برادران Winklevoss آغاز شد.

ETF بیت‌کوین استخر دارایی‌های مربوط به این رمزارز است که کارگزاری‌ها در مبادلات سنتی آن را به‌عنوان ETF معامله می‌کنند.

برای مشاهده تحلیل بیت کوین امروز کلیک کنید.

به عبارت دیگر، بیت کوین ETF نوعی صندوق معامله شده است که از بیت‌کوین یا دارایی‌های مربوط به قیمت بیت کوین تشکیل شده است. آن‌ها به جای مبادله در صرافی‌های ارز دیجیتال، در بورس سنتی معامله می‌شوند. از لحاظ تئوری، این شرکت بیت کوین را می‌خرد؛ سپس تبدیل به اوراق بهادار می‌شود و در بورس فروخته یا معامله خواهد شد. بااین‌حال، کمیسیون امنیت و بورس آمریکا، همچنان این پیشنهادها را رد می‌کند.

در حال حاضر، دارایی‌های اساسی در ETFهای بیت‌کوین به قراردادهای آتی بیت کوین مرتبط هستند که در بورس کالاهای تجاری شیکاگو معامله می‌شوند.

etf چیست ارز دیجیتال

ETF ارز دیجیتال چیست؟

در صورتی که صندوق دارای یکی از دو معیار زیر باشد، به عنوان صندوق قابل معامله در بورس تلقی می شود:

ETF ارزهای دیجیتال در کسب و کارهایی سرمایه گذاری می کنند که با ایجاد و استقرار فناوری بلاک چین، برنامه های کاربردی تجاری را تغییر می دهند.

ETF های مبتنی بر بلاک چین در محصولات سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال ارائه شده توسط مدیران دارایی مانند Bitwise یا Grayscale یا معاملات آتی و گزینه ها سرمایه گذاری می کنند که قیمت آنها به عملکرد اتر (ETH)، بیت کوین (BTC) و سایر ارزهای دیجیتال مرتبط است.
به طور کلی، ETF های ارزهای دیجیتال مورد استفاده گسترده از فناوری بلاک چین هستند. به عنوان مثال، ETF های بیت کوین اولین ETF رمزارز هستند که سعی می کنند قیمت بیت کوین، با ارزش ترین ارز دیجیتال در میان دارایی های دیجیتال را ردیابی کنند.

در 18 اکتبر 2021، ProShares Bitcoin Strategy ETF (BITO) معاملات ETF بیت کوین را آغاز کرد و به دنبال آن Valkyrie (BTF) و VanEck (XBTF) قرار گرفتند. اگرچه هیچ ETF مستقیماً با قیمت نقدی بیت کوین (قیمت بازار فعلی که می توان با آن اوراق بهادار اساسی خرید یا فروخت) مرتبط نباشد، مدیران این محصولات قیمت بیت کوین را از طریق بازارهای آتی مشاهده می کنند. همچنین، اعتماد سرمایه گذاری بیت کوین Grayscale برای مخاطبان اصلی قابل دسترسی نیست، زیرا یک ETF نیست.

در کنار ارائه قرار گرفتن در معرض غیرمستقیم با بیت کوین، اگر صندوق بخش قابل توجهی از بازار آتی را در اختیار داشته باشد، ETF های بیت کوین می توانند برای سرمایه گذاران خطراتی ایجاد کنند. بنابراین، سرمایه گذاران باید در هنگام سرمایه گذاری در اوراق بهادار بی ثبات مانند ارزهای دیجیتال محتاط باشند.

برای مشاهده پادکست ارز دیجیتال به صورت کاملا رایگان کلیک کنید!

ETF ارز دیجیتال چگونه کار می کند؟

ETFهای رمزارز یا دارای قراردادهای آتی ارزهای دیجیتال، گزینه ها یا سایر اوراق بهادار مبتنی بر رمزارز هستند، برخلاف ETFهای سنتی که مستقیماً مالک دارایی پایه هستند. هدف تقلید از نوسانات قیمت ارزهای دیجیتال اساسی است. با این حال، ممکن است دوره‌هایی وجود داشته باشد که حرکات ETF دقیقاً با حرکات ارز دیجیتال زیربنایی مطابقت نداشته باشد، زیرا خودشان هیچ یک از آن را در اختیار ندارند.

ETF ارزهای دیجیتال یا توسط دارایی‌های رمزارز فیزیکی یا انواع مصنوعی مانند مشتقات پشتیبانی می‌شوند. در اولی، سرمایه‌گذاران کریپتو به‌طور غیرمستقیم مالک ارزهای رمزارز هستند، بدون اینکه هزینه‌ای برای مالکیت مستقیم آن‌ها متحمل شوند، و در دومی، به‌جای انعکاس قیمت‌های واقعی ارزهای دیجیتال، قیمت سهام ETF از حرکات قیمت مشتقات تقلید می‌کند.

بنابراین، چرا ETF های رمزارز مهم هستند؟ واضح‌ترین دلیل، تنوع پرتفوی است، زیرا سرمایه‌گذاران بیت‌کوین یا اتر ETF می‌توانند در معرض بیش از یک دارایی کریپتو قرار بگیرند، به ویژه فراتر از بازارهای اوراق بهادار معمولی.

مزایای ETF ارزهای دیجیتال چیست؟

اگرچه عدم قطعیت نظارتی در مورد ETF ارزهای دیجیتال وجود دارد، سرمایه گذاران رمزارز که دارای وجوه قابل معامله در مبادلات هستند ممکن است از موارد زیر بهره مند شوند:

 • مزیت اصلی سرمایه‌گذاری در صندوق‌های قابل معامله در بورس مانند ETF استراتژی بیت‌کوین Proshares، عنصر مقرون‌به‌صرفه سرمایه‌گذاری در طبقه دارایی‌های نوسان است.
 • منحنی یادگیری در حین سرمایه گذاری در ETF ارزهای دیجیتال به تحلیلگران واگذار می شود و آن را به یک وسیله سرمایه گذاری ایده آل برای سرمایه گذاران تازه کار تبدیل می کند.
 • داشتن ETF رمزارزها، سرمایه گذاران را از هزینه هایی مانند هزینه های نگهداری و هزینه های شبکه و تراکنش نجات می دهد.
 • یک ارائه‌دهنده ETF مسئولیت ایمنی صندوق را بر عهده دارد و احساس امنیت را به سرمایه‌گذاران ارائه می‌کند، به‌ویژه در مورد حملات فیشینگ، سرقت رمزارز یا سرقت رمزارز.

در حال حاضر هیچ زیرساخت کاملی برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال وجود ندارد. به عنوان مثال، اگرچه توکن‌های خاصی در صرافی‌های ارزهای دیجیتال خاص ارائه می‌شوند، اما برخی دیگر چنین نیستند. با این حال، سرمایه‌گذاران می‌توانند پرتفوی خود را با ETF ارزهای دیجیتال بدون پرداخت پول برای توکن‌های فردی متنوع کنند.

آیا ETF ارزهای دیجیتال امن هستند؟

بیایید ابتدا به این سؤالات پاسخ دهیم – آیا ETFهای رمزارز تنظیم شده است و آیا ETF ها برای مبتدیان خوب هستند؟ – قبل از اینکه مطمئن شوید وجوه قابل معامله در مبادلات رمزارز ایمن هستند یا خیر.

همه طرف‌های درگیر در سرمایه‌گذاری‌های ETF ارز دیجیتال مشمول تأیید هستند و معاملات آنها برای جلوگیری از سوء استفاده از بازار یا تأمین مالی فعالیت‌های غیرقانونی تحت نظارت است. گفته می‌شود، می‌توان با اطمینان بیشتری در صندوق‌های قابل معامله در مبادلات رمزنگاری سرمایه‌گذاری کرد، زیرا این صندوق‌ها توسط شرکت‌های تنظیم‌شده صادر می‌شوند و در صرافی‌های معروف و تنظیم‌شده معامله می‌شوند.

با این وجود، کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده درخواست های متعددی برای مشروعیت بخشیدن به وجوه قابل معامله در مبادلات نقدی نقدی دریافت کرده است، اما هنوز هیچ ETF نقطه ای بیت کوین وجود نداشته است. با این حال، ETF آتی بیت‌کوین توسط چند کسب‌وکار تایید شده است.

جدای از مقررات، باید از خطرات سرمایه گذاری صندوق های مبادله ارز دیجیتال آگاه بود. به عنوان مثال، معامله‌گران مبتدی یا پیشرفته باید بدانند که انتخاب محدودی از وجوه برای شروع کاوش در ETF ارزهای دیجیتال وجود دارد. همچنین، وجوه موجود تنها چند ارز دیجیتال را ردیابی می کند و در معرض خطرات جرایم سایبری مانند هک قرار دارد.

علاوه بر این، با توجه به نوسانات بازار ارزهای دیجیتال، شکی نیست که نوسانات قیمت گسترده ای را می توان با سرمایه گذاری های صندوق های قابل معامله در بورس ارز دیجیتال، به ویژه در مورد صندوق های دارای پشتوانه فیزیکی، تجربه کرد. بنابراین، ایمنی هر سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال در دست سرمایه گذاران است و به دانش آنها از مزایا و معایب ابزارهای مالی مختلف بستگی دارد.

انواع ETF ارز دیجیتال کدام است؟

دو نوع ETF برای ارز دیجیتال وجود دارد:

1. ETF مبتنی بر ارزهای دیجیتال

نوع اول را ارزهای رمزنگاری فیزیکی پشتیبانی می‌کنند. شرکت سرمایه‌گذاری که مدیریت این صندوق را انجام می‌دهد، ارزهای رمزپایه را خریداری می‌کند و مالکیت سکه‌ها به‌عنوان سهام معرفی می‌شود. هنگام خرید سهام در ETF، سرمایه‌گذاران به‌طور غیرمستقیم ارزهای رمزپایه را در اختیار دارند؛ بنابراین، صاحبان می‌توانند بدون هزینه و خطر تملک آن‌ها، مستقیم در ارزهای رمزپایه سرمایه‌گذاری کنند.

2. ETF مبتنی بر مشتقات ارز دیجیتال

نوع دوم صندوقی است که مشتقات ارز دیجیتال مانند قراردادهای آتی و محصولات معامله‌شده با ارز دیجیتال را ردیابی می‌کند. قیمت سهام ETF به جای قیمت ارزهای دیجیتال واقعی، از حرکت قیمت مشتقات آن‌ها تقلید می‌کند؛ بنابراین، قیمت سهام در یک ETF ارز دیجیتال با افزایش قیمت قراردادهای آتی افزایش می‌یابد و با کاهش آن کم می‌شود. درست مانند مشتقات دیگر، ETF ارزهای دیجیتال مصنوعی نیز ریسک بیشتری به همراه دارد؛ زیرا ممکن است عملکرد آن‌ها همیشه شفاف نباشد.

چگونه در ETF ارز دیجیتال سرمایه گذاری کنیم؟

اگر نمی‌خواهید سرمایه‌گذاری‌های ارزهای دیجیتال خود را فعالانه مدیریت کنید، اما همچنان می‌خواهید سبد سهام خود را متنوع کنید، ممکن است یک ETF ارز دیجیتال یک انتخاب ایده‌آل نسبت به خرید مستقیم دارایی‌های دیجیتال باشد. برای سرمایه گذاری در ETF های مبتنی بر بلاک چین، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. با تکمیل فرآیند ورود آنها، یک حساب با کارگزارانی مانند سرمایه گذاری Fidelity، Robinhood و غیره باز کنید.
 2. تصمیم بگیرید که چه درصدی از کل بودجه سرمایه گذاری خود را می خواهید در ETF سرمایه گذاری کنید.
 3. حساب کارگزاری خود را تأمین مالی کنید و به دنبال ETF هایی باشید که می خواهید در آنها سرمایه گذاری کنید. برای مثال، اگر می خواهید در ProShares Bitcoin Strategy ETF سرمایه گذاری کنید، BITO (نماد تیکر) را در نوار جستجو تایپ کنید.
 4. برای ETF های ارز دیجیتالی که می خواهید بخرید، سفارش بازار بدهید. روی خرید کلیک کنید. حداکثر تعداد سهامی که می توانید با بودجه فعلی خود خریداری کنید را وارد کنید.
 5. اگر می خواهید به طور مداوم سبد سرمایه گذاری خود را گسترش دهید، یک طرح سرمایه گذاری خودکار با کارگزار خود تنظیم کنید.

علیرغم سادگی فرآیند فوق، از نسبت هزینه یا هزینه مدیریت مرتبط با سرمایه گذاری های ETF آگاه باشید. به عنوان مثال، سرمایه‌گذارانی که دارای صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک و صندوق‌های قابل مبادله هستند، مشمول کارمزد سالانه‌ای هستند که به عنوان نسبت هزینه شناخته می‌شود. اگر می خواهید بدانید که ETF ها چگونه کسب درآمد می کنند؟ سپس نسبت هزینه جواب می دهد. نسبت هزینه وجوه و کارمزد تراکنش ها نحوه جبران هزینه های ارائه دهندگان ETF است.

علاوه بر این، باید به برنامه خروج آنها نیز فکر کرد. به عنوان مثال، حتی صاحبان سهام یا سرمایه گذاران بلندمدت، احتمالاً می خواهند یا نیاز به فروش برخی از دارایی های خود در مقطعی دارند، که مستلزم پرداخت هزینه معاملاتی دیگری هنگام فروش است.

مقایسه ETF ارز دیجیتال با ETF سنتی

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، ETF صندوقی متشکل از ارزهای رمزپایه است. ETF ارزهای دیجیتال نوعی صندوق سرمایه‌گذاری بوده و مانند سهام قابل خریداری است. ETF سنتی صندوقی است با یک یا چند دارایی مشخص و سرمایه‌گذاران می‌توانند با خرید سهام این صندوق در دارایی مدنظر خود سرمایه‌گذاری کنند.

ETF ارزهای دیجیتال در مقابل صندوق های سرمایه گذاری مشترک

کارگزاران و شرکت‌های مدیریت دارایی، وجوه متقابل را فراهم می‌کنند که می‌تواند به صورت فعال یا غیرفعال مدیریت شود. مدیریت فعال به این معنی است که متخصصان باتجربه فعالانه معاملات را برای افزایش بازده انجام می دهند، در حالی که در مورد مدیریت غیرفعال، مدیران صندوق یک معیار یا شاخص خاص را برای مطابقت با عملکرد آن تکرار می کنند. یک صندوق سرمایه گذاری مشترک ارز دیجیتال در سرمایه گذاری در یک یا چند ارز دیجیتال تخصص دارد.

همانطور که گفته شد، یک صندوق ETF ارز دیجیتال قیمت یک یا چند توکن دیجیتال را ردیابی می کند و آن را کاملاً شبیه به سرمایه گذاری صندوق های مشترک می کند. علاوه بر این، از حساب‌های سرمایه‌گذاری موجود می‌توان برای خرید وجوه متقابل ارز دیجیتال و ETF استفاده کرد و سرمایه‌گذاران نسبت هزینه را متحمل می‌شوند. با این حال، تفاوت های مختلفی بین این دو وسیله سرمایه گذاری وجود دارد که در جدول زیر ذکر شده است:

نمودار مبادلات ارز دیجیتال با تامین مالی و صندوق های متقابل کریپتو

صرف نظر از انتخاب وسیله سرمایه گذاری خود، لطفاً توجه داشته باشید که وقتی در صندوق های سرمایه گذاری مشترک رمزارز یا صندوق های قابل معامله در مبادلات سرمایه گذاری می کنید، از نظر فنی مالک هیچ ارز دیجیتالی نیستید. بنابراین، همیشه قبل از سرمایه‌گذاری پولی که به سختی به دست آورده‌اید در بازار پر نوسان، موازنه ریسک و بازده خود را اندازه بگیرید.

تأثیر صندوق ETF ارز دیجیتال بر قیمت رمزارزها

صندوق ETF ارز دیجیتال و پیوستن رمزارزها به آن، برای دنیای دیجیتال اهمیت زیادی دارد. ارز دیجیتال ETF مانند پلی است که ارزهای رمزپایه، به‌ویژه بیت کوین را به جریان اصلی پول متصل می‌کند.

این موضوع سبب می‌شود سرمایه‌گذاران سنتی راحت‌تر به صندوق ETF ارز دیجیتال بپیوندند و در آن سرمایه‌گذاری کنند. صندوق ETF ارز دیجیتال حجم پول زیادی را وارد بازار رمزارزها می‌کند؛ درنتیجه، با ورود نقدینگی به بازار، زمینه برای افزایش قیمت رمزارزها به‌ویژه رمزارزهای پایه مانند بیت کوین افزایش می‌یابد. درنتیجه، صندوق ETF ارز دیجیتال سبب افزایش قیمت رمزارزها می‌شود.

دلایل عدم تأیید ETF ارزهای دیجیتال چیست؟

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا دلایلی چند برای رد این مسئله عنوان کرده است که عبارتند از:

 • عدم شفافیت در بازار ارزهای دیجیتال

 • احتمال عدم امکان وجود نقدینگی

 • قابلیت دست‌کاری قیمت بیت کوین

 • وجود سرمایه گذاران احراز هویت نشده

 • امکان وجود پول‌شویی و…

علی‌رغم بیان تمامی موارد فوق این احتمال وجود دارد که دیر یا زود آمریکا به تأیید ETF بپردازد، با این‌ حال پیچیدگی‌ها و سختی‌های این مسیر قابل رد نیست و همین مسئله باعث به طول آمدن تصمیم‌گیری در این زمینه شده است.

 

2,107
دپارتمان رمز ارز
5/5 - (5 امتیاز)
اشتراک گذاری
banner
banner

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست