برای شنیدن پادکست مربوطه میتونید روی کارت زیر کلیک کنید!

کیف پول کریپتوکارنسی چیست؟

آشنایی با نحوه عملکرد کیف پول ارزهای دیجیتال

کیف پول رمزنگاری شده یک کیف پول دیجیتال امن است که برای ذخیره، ارسال و دریافت ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین استفاده می شود.

برای استفاده از ارز دیجیتال، باید از کیف پول رمزنگاری شده استفاده کنید.

برخی از کیف‌پول‌ها برای یک ارز دیجیتال ساخته شده‌اند، برخی را می‌توان برای بیش از یک سکه استفاده کرد، برخی از کیف‌پول‌ها را خودتان مدیریت خواهید کرد، و برخی (مانند مواردی که در صرافی‌ها یافت می‌شوند) نگهبانی خواهند بود.

کافی است بگوییم، طیفی از انواع کیف پول برای انتخاب وجود دارد.

در زیر به نحوه عملکرد کیف پول های دیجیتال می پردازیم، در مورد انواع مختلف کیف پول ها صحبت می کنیم و توصیه هایی در مورد استفاده از کیف پول در چه موقعیت هایی ارائه می دهیم.

از کدام کیف پول استفاده کنم؟ اکثر سکه ها دارای یک کیف پول رسمی هستند، اما اغلب یک کیف پول چند سکه مانند لجر، بایننس یا کوین بیس عملی ترین راه حل است. اگر به دنبال کیف پول web3 برای DeFi هستید، MetaMask یا TrustWallet را امتحان کنید. اگر یک راه حل ساده برای مبادله کیف پول می خواهید (بنابراین می توانید مستقیماً به تجارت ارزهای دیجیتال بپرید)، صفحه ما را در “چگونه ارز رمزنگاری شده معامله کنیم – برای مبتدیان” را ببینید، جایی که ما شما را با استفاده از Coinbase راهنمایی می کنیم.

کیف پول کریپتوکارنسی چگونه کار می کند؟

کیف پول نرم افزاری است که می تواند برای مشاهده موجودی ارزهای دیجیتال و انجام تراکنش ها استفاده شود.

هر نوع کیف پول کمی متفاوت است، اما به طور کلی، هر کیف پول معینی با یک یا چند ارز دیجیتال کار می‌کند و می‌تواند یک یا چند «آدرس عمومی» مخصوص ارزهای دیجیتال را ذخیره کند.

آدرس‌های عمومی مانند شماره حساب‌های مخصوص ارزهای دیجیتال هستند، می‌توان از آنها برای دریافت نوع خاصی از ارز دیجیتال استفاده کرد (مثلاً برای دریافت بیت‌کوین، به آدرس بیت‌کوین نیاز دارید) و می‌توان آن‌ها را به صورت عمومی به اشتراک گذاشت.

هر آدرس به تمام تراکنش های مرتبط با آن آدرس در بلاک چین مربوط می شود.

یک کیف پول به شما امکان می دهد موجودی های مرتبط با یک آدرس را مشاهده کنید و تا زمانی که مالک آدرس هستید به شما امکان می دهد وجوه را در بلاک چین جابجا کنید.

اثبات اینکه شما صاحب آدرس هستید با یک کلید خصوصی (یک کد مخفی مرتبط با یک آدرس عمومی) در کیف پول های غیر حافظ انجام می شود. در کیف‌پول‌های حافظ، نگهبان (شخص ثالث مانند صرافی، کارگزار و غیره) کلید را برای شما نگه می‌دارد و فقط باید رمز عبور شما را در برنامه کیف پول خود وارد کنید.

اساسا یک کیف پول مانند پلت فرم حساب بانکی آنلاین شما است، آدرس شما مانند شماره حساب شما است، زنجیره بلوکی مانند دفتر کل بانک است، و با کیف پول های نگهبانی، متولی تا حدودی شبیه بانکدار شما است.

برای جزئیات بیشتر به “موارد فنی زیر” مراجعه کنید.

کلیدهای خصوصی خود را به اشتراک نگذارید: همانطور که از نام آن پیداست، می توانید آدرس عمومی خود را به صورت عمومی به اشتراک بگذارید … با این حال، هرگز نباید کلیدهای خصوصی و رمزهای عبور خود را با کسی به اشتراک بگذارید. حتماً پیشنهادات امنیتی اضافی زیر را بررسی کنید!

کریپتو یک آمار در بلاک چین است، در کیف پول شما ذخیره نمی شود: خود ارز دیجیتال در واقع در یک کیف پول «ذخیره» نمی شود، بلکه در بلاک چین یک سکه ذخیره می شود. کیف پول شما به سادگی نرم افزاری است که برای تعامل با بلاک چین طراحی شده است. کیف پول شما آدرس ها را ذخیره می کند، نه توکن های رمزنگاری (معروف به سکه). به عنوان مثال، یک کیف پول بیت کوین با بلاک چین بیت کوین تعامل می کند و به بیت کوین ها اجازه می دهد تا بین آدرس ها توسط صاحبان آن آدرس ها جابجا شوند و به کاربران امکان می دهد موجودی های مرتبط با یک آدرس را ببینند.

موارد فنی: بسیاری از کیف‌پول‌ها کیف‌پول‌های نگهداری هستند. با کیف‌پول‌های نگهبانی، تنها چیزی که باید نگران آن باشید، موجودی‌های نمایش داده شده و آدرس عمومی شماست. با این حال، کیف پول های کامل، مانند کیف پول رسمی هر سکه، کمی پیچیده تر هستند. پشت هر آدرسی یک کلید خصوصی (یک کد دیجیتال امن که فقط برای شما و کیف پولتان شناخته می شود) وجود دارد. یک کلید خصوصی مالکیت یک کلید عمومی (یک کد دیجیتال عمومی متصل به مقدار مشخصی ارز) را نشان می دهد. سپس در نهایت، هر مجموعه از کلیدهای خصوصی و عمومی به یک آدرس عمومی (نسخه رمزگذاری شده کلید عمومی) متصل می شود. بنابراین کیف پول شما نرم‌افزاری است که کلیدهای خصوصی، کلیدهای عمومی و آدرس‌های عمومی شما را ذخیره می‌کند، به شما امکان ارسال و دریافت سکه‌ها را می‌دهد و همچنین به عنوان دفتر کل شخصی موجودی‌ها و تراکنش‌ها عمل می‌کند.

انواع کیف پول

انواع کیف پول

انواع مختلفی از کیف پول ها وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید، از جمله آنلاین، آفلاین، موبایل، سخت افزار، دسکتاپ و کاغذ.

هر “نوع” به نوع رسانه ای که کیف پول در آن ذخیره می شود، کنترل کیف پول و اینکه آیا داده ها به صورت آنلاین ذخیره می شود یا خیر، اشاره دارد.

برخی از کیف پول ها بیش از یک روش برای دسترسی به کیف پول ارائه می دهند – به عنوان مثال؛ کیف پول Bitcoin.com هم یک اپلیکیشن دسکتاپ و هم یک اپلیکیشن موبایل است.

همچنین، اکثر کیف پول‌ها برای بیش از یک دسته زیر مناسب هستند. به عنوان مثال، Bitcoin Core یک کیف پول دسکتاپ مخصوص سکه گره است.

در اینجا به بررسی سریع انواع کیف پول های رمزنگاری شده می پردازیم:

Full Node Wallet: کیف پولی که در آن کلیدهای خصوصی خود را کنترل می کنید و یک نسخه کامل از بلاک چین را میزبانی می کنید. اساساً هر سکه دارای یک کیف پول رسمی از این نوع است و می توان آن را در GitHub رسمی سایت پیدا کرد (اغلب یک پیوند در وب سایت رسمی وجود دارد). توجه: “رسمی” در این معنا به معنای “انتشار یا تایید شده توسط توسعه دهندگانی که سکه را ایجاد کرده اند” است. بسیاری از رمزارزها غیرمتمرکز هستند، بنابراین هیچ چیز رسمی واقعی وجود ندارد.

کیف پول نگهبانی: برخی کیف پول ها به شما امکان می دهند کلیدهای خصوصی خود را کنترل کنید، برخی دیگر حافظ هستند (شما مستقیماً کلیدهای خود را کنترل نمی کنید). اکثر کیف پول های صرافی کیف پول های نگهبانی هستند.

کیف پول رومیزی: رایج ترین نوع کیف پول. معمولاً برنامه ای است که مستقیماً به مشتری یک سکه متصل می شود.

کیف پول موبایل: کیف پولی که از اپلیکیشن گوشی هوشمند اجرا می شود.

کیف پول آنلاین: کیف پول آنلاین یک کیف پول مبتنی بر وب است. شما برنامه ای را دانلود نمی کنید، بلکه داده ها بر روی یک سرور واقعی یا مجازی میزبانی می شوند. برخی از کیف پول های آنلاین کیف پول های ترکیبی هستند که امکان رمزگذاری داده های خصوصی را قبل از ارسال به سرور آنلاین فراهم می کنند

کیف پول نرم افزاری: هر کیف پولی که مبتنی بر نرم افزار باشد یک کیف پول نرم افزاری است.

کیف پول سخت افزاری: سخت افزار اختصاصی که به طور خاص برای نگهداری ارزهای دیجیتال و ایمن نگه داشتن آن ساخته شده است. این شامل دستگاه های USB می شود. این دستگاه ها می توانند برای انجام تراکنش ها و دریافت داده ها آنلاین شوند و سپس برای حمل و نقل و امنیت آنها را آفلاین کنید.

کیف پول کاغذی: می توانید یک کد QR را برای کلید عمومی و خصوصی چاپ کنید. این امکان را به شما می دهد تا با استفاده از کیف پول کاغذی ارز دیجیتال ارسال و دریافت کنید. با استفاده از این گزینه می توانید با استفاده از کیف پول کاغذی از ذخیره سازی داده های دیجیتال در مورد ارز خود کاملاً جلوگیری کنید.

مخصوص سکه: کیف پولی که فقط با یک سکه خاص کار می کند.

اختصاصی شبکه: کیف پولی که می تواند چندین توکن را در یک شبکه نگه دارد.

جهانی / چند دارایی / چند سکه ای: کیف پولی که می تواند آدرس های چند سکه را در خود نگه دارد. لطفاً توجه داشته باشید که صرفاً به این دلیل که یک کیف پول «جهانی» است به این معنا نیست که به معنای واقعی کلمه همه دارایی های رمزنگاری را در خود جای می دهد. از صرافی ها گرفته تا بهترین کیف پول چند دارایی موجود، هیچ محصولی را نمی شناسم که به معنای واقعی کلمه همه رمزارزها را در خود جای دهد.

کیف پول Web3: کیف پول Web3 به شما امکان می دهد به شبکه یک ارز دیجیتال معین دسترسی داشته باشید. به عنوان مثال، می‌توانید از MetaMask برای دسترسی به شبکه‌های اتریوم، بایننس هوشمند و شبکه‌های Pologyon استفاده کنید.

از چه کیف پولی رمزنگاری شده استفاده کنم؟

با کنار هم قرار دادن همه چیز در بالا، در اینجا ایده هایی برای استفاده از کیف پول آورده شده است.

ما معمولاً استفاده از یک کیف پول رسمی (یا تایید شده رسمی) را برای هر سکه ای پیشنهاد می کنیم. بنابراین، برای بیت کوین استفاده از کیف پول بیت کوین Core، برای لایت کوین لایت کوین Core و برای اتریوم یا کیف پول اتریوم یا متامسک را پیشنهاد می کنیم.

نکته: وب سایت رسمی یک سکه را برای توصیه های رسمی بررسی کنید. لطفاً توجه داشته باشید، کیف پول کامل یک سکه به احتمال زیاد به فضای هارد دیسک زیادی نیاز دارد، برای جلوگیری از مواجهه با این موضوع، گزینه های دیگر را در زیر ببینید.

از آنجایی که کیف‌پول‌های رسمی کامل سکه‌ها می‌توانند کاربران را ملزم به دانلود فایل‌های بسیار بزرگ کنند، و از آنجایی که برخی افراد تمایل دارند تعداد زیادی سکه داشته باشند، خوب است به گزینه‌های جایگزین نگاه کنیم.

برای کسانی که می خواهند از سکه های زیادی استفاده کنند یا روی آنها سرمایه گذاری کنند، کیف پول های جهانی / کیف پول های چند دارایی / کیف پول های چند سکه ای انتخاب خوبی هستند. کیف‌پول‌های نرم‌افزاری جهانی مانند Coinomi، Exodus، Atomic Wallet و Ethos وجود دارند که معمولاً نسخه‌های برنامه دسکتاپ و تلفن و کیف‌پول‌های سخت‌افزاری جهانی مانند TREZOR و Ledger Nano S دارند (کیف‌پول‌های سخت‌افزاری معمولاً گزینه‌های خوبی برای ذخیره‌سازی طولانی‌مدت هستند. ).

در انتخاب کیف پول شما همچنین باید بین کیف پول حافظ و غیر حضانت تصمیم بگیرید. یعنی کیف‌پول‌های غیرقانونی مانند Blockchain Wallet و MyEtherWallet که در آنها مستقیماً کلیدهای خصوصی خود را کنترل می‌کنید، اما از کیف پول به‌عنوان رابط استفاده می‌کنید، و کیف‌پول‌های نگهبانی که در آنها مستقیماً کلیدهای خصوصی خود را کنترل نمی‌کنید، مانند Coinbase (اگرچه به مردم توصیه می‌شود همه آنها را نگه ندارند. وجوه آنها در صرافی، صرافی هایی مانند بایننس معمولاً به عنوان کیف پول نگهدارنده نیز دو برابر می شوند).

در نهایت، همچنین باید بدانید که کیف پول هایی برای شبکه های خاص و عملکردهای آنها طراحی شده اند. به عنوان مثال، سایر ویژگی‌ها به کنار، کیف پول کوین بیس (محصول کوین بیس)، MetaMask و TrustWallet مانند کیف پول‌های مبتنی بر اتریوم هستند که به شما امکان می‌دهد طیفی از توکن‌های مبتنی بر اتریوم را ذخیره کنید و همچنین به عنوان مرورگر وب برای وب غیرمتمرکز عمل کنید (آنها به شما اجازه می‌دهند. برای ارتباط با DApps).

به زبان ساده، کیف پولی که انتخاب می کنید به نیاز شما بستگی دارد. به طور کلی کیف‌پول‌های آفلاین غیرقانونی مانند TREZOR برای ذخیره‌سازی طولانی‌مدت عالی هستند، کیف‌پول‌های نگهبانی مانند بایننس اساساً برای تجارت اجباری هستند و کیف پول نرم‌افزاری که می‌توانید از آن به عنوان برنامه مانند Coinbase، Blockchain Wallet و Trust استفاده کنید، گزینه‌های مناسبی هستند. استفاده روزمره اگر به نام‌های بزرگ پایبند باشید و از بهترین شیوه‌ها استفاده کنید، اشتباه کردن سخت است و خیلی چیزها به انتخاب ختم می‌شود.

توجه: بین انواع کیف پول های بالا همپوشانی وجود دارد، به عنوان مثال، کیف پول کوین بیس یک کیف پول نرم افزاری چند دارایی نیمه نگهبانی با مرورگر وب اتریوم است.

نکته: کیف پول های چند دارایی را کیف پول چند سکه ای نیز می نامند. دلیل استفاده از دارایی به جای سکه در بالا این است که همه توکن های رمزنگاری که می توانند در کیف پول ذخیره شوند به عنوان ارز استفاده نمی شوند.

اگر تازه وارد Cryptocurrency هستید

با در نظر گرفتن موارد فوق، اگر در زمینه ارزهای دیجیتال تازه کار هستید، پیشنهاد می کنیم یک یا چند مورد از موارد زیر را انجام دهید:

کیف پول رسمی (یا تایید شده رسمی) را از وب سایت رسمی دانلود کنید.

برای یک سرویس کیف پول نگهبانی مانند Coinbase یا خدمات کیف پول غیر حافظ مانند کیف پول بلاک چین (که کیف پول را مدیریت می کند و با یک حساب مبادله می کند) ثبت نام کنید.

یک کیف پول سخت افزاری مانند TREZOR برای ذخیره سازی طولانی مدت خریداری کنید.

و/یا از یک کیف پول نرم افزاری جهانی یا کیف پول دیگری که مطابق با نیازهای شما باشد مانند موارد ذکر شده در بالا استفاده کنید (مثلاً TrustWallet برای کاوش در اکوسیستم اتریوم یا کیف پول اتمی برای نگهداری محدوده ای از سکه ها).

از میان موارد فوق، Coinbase و TREZOR انتخاب های خوبی هستند، زیرا به دانش فنی زیادی نیاز ندارند، راهنما دارند، با بهترین شیوه ها می توان آنها را ایمن نگه داشت، و نیازی به دانلود بلاک چین کامل یک سکه ندارند.

اگر می دانید چه کاری انجام می دهید، طیف گسترده ای از کیف پول های مختلف را انتخاب کنید که مزایا و معایب متفاوتی را ارائه می دهند.

نکاتی در مورد کیف پول

در زیر چند توصیه مفید دیگر در مورد کیف پول آورده شده است.

نکته: هیچ کیف پولی وجود ندارد که هر سکه را ذخیره کند. بنابراین باید بر اساس سکه هایی که می خواهید در آن سرمایه گذاری یا استفاده کنید (یا برعکس) به کدام کیف پول نیاز دارید.

نکته: می‌توانید تمام توکن‌های ERC-20 (توکن‌های ایجاد شده بر روی پلت‌فرم اتریوم توکن‌های مبتنی بر اتریوم AKA) را در یک کیف پول دوستانه ERC-20 مانند MyEtherWallet، Trust یا Coinbase Wallet ذخیره کنید. بسیاری از توکن‌های مبتنی بر اتریوم نیز کیف پول مخصوص به خود را دارند (برای کیف پول‌های رسمی، Github یا وب‌سایت رسمی سکه را بررسی کنید). اگر در حال سرمایه گذاری در یک ICO هستید، احتمالاً به یک کیف پول دوستانه ERC-20 برای ذخیره/ارسال توکن ها نیاز دارید.

نکته: یک کیف پول گره کامل که بلاک چین کامل یک سکه را دانلود می کند، “گره کامل” نامیده می شود. این کیف پول‌ها می‌توانند فضای زیادی را اشغال کنند و انرژی زیادی مصرف کنند، زیرا باید کل بلاک چین را دانلود کرده و آن را به‌روز نگه دارند. Bitcoin Core، Litecoin Core، و Ethereum Wallet نمونه هایی از کیف پول های گره کامل هستند. اگر فضای دیسک زیادی برای اجرای یک گره ندارید، به جای آن یکی از گزینه های کیف پول دیگر را در نظر بگیرید.

نکته: اگر از کیف پول‌های آنلاین استفاده می‌کنید مراقب بدافزار افزونه مرورگر باشید، ممکن است بخواهید از مرورگری متفاوت برای مرورگر اینترنتی روزانه خود برای کیف پول آنلاین خود استفاده کنید.

نکته: اصطلاح “کیف پول داغ” کیف پول متصل به اینترنت را توصیف می کند. اصطلاح “کیف پول سرد” کیف پولی را توصیف می کند که به اینترنت متصل نیست (به عنوان مثال یک کیف پول سخت افزاری وصل شده و در یک گاوصندوق). وجوهی که می‌خواهید مانند پول نقد استفاده کنید باید در کیف‌پول‌های داغ باشند، وجوهی که می‌خواهید درازمدت ذخیره کنید بهتر است در «ذخیره‌سازی سرد» در کیف پول آفلاین نگهداری شوند. کیف پول های داغ “هدف های داغ” در نظر گرفته می شوند (یعنی هدف هکرها هستند). بنابراین، اگر یک “کیف پول داغ” دارید، مطمئن شوید که تا آنجا که می توانید لایه های محافظتی روی آن دارید (گذرواژه دو عاملی، قوی، همه تنظیمات امنیتی روشن و غیره).

مهم: به یاد داشته باشید که با هر کیف پولی غیر حضانت، اگر کلید خصوصی خود را گم کنید، پول خود را از دست خواهید داد. این در مورد کیف پول کاغذی، کیف پول سخت افزاری یا هر نوع کیف پول دیگری صادق است. دلیل گم کردن کلیدهایتان مهم نیست. هیچ راهی برای بازپس گیری ارز دیجیتال خود بدون آنها وجود ندارد. علاوه بر این، اگر کیف پول شما هک شده باشد، چه توسط یک متولی یا نه، و وجوه شما گرفته شود، پول خود را از دست می دهید. همیشه جالب نیست، اما همینطور است. بنابراین مطمئن شوید که از بهترین شیوه ها استفاده کرده و کیف پول خود را ایمن نگه دارید.

آیا کیف پول های ارزهای دیجیتال امن هستند؟

کیف پول‌های ارزهای دیجیتال همگی برای ایمن بودن ساخته شده‌اند، اما امنیت دقیق کیف‌پول‌ها متفاوت است. به طور کلی، مانند نام‌های کاربری و رمزهای عبور، امنیت کیف پول شما از بهترین روش‌ها ناشی می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم در یک زمان واحد پولی که اغلب از آن استفاده می‌کنید، بیشتر از مقدار مورد نیاز خود نگه ندارید، از google authenticator برای لایه‌های بیشتر محافظت، رمزگذاری کیف پول خود، و استفاده از یک کیف پول رسمی (یا تایید شده رسمی) استفاده کنید. همچنین می توانید از تراکنش های چند امضایی استفاده کنید.

پشتیبان گیری از کیف پول و کلیدهای خصوصی و رمزگذاری آنها هوشمندانه است. حداقل یک نسخه پشتیبان باید روی یک سی دی یا درایو انگشت شست باشد تا اطمینان حاصل شود که یک “کپی سخت” در اطراف شما وجود دارد. اگر کیف پول یا کلید خود را گم کنید، ارز متصل به آن را از دست می دهید!

در زیر چند نکته اضافی برای ایمن نگه داشتن سکه ها و کیف پول شما آورده شده است.

برخی از نرم‌افزارهایی که به‌عنوان کیف پول ارائه می‌شوند، بدافزارهایی هستند که سعی می‌کنند از کسانی که مایل به دانلود و نصب نرم‌افزارهای غیررسمی از اینترنت هستند، استفاده کنند. هرگز به نرم افزارهای ماینینگ یا کیف پولی که از منبعی که نمی شناسید و به آن اعتماد ندارید اعتماد نکنید. با راه حل های فرسوده مانند مواردی که در بالا توضیح داده شد شروع کنید، سپس بعد از اینکه متوجه شدید چه کاری انجام می دهید، به سراغ کیف پول های دیگر بروید.

همیشه از یک رمز عبور قوی و تمام اقدامات امنیتی موجود استفاده کنید. به عنوان مثال، اگر می توانید از دو عامل استفاده کنید، از دو عامل (مثلا Google Authenticator) استفاده کنید!

هرگز رمز عبور، seed، پین یا کلید خصوصی کیف پول خود را به اشتراک نگذارید و مطمئن شوید که آنها را در مکانی امن (و در حالت ایده آل آفلاین) ذخیره کنید. برای ارسال سکه و دریافت سکه فقط باید آدرس کیف پول عمومی خود را به اشتراک بگذارید (کلید عمومی خود).

همیشه در صورت امکان به کیف پول خود به صورت آفلاین دسترسی داشته باشید. و هرگز رمز عبور، seed یا کلید خصوصی خود را در جایی غیر از کیف پول خود یا مکانی امن که رمز عبور خود را ذخیره می کنید وارد نکنید.

نکته: به عنوان یک قانون سرانگشتی، پول بیشتری نسبت به کیف پول واقعی خود در کیف پول دیجیتال خود نگه ندارید! شما می توانید در مورد امنیت کیف پول های دیجیتال از bitcoin.org اطلاعات بیشتری کسب کنید.

نکته: اگر از Coinbase استفاده می‌کنید، از سرویس خزانه آنها استفاده کنید تا یک لایه حفاظتی اضافی به سکه‌هایی اضافه کنید که فعالانه معامله نمی‌کنید یا از آنها استفاده نمی‌کنید.

آیا کیف پول های رمزنگاری ناشناس هستند؟

پاسخ تقریباً مشابه پاسخ به ناشناس بودن یا نبودن ارزهای دیجیتال است. پاسخ این است که ارز دیجیتال “مستعار” است. با توجه به ماهیت منبع باز و عمومی دفتر کل بلاک چین تراکنش، داده های عمومی کمی وجود دارد که می توان از آنها برای مهندسی معکوس هویت افراد (در تئوری) استفاده کرد. برای بسیاری از ما، پاسخ این خواهد بود: “این بسیار ناشناس است.”

724
دپارتمان رمز ارز
امتیاز دهید
اشتراک گذاری
banner
banner

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست