کریپتوپانک چیست و چرا ارزش زیادی دارد؟ - آکادمی بیتریوم

برای شنیدن پادکست مربوطه میتونید روی کارت زیر کلیک کنید!

کریپتوپانک چیست و چرا ارزش زیادی دارد؟

فکر می کنید NFT ها یک شوخی هستند؟ قیمت یک کریپتو پانک (CryptoPunk)  ممکن است نظر شما را تغییر دهد.

در حدود یک سال گذشته، کلماتی مانند «کریپتو» و «بیت کوین» به نام‌های معروفی تبدیل شده‌اند. دنیای ارزهای دیجیتال واقعاً اوج گرفته است و صدها هزار نفر اکنون در این صنعت در حال ظهور سرمایه گذاری می کنند.

روش جدیدی از تفکر در مورد دارایی های دیجیتال با افزایش کریپتو به وجود آمده است: NFT ها (توکن های غیر قابل تعویض). یکی از محبوب ترین NFT ها چیزی است که به عنوان کریپتوپانک (CryptoPunk)  شناخته می شود، با این آواتارهای دیجیتالی با قیمت صدها هزار دلار در یک زمان معامله می شود. بنابراین، کریپتوپانک (CryptoPunk)  چیست و چقدر ارزش دارد؟

کریپتوپانک چیست و چرا ارزش زیادی دارد؟ - آکادمی بیتریوم

 کریپتوپانک (CryptoPunk) چیست؟

کریپتوپانک (CryptoPunk)  یک آواتار منحصر به فرد با ابعاد 24×24 پیکسل و به سبک 8 بیت است که به شکل NFT ارائه می شود. ایجاد آنها به عنوان یک آزمایش آغاز شد که توسط توسعه دهندگان نرم افزار مت هال و جان واتکینسون در سال 2017 انجام شد. این زوج می خواستند یک برنامه نرم افزاری ایجاد کنند که قادر به تولید هزاران آواتار منحصر به فرد باشد. این برنامه در مجموع 10000 آواتار تولید کرد.

هال و واتکینسون در ابتدا فکر می کردند که می توانند از این نرم افزار برای توسعه یک برنامه استفاده کنند، اما این آواتارها به زودی به یک جهش درخشان در فناوری تبدیل شدند. این شکل از هنر دیجیتالی در بلاک چین اتریوم ذخیره می شود. با این فناوری، هال و واتکینسون توانستند معنای “مالک شدن” چیزی را تغییر دهند.

 

خود آواتارها از صحنه پانک بریتانیا در دهه 70 الهام گرفتند که منعکس کننده ماهیت سرکش و ضد استقرار ظهور بلاک چین بود. البته در حالی که هر کسی می‌تواند از این آواتارها اسکرین شات بگیرد یا تصویری از آنها دانلود کند، تنها یک نفر می‌تواند به طور رسمی مالک یک آواتار باشد. و این همان چیزی است که آنها را به یک خرید پرمخاطب تبدیل می کند.

در حالی که هر آواتار در مجموعه منحصر به فرد است، برخی از آنها نادرتر از دیگران در نظر گرفته می شوند. این بستگی به خط منحصر به فرد کد مورد استفاده برای تولید هر آواتار دارد. بیش از 9000 آواتار زن و مرد انسان هستند، اما تعداد کمی از آنها به شکل بیگانگان، زامبی ها و حتی میمون ها هستند. این آواتارهای کمیاب‌تر اغلب با قیمت‌های بسیار بالاتری عرضه می‌شوند.

علاوه بر این، آواتارهایی با لوازم جانبی بیشتر گران تر هستند. بیشترین لوازم جانبی هر آواتار منفرد هفت است، و این باعث می شود که آن را بسیار کمیاب و فوق العاده گران قیمت کند. بنابراین، چرا این کریپتوپانک‌ها مورد علاقه علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال هستند؟

کریپتوپانک چیست و چرا ارزش زیادی دارد؟ - آکادمی بیتریوم

چرا کریپتوپانک ها بسیار مطلوب هستند؟

احتمالاً شنیده اید که آثار هنری NFT به قیمت میلیون ها در حراج به فروش می رسد. در ماه مارس سال جاری، یک NFT ساخته شده توسط هنرمند Beeple به قیمت بیش از 60 میلیون دلار فروخته شد و سایر NFT ها با قیمت های مشابهی به فروش رسیدند. در مورد کریپتوپانک ها هم همینطور است. اما چرا؟

همانطور که قبلاً می دانید، خرید هنر در قالب NFT شما را به یک مالک منحصر به فرد تبدیل می کند، با مستندات همه صاحبان قبلی در بلاک چین. این منحصر به فرد بودن، کریپتوپانک (CryptoPunk) s را برای سرمایه گذارانی که به بازار NFT اعتماد دارند، حرکتی عاقلانه می کند.

به طور کلی، ارزش NFT تنها با افزایش درک عمومی و محبوبیت افزایش می یابد. با این حال، با همین معیار، ممکن است ارزش NFT در هر زمان به شدت کاهش یابد، بنابراین این سرمایه‌گذاری‌ها می‌توانند بسیار سودآور باشند یا راهی برای از دست دادن پول زیادی باشند. با این حال، تا کنون، ارزش کریپتوپانک (CryptoPunk)  به طور تصاعدی رشد کرده است.

در سال 2017، زمانی که کریپتوپانک (CryptoPunk)  در ابتدا منتشر شد، قیمت هر کدام بین 1 تا 34 دلار بود. با این حال، اکنون فقط یک کریپتوپانک می تواند میلیون ها دلار هزینه داشته باشد. گران ترین فروش کریپتوپانک در ژوئن سال جاری به قیمت 11.7 میلیون دلار فروخته شد. این NFT توسط شالوم مکنزی، کارآفرین و میلیاردر اسرائیلی خریداری شد. یکی دیگر به قیمت 7.57 میلیون دلار به مدیر عامل فیگما فروخته شد.

توسعه دهندگان اصلی کریپتوپانک (CryptoPunk) s قبل از اینکه ۹۰۰۰ آواتار دیگر را برای فروش منتشر کنند، ۱۰۰۰ آواتار را برای خود نگه داشتند و در واقع آنها را به تنهایی میلیونر کردند. در زمان نگارش این مقاله، ارزش کل فروش کریپتو پانک (CryptoPunk) s بیش از 250 میلیون دلار است.

با توجه به رونق محبوبیتی که این آواتارها دریافت کرده اند، یک نوع وضعیت به همراه داشتن یکی از آنها به وجود می آید. این به میل به این کریپتوپانک ها می افزاید. در حالی که آنها یک سرمایه گذاری بالقوه پرسود هستند، آنها همچنین چیز جالبی برای نشان دادن هستند. هر چه کریپتوپانک نادرتر باشد، مالکیت آن معتبرتر است.

بنابراین، اگر چند صد هزار نفر اضافی در اطراف خود دارید، می توانید یک کریپتوپانک بگیرید. اما دقیقاً چگونه این کار را انجام می دهید؟

کریپتوپانک چیست و چرا ارزش زیادی دارد؟ - آکادمی بیتریوم

آیا می توانید کریپتوپانک (CryptoPunk)  بخرید؟

در حال حاضر، فقط می‌توانید کریپتوپانک‌ها را از طریق وب‌سایت LarvaLabs خریداری کنید. این سایت متعلق به توسعه دهندگان اصلی کریپتوپانک (CryptoPunk) ، Hall  و Watkinson است. در این سایت یک بازار کریپتوپانک (CryptoPunk)  وجود دارد که می توانید آواتارها را از صاحبان دیگر بخرید یا اگر اتفاقی داشتید آنها را بفروشید!

کریپتوپانک چیست و چرا ارزش زیادی دارد؟ - آکادمی بیتریوم

در وب سایت LarvaLabs، می توانید صدها کریپتوپانک مختلف را برای فروش پیدا کنید. ارزان‌ترین این آواتارها با قیمت 139000 دلار عرضه می‌شوند که هنوز هم برای اکثر آنها یک پنی زیبا است. با این حال، کریپتوپانک (CryptoPunk) s در بازار وجود دارد که با قیمت باورنکردنی 3.19 میلیارد دلار قیمت دارد. شاید در مقایسه با فروش قبلی کمی قیمت بالا باشد.

حتی می‌توانید برخی از کمیاب‌تر زامبی‌های کریپتوپانک و آواتارهای بیگانه را در بازار LarvaLabs پیدا کنید. اما اینها مطمئناً ارزان نیستند. مقرون به صرفه ترین آواتار زامبی در بازار در حال حاضر با قیمت 5.09 میلیون دلار به فروش می رسد. ارزان ترین آواتار بیگانه تقریبا 80 میلیون دلار فروخته می شود.

همچنین حراج هایی گاه به گاه برای فروش کریپتوپانک برگزار می شود. همین ماه گذشته، ساتبی حراجی برای فروش پنج آواتار برگزار کرد که همگی مرد و زن هستند. اینجا جایی است که یکی از 9 کریپتوپانک فوق نادر بیگانه به قیمت 11.7 میلیون دلار فروخته شد.

به جرات می توان گفت که برای داشتن یک کریپتوپانک (CryptoPunk)  باید بسیار ثروتمند باشید، حتی ابتدایی ترین آواتارها نیز بیش از 100000 دلار قیمت دارند. اما زیاد ناامید نباش محبوبیت NFT ها از اوایل امسال بسیار کاهش یافته است و با کاهش محبوبیت، طبیعتا ارزش آن کاهش می یابد. بنابراین، اگر تبلیغات NFT همچنان رو به کاهش باشد، ممکن است کریپتوپانک ها در آینده ای نه چندان دور هر کدام فقط با چند هزار دلار بفروشند.

کریپتوپانک چیست و چرا ارزش زیادی دارد؟ - آکادمی بیتریوم

NFT ها یک تغییر دهنده بازی هستند

واقعاً هیچ راهی برای دانستن اینکه چگونه ارز دیجیتال ممکن است در زندگی افراد عادی در سال های آینده تبدیل شود وجود ندارد. در حالی که ممکن است هیاهوی مربوط به NFT ها به سطح بالایی رسیده باشد، مطمئناً ارز دیجیتال به جایی نمی رسد. فکر کردن به اینکه دنیای شگفت‌انگیز کریپتو ممکن است ما را به کجا ببرد، هیجان‌انگیز است. ما مطمئناً اینجا خواهیم بود تا در مورد آن صحبت کنیم!

 

1,719
دپارتمان رمز ارز
امتیاز دهید
اشتراک گذاری
banner
banner

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست