تفاوت web3 با web1 و web2 ? - آکادمی بیتریوم

برای شنیدن پادکست مربوطه میتونید روی کارت زیر کلیک کنید!

تفاوت web3 با web1 و web2 ?

Web1 در مقابل Web2 در مقابل Web3: تفاوت چیست؟

تفاوت web3 با web1 و web2 ? - آکادمی بیتریوم

ما در لبه Web3 ایستاده ایم – اما چه چیزی قبلاً آمده است و چه تفاوتی دارد؟

احتمالاً سر و صدای زیادی در مورد آمدن “Web3” دیده اید. در حالی که ممکن است درک درستی از ظاهر وب 3 داشته باشید یا نداشته باشید، ممکن است یک سوال اضافی داشته باشید: Web2 و Web1 چه بودند؟ این یک سوال ساده به نظر می رسد، اما چیزهای بیشتری در آن وجود دارد.

در اینجا سه ​​ایده بزرگ وجود دارد، یکی برای هر یک از این نسل های بعدی وب. اینها عبارتند از “خواندن”، “نوشتن” و “خود”.

تفاوت web3 با web1 و web2 ? - آکادمی بیتریوم

Web1 چه بود؟

به خاطر این مقاله، از ماقبل تاریخ اینترنت بگذریم. اولین ارتباط اینترنتی در اواخر دهه شصت ناموفق ارسال شد. سازمان های دولتی و دانشگاه ها بیست یا چند سال آینده را صرف توسعه آن کردند.

اولین دامنه در سال 1985 خریداری شد، بنابراین ما می‌توانیم جدول زمانی Web1 را در آنجا شروع کنیم، اگرچه هنوز حدود 5 سال قبل از ایجاد “وب جهانی” (نه همان “اینترنت”) باقی مانده است. برای چهارده سال آینده (تقریبا)، اینترنت تماماً در مورد مطالعه بود.

این واقعیت را فراموش کنید که رایانه ها مانند اکنون در همه جا وجود نداشتند. حتی برای افرادی که کامپیوتر داشتند و می‌توانستند به خوبی از آن استفاده کنند، فقط هر کسی نمی‌تواند به روشی معنی‌دار آنلاین پست کند. برای اکثر مردم، اینترنت مکانی برای جستجوی اطلاعات بود، نه ارسال اطلاعات.

این مقاله را مطالعه کنید : توکن غیر قابل تعویض یا NFT چیست ؟

نکات مهم Web1:

ایجاد محتوا مشکل است
کشف محتوا مشکل است
کسب درآمد از محتوا مشکل است

تفاوت web3 با web1 و web2 ? - آکادمی بیتریوم
Web2 چیست؟

از اواخر دهه 1990، ابزارها و خدمات آنلاین شروع به ساختن و ارسال محتوای آنلاین خود به روش‌های قابل کشف برای افراد عادی آسان‌تر کردند. از وب‌سایت‌های شخصی گرفته تا سایت‌های وبلاگ‌نویسی، که در نهایت منجر به «ریز وبلاگ‌نویسی» و در نهایت آغاز شوق رسانه‌های اجتماعی شد. این دوران «خواندن/نوشتن» اینترنت است.

رسانه های اجتماعی در درک وب 2 بزرگ هستند، اما در درک بسیاری از وعده های وب 3 نیز بزرگ هستند. ستون فقرات رسانه های اجتماعی این ایده است که شما وارد یک سایت می شوید تا محتوای تولید شده توسط کاربر را مشاهده کنید، بدون اینکه کاربر پاداشی دریافت کند. در عوض، پاداش به وب‌سایتی تعلق می‌گیرد که آن محتوا را قابل کشف کرده است.

همین را می توان در مورد مواردی مانند موتورهای جستجو و حتی مرورگرهای وب نیز گفت. سهم عمده کسب درآمد به کسانی می رسد که محتوا را برای شما پیدا می کنند، نه کسانی که محتوا را ایجاد می کنند. علاوه بر این، سایت‌ها و خدماتی که به صورت رایگان در دسترس هستند (از جمله رسانه‌های اجتماعی) بیشترین درآمد خود را از جمع‌آوری و بهره‌برداری از داده‌های کاربران به دست می‌آورند.

در سال‌های اخیر، ما همچنین شاهد پلتفرم‌ها و سرویس‌هایی بوده‌ایم که به کاربران اجازه می‌دهند به کاربران دیگر پاداش یا انعام بدهند و به کاربران کنترل بیشتری بر داده‌های جمع‌آوری‌شده می‌دهند – نشانه‌های اولیه برخی از عناصر اصلی Web3. روند کلی از Web2 به Web3 بیشتر در مورد کنترل بر آن محتوا است.

نکات مهم Web2

آسان برای ایجاد محتوا
کشف محتوا آسان است
کسب درآمد امکان پذیر است اما شرکت ها را به سازندگان ترجیح می دهد

تفاوت web3 با web1 و web2 ? - آکادمی بیتریوم
Web3 چیست؟

صفحه تنظیمات Brave – یک پلتفرم وب 3 که از بلاک چین برای پاداش دادن به کاربران برای مشاهده تبلیغات استفاده می کند.
Web3 این ایده است که ابزارهایی که در حال حاضر در حال توسعه و پیاده سازی هستند به ما این امکان را می دهند که حضور آنلاین خود را کنترل کنیم و به طور بالقوه درآمدزایی کنیم به روش هایی که در حال حاضر امکان پذیر نیست یا در حال حاضر انجام نمی شود. این عصر «خواندن/نوشتن/خود» اینترنت است و برای بسیاری از مردم به معنای بلاک چین است.

ارزش بلاک چین فقط به معنای حدس و گمان بازار ارزهای دیجیتال نیست. این فناوری وسیله ای امن برای ذخیره اطلاعات و همچنین برای تأیید مالکیت آن است. اکنون ارز دیجیتال را وارد کنید، مخصوصاً به عنوان راهی برای پرداخت مستقیم افراد به یکدیگر، و شما مبنایی برای انقلاب اینترنتی دارید.

پیامدهای بزرگی برای اقتصاد سازندگان وجود دارد، اما پیامدهای بزرگی برای مدیریت داده های شخصی نیز وجود دارد. خدمات آنلاین آینده ممکن است به کاربران اجازه دهد انواع مختلفی از اطلاعات را در ازای پاداش ها و پرداخت های مختلف ارائه دهند. این در حال حاضر در پلتفرم‌هایی مانند Brave، مرورگر فعال بلاک چین که به کاربران برای مشاهده تبلیغات پاداش می‌دهد، اتفاق می‌افتد.

کاربران همچنین می توانند ادعا کنند که چگونه سازمان ها از طریق “سازمان های مستقل غیرمتمرکز” راحت تر اداره می شوند. اینها می توانند به همان اندازه پیچیده باشند که می خواهید آنها را بسازید، اما در مورد آنها به عنوان تعاونی های اینترنتی فکر کنید: کاربران عضویت را خریداری می کنند و در ازای آن، به تصمیم گیری و دریافت پاداش کمک می کنند.

نکات مهم Web3

آسان برای ایجاد محتوا
آسان برای کشف محتوا
ایجاد محتوا و مشارکت مستقیماً درآمدزایی می شود

Web3 هنوز در حال توسعه است

روند کلی از Web1 به Web2 روند دسترسی بود. پیدا کردن محتوا و سپس ساختن آن آسان تر شد. Web2 کنترل بیشتری را در دست سازندگان و سازندگان قرار می‌دهد، اما شرکت‌های عظیم هنوز هم اکثریت جوایز را درو می‌کنند – Meta، Alphabet، TikTok و غیره همگی از پشت سر سازندگانی که فعال می‌کنند، درآمد کسب می‌کنند.

انتقال از Web2 به Web3 قدرت بیشتری را در دست سازندگان قرار می‌دهد و آنها را قادر می‌سازد تا از محتوای خود مستقیماً بدون دادن یک پلتفرم به کسب درآمد بپردازند. در عمل فوق العاده به نظر می رسد. چرا مرد وسط را کنار نمی گذارید و سود را برای خود نگه می دارید؟ با این حال، واقعیت این است که تلاش برای کسب درآمد از همه چیز و فروش مستقیم همه چیز به مصرف کنندگان، عواقب ناخواسته دیگری را به همراه خواهد داشت و به این ترتیب، توسعه Web3 زمان زیادی را به طول خواهد انجامید.

برندهای Web3 سعی می کنند در دنیای واقعی به مشتریان خدمت کنند

شرکت‌ها NFT‌ها را در فضاهای فیزیکی، باز کردن فروشگاه‌ها و تجربه‌های پاپ آپ برای جذب مشتریان فعلی و جدید زنده می‌کنند.

بازاریابان، هنرمندان و دیگران به ارائه توکن‌های غیرقابل تعویض، توکن‌های دیجیتالی اصالت موجود در بلاک چین پرداخته‌اند، اما این مفهوم برای بسیاری از مصرف‌کنندگان انتزاعی باقی می‌ماند.

تلاش‌های آجر و ملات تا حدی استراتژی شرکت‌های درگیر با NFT و سایر عناصر Web3 برای آموزش مصرف‌کنندگان در مورد آنچه می‌فروشند، جذب نقاط قوت دنیای فیزیکی مانند فرصت تعامل انسان در دنیای واقعی، کارشناسان خرده‌فروشی است. گفت.

Web3 به ایده یک اینترنت غیرمتمرکز اشاره دارد که از ارزهای دیجیتال، بلاک چین و سایر فناوری ها استفاده می کند.

ملیسا گونزالس، مدیر شرکت معماری و طراحی، می‌گوید: «در برخی مواقع، جذب مشتری فقط به صورت آنلاین واقعاً گران می‌شود، یا توانایی باز کردن قفل هواداران را به روشی که در [فضاهای] فیزیکی انجام می‌دهید، ندارید». MG2 Corp.

خانم گونزالس که همچنین بنیانگذار گروه Lionesque است، استودیویی در MG2 که خرده‌فروشی تجربی را برای برندهای مستقیم به مصرف‌کننده ایجاد می‌کند، می‌گوید: «در مورد اینکه Web3 چیست، یک ابهام زدایی وجود دارد.

Doodles، یک شرکت رسانه ای و سرگرمی Web3 که شامل مجموعه ای از 10000 NFT است، در طول سال گذشته چندین فروشگاه پاپ آپ ایجاد کرده است. پاپ آپ این شرکت در South by Southwest برای عموم باز بود، اگرچه به صاحبان Doodles NFTs نشان های سفارشی می داد تا در سراسر سایت استفاده کنند و به کالاهای با نسخه محدود دسترسی داشته باشند. دارندگان NFT می‌توانند نشان‌های خود را در نصب‌های خاص برای تجربه‌های منحصربه‌فرد اسکن کنند و NFT‌های خود را که روی دیوار نمایش داده می‌شوند و با Doodle‌های دیگر پرتاب می‌شوند، ببینند.

ایوان کیست، یکی از بنیانگذاران Doodles، گفت: “ما South by Southwest را مکانی عالی برای نمایش نام تجاری خود و متمایز کردن خود از آنچه که دیگران انجام می دادند، دیدیم.”

این شرکت گفت که حدود 6000 نفر به پاپ آپ آمدند و بیش از 2500 نفر از آنجا کالا خریدند.

2,062
دپارتمان رمز ارز
امتیاز دهید
اشتراک گذاری
banner
banner

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست