برای شنیدن پادکست مربوطه میتونید روی کارت زیر کلیک کنید!

10 ارز دیجیتال مهم غیر از بیت کوین

بیت کوین نه تنها یک روند ساز بوده است، و موجی از ارزهای رمزنگاری شده بر پایه یک شبکه غیرمتمرکز همتا به همتا را به وجود آورده است، بلکه به استاندارد واقعی ارزهای دیجیتال تبدیل شده است و الهام بخش لژیون رو به رشدی از پیروان و اسپین آف ها شده است.

اقلام کلیدی
رمزارز، به طور کلی تعریف می‌شود، شکلی از توکن‌های دیجیتال یا «سکه‌ها» است که در یک دفتر کل توزیع‌شده و غیرمتمرکز به نام بلاک چین وجود دارد.
فراتر از آن، حوزه ارزهای دیجیتال از زمانی که بیت کوین بیش از یک دهه پیش راه اندازی شد، به طور چشمگیری گسترش یافته است و ممکن است توکن دیجیتالی بزرگ بعدی فردا منتشر شود.
بیت کوین همچنان از نظر ارزش بازار، پایگاه کاربر و محبوبیت، پیشتاز بسته ارزهای دیجیتال است.
سایر ارزهای مجازی مانند اتریوم به ایجاد سیستم های مالی غیرمتمرکز (DeFi) کمک می کنند.
برخی آلتکوین ها دارای ویژگی های جدیدتری نسبت به بیت کوین هستند، مانند توانایی انجام تراکنش های بیشتر در ثانیه یا استفاده از الگوریتم های اجماع مختلف مانند اثبات سهام.
ارزهای دیجیتال چیست؟
قبل از اینکه نگاهی دقیق‌تر به برخی از این جایگزین‌های بیت‌کوین (BTC) بیندازیم، اجازه دهید به عقب برگردیم و به طور خلاصه منظورمان از عباراتی مانند ارز دیجیتال و آلت‌کوین را بررسی کنیم. یک ارز دیجیتال، به طور کلی، پول مجازی یا دیجیتالی است که به شکل توکن یا «سکه» به خود می‌گیرد. اگرچه برخی از ارزهای دیجیتال با کارت‌های اعتباری یا پروژه‌های دیگر وارد دنیای فیزیکی شده‌اند، اما اکثریت آن‌ها کاملاً نامشهود هستند.

«کریپتو» در ارزهای دیجیتال به رمزنگاری پیچیده اشاره دارد که امکان ایجاد و پردازش ارزهای دیجیتال و تراکنش‌های آن‌ها را در سیستم‌های غیرمتمرکز فراهم می‌کند. در کنار این ویژگی مهم «کریپتو» یک تعهد مشترک به تمرکززدایی است. ارزهای دیجیتال معمولاً به عنوان کد توسط تیم‌هایی توسعه می‌یابند که مکانیسم‌هایی را برای صدور (اغلب، اگرچه نه همیشه، از طریق فرآیندی به نام استخراج) و سایر کنترل‌ها ایجاد می‌کنند.

ارزهای رمزپایه تقریباً همیشه به گونه‌ای طراحی می‌شوند که از دستکاری و کنترل دولت عاری باشند – اگرچه، با محبوبیت بیشتر، این جنبه اساسی صنعت مورد انتقاد قرار گرفته است. ارزهای دیجیتالی که پس از بیت کوین مدل شده اند، در مجموع آلت کوین و در برخی موارد شیت کوین نامیده می شوند و اغلب سعی کرده اند خود را به عنوان نسخه های اصلاح شده یا بهبود یافته بیت کوین معرفی کنند. اگرچه برخی از این ارزها ممکن است ویژگی‌های چشمگیری داشته باشند که بیت‌کوین ندارد، اما مطابق با سطح امنیتی که شبکه‌های بیت‌کوین به آن دست می‌یابند تا حد زیادی هنوز توسط یک آلتکوین دیده نشده است.

در زیر، برخی از مهم ترین ارزهای دیجیتال به جز بیت کوین را بررسی می کنیم. با این حال، اول، یک هشدار: غیرممکن است که فهرستی مانند این کاملاً جامع باشد. یکی از دلایل این واقعیت این است که تا مارس 2022 بیش از 18000 ارز دیجیتال وجود دارد. اگرچه بسیاری از این رمزارزها دارای تعداد کمی از طرفداران یا حجم معاملات هستند، برخی از آنها در میان جوامع اختصاصی حامیان و سرمایه گذاران از محبوبیت زیادی برخوردار هستند.
فراتر از آن، حوزه ارزهای رمزنگاری شده همیشه در حال گسترش است و توکن دیجیتالی بزرگ بعدی ممکن است فردا منتشر شود. اگرچه بیت کوین به طور گسترده به عنوان یک پیشگام در دنیای ارزهای دیجیتال دیده می شود، تحلیلگران رویکردهای بسیاری را برای ارزیابی توکن های غیر از BTC اتخاذ می کنند. برای مثال، معمول است که تحلیلگران اهمیت زیادی برای رتبه بندی سکه ها نسبت به یکدیگر از نظر ارزش بازار قائل شوند. ما این را در نظر خود لحاظ کرده‌ایم، اما دلایل دیگری وجود دارد که نشان می‌دهد ممکن است یک توکن دیجیتال در لیست گنجانده شود.
انواع آلت کوین ها
ارزهای رمزنگاری شده
ارزهای دیجیتال برای پرداخت ها، انتقال ارزش (مشابه پول دیجیتال) در شبکه غیرمتمرکز کاربران در نظر گرفته شده اند. بسیاری از آلتکوین ها (یعنی آنهایی که بیت کوین یا گاهی اتریوم نیستند) به این روش طبقه بندی می شوند و گاهی اوقات ممکن است توکن های ارزش نامیده شوند.
توکن ها
توکن‌های مبتنی بر بلاک چین نیز وجود دارند که هدفی متفاوت از پول دارند. یک مثال می تواند توکنی باشد که به عنوان بخشی از یک پیشنهاد اولیه سکه (ICO) صادر شده است که نشان دهنده سهمی در یک پروژه بلاک چین یا مالی غیرمتمرکز (DeFi) است. اگر توکن ها به ارزش شرکت یا پروژه مرتبط باشند، می توان آنها را توکن های امنیتی نامید (مانند اوراق بهاداری مانند سهام، نه ایمنی).
توکن های دیگر کاربرد یا عملکرد خاصی دارند. نمونه‌ها عبارتند از توکن‌های Storj، که به افراد اجازه می‌دهد فایل‌ها را در یک شبکه غیرمتمرکز به اشتراک بگذارند، یا Namecoin، که سرویس سیستم نام دامنه غیرمتمرکز (DNS) را برای آدرس‌های اینترنتی ارائه می‌دهد. اینها به عنوان توکن‌های کاربردی شناخته می‌شوند.
امروزه، در حالی که بسیاری از کاربران کریپتو این تفاوت‌ها را درک می‌کنند و قدردانی می‌کنند، معامله‌گران و سرمایه‌گذاران غیرعادی ممکن است متوجه این تفاوت نشوند، زیرا همه دسته‌های توکن تمایل دارند در صرافی‌های رمزنگاری به روشی مشابه معامله کنند.

1. اتریوم (ETH)
اولین جایگزین بیت کوین در لیست ما، اتریوم (ETH)، یک پلت فرم نرم افزاری غیرمتمرکز است که قراردادهای هوشمند و برنامه های غیرمتمرکز (dApps) را قادر می سازد بدون هیچ گونه خرابی، کلاهبرداری، کنترل یا دخالت شخص ثالث ساخته و اجرا شوند. هدف اتریوم ایجاد مجموعه ای غیرمتمرکز از محصولات مالی است که هر کسی در جهان می تواند آزادانه به آن دسترسی داشته باشد، صرف نظر از ملیت، قومیت یا مذهب.
این جنبه پیامدها را برای برخی از کشورها قانع‌کننده‌تر می‌کند، زیرا کسانی که زیرساخت‌های دولتی و هویت دولتی ندارند می‌توانند به حساب‌های بانکی، وام‌ها، بیمه، یا انواع محصولات مالی دیگر دسترسی داشته باشند.
برنامه های کاربردی در اتریوم بر روی اتر، رمز رمزنگاری خاص پلت فرم آن اجرا می شوند. اتر (ETH) مانند وسیله نقلیه ای برای حرکت در پلتفرم اتریوم است و بیشتر توسط توسعه دهندگانی که به دنبال توسعه و اجرای برنامه های کاربردی در داخل اتریوم هستند، یا اکنون، سرمایه گذارانی که به دنبال خرید سایر ارزهای دیجیتال با استفاده از اتر هستند، به دنبال آن هستند. اتر که در سال 2015 راه اندازی شد، در حال حاضر پس از بیت کوین دومین ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار است، اگرچه با اختلاف قابل توجهی از ارز دیجیتال غالب عقب تر است. کمتر از نیمی از بیت کوین.6
در سال 2014، اتریوم پیش فروش اتر را راه اندازی کرد که با استقبال چشمگیری مواجه شد. این به آغاز عصر ICO کمک کرد. طبق گفته اتریوم، می توان از آن برای «تدوین، غیرمتمرکز کردن، ایمن کردن و تجارت تقریباً هر چیزی» استفاده کرد. پس از حمله به سازمان غیرمتمرکز خودمختار (DAO) در سال 2016، اتریوم به اتریوم (ETH) و اتریوم کلاسیک (ETC) تقسیم شد.
در دسامبر 2020، اتریوم الگوریتم اجماع خود را از اثبات کار (PoW) به اثبات سهام (PoS) تغییر داد. 8 این حرکت در نظر گرفته شده است تا به شبکه اتریوم اجازه دهد با انرژی بسیار کمتر و سرعت تراکنش بهبود یافته و همچنین برای ایجاد یک محیط اقتصادی تورم‌زدایی بیشتر. PoS به مشارکت‌کنندگان شبکه اجازه می‌دهد تا اتر خود را در شبکه «سهم» کنند. این فرآیند به ایمن سازی شبکه و پردازش تراکنش های رخ داده کمک می کند. کسانی که این کار را انجام می دهند، مشابه نحوه عملکرد یک حساب بهره، با اتر پاداش می گیرند.9 این جایگزینی برای مکانیسم PoW بیت کوین است که به موجب آن استخراج کنندگان بیت کوین های بیشتری را برای پردازش تراکنش ها دریافت می کنند.
2. سولانا (SOL)

Solana که در سال 2017 تأسیس شد، یک پلت فرم بلاک چین است که برای پشتیبانی از برنامه های غیرمتمرکز (dApps) طراحی شده است. سولانا که به عنوان یک قاتل اتریوم نیز شناخته می شود، تراکنش های بسیار بیشتری را در هر ثانیه نسبت به اتریوم انجام می دهد. علاوه بر این، کارمزد تراکنش های کمتری نسبت به اتریوم دریافت می کند.
سولانا و اتریوم هر دو توانایی ایجاد قراردادهای هوشمند را دارند که برای اجرای برنامه های کاربردی پیشرفته از جمله امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) و توکن های غیرقابل تعویض (NFT) ضروری هستند. با این حال، این دو تفاوت های اساسی دارند.
اتریوم از بلاک چین اثبات کار (PoW) استفاده می‌کند، به این معنی که استخراج‌کنندگان برای حل پازل‌های پیچیده برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها با هم رقابت می‌کنند، که این فناوری را انرژی‌برتر می‌کند و در نتیجه به محیط زیست آسیب می‌رساند. در مقابل، سولانا از اثبات سهام (PoS) استفاده می‌کند که گفته می‌شود کمتر از PoW مضر است.
ارز دیجیتالی که روی بلاک چین سولانا اجرا می شود، سولانا (SOL) نامیده می شود. از زمان آغاز به کار، نزدیک به 4600 درصد رشد داشته است و ارزش بازار آن بیش از 13.74 میلیارد دلار است و نهمین ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار است.
3. کاردانو (ADA)
Cardano (ADA) یک ارز رمزنگاری شده «اوروبوروس اثبات سهام» است که با رویکردی مبتنی بر تحقیق توسط مهندسان، ریاضیدانان و کارشناسان رمزنگاری ایجاد شد.11 این پروژه توسط چارلز هاسکینسون، یکی از پنج بنیانگذار اولیه، تأسیس شد. اعضای اتریوم پس از اختلاف نظر با مسیری که اتریوم در پیش گرفته بود، او را ترک کرد و بعداً به ایجاد کاردانو کمک کرد.
تیم پشتیبان کاردانو، بلاک چین خود را از طریق آزمایش‌های گسترده و تحقیقات بررسی شده ایجاد کرد. محققین این پروژه بیش از 120 مقاله در مورد فناوری بلاک چین در طیفی از موضوعات نوشته اند.12 این تحقیق ستون فقرات کاردانو است.
با توجه به این فرآیند سخت، به نظر می‌رسد Cardano در میان همتایان خود در PoS و همچنین سایر ارزهای دیجیتال بزرگ متمایز است. به کاردانو لقب «قاتل اتریوم» نیز داده شده است، زیرا گفته می‌شود بلاک چین آن توانایی بیشتری دارد. گفته می شود، کاردانو هنوز در مراحل اولیه خود است. اگرچه اتریوم را در مدل اجماع PoS شکست داده است، اما هنوز از نظر برنامه های DeFi راه درازی در پیش دارد.

کاردانو قصد دارد با ایجاد محصولات DeFi مشابه اتریوم و همچنین ارائه راه‌حل‌هایی برای قابلیت همکاری زنجیره‌ای، تقلب در رأی‌دهندگان و ردیابی قراردادهای قانونی و موارد دیگر، سیستم عامل مالی جهان باشد. از 14 مارس 2022، کاردانو دارای هشتمین ارزش بازار بزرگ با 26.9 میلیارد دلار است و یک ADA با حدود 0.80.13 دلار معامله می شود.
4. پولکادوت (DOT)
پولکادوت (DOT) یک ارز دیجیتال PoS منحصر به فرد است که هدف آن ارائه قابلیت همکاری در میان سایر بلاک چین ها است. پروتکل آن برای اتصال بلاک چین های مجاز و بدون مجوز و همچنین اوراکل ها طراحی شده است تا به سیستم ها اجازه دهد تا با هم زیر یک سقف کار کنند. جزء اصلی Polkadot زنجیره رله آن است که امکان همکاری شبکه های مختلف را فراهم می کند. همچنین به پاراچین ها یا بلاک چین های موازی با توکن های بومی خود برای موارد استفاده خاص اجازه می دهد.
تفاوت Polkadot با Ethereum این است که به جای ایجاد dApps در Polkadot، توسعه دهندگان می توانند بلاک چین خود را ایجاد کنند و در عین حال از امنیتی که زنجیره Polkadot قبلاً دارد نیز استفاده کنند. با اتریوم، توسعه‌دهندگان می‌توانند بلاک چین‌های جدیدی ایجاد کنند، اما باید تدابیر امنیتی خود را ایجاد کنند، که می‌تواند پروژه‌های جدید و کوچک‌تر را برای حمله باز بگذارد، زیرا هر چه بلاک چین بزرگ‌تر باشد، امنیت بیشتری دارد. این مفهوم در Polkadot به عنوان امنیت مشترک شناخته می شود.
Polkadot توسط Gavin Wood، یکی دیگر از بنیانگذاران اصلی پروژه Ethereum که نظرات متفاوتی در مورد آینده پروژه داشت، ایجاد شد. از 14 مارس 2022، پولکادوت دارای ارزش بازار تقریباً 17.4 میلیارد دلار است و یک DOT به قیمت 17.59.15 دلار معامله می شود.
5. بیت کوین کش (BCH)
بیت کوین کش BCH جایگاه مهمی در تاریخ آلت کوین ها دارد زیرا یکی از اولین و موفق ترین هارد فورک های بیت کوین اصلی است. در دنیای ارزهای دیجیتال، یک فورک در نتیجه بحث‌ها و مشاجرات بین توسعه‌دهندگان و استخراج‌کنندگان اتفاق می‌افتد. با توجه به ماهیت غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال، تغییرات عمده فروشی در کد زیر رمز یا سکه در دست باید به دلیل اجماع عمومی انجام شود. مکانیسم این فرآیند با توجه به ارز دیجیتال خاص متفاوت است.
هنگامی که جناح های مختلف نمی توانند به توافق برسند، گاهی اوقات ارز دیجیتال تقسیم می شود و زنجیره اصلی به کد اصلی خود و زنجیره جدید وفادار می ماند.

شروع زندگی به عنوان یک نسخه جدید از سکه قبلی، با تغییراتی در کد آن.
BCH زندگی خود را در آگوست 2017 در نتیجه یکی از این انشعابات آغاز کرد. بحثی که منجر به ایجاد BCH شد با موضوع مقیاس پذیری ارتباط داشت. شبکه بیت کوین محدودیتی در اندازه بلوک ها دارد: 1 مگابایت (MB). BCH اندازه بلوک را از 1 مگابایت به 8 مگابایت افزایش می‌دهد، با این ایده که بلوک‌های بزرگتر می‌توانند تراکنش‌های بیشتری را در خود نگه دارند و بنابراین سرعت تراکنش افزایش می‌یابد.16 همچنین تغییرات دیگری از جمله حذف پروتکل Segregated Witness که بر بلوک تأثیر می‌گذارد، ایجاد می‌کند. فضا.
از 14 مارس 2022، BCH دارای ارزش بازار حدود 5.5 میلیارد دلار و ارزش هر توکن 286.97.17 دلار است.
6. لایت کوین (LTC)
لایت کوین (LTC) که در سال 2011 راه اندازی شد، یکی از اولین ارزهای رمزپایه ای بود که راه بیت کوین را دنبال کرد و اغلب از آن به عنوان “نقره به طلای بیت کوین” یاد می شود.11 این ارز توسط چارلی لی، فارغ التحصیل MIT و مهندس سابق گوگل ایجاد شد. .
لایت کوین مبتنی بر یک شبکه پرداخت جهانی منبع باز است که توسط هیچ مرجع مرکزی کنترل نمی شود و از رمزگذاری به عنوان یک PoW استفاده می کند که می تواند با کمک واحدهای پردازش مرکزی درجه مصرف کننده (CPU) رمزگشایی شود. اگرچه لایت کوین از بسیاری جهات مانند بیت کوین است، اما نرخ تولید بلاک سریع تری دارد و در نتیجه زمان تایید تراکنش سریع تری را ارائه می دهد.
به غیر از توسعه دهندگان، تعداد فزاینده ای از بازرگانان وجود دارد که لایت کوین را می پذیرند. از 14 مارس 2022، لایت کوین دارای ارزش بازار 7.4 میلیارد دلار و ارزش هر توکن در حدود 106 دلار است که آن را به بیست و یکمین ارز دیجیتال بزرگ در جهان تبدیل می کند.1218
7. دوج کوین (DOGE)
Dogecoin (DOGE) که توسط برخی به عنوان “memecoin” اصلی شناخته می شود، در سال 2021 با افزایش سرسام آور قیمت سکه، سر و صدای زیادی به پا کرد. این سکه که از تصویر Shiba Inu به عنوان آواتار خود استفاده می‌کند، توسط برخی از شرکت‌های بزرگ، از جمله Dallas Mavericks، Kronos، و شاید مهم‌ترین آنها SpaceX، یک سازنده هوافضای آمریکایی متعلق به ایلان ماسک، به عنوان نوعی پرداخت پذیرفته شده است. .

دوج کوین توسط دو مهندس نرم افزار به نام های بیلی مارکوس و جکسون پالمر در سال 2013 ایجاد شد. بنا بر گزارش ها، مارکوس و پالمر این سکه را به عنوان یک شوخی ایجاد کردند و در مورد حدس و گمان های وحشیانه بازار ارزهای دیجیتال اظهار نظر کردند.
قیمت DOGE در هفته ای که قرار بود ماسک در شنبه شب پخش شود به بالاترین حد خود یعنی حدود 0.74 سنت رسید. از 14 مارس 2022، ارزش بازار Dogecoin 15.0 میلیارد دلار است و ارزش یک DOGE حدود 11 سنت است که آن را به سیزدهمین ارز دیجیتال بزرگ تبدیل می کند.
SHIB
یک memecoin با الهام از یک memecoin، Shiba Inu (SHIB)، در پاییز 2021 به شهرت رسید و برای مدت کوتاهی از ارزش بازار Dogecoin پیشی گرفت.
8. سکه بایننس (BNB)
بایننس کوین (BNB) یک ارز دیجیتال ابزاری است که به عنوان یک روش پرداخت برای کارمزدهای مرتبط با معاملات در صرافی بایننس عمل می کند. این سومین ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار است. 20 کسانی که از توکن به عنوان وسیله پرداخت برای مبادله استفاده می کنند، می توانند با تخفیف معامله کنند.
بلاک چین بایننس کوین همچنین پلتفرمی است که صرافی غیرمتمرکز بایننس در آن فعالیت می کند. صرافی Binance توسط Changpeng Zhao تأسیس شد و یکی از پرکاربردترین صرافی‌ها در جهان بر اساس حجم معاملات است.
بایننس کوین در ابتدا یک توکن ERC-20 بود که بر روی بلاک چین اتریوم کار می کرد. در نهایت راه اندازی شبکه اصلی خود را داشت. شبکه از یک مدل توافقی PoS استفاده می کند. از 14 مارس 2022، بایننس کوین دارای ارزش بازار 61.0 میلیارد دلار است که یک BNB به ارزش 369.48.20 دلار است.
9. تتر (USDT)
تتر (USDT) یکی از اولین و محبوب‌ترین گروهی از به اصطلاح استیبل کوین‌ها – ارزهای رمزپایه‌ای بود که هدف آن‌ها پیوند دادن ارزش بازار خود به یک ارز یا سایر نقاط مرجع خارجی برای کاهش نوسان است. از آنجایی که اکثر ارزهای دیجیتال، حتی ارزهای اصلی مانند بیت کوین، دوره های مکرری از نوسانات چشمگیر را تجربه کرده اند، تتر و سایر استیبل کوین ها تلاش می کنند تا نوسانات قیمت را هموار کنند تا کاربرانی را جذب کنند که در غیر این صورت ممکن است محتاط باشند. قیمت تتر مستقیماً با قیمت دلار آمریکا مرتبط است. سیستم اجازه می دهد.

کاربران می توانند با سهولت بیشتری از سایر ارزهای دیجیتال به دلار آمریکا نقل و انتقالات را به موقع تر از تبدیل واقعی به ارزهای معمولی انجام دهند.
تتر که در سال 2014 راه‌اندازی شد، خود را به عنوان یک پلتفرم مجهز به بلاک چین توصیف می‌کند تا استفاده از ارز فیات را به صورت دیجیتالی آسان‌تر کند.»21 در واقع، این ارز دیجیتال به افراد اجازه می‌دهد تا از شبکه بلاک چین و فناوری‌های مرتبط برای تراکنش با ارزهای سنتی استفاده کنند و در عین حال، آن را به حداقل برسانند. نوسانات و پیچیدگی اغلب مرتبط با ارزهای دیجیتال است.
از 14 مارس 2022، تتر با ارزش بازار 80.1 میلیارد دلار و ارزش هر توکن (شما حدس زدید!) 1.22 دلار، سومین ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار است.
10. چند ضلعی (MATIC)
Polygon یک راه حل مقیاس بندی لایه دو است که هدف آن مقیاس پذیری بیشتر شبکه بلاک چین اتریوم است. این بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده است و امکان تراکنش های سریع با کارمزد پایین را فراهم می کند.
Polygon که در سال 201723 به عنوان “اینترنت بلاک چین های اتریوم” راه اندازی شد، به عنوان یکی از راه حل های مقیاس بندی لایه دو بالا ظاهر شد که مقیاس پذیری شبکه بلاک چین اتریوم را بهبود می بخشد. این پلتفرم از بلاک چین اتریوم برای اتصال پروژه های مبتنی بر اتریوم استفاده می کند. این پلتفرم در حال حاضر از بیش از 7000 پروژه مبتنی بر بلاک چین پشتیبانی می کند.
ارز رمزنگاری شده بومی آن MATIC است که برای کارمزد، سهام و موارد دیگر استفاده می شود. این یک توکن ERC-20 است، به این معنی که با سایر ارزهای دیجیتال مبتنی بر اتریوم سازگار است. با ارزش بازار ۵ میلیارد دلار، یکی از ۲۰ ارز دیجیتال برتر است.

753
دپارتمان رمز ارز
امتیاز دهید
اشتراک گذاری
banner
banner

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست