استخراج بیت کوین بهتر است یا اتریوم ؟ - آکادمی بیتریوم

برای شنیدن پادکست مربوطه میتونید روی کارت زیر کلیک کنید!

استخراج بیت کوین بهتر است یا اتریوم ؟

تفاوت‌های مهمی بین استخراج اتریوم و بیت‌کوین وجود دارد که از این واقعیت ناشی می‌شود که این دو ارز دیجیتال با اهداف بسیار متفاوتی در ذهن توسعه یافته‌اند. در نگاه اول، ممکن است تعیین واریانس بین این کریپتوها دشوار باشد، اما کمی عمیق تر شوید، و متوجه تضاد چشمگیر بین آنها خواهید شد. بیایید لحظاتی را به بحث درباره تفاوت‌های مهم بین این رمزارزها و نحوه تأثیر آن‌ها بر فرآیندهای استخراج اتریوم در مقابل بیت‌کوین بپردازیم.

پادکست فرق بین بیت کوین و اتریوم

استخراج بیت کوین بهتر است یا اتریوم ؟ - آکادمی بیتریوم

آشنایی با استخراج بیت کوین

بیت کوین یک سیستم نقدی الکترونیکی غیرمتمرکز همتا به همتا است که توسط ساتوشی ناکاموتو، خالق ناشناس ارز دیجیتال توصیف شده است. عملکرد پروتکل با استفاده از یک معادله ریاضی است که بلوک‌هایی را به زنجیره‌ای از تراکنش‌های معروف به زنجیره بلوکی اضافه می‌کند. هر بلوک از یک کد هش از بلوک قبلی برای مهر زمانی بلوک جدید اضافه شده استفاده می کند.

بلوک‌ها هر ده دقیقه یک بار از طریق ماینرهایی به بلاک چین اضافه می‌شوند که با یکدیگر رقابت می‌کنند تا معادله ریاضی (SHA-256) را پیدا کنند که پاسخ آن باید با چهار صفر شروع شود. این فرآیند به قدرت پردازش کامپیوتری گسترده ای نیاز دارد که برابر با استفاده از برق است. اولین ماینری که راه حل مناسب معادله را کشف کند، جایزه 12 بیت کوین دریافت می کند.

 

هر ماینر (گره) در بلاک چین با هم کار می کند تا مطمئن شود طولانی ترین زنجیره تراکنش ها زنجیره معتبر است. تا زمانی که پنجاه و یک درصد از گره ها صادق باشند، بلاک چین صادق باقی می ماند. عمل تایید زنجیره را اجماع می گویند. این سیستم اثبات کار در هسته پروتکل بیت کوین قرار دارد.

استخراج بیت کوین بهتر است یا اتریوم ؟ - آکادمی بیتریوم

بلاک چین بیت کوین UTXO

بیت کوین از طرح خروجی تراکنش خرج نشده (UTXO) برای حذف هزینه های مضاعف در شبکه و ردیابی پایگاه داده استفاده می کند. در این پروتکل، کاربران در حین تراکنش بیت کوین ارسال نمی کنند. در عوض، چیزی که آنها ارسال می کنند، هش بلوک قبلی، امضا شده دیجیتالی، و کلید عمومی مالک جدید است.

در اصل، دارندگان بیت کوین بیت کوین خود را به خودی خود نگه نمی دارند. در پروتکل بلاک چین بیت کوین UTXO، کاربران خروجی را به تعداد مشخصی از توکن‌ها نگه می‌دارند که می‌توانند برای انتقال کنترل روی بیت‌کوین به مالک جدید امضا شوند. اگر گیج کننده به نظر می رسد، بیایید سه قانون اساسی این پروتکل را برای درک بهتر بررسی کنیم.

مجموع ورودی های هر تراکنش باید بیشتر از مجموع خروجی های آن باشد.
همه ورودی های ارجاع شده باید معتبر باشند و به عنوان هزینه نشان داده نشوند.
هر ورودی نیاز به امضایی دارد که با صاحب ورودی مطابقت داشته باشد.
این قوانین به این معنی است که هر تراکنش بیت کوین باید ورودی و خروجی داشته باشد تا تکمیل شود. تنها زمانی که چنین نیست، در زمان ایجاد یک بیت کوین جدید در طول فرآیند استخراج است. این تراکنش فقط خروجی خواهد داشت و به تراکنش کوین بیس معروف است.

استخراج بیت کوین بهتر است یا اتریوم ؟ - آکادمی بیتریوم

دشواری استخراج بیت کوین

در نتیجه افزایش قدرت هش در شبکه، دشواری استخراج بیت کوین در دو سال گذشته به طور قابل توجهی افزایش یافته است. سختی شبکه بیت کوین برای جبران افزایش قدرت هش تنظیم شده است تا اطمینان حاصل شود که زمان بلاک در حدود ده دقیقه ثابت می ماند.

در سال 2015، ماینرهای بیت کوین شاهد آغاز افزایش قابل توجهی در قدرت هش شبکه بودند که در درجه اول به دلیل معرفی خط Antminer بیت مین بود. Antminer از تراشه‌های یکپارچه ویژه برنامه (ASIC) طراحی شده استفاده می‌کند که هزاران بار در تکمیل الگوریتم SHA-256 که سیستم اثبات کار بیت‌کوین استفاده می‌کند، بهتر عمل می‌کند.

استخراج بیت کوین بهتر است یا اتریوم ؟ - آکادمی بیتریوم

نمودار دشواری استخراج بیت کوین از طریق بیت کوینیتی

این مقاله را مطالعه کنید : خرید بیت کوین بهتر است یا اتریوم ؟

این پیشرفت های سخت افزاری، دشواری و هزینه های راه اندازی مورد نیاز برای استخراج بیت کوین را افزایش داد. برای رقابت در شرایط استخراج امروزی به یک ماینر ASIC نیاز دارید. همچنین، شما می خواهید به یک استخر استخراج بپیوندید. استخرهای ماینینگ با ترکیب قدرت محاسباتی کل استخر، تلاش شما را افزایش می دهند. سطح مشارکت یک ماینر، پاداش استخراج آنها را تعیین می کند.

استخراج بیت کوین بهتر است یا اتریوم ؟ - آکادمی بیتریوم

درک اتریوم در مقابل استخراج بیت کوین

اتریوم از بسیاری جهات با بیت کوین متفاوت است. برای اولین بار، اتریوم یک پلت فرم نرم افزاری متمرکز است. برخلاف بیت کوین، اتریوم دارای یک دفتر مرکزی و یک بنیانگذار معروف به نام ویتالیک بوترین است. اتریوم از یک ساختار حساب دوگانه پشتیبانی می‌کند که در آن هم حساب‌های کلید خصوصی، کنترل‌شده و کد قراردادی وجود دارند، که دومی به عنوان قراردادهای هوشمند شناخته می‌شود.

قراردادهای هوشمند با دریافت رمزارز به آدرس قرارداد، اقدامات از پیش تعیین شده را انجام می دهند. اتریوم از زبان برنامه نویسی Solidity استفاده می کند که یکپارچه سازی قرارداد هوشمند آسان تر را فراهم می کند. قراردادهای هوشمند اتریوم به تسهیل ایجاد توکن با استفاده از پروتکل های ERC-20 و ERC-721 کمک می کند.

ERC-20 به پروتکل اصلی ایجاد توکن در فضای رمزنگاری تبدیل شده است، در حالی که ERC-721 به لطف افزایش توکن سازی دارایی های دیجیتال و دنیای واقعی همچنان شاهد پذیرش است. تفاوت اصلی بین این دو این است که توکن های ERC-20 قابل تعویض هستند.

استخراج بیت کوین بهتر است یا اتریوم ؟ - آکادمی بیتریوم

استخراج اتریوم چگونه کار می کند؟

توابع اولیه در پس فرآیند استخراج اتریوم مانند بیت کوین است. گره ها برای تکمیل یک معادله ریاضی با یکدیگر رقابت می کنند. گره ای که بلاک بعدی را به بلاک چین اضافه می کند، پاداشی در حدود 3.5 ETH دریافت می کند. هر 14 تا 16 ثانیه یک بلاک به بلاک چین ETH متصل می شود.

اتریوم به جای الگوریتم SHA-256 که در فرآیند استخراج بیت کوین یافت می شود، از الگوریتم استخراج ethash استفاده می کند. هر دو فرآیند استخراج از سیستم های اثبات کار استفاده می کنند. در نتیجه، هر دو رمزارز هنگام استخراج مقادیر زیادی برق مصرف می‌کنند.

پروتکل مبتنی بر حساب اتریوم

اتریوم رویکردی ساده‌تر و آشناتر را برای مشکل هزینه‌های مضاعف به کار می‌گیرد. ردیابی تراکنش ها مشابه حساب های بانکی سنتی عمل می کند. برخلاف بیت‌کوین، کاربران اتریوم توکن‌های خود را ارسال می‌کنند و نه فقط ورودی‌های هش امضا. این تفاوت به این معنی است که هر حساب اتریوم اطلاعات و انتقال مستقیم ارزش را با هر تراکنش تجربه می کند.

چند دلیل وجود دارد که اتریوم این پروتکل را نسبت به نسخه بلاک چین UTXO بیت کوین انتخاب کرد. برای یک، پروتکل های مبتنی بر حساب تنها زمانی امکان پذیر است که شما مرکزی داشته باشید. تیم توسعه اتریوم اطمینان حاصل می کند که وقتی شخصی ETH ارسال می کند، قبل از ارسال تأیید درخواست تراکنش، توکن را در کیف پول خود دارد.

این تمرکز همچنین به این معنی است که توسعه دهندگان می توانند در صورت نیاز به انجام این کار، تراکنش ها را باطل، بازپرداخت و معکوس کنند. آنها قبلاً این توانایی را طی یک هک سازمان مستقل غیرمتمرکز (DAO) در 17 ژوئن 2016 نشان دادند. در این حادثه، توسعه‌دهندگان با راه‌اندازی یک هارد فورک پنجاه میلیون پول اتریوم دزدیده شده را بازپرداخت کردند و بدین ترتیب اتریوم کلاسیک (ETC) و اتریوم (ETH) ایجاد کردند.

دشواری معدن

ماینرهای اتریوم از سال 2016 افزایش نرخ هش را تجربه کردند، اما چیزی حتی به اعداد بیت کوین نزدیک نشد. اتریوم همچنان با استفاده از ماینرهای واحد پردازش گرافیکی (GPU) استخراج می شود. در حالی که این دستگاه‌ها بسیار قدرتمندتر از واحدهای پردازش مرکزی (CPU) هستند، اما نمی‌توانند با قابلیت‌های ماینرهای ASIC مقایسه شوند.

استخراج بیت کوین بهتر است یا اتریوم ؟ - آکادمی بیتریوم

دشواری استخراج اتریوم از طریق Bitinfocharts

ماینرهای GPU در مقایسه با ماینرهای ASIC دارای مزایا و معایب مشخصی هستند. ماینرهای GPU بدون در نظر گرفتن الگوریتم هش خود، می توانند چندین ارز دیجیتال استخراج کنند. برای بسیاری از ماینرها، این انعطاف پذیری در استراتژی استخراج آنها اهمیت دارد. ماینرهای GPU بسیار ارزان‌تر از ریگ‌های استخراج ASIC هستند، اما فاقد قابلیت‌های عملکردی هستند. علاوه بر این، GPU ها دستگاه های مستقلی نیستند. در حالی که سکوهای استخراج ASIC معمولاً فقط به منبع تغذیه نیاز دارند.

 

اتریوم در مقابل استخراج بیت کوین: تغییرات در راه است

توسعه‌دهندگان اتریوم اعلام کردند که در ماه‌های آینده قصد دارند از سیستم اثبات کار فاصله بگیرند و یک سیستم اثبات سهام برای ماینینگ ایجاد کنند. تفاوت اصلی بین این دو این است که دومی به سخت افزار گران قیمت یا قدرت محاسباتی عظیم نیاز ندارد. کاربران سکه های خود را در کیف پول خود در بلاک چین قرار می دهند تا بر اساس تعداد سکه هایی که در اختیار دارید، پاداش دریافت کنند.

این تصمیم برای تغییر به پروتکل اثبات سهام به کاهش تمرکز بر روی بلاک چین کمک می کند. در حال حاضر پنج استخر ماینینگ بر بخش‌های استخراج اتریوم تسلط دارند. طبق گزارش های اخیر اترمین، f2pool_2 و ethfans.org مسئول 85 درصد از نرخ هش شبکه اتریوم هستند.

اتریوم در مقابل استخراج بیت کوین: مقایسه سودآوری

ایجاد یک مقایسه مشروع سودآوری اتریوم در مقابل استخراج بیت کوین دشوار است زیرا عوامل زیادی وجود دارد که باید در نظر گرفته شوند. هر دو ارز دیجیتال برای راه اندازی عملیات ماینینگ به سرمایه گذاری قابل توجهی نیاز دارند.

باید این واقعیت را در نظر بگیرید که بیت کوین بسیار کمیاب تر از اتریوم است. این کمبود می تواند منجر به افزایش قابل توجهی در ارزش بیت کوین در آینده شود. با این حال، اتریوم یک هدف منحصر به فرد را در فضای رمزنگاری انجام می دهد و هر دو پروتکل ERC-20 و ERC-712 آن ها ستون فقرات اکثر توکن های موجود در بازار هستند. این وابستگی می تواند منجر به سناریویی شود که در آن اتریوم از نظر ارزش کل بازار در سال های آینده از بیت کوین پیشی می گیرد.

اتریوم در مقابل استخراج بیت کوین

اکنون که درک بهتری از تفاوت های کلیدی بین اتریوم و بیت کوین دارید، آماده شروع تحقیق در مورد قیمت سخت افزار و محاسبه سودآوری خود هستید.

1,702
دپارتمان رمز ارز
امتیاز دهید
اشتراک گذاری
banner
banner

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست