ریپل چیست؟ - آکادمی بیتریوم

برای شنیدن پادکست مربوطه میتونید روی کارت زیر کلیک کنید!

ریپل چیست؟

ریپل یک فناوری است که هم به عنوان یک ارز دیجیتال و هم به عنوان یک شبکه پرداخت دیجیتال برای تراکنش های مالی عمل می کند. اولین بار در سال 2012 منتشر شد و توسط کریس لارسن و جد مک‌ کالب تأسیس شد. فرآیند اصلی ریپل، سیستم مبادله دارایی تسویه پرداخت و سیستم حواله است، شبیه به سیستم سوئیفت برای انتقال پول و امنیت بین‌المللی، که توسط بانک‌ها و واسطه‌های مالی که با ارزهای مختلف معامله می‌کنند، استفاده می‌شود.
توکن مورد استفاده برای ارز دیجیتال از پیش تعیین شده است و از نماد تیک تیک XRP استفاده می کند. ریپل نام شرکت و شبکه است و XRP رمز ارز دیجیتال است. هدف XRP این است که به عنوان یک مکانیسم میانی مبادله بین دو ارز یا شبکه عمل کند – به عنوان یک نوع ارزش لایه تسویه موقت.

ریپل چیست؟ - آکادمی بیتریوم
نکات کلیدی ریپیل

• ریپل یک شبکه و پروتکل پرداخت دیجیتال مبتنی بر بلاک چین با ارز دیجیتال خود، XRP است.
• ریپل به جای استفاده از استخراج بلاک چین، از مکانیزم اجماع، از طریق گروهی از سرورهای متعلق به بانک، برای تایید تراکنش ها استفاده می کند.
• تراکنش‌های ریپل انرژی کمتری نسبت به بیت‌کوین مصرف می‌کنند، در چند ثانیه تایید می‌شوند و هزینه بسیار کمی دارند، در حالی که تراکنش‌های بیت‌کوین انرژی بیشتری مصرف می‌کنند، تایید آن بیشتر طول می‌کشد و شامل هزینه‌های تراکنش بالاتر است.
• ریپل (XRP) در میان با ارزش ترین توکن های مبتنی بر بلاک چین بر اساس ارزش بازار رتبه بندی می شود.

ریپل بر روی یک پلتفرم غیرمتمرکز منبع باز و همتا به همتا کار می کند که امکان انتقال یکپارچه پول را به هر شکلی، خواه دلار، ین، یورو، یا ارزهای دیجیتال، مانند لایت کوین یا بیت کوین، فراهم می کند. ریپل یک شبکه پرداخت جهانی است و بانک های بزرگ و خدمات مالی را در میان مشتریان خود به حساب می آورد. XRP در محصولات خود برای تسهیل تبدیل سریع بین ارزهای مختلف استفاده می شود
ریپل به عنوان یک شبکه دیجیتال هاوالا
برای درک نحوه عملکرد سیستم، ساختار انتقال پول را در نظر بگیرید که در آن دو طرف در دو طرف معامله از واسطه‌های دلخواه خود برای دریافت پول استفاده می‌کنند. در واقع، ریپل به عنوان یک عمل می کند.

سرویس حواله دیجیتال. هاوالا یک روش غیررسمی برای انتقال پول است، معمولاً در آن سوی مرزها، بدون اینکه پول فیزیکی در واقع جابجا شود.
بگویید که لارنس باید 100 دلار برای ریور که در شهر دیگری زندگی می کند بفرستد. لارنس وجوه ارسال به ریور را در اختیار مامور محلی لارنس، کیت قرار می دهد. لارنس همچنین یک رمز عبور مخفی ارائه می دهد که ریور برای دریافت وجوه در شهر خود باید به درستی به آن پاسخ دهد. کیت به نماینده ریور، آسوکا، از جزئیات تراکنش – گیرنده، وجوهی که باید بازپرداخت شود، و رمز عبور هشدار می دهد. اگر ریور رمز عبور درست را به آسوکا بدهد، آسوکا 100 دلار به آنها می دهد.
با این حال، پول از حساب Asuka می آید، به این معنی که کیت 100 دلار به آسوکا بدهکار است (که در تاریخ بعدی تسویه خواهد شد). آسوکا می‌تواند دفترچه‌ای از تمام بدهی‌های کیت را که کیت در یک روز توافق شده پرداخت می‌کند، ثبت کند یا تراکنش‌های متقابلی انجام دهد که بدهی را متعادل کند. به عنوان مثال، اگر Asuka همچنین نماینده مارتین بود و مارتین نیاز به انتقال 100 دلار به Etios، که نماینده آن کیت است، داشت، 100 دلار بدهی به Asuka را متعادل می کرد، زیرا Etios از حساب کیت پرداخت می شود.
اگرچه شبکه ریپل کمی پیچیده تر از این مثال است، اما اصول اولیه نحوه عملکرد سیستم ریپل را نشان می دهد. از مثال بالا، می توان دریافت که اعتماد برای شروع یک معامله لازم است – اعتماد بین لارنس و کیت، کیت و آسوکا، و ریور و آسوکا.
ریپل از یک رسانه، معروف به دروازه، به عنوان حلقه ای در زنجیره اعتماد بین دو طرفی که می خواهند معامله انجام دهند، استفاده می کند. دروازه به عنوان واسطه اعتباری عمل می کند که ارزها را از طریق شبکه ریپل به آدرس های عمومی دریافت و ارسال می کند. هر کسی یا هر کسب و کاری می تواند ثبت نام کند و دروازه ای را باز کند که به ثبت کننده اجازه می دهد به عنوان واسطه مبادله ارز، حفظ نقدینگی و انتقال پرداخت ها در شبکه عمل کند.

ریپل چیست؟ - آکادمی بیتریوم
ارز دیجیتال ریپل XRP

ارز دیجیتال XRP به عنوان پل ارتباطی با سایر ارزها عمل می کند. بین هیچ فیات/ارز رمزنگاری تبعیض قائل نمی شود، که تبادل هر ارزی را با ارز دیگری آسان می کند. هر ارز در اکوسیستم دروازه خاص خود را دارد – به عنوان مثال، CADBluzelle، BTCbitstamp، و USDsnapswap. اگر ریور بیت کوین را به عنوان پرداختی برای خدمات ارائه شده به لارنس می خواست، لاورنس لزوماً نباید بیت کوینی در اختیار داشته باشد. او می تواند پرداخت را به درگاه خود به دلار کانادا (CAD) ارسال کند و ریور می تواند بیت کوین را از دروازه خود دریافت کند. برای شروع یک تراکنش کامل به یک دروازه نیازی نیست. می توان از چندین دروازه استفاده کرد که زنجیره ای از اعتماد را در میان کاربران تشکیل می دهد.

نگه داشتن موجودی با یک دروازه، کاربر را در معرض ریسک طرف مقابل قرار می دهد، ریسکی که در سیستم بانکداری سنتی نیز وجود دارد. اگر دروازه به تعهدات خود عمل نکند، کاربر ممکن است ارزش پول خود را در آن دروازه از دست بدهد. بنابراین، کاربرانی که به یک دروازه اعتماد ندارند، می توانند با یک دروازه مطمئن معامله کنند که به نوبه خود با دروازه “غیر قابل اعتماد” سروکار دارد. به این ترتیب IOU از طریق دروازه مورد اعتماد یا دارای گواهی اعتبار قابل معامله خواهد بود. ریسک طرف مقابل برای بیت کوین ها (و بیشتر آلتکوین ها) اعمال نمی شود زیرا بیت کوین کاربر، IOU یا مسئولیت کاربر دیگری نیست.

ریپل چیست؟ - آکادمی بیتریوم
ریپل چگونه کار می کند

شبکه ریپل با سیستم اثبات کار (PoW) مانند بیت کوین یا سیستم اثبات سهام (PoS) مانند Nxt اجرا نمی شود. در عوض، تراکنش‌ها به پروتکل اجماع متکی هستند تا مانده حساب‌ها و تراکنش‌های موجود در سیستم را تأیید کنند. اجماع برای بهبود یکپارچگی سیستم با جلوگیری از هزینه مضاعف کار می کند.
کاربر ریپل که یک تراکنش را با چندین دروازه آغاز می کند، اما تلاش می کند همان 100 دلار را به سیستم های دروازه ارسال کند، همه تراکنش ها به جز اولین تراکنش حذف می شود. گره های توزیع شده منفرد با اجماع تصمیم می گیرند که کدام تراکنش اول انجام شود. تأییدها فوری هستند و تقریباً پنج ثانیه طول می کشد. از آنجایی که هیچ مرجع مرکزی وجود ندارد که تصمیم بگیرد چه کسی می تواند یک گره را راه اندازی کند و تراکنش ها را تأیید کند، پلتفرم ریپل به عنوان غیرمتمرکز توصیف می شود.
ریپل تمام IOU ها را در یک ارز معین برای هر کاربر یا دروازه ای ردیابی می کند. اعتبارات IOU و جریان‌های تراکنش که بین کیف پول‌های ریپل رخ می‌دهد، در دفتر اجماع ریپل در دسترس عموم است. اما حتی با وجود اینکه تاریخچه تراکنش های مالی به صورت عمومی ثبت شده و در یک بلاک چین در دسترس است، داده ها به شناسه یا حساب هیچ فرد یا کسب و کاری مرتبط نیستند. با این حال، سابقه عمومی همه معاملات (به عنوان مثال، زنجیره بلوکی) اطلاعات را مستعد اقدامات بی‌نام‌سازی می‌کند.

سیستم پرداخت ریپل عمدتاً برای استفاده توسط بانک ها در نظر گرفته شده است، اگرچه سرمایه گذاران فردی ممکن است قیمت XRP را حدس بزنند.

ریپل چیست؟ - آکادمی بیتریوم
کاربرد های ریپل

ریپل برخی از معایب منتسب به بانک های سنتی را بهبود می بخشد. تراکنش‌ها در عرض چند ثانیه در شبکه ریپل تسویه می‌شوند (حتی اگر پلتفرم میلیون‌ها تراکنش را مرتباً انجام می‌دهد). این برخلاف بانک‌ها است که ممکن است روزها یا هفته‌ها طول بکشد تا حواله بانکی تکمیل شود. کارمزد انجام تراکنش‌ها در ریپل نیز حداقل است، با حداقل هزینه تراکنش مورد نیاز برای یک تراکنش استاندارد 0.00001 XRP، در مقایسه با کارمزدهای زیادی که بانک‌ها برای انجام پرداخت‌های بین‌مرزی دریافت می‌کنند.
از نوامبر 2021، یک XRP حدود 1.20 دلار ارزش داشت و ریپل هفتمین ارز دیجیتال بزرگ با ارزش بازار بیش از 56 میلیارد دلار بود.

نحوه خرید ریپل (XRP)

ریپل یک پلتفرم پرداخت دیجیتال است که از فناوری بلاک چین و یک ارز دیجیتال بومی برای تسهیل تراکنش های جهانی سریع تر و ارزان تر استفاده می کند. XRP توکن بومی دفتر ریپل است و برای بهبود تبدیل ارز و نقل و انتقالات مالی بین‌المللی استفاده می‌شود.

درباره Ripple و XRP، نحوه کارکرد آنها و نحوه سرمایه گذاری در این ارز دیجیتال و فناوری آن بیشتر بدانید.
XRP توکن بومی دفتر XRP و پلتفرم پرداخت ریپل است.
پلتفرم پرداخت ریپل، تراکنش های بین المللی سریع و ارزان را امکان پذیر می کند.
می توانید XRP را در چندین صرافی مانند eToro، Kraken و Huobi Global خریداری کنید.
چندین صرافی ایالات متحده معاملات XRP را از فهرست خارج کرده یا موقتاً متوقف کرده اند.

ریپل چیست؟ - آکادمی بیتریوم

نحوه سرمایه گذاری در ریپل (XRP)

در حالی که XRP در ابتدا برای یک اوراق بهادار، مشتق یا ارز طراحی نشده بود، می توان از آن به عنوان سرمایه گذاری استفاده کرد زیرا در چندین صرافی معامله می شود. یکی از استراتژی‌های فعلی ارز دیجیتال که سرمایه‌گذاران استفاده می‌کنند، خرید و نگهداری آن به عنوان یک سرمایه‌گذاری بلندمدت در حالی است که منتظر افزایش ارزش آن هستند.

همچنین می‌توانید از آن به عنوان یک سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت یا برای معاملات روزانه استفاده کنید، جایی که می‌توانید آن را همانطور که معامله‌گران به سرعت سهام خرید و فروش می‌کنند، بخرید و بفروشید تا از تغییرات کوچک قیمت در طول روز بهره ببرید. صرافی‌های ارزهای دیجیتال 24 ساعته و هفت روز هفته باز هستند، بنابراین اگر ترجیح می‌دهید به این روش معامله کنید، می‌توانید در هر زمانی این کار را انجام دهید.

اگر علاقه مند به خرید یا تجارت XRP هستید، می توانید آن را در صرافی های مختلف پیدا کنید.

نحوه خرید ریپل (XRP)

اگر صرافی از آن پشتیبانی کند، می‌توانید XRP را با ارز فیات یا سایر ارزهای دیجیتال خریداری کنید.

اکثر صرافی هایی که XRP را فهرست می کنند، مجاز به فعالیت در ایالات متحده نیستند. صرافی‌های ارزهای دیجیتالی که در ایالات متحده مجاز هستند، XRP را در پاسخ به تحقیقات در حال انجام کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) فهرست نمی‌کنند.

Ripple Labs و XRP از این نظر بحث برانگیز هستند که SEC معتقد است این سکه به عنوان یک امنیت راه اندازی شده است. XRP توسط SEC مورد بررسی قرار می گیرد تا به طور بالقوه به عنوان اوراق بهادار ثبت نشده در بازار عرضه شود.

SEC در دسامبر 2020 پرونده خود را علیه ریپل تنظیم کرد و ادعا کرد که توزیع 1.3 میلیارد دلار XRP بین سهامداران قوانین اوراق بهادار را نقض می کند.

در حالی که مراحل قانونی این پرونده ادامه دارد، بسیاری از صرافی‌های ارزهای دیجیتال با محدود کردن یا لغو پشتیبانی از XRP پاسخ داده‌اند.

نتیجه پرونده Ripple به دقت توسط جوامع سرمایه‌گذاری و ارزهای دیجیتال تحت نظر است. حکم نهایی SEC هرچه باشد، انتظار می‌رود که نه تنها برای آزمایشگاه‌های ریپل بلکه برای فناوری بلاک چین، انواع توکن‌ها و ارزهای دیجیتال به طور کلی تأثیر تاریخی داشته باشد – زیرا یک حکم به نفع SEC زمینه را برای تحولات نظارتی آینده فراهم می‌کند.

1,716
دپارتمان رمز ارز
امتیاز دهید
اشتراک گذاری
banner
banner

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست