برنامه های غیرمتمرکز (Dapp) چیست؟ - آکادمی بیتریوم

برای شنیدن پادکست مربوطه میتونید روی کارت زیر کلیک کنید!

برنامه های غیرمتمرکز (Dapp) چیست؟

با افزایش روند به سمت dApps، این احتمال وجود دارد که امور مالی، بازی‌ها، بازارهای آنلاین و رسانه‌های اجتماعی از dApp‌های ترکیب‌شده با بلاک چین استفاده کنند.

برنامه های غیرمتمرکز (dApps) برنامه هایی هستند که در بالای شبکه های بلاک چین اجرا می شوند. آنها را می توان برای چندین مورد استفاده در دنیای واقعی طراحی کرد. اگرچه dApps می تواند از نظر تجربه کاربری (UX) شبیه به برنامه های کاربردی وب به نظر برسد، فرآیندهای back-end آنها متفاوت است. برنامه‌های غیرمتمرکز از سرورهای متمرکز اجتناب می‌کنند تا به روشی توزیع‌شده و همتا به همتا (P2P) تراکنش انجام دهند، برخلاف استفاده از پروتکل HTTP مرکزی برای برقراری ارتباط.

این مقاله را مطالعه کنید : صفر تا صد سالیدیتی

فهرست

بلاک چین dApps را ممکن می کند

برنامه های وب در مقابل برنامه های غیرمتمرکز

معیارهای برنامه غیرمتمرکز

آینده برنامه های غیرمتمرکز

برنامه های غیرمتمرکز (Dapp) چیست؟ - آکادمی بیتریوم

بلاک چین dApps را ممکن می کند

از زمانی که بیت کوین بیش از یک دهه پیش راه اندازی شد، پروتکل های بلاک چین به طور مداوم در حال توسعه و پالایش برای باز کردن قابلیت های جدید و موارد استفاده هستند. اکنون صنعت نوظهوری از برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) وجود دارد که بر روی بلاک چین ساخته شده‌اند – همه چیز از امور مالی گرفته تا بازی، مرور وب و جمع‌آوری آثار هنری.

اگرچه اکثر dApp ها با اتریوم ساخته می شوند، همه dApp ها با استفاده از فناوری بلاک چین ساخته می شوند. این dApp ها برای پردازش داده ها از طریق شبکه های توزیع شده و اجرای تراکنش ها با قراردادهای هوشمند به زنجیره های بلوکی متکی هستند. قراردادهای هوشمند، قراردادهای خودکار و خوداجرا هستند که معاملات بین دو طرف را یکپارچه، سریع و خودکار می‌سازند. آنها عنصر کلیدی فناوری dApp هستند و می توانند برای ایجاد نرم افزار قدرتمندی که می تواند در صنایع مختلف اعمال شود، ترکیب شوند.

درست مانند توسعه دهندگان برنامه های کاربردی برای دستگاه های تلفن همراه و دسکتاپ، توسعه دهندگان dApp برنامه هایی را برای عملکرد در شبکه های بلاک چین خاص ایجاد می کنند. اکثریت قریب به اتفاق توسعه dApp بر روی بلاک چین اتریوم است. در نتیجه، بلاک چین اتریوم از اکثریت قریب به اتفاق فعالیت ها در سراسر اکوسیستم dApp پشتیبانی می کند.

این مقاله را مطالعه کنید : توکن غیر قابل تعویض یا NFT چیست ؟

برنامه های وب در مقابل برنامه های غیرمتمرکز

برنامه های غیرمتمرکز (Dapp) چیست؟ - آکادمی بیتریوم

Trello، Slack و Twitter نمونه‌هایی از شرکت‌هایی هستند که برنامه‌های تحت وب را ارائه می‌کنند. قابلیت استفاده از برنامه های کاربردی وب سنتی به دو عنصر بستگی دارد: قسمت جلویی و انتهای پشتی. برنامه‌های کاربردی وب از نرم‌افزاری استفاده می‌کنند که روی سرورهای وب متمرکز زندگی می‌کند، نه سیستم‌عامل محلی هر دستگاه خاص. دستگاه ها و سرورها از طریق پیام های کدگذاری از طریق پروتکل انتقال ابرمتن (HTTP) با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. به عنوان مثال، هنگامی که توییتر را در مرورگر وب خود باز می کنید، فید نمایش داده شده (در قسمت جلویی) از داده های نگهداری شده در وب سرور شرکت (انتهای پشتی) گرفته می شود.

در حالی که اینترنت حجم عظیمی از داده ها را از طریق سرورهای عظیم و متمرکز کانال می کند، یک بلاک چین نشان دهنده صدها یا حتی هزاران ماشین است که بار تراکنش را بر روی یک شبکه توزیع شده به اشتراک می گذارند. در بخش جلویی، برنامه‌ها و وب‌سایت‌های غیرمتمرکز از همین فناوری برای ارائه یک صفحه در اینترنت استفاده می‌کنند. با این حال، در قسمت پشتی، dApps از طریق یک کیف پول با شبکه های بلاک چین مربوطه خود ارتباط برقرار می کند، که به عنوان پلی برای اکوسیستم بلاک چین عمل می کند.

کیف پول ها آدرس بلاک چین و کلیدهای رمزنگاری لازم برای شناسایی و احراز هویت خود را مدیریت می کنند. کیف پول‌های dApp به جای استفاده از پروتکل HTTP برای برقراری ارتباط با بلاک چین، قراردادهای هوشمندی را راه‌اندازی می‌کنند که با بلاک چین تعامل دارند و تراکنش‌ها را اجرا می‌کنند. بنابراین، dApp رابط کاربری جلویی (UI) است که با قراردادهای هوشمندی که روی بلاک چین تراکنش دارند ارتباط برقرار می کند، در این مرحله شبکه توزیع شده از گره ها که بلاک چین را تشکیل می دهند، داده های dApp را تأیید و تأیید می کند. در حالی که یک تجربه کاربری غیرمتمرکز برنامه (UX) که به خوبی طراحی شده است ممکن است چندان متفاوت از یک برنامه وب به نظر نرسد، اما تفاوت آن با دومی این است که فاقد سرور، HTTP و سانسور احتمالی است.

برنامه های غیرمتمرکز (Dapp) چیست؟ - آکادمی بیتریوم

معیارهای برنامه غیرمتمرکز

اگرچه واضح است که معماری dApp با پلتفرم های معمولی متفاوت است، اما آنچه یک dApp را تشکیل می دهد هنوز در حال تعریف است. با این حال، یک dApp به طور کلی این چهار معیار اصلی را برآورده می کند:

یک dApp کاملاً منبع باز است و هیچ نهادی مالک اکثر سکه ها یا توکن ها نیست. به دلیل ماهیت منبع باز آن، تغییرات در پروتکل باید از طریق اجماع کاربران شبکه آن تصمیم گیری شود.

داده های dApp باید روی یک بلاک چین غیرمتمرکز ذخیره شوند.

یک dApp نیاز به تولید دارایی های دیجیتال دارد که به عنوان اثبات ارزش عمل می کنند.

دارایی های dApp به عنوان پاداش در شبکه توزیع می شود.

بر اساس این تعریف، بلاک چین بیت کوین به عنوان dApp طبقه بندی می شود زیرا به هر چهار معیار پایبند است. بیایید معیارهای dApp را برای بیت کوین بررسی کنیم:

بیت کوین بر اساس کد منبع باز عمل می کند، هیچ نهاد واحدی مالک اکثر بیت کوین (BTC) در گردش نیست و مکانیسم اجماع اثبات کار (PoW) حاکمیت را هدایت می کند.

بیت کوین و تمام داده های آن بر روی بلاک چین زندگی می کنند.

بیت کوین سکه هایی تولید می کند که به عنوان اثبات ارزش حاصل از فرآیند استخراج عمل می کنند.

بیت کوین ارز دیجیتال بیت کوین را به عنوان پاداش ماینینگ بین ماینرها توزیع می کند.

بر اساس این تعریف، بسیاری از ارزهای دیجیتال را می‌توان نسخه‌های ابتدایی dApps در نظر گرفت، حتی بدون عملکرد قرارداد هوشمند و رابط‌های وب. خود یک بلاک چین را می توان به عنوان dApp طبقه بندی کرد. بلاک چین ها می توانند میزبان dApp هایی باشند که بلاک چین های خاص خود را دارند، مانند بیت کوین. یا، dApp هایی که مبتنی بر بلاک چین نیستند، می توانند بر روی یک بلاک چین موجود ساخته شوند، که در مورد بسیاری از dApp هایی که بر روی اتریوم اجرا می شوند، صدق می کند.

آینده برنامه های غیرمتمرکز

اگرچه بیت کوین را می توان اولین dApp نامید، اتریوم از آن زمان به محرک اصلی رشد اکوسیستم dApp تبدیل شده است. این تا حد زیادی به دلیل قراردادهای هوشمند، اثر شبکه و پایگاه کاربر آن است. همانطور که بازار مالی غیرمتمرکز (DeFi) موارد استفاده و پذیرش خود را گسترش می‌دهد، dApps با استقرار رابط‌های کاربری که برنامه‌های کاربردی وب معمولی را شبیه‌سازی می‌کنند و در عین حال به قابلیت‌های جدید بلاک چین دسترسی دارند، یک رمپ ضروری برای مخاطبان جدید ارائه می‌کنند. با انجام این کار، dApps از بسیاری جهات عملکرد اینترنت را از طریق بلاک چین گسترش می دهد.

صرف نظر از بلاک چین زیربنایی در حال استفاده، علاقه به dApps به سرعت در حال رشد است – و این حرکت تازه شروع شده است. از آنجایی که بلاک چین با سرعتی سریع به توسعه خود ادامه می دهد، این احتمال وجود دارد که امور مالی، بازی، بازارهای آنلاین و رسانه های اجتماعی همگی به اپلیکیشن های مبتنی بر بلاک چین تبدیل شوند.

2,156
دپارتمان رمز ارز
امتیاز دهید
اشتراک گذاری
banner
banner

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست