اثبات کار در مقابل اثبات سهام کدام بهتر است؟ - آکادمی

برای شنیدن پادکست مربوطه میتونید روی کارت زیر کلیک کنید!

اثبات کار در مقابل اثبات سهام: کدام بهتر است؟

PoW  اثبات کار و PoS اثبات سهام  بر فضای بلاک چین تسلط دارند، اما کدام نوع اجماع بهترین است؟

برای مشاوره رایگان و یا تهیه سبد هولد از آکادمی بیتریوم کلیک کنید

اثبات کار و اثبات سهام، دو محبوب‌ترین و قدیمی‌ترین مکانیسم‌های اجماع هستند که پروژه‌های ارزهای دیجیتال استفاده می‌کنند. یکی از بزرگترین بحث‌ها در فضای رمزنگاری این است که کدام یک از این دو مکانیسم اجماع بهتر است: اثبات کار یا اثبات سهام؟

گفتن این امر دشوار است زیرا آنها مکانیسم های مختلف با ویژگی های متفاوت هستند. با این وجود، ما ویژگی‌های مهم این دو مکانیسم را با هم مقایسه می‌کنیم و خواهیم دید که بین اثبات کار و اثبات سهام کدام بهترین است.

اثبات کارPoW چیست؟

مردی که با آسیاب روی فلز کار می کند
اثبات کار یک مکانیسم اجماع غیرمتمرکز است که برای ارزهای رمزپایه که نیاز به استخراج دارند استفاده می شود. اولین نمونه ای که به ذهن می رسد بیت کوین است، اولین ارز دیجیتالی که تا به حال ایجاد شده است.

ارزهای رمزپایه که از اثبات سهام استفاده می‌کنند، به ماینرها نیاز دارند تا تراکنش‌ها را توسط بلوک‌های ماینینگ تأیید کنند، که سپس با واحدهای جدید ارز دیجیتال پاداش می‌گیرند.

این مقاله را مطالعه کنید : خرید بیت کوین بهتر است یا استخراج ؟

تعداد ثابتی از تراکنش‌ها وجود دارد که یک بلوک می‌تواند شامل شود، به این معنی که مدت زمان استخراج یک بلوک تقریباً ثابت است. فرآیند استخراج نیاز به استفاده از رایانه برای حل یک معمای ریاضی برای استخراج بلوک ها دارد.

این فرآیند همچنین به مقادیر قابل توجهی انرژی برای راه اندازی رایانه ها نیاز دارد. به عنوان مثال، این یک عامل بازدارنده برای کسانی است که می‌خواهند با معکوس کردن یک تراکنش تأیید شده، شبکه را دستکاری کنند. مقدار انرژی صرف شده و هزینه سخت افزار بخشی از گرانی استخراج بیت کوین است.

هر چه بلوک قدیمی‌تر شود، معکوس کردن تراکنش‌ها یا تغییر جزئیات آن دشوارتر می‌شود. دوج کوین، لایت کوین و بیت کوین کش دیگر ارزهای دیجیتالی هستند که از اثبات کار استفاده می کنند.

پیشنهاد آکادمی بیتریوم : خرید بیت کوین بهتر است یا اتریوم ؟

اثبات سهام PoS چیست؟

سه چوب از آب بیرون زده و پرنده ای روی یکی نشسته است
اثبات سهام یک مکانیسم توافقی است که در ارزهای دیجیتالی استفاده می‌شود که از استخراج استفاده نمی‌کنند، بلکه برای ایمن کردن شبکه به شرط بندی متکی هستند. سرمایه‌گذارانی که مقدار معینی از ارز دیجیتال را در اختیار دارند، مجازند دارایی‌های خود را برای ایمن کردن شبکه به اشتراک بگذارند و با واحدهای جدید ارز دیجیتال پاداش دریافت کنند.

اصل پشت اثبات سهام این است که اگر سهامداران مقدار قابل توجهی از یک ارز دیجیتال را در اختیار داشته باشند، هیچ کاری برای آسیب رساندن به شبکه انجام نخواهند داد. بنابراین آنها دارای یک گره اعتبار سنجی هستند که تراکنش ها را از طرف شبکه تأیید می کند.

اثبات سهام به عنوان جایگزینی برای اثبات کار ایجاد شد که به دلیل نیازهای انرژی آن گران است. از سوی دیگر، گره‌های اعتبارسنجی می‌توانند به سادگی یک کامپیوتر شخصی باشند، که نسبت به هر کامپیوتر دیگری به انرژی بیشتری نیاز ندارد.

ارزهای دیجیتالی که از اثبات سهام استفاده می کنند عبارتند از Cardano، Binance Coin و Solana.

اثبات کار در مقابل اثبات سهام: امنیت

ابتدا، اجازه دهید دو مکانیسم اجماع مبتنی بر امنیت را با هم مقایسه کنیم. تمرکز اصلی امنیت برای یک بلاک چین، تمرکززدایی است. علاوه بر این، دشواری معکوس کردن یا تغییر یک تراکنش، شبکه را ایمن می کند.

بیت کوین در حال حاضر بیش از 12000 گره پراکنده در 93 کشور دارد. این بدان معناست که ماینرها برای حمله موفقیت آمیز به شبکه، به کمی بیش از 6000 ماینر برای موافقت نیاز دارند که کار دشواری است.

حتی اگر ماینرها با انجام حمله موافقت کنند، باید به عقب برگردند و تراکنش‌های گذشته را خنثی کنند، تلاشی که احتمالاً بیهوده است، زیرا انرژی دیوانه‌کننده‌ای برای انجام این کار لازم است. بنابراین بحث شده است که مصرف انرژی بالا در شبکه های اثبات کار یک ویژگی است و نه یک اشکال.

برای اثبات سهام، اعتبارسنجی که می‌خواهد به شبکه حمله کند باید اکثریت سهم ارز دیجیتال را داشته باشد. این استراتژی باعث می شود چنین حمله ای برای مهاجم کمتر پاداش داشته باشد و به عنوان یک عامل بازدارنده عمل می کند. علاوه بر این، تراکنش‌ها باید قبل از تأیید توسط تعدادی اعتبارسنجی تأیید شوند.

از نظر امنیت، هم اثبات کار و هم اثبات سهام قابل اعتماد هستند و همه اینها به میزان غیرمتمرکز بودن شبکه و تلاش یا هزینه ای که برای حمله به شبکه نیاز دارد بستگی دارد.

اثبات کار در مقابل اثبات سهام: هزینه ها

دستی که اسکناس های دلاری را به دست دیگری می دهد
با استفاده از بیت کوین به عنوان مثال، اثبات کار ارزهای دیجیتال معمولاً هزینه بیشتری برای پردازش تراکنش ها دارد. با این حال، چندین ارز دیجیتال از PoW استفاده می کنند و همچنان تراکنش ها را ارزان پردازش می کنند. به عنوان مثال می توان به لایت کوین و بیت کوین کش اشاره کرد که گاهی اوقات کسری از سنت را در کارمزد تراکنش دریافت می کنند.

اثبات سهام عموماً به دلیل هزینه بسیار کمی در هزینه ها شهرت دارد. به عنوان مثال می توان به Cardano و Solana اشاره کرد که معاملات را نیز با کسری از سنت پردازش می کنند. در واقع، اکثر ارزهای رمزپایه با کارمزد تقریباً صفر، مدرکی برای اثبات سهام رمزارزها هستند.

اثبات سهام مکانیسمی با کارمزدهای کمتر است، اما اثبات کار رمزارزهای ذکر شده در بالا نیز تراکنش ها را با کارمزد پایین پردازش می کنند. بنابراین به ارز دیجیتالی که استفاده می کنید بستگی دارد.

اثبات کار در مقابل اثبات سهام: زمان معامله

پردازش تراکنش‌های شبکه‌های اثبات کار بیشتر طول می‌کشد. این زمان بلوک نامیده می شود که از پروژه ای به پروژه دیگر متفاوت است. برای بیت کوین، زمان بلاک به طور متوسط ​​حدود ده دقیقه است، در حالی که پروژه هایی مانند لایت کوین تقریباً هر 2.5 دقیقه یک بلوک جدید را پخش می کنند.

اثبات سهام رمزارزها معمولاً تراکنش‌ها را سریع‌تر پردازش می‌کنند و برخی از آنها تنها چند ثانیه طول می‌کشد تا تراکنش‌ها را نهایی کنند. علاوه بر این، پیکربندی شبکه به تراکنش‌ها اجازه می‌دهد تا بسیار سریع‌تر پخش شوند، و به نوبه خود به اعتبارسنجی‌ها اجازه می‌دهد خیلی سریع‌تر اعتبارسنجی کنند.

اثبات کار در مقابل اثبات سهام: عملیات تراکنش

توان عملیاتی تراکنش به تعداد تراکنش های پردازش شده در هر ثانیه اشاره دارد. در حالی که شبکه‌های اثبات کار مانند لایت‌کوین توان عملیاتی بالاتری نسبت به بیت‌کوین دارند، هنوز هم از شبکه‌های اثبات سهام عقب هستند.

برخی از شبکه‌های اثبات سهام، هزاران تراکنش را در ثانیه پردازش می‌کنند، که نمونه‌های اصلی آن‌ها بهمن (5000)، Cosmos (10000) و Tron (2000) است.

واضح است که شبکه‌های اثبات سهام از نظر توان عملیاتی تراکنش بهتر هستند، و به همین دلیل است که برخی افراد استدلال می‌کنند که بهتر است زیرا اگر مردم می‌خواهند کریپتو به جریان اصلی برسد و در کنار ارزهای فیات جایگزین یا کار کند، تراکنش‌های کریپتو باید تقریباً فوری نهایی شوند.

اثبات کار در مقابل اثبات سهام: حکم

اثبات اجماع کار ثابت کرده است که تاکنون در تامین امنیت بیت کوین بسیار موثر بوده است. بیت کوین هرگز شکستی را تجربه نکرده است و به سختی امکان آینده وجود دارد. امنیت برتر بیت کوین به مکانیسم اثبات کار و عدم تمرکز قابل توجه گره ها نسبت داده شده است.

با این حال، دیگر مدارک اثبات کار ارزهای رمزنگاری شده، مانند Ethereum Classic (ETC)، چندین حمله 51 درصدی را متحمل شده اند که نشان می دهد اگرچه PoW بسیار امن است، اما بدون مشکل نیست.

از نظر توان عملیاتی تراکنش و کارمزدها، ارزهای رمزپایه اثبات سهام همچنان از ارزهای رمزنگاری اثبات کار جلوتر هستند. علاوه بر این، شبکه‌های اثبات سهام به انرژی عظیمی که پروژه‌های اثبات کار نیاز دارند، نیاز ندارند.

2,158
دپارتمان رمز ارز
امتیاز دهید
اشتراک گذاری
banner
banner

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست