لایه 2 در بلاک چین چیست؟ آکادمی بیتریوم

برای شنیدن پادکست مربوطه میتونید روی کارت زیر کلیک کنید!

لایه 2 در بلاک چین چیست؟

هر نوع فناوری باید با نیازهای نوظهور کاربران سازگار شود. به گوشی های هوشمند فکر کنید که به طور مداوم از نظر طراحی و ویژگی ها در حال پیشرفت هستند. نیاز به بهبود در شبکه‌های بلاک چین، پایه‌ای ایده‌آل برای ایجاد پروتکل‌های لایه ۲ برای شبکه‌های بلاک چین بود. وقتی به بلاک چین فکر می کنید، لایه 2 چیست؟ پاسخ ساده به این واقعیت اشاره دارد که پروتکل های لایه 2 به موازات شبکه لایه 1 یا شبکه اصلی اجرا می شوند.
به وضوح می توان تعجب کرد که چرا پروتکل های لایه 2 در وهله اول ظهور کردند. بحث زیر به شما کمک می کند تا دلایل معرفی پروتکل ها و شبکه های بلاک چین لایه 2 را بیابید. همچنین می‌توانید درباره مفهوم اصلی پروتکل‌های لایه ۲ در کنار پروتکل‌های محبوب لایه ۲ اطلاعات بیشتری کسب کنید. علاوه بر این، این پست همچنین به مزایای پروتکل های لایه 2 همراه با نمای کلی از آینده آنها می پردازد.

این مقاله را مطالعه کنید : لایه 1 در بلاک چین چیست؟

لایه 2 در بلاک چین چیست؟ آکادمی بیتریوم
بلاک چین لایه 2 چیست؟

تعریف بلاک چین لایه 2 به طور کلی بر موضوع بهبود در شبکه های بلاک چین تمرکز دارد. آیا راه حل های لایه 2 مستلزم توسعه شبکه های بلاک چین جدید و مستقل است؟ به جای جستجوی دیدگاه های گیج کننده در مورد لایه های بلاک چین، مهم است که به دنبال تعاریف ساده باشید. پروتکل های لایه 2 روی شبکه بلاک چین دیگری به عنوان پروتکل ثانویه کار می کنند. پروتکل های لایه 2 مستقل از لایه پایه یا بلاک چین لایه 1 هستند. پروتکل‌های ثانویه از تأیید تراکنش‌ها در کنار به حداقل رساندن وظایف مدیریت شده در لایه پایه پشتیبانی می‌کنند.
پاسخ ساده به “لایه 2 بلاک چین چیست؟” برداشت جامعی از نقش آنها در ساده سازی تراکنش های بلاک چین نشان می دهد. می توانید متوجه شوید که چگونه بار کمتر روی بلاک چین لایه 1 به فرآیندهای تراکنش سریعتر کمک می کند. در نتیجه، پروتکل های لایه 2 پشتیبانی از پذیرش بسیاری از کاربران در شبکه را ارائه می دهند. چرا در وهله اول کسی مجبور شد پروتکل های لایه 2 را ارائه دهد؟

لایه 2 در بلاک چین چیست؟ آکادمی بیتریوم
ضرورت وجود پروتکل های لایه 2

بررسی پروژه‌های بلاک چین قابل توجه لایه 2 می‌تواند به شما در یافتن دلایل دقیق محبوبیت آنها کمک کند. تراکنش های بلاک چین به دلیل نیاز به مکانیسم های مختلف تأیید و اعتبار آهسته است. هنگامی که تعداد کاربران در یک شبکه خاص با حاشیه های قابل توجهی افزایش می یابد، شبکه با سطوح گسترده ازدحام به پایان می رسد.
بلاک چین لایه 1 به طور کلی از تمام این جنبه های مربوط به اعتبار سنجی تراکنش مراقبت می کند. از سوی دیگر، سرعت پردازش شبکه بلاک چین را نیز تحت تأثیر قرار می دهد و در عین حال نگرانی هایی را در مورد مقیاس پذیری و تجربه ایجاد می کند. بلاک چین لایه 2 می تواند پشتیبانی لازم برای بلاک چین لایه 1 را با حذف وظایف خاصی از لایه دوم فراهم کند.
چند سال پیش، تصور پروتکل های لایه 2 ممکن بود غیر ضروری به نظر می رسید. شبکه‌های بلاک چین عمدتاً با ارزهای دیجیتال مرتبط بودند و قابلیت‌های کافی برای مدیریت ترافیک کاربران را نشان می‌دادند. از سوی دیگر، سناریو در بازار بلاک چین در طول سال های گذشته به طور قابل توجهی تغییر کرده است.
کاربران بیشتر به سمت کریپتو کشیده می شوند، در حالی که راه حل های DeFi و NFT به تدریج زنجیره بلوکی را وارد بحث می کنند. بنابراین، شبکه‌های بلاک چین با افراد بیشتری که از آنها برای تراکنش‌های مختلف استفاده می‌کنند، شلوغ شده‌اند. توسعه دهندگان برای اطمینان از حل مساعد مشکلات، لایه های بلاک چین را بداهه می کنند. به عنوان مثال، بلاک چین ثانویه می تواند به حل مشکلات ازدحام شبکه کمک کند.
اهمیت پروژه های بلاک چین لایه 2 در حال حاضر به عملکردهای مرتبط با کاهش هزینه تراکنش، عدم محدودیت در ظرفیت و بهبود سرعت تراکنش اشاره دارد. همه این مزایا در پروتکل های لایه 2 تضمین کارایی بهتر شبکه های بلاک چین لایه 1 را تسهیل می کند. پردازش سریع و مقرون به صرفه تراکنش که به آن مقیاس گذاری نیز می گویند، نقش مهمی در پیشرفت فناوری بلاک چین ایفا می کند.

پروتکل های رایج لایه 2 در بلاک چین

مزایای ارزش آشکار قابل توجهی که در یک لیست بلاک چین لایه 2 درک می شود، نشانگرهای قابل توجهی را برای اثبات اهمیت آنها به حساب می آورد. پذیرش فناوری بلاک چین در حال افزایش است و پروتکل های لایه 2 باید بر این اساس تکامل یابند. مروری بر پروتکل های لایه 2 مشترک می تواند روشن کند که چگونه آنها می توانند نقطه عطف قابل توجهی در تکامل بلاک چین باشند. در اینجا یک طرح کلی از پروتکل های محبوب لایه 2 است که امروز می توانید پیدا کنید.

لایه 2 در بلاک چین چیست؟ آکادمی بیتریوم
بلاک چین تودرتو

بلاک چین های تودرتو یکی از اولین نمونه های پروتکل های لایه 2 در شبکه های بلاک چین هستند. ساختار بلاک چین های تودرتو اساساً شامل یک زنجیره اصلی در کنار چند زنجیره ثانویه است. طراحی موثر بلاک چین های تو در تو تضمین می کند که یک زنجیره می تواند به راحتی در پشت سر هم با زنجیره دیگر عمل کند. در این حالت، زنجیره اصلی روی تعیین وظایف و در عین حال کنترل پارامترها کار می کند. زنجیره های ثانویه بر روی انجام معاملات مختلف زنجیره اصلی و گزارش برای بازخورد و تایید کار می کنند.

زنجیره های جانبی

لایه 2 در بلاک چین چیست؟ آکادمی بیتریوم

زنجیره‌های جانبی نیز یکی از نام‌های برتری هستند که در بحث‌های مربوط به پروتکل‌ها و شبکه‌های بلاک چین لایه ۲ پیدا می‌کنید. همانطور که از نام آن پیداست، این یک بلاک چین جانبی است که با استفاده از یک میخ دو طرفه با زنجیره اولیه مرتبط است. شما می توانید به جنگلی فکر کنید که در آن درختان به عنوان زنجیره جانبی عمل می کنند و جنگل زنجیره اولیه است. هدف اصلی زنجیره‌های جانبی بر مدیریت یک دسته عظیم از تراکنش‌ها متمرکز است. یک زنجیره جانبی می تواند از زنجیره اولیه در اعتبارسنجی تراکنش های مختلف در شبکه های بلاک چین پشتیبانی کند. در نتیجه، زنجیره اولیه زمان کافی برای حل مسائل امنیتی پیدا می کند.

کانال های دولتی

اضافه شدن بعدی در لیست بلاک چین لایه 2 به کانال های حالت اشاره دارد که به طرفین اجازه می دهد مستقیماً در شبکه بلاک چین درگیر شوند. کانال های دولتی گزینه ای را برای انجام معاملات بدون در نظر گرفتن زنجیره های اولیه تسهیل می کنند. در نتیجه، ماینرها می‌توانند زمان کمتری را برای تأیید صرف کنند و در نتیجه به بهبود نرخ‌های پردازش کمک کنند.
کانال های دولتی به تأیید تراکنش در بلاک چین لایه 1 وابسته نیستند و از قراردادهای هوشمند برای همین کار استفاده می کنند. هنگامی که یک تراکنش با موفقیت انجام شد، کانال های حالت از ذخیره سازی حالت حاصل در لایه اولیه اطمینان حاصل می کنند. مستندسازی جزئیات تراکنش نهایی در دفتر کل منجر به آسیب‌پذیری‌هایی می‌شود که دلیل آن در معرض دید عمومی دفتر کل است.

جمع آوری

لیست پروژه های بلاک چین لایه 2 بدون افزودن مجموعه ها به لیست ناقص خواهد بود. Rollup ها پروتکل های لایه 2 با امکان محاسبات خارج از زنجیره اولیه هستند. راانتقال جزئیات تراکنش پس از یک بازه زمانی خاص انجام می شود و در نتیجه پشتیبانی از نگهداری رکورد را فراهم می کند.
علاوه بر این، rollup ها می توانند به مدیریت تراکنش ها بدون هیچ گونه تداخلی در لایه اولیه کمک کنند. در نتیجه، جمع‌آوری‌ها به راحتی می‌توانند از توان عملیاتی بالاتر برای تراکنش‌های بلاک چین اطمینان حاصل کنند و در عین حال کاهش هزینه‌ها را تضمین کنند. دو نوع متداول جمع‌آوری شامل مجموعه‌های خوش‌بینانه و جمع‌آوری‌های دانش صفر است.

لایه 2 در بلاک چین چیست؟ آکادمی بیتریوم
مزایای پروتکل های لایه 2 بلاک چین

بحث در مورد لایه های بلاک چین نیز به مزایای تسهیل شده توسط پروتکل های لایه 2 اشاره می کند. در اینجا خلاصه ای از مزایایی است که می توانید با پروتکل های لایه 2 در اکوسیستم بلاک چین مدرن کشف کنید.

 امنیت بهتر

مهمترین مزیت پروتکل های لایه 2 بلاک چین، اطمینان از بهبود امنیت است. به طور کلی، راه حل های بلاک چین لایه 1 باید پروتکل لایه پایه خود را برای تسهیل مقیاس پذیری بهتر کار کنند. شبکه های لایه 1 از طریق معرفی بلوک ها در شبکه زنجیره ای، در کنار بهبود سرعت اعتبارسنجی بلوک های جدید، به مقیاس پذیری دست می یابند. پروتکل های لایه 2 در بلاک چین به جلوگیری از مشکلات ناشی از تغییرات در معماری بلاک چین کمک می کند. راه حل های لایه 2 با لایه بلاک چین اولیه مطابقت دارند، بنابراین از هرگونه تغییر در لایه پایه یا پروتکل اساسی جلوگیری می کنند.

مقیاس پذیری بهبود یافته

مزیت ارزش مهم بعدی مرتبط با پروتکل های لایه 2 به دامنه بهبود مقیاس پذیری اشاره دارد. پروتکل های لایه 2 برای اطمینان از توان عملیاتی بالاتر طراحی شده اند و در نتیجه فرصت هایی را برای مقیاس پذیری ایجاد می کنند. توان عملیاتی بالاتر می‌تواند به مقیاس‌بندی برنامه‌های بلاک چین به آسانی کمک کند تا تجربیات مؤثر کاربر را تسهیل کند.

کارمزد تراکنش کمتر

پروتکل های لایه 2 همچنین راه حلی برای مشکل حیاتی دیگر سیستم های بلاک چین معمولی ارائه می دهند. ماینرها مسئولیت اعتبارسنجی تراکنش ها در شبکه بلاک چین را بر عهده می گیرند و از الگوریتم های رمزنگاری بلاک چین برای تأیید تراکنش ها استفاده می کنند.
فرآیند مرسوم شامل الزامات قدرت محاسباتی عظیم با پیوستن کاربران به شبکه بلاک چین بود. ارزش پروتکل های لایه 2 به کاهش منابع پردازش مورد نیاز برای اعتبارسنجی تراکنش ها کمک کرده است. در نتیجه، پروژه‌های بلاک چین لایه ۲ می‌توانند به کاهش هزینه‌های تراکنش در شبکه‌های بلاک چین کمک کنند.
حتی اگر بیت‌کوین و اتریوم در زمان‌های اخیر بر سهم عمده‌ای از فضای رمزنگاری و بلاک چین تسلط داشته باشند، شبکه‌های بلاک چین جدید با مزایا و موارد استفاده قابل توجهی همراه هستند. شما می توانید شاهد ظهور بسیاری از اکوسیستم های DeFi در فضای بلاک چین در کنار برنامه های غیرمتمرکز مختلف باشید. راه‌حل‌های لایه ۲ می‌توانند به مقابله با تقاضای ناشی از تکامل اکوسیستم بلاک چین کمک کنند.

نکات اخر در رابطه با لایه 2 در بلاک چین

مزایای ارزش متفاوت پروتکل های بلاک چین لایه 2 و اصول کار آنها نشان می دهد که لایه 2 در حال حاضر ضروری است. راه حل های لایه 2 یک رویکرد نوآورانه برای حل هر گونه نگرانی در مورد مقیاس پذیری شبکه های بلاک چین موجود است. استفاده از فناوری بلاک چین هر روز که می گذرد به طور قابل توجهی در حال افزایش است و در عین حال مجموعه متنوعی از پیشنهادات جدید را ارائه می دهد.
بنابراین، راه‌حل‌ها و پروتکل‌های لایه ۲ بخش مهمی از آینده فناوری بلاک چین خواهند بود. لایه 2 می تواند امکانات شبکه های بلاک چین جدید را با مزایا و کاربردهای متمایز برای کاربران معرفی کند. شروع به یادگیری بیشتر در مورد پروتکل ها و راه حل های لایه 2 در اکوسیستم بلاک چین کنید.

 

1,729
دپارتمان رمز ارز
امتیاز دهید
اشتراک گذاری
banner
banner

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست