برای شنیدن پادکست مربوطه میتونید روی کارت زیر کلیک کنید!

نصف شدن بیت کوین (هاوینگ بیت کوین)

نصف شدن بیت کوین

یکی از مهم ترین رویدادها در بلاک چین نصف شدن بیت کوین است. با کاهش تعداد بیت کوین در گردش و افزایش تقاضا برای بیت کوین، تورم را در قیمت ارز دیجیتال القا می کند. نصف شدن بیت کوین پیامدهایی برای همه سهامداران در اکوسیستم بیت کوین دارد.

راز های کلیدی نصف شدن بیت کوین

  • رویداد نصف شدن بیت کوین زمانی است که پاداش استخراج تراکنش های بیت کوین به نصف کاهش می یابد.
  • این رویداد همچنین نرخ تورم بیت کوین و نرخ ورود بیت کوین های جدید را به نصف کاهش می دهد.
  • نصف شدن های قبلی با چرخه های رونق و رکود شدید که با قیمت های بالاتر نسبت به قبل از رویداد به پایان رسیده است، مرتبط بوده است.
  • بیت کوین آخرین بار در 11 می 2020، حدود ساعت 3 بعد از ظهر به نصف رسید. EST، که منجر به پاداش بلوک 6.25 BTC می شود.

شبکه بیت کوین

شبکه بیت کوین

برای توضیح اینکه نصف کردن بیت کوین چیست، ابتدا باید کمی در مورد نحوه عملکرد شبکه بیت کوین بدانیم.

فناوری زیربنایی بیت‌کوین، بلاک چین، اساساً شامل مجموعه‌ای از رایانه‌ها (یا گره‌ها) است که نرم‌افزار بیت‌کوین را اجرا می‌کنند و شامل تاریخچه ای جزئی یا کامل از تراکنش‌های انجام شده در آن شبکه است. هر گره کامل یا یک گره حاوی کل تاریخچه تراکنش های بیت کوین، مسئول تایید یا رد یک تراکنش در شبکه بیت کوین است. برای انجام این کار، گره

یک سری بررسی ها را انجام می دهد تا مطمئن شود که تراکنش معتبر است. اینها شامل حصول اطمینان از اینکه تراکنش دارای پارامترهای اعتبارسنجی صحیح است،  مانند   nonces، و از طول مورد نیاز تجاوز نمی کند.

هر تراکنش به صورت جداگانه تایید می شود. گفته می شود که تنها پس از تایید تمام تراکنش های موجود در یک بلوک اتفاق می افتد. پس از تایید، تراکنش به بلاک چین موجود الحاق می شود و به گره های دیگر پخش می شود.

رایانه های بیشتر (یا گره های) اضافه شده به بلاک چین، ثبات و امنیت آن را افزایش می دهد. در حال حاضر 14616 گره تخمین زده می‌شود که کد بیت‌کوین را اجرا می‌کنند. اگرچه هر کسی می‌تواند به عنوان یک گره در شبکه بیت‌کوین شرکت کند، تا زمانی که فضای ذخیره‌سازی کافی برای دانلود کل بلاک چین و تاریخچه تراکنش‌های آن داشته باشد، همه آنها ماینر نیستند.

استخراج بیت کوین فرآیندی است که در آن افراد از رایانه های خود برای مشارکت در شبکه بلاک چین بیت کوین به عنوان پردازشگر و اعتبارسنجی تراکنش استفاده می کنند. بیت کوین از سیستمی به نام اثبات کار (PoW) استفاده می کند. این بدان معناست که ماینرها باید ثابت کنند که در پردازش تراکنش ها تلاش کرده اند تا پاداش دریافت کنند. این تلاش شامل زمان و انرژی لازم برای اجرای سخت افزار کامپیوتر و حل معادلات پیچیده است.

واژه معدن به معنای واقعی کلمه استفاده نمی شود، بلکه به عنوان اشاره ای به روش جمع آوری فلزات گرانبها است. ماینرهای بیت کوین مشکلات ریاضی را حل می کنند و مشروعیت یک تراکنش را تایید می کنند. سپس این تراکنش ها را به یک بلوک اضافه می کنند و زنجیره هایی از این بلوک های تراکنش ایجاد می کنند و زنجیره بلوکی را تشکیل می دهند. هنگامی که یک بلوک با تراکنش‌ها پر می‌شود، استخراج‌کنندگانی که تراکنش‌های درون بلوک را پردازش و تأیید کرده‌اند با بیت‌کوین پاداش می‌گیرند. تراکنش‌هایی که ارزش پولی بیشتری دارند، به تأییدیه‌های بیشتری برای تضمین امنیت نیاز دارند.

السالوادور در 9 ژوئن 2021 بیت کوین را مناقصه قانونی کرد. این اولین کشوری است که این کار را انجام می دهد. ارز دیجیتال می تواند برای هر معامله ای که کسب و کار بتواند آن را بپذیرد استفاده شود. دلار آمریکا همچنان ارز اصلی السالوادور است.2

نصف شدن بیت کوین

پس از استخراج هر 210000 بلاک، یا تقریباً هر چهار سال، پاداش بلاکی که به استخراج‌کنندگان بیت‌کوین برای پردازش تراکنش‌ها داده می‌شود به نصف کاهش می‌یابد. این رویداد به عنوان نصف شدن نامیده می شود زیرا نرخ انتشار بیت کوین های جدید در گردش را به نصف کاهش می دهد. این روش بیت کوین برای اعمال تورم قیمت مصنوعی تا زمانی که همه بیت کوین ها آزاد شوند، است.

این سیستم پاداش تا حدود سال 2140 ادامه خواهد داشت که به سقف پیشنهادی 21 میلیون رسیده است. در آن مرحله، ماینرها با هزینه هایی که کاربران شبکه برای پردازش تراکنش ها پرداخت می کنند، پاداش می گیرند. این هزینه ها تضمین می کند که ماینرها همچنان انگیزه استخراج و حفظ شبکه را دارند.

رویداد نصف شدن بسیار مهم است زیرا با نزدیک شدن به عرضه محدود خود، کاهش دیگری در نرخ بیت کوین های جدید تولید می شود: حداکثر عرضه کل بیت کوین 21 میلیون است. از اکتبر 2021، حدود 18.85 میلیون بیت کوین در حال حاضر در گردش وجود دارد، که تنها حدود 2.15 میلیون بیت کوین باقی مانده است که از طریق پاداش استخراج منتشر می شود.

در سال 2009، پاداش برای هر بلوک در زنجیره استخراج 50 بیت کوین بود. پس از نصف شدن اول، 25 و سپس 12.5 بود و سپس از 11 می 2020 به 6.25 بیت کوین در هر بلوک تبدیل شد. برای قرار دادن این موضوع در زمینه دیگری، تصور کنید اگر مقدار طلای استخراج شده از زمین به نصف کاهش یابد. هر چهار سال. اگر ارزش طلا بر اساس کمیاب بودن آن باشد، «نصف کردن» تولید طلا در هر چهار سال، از نظر تئوری قیمت آن را بالاتر می‌برد.

نمودار لگاریتمی معیارهای سکه از عملکرد قیمت بیت کوین پس از نصف شدن.

مفاهیم نصف کردن در بیت کوین

نصف کردن نرخ ایجاد سکه های جدید را کاهش می دهد و بنابراین مقدار موجود عرضه جدید را کاهش می دهد، حتی با افزایش تقاضا. این امر برای سرمایه گذاران پیامدهایی دارد زیرا سایر دارایی ها با عرضه کم یا محدود مانند طلا می توانند تقاضای بالایی داشته باشند و قیمت ها را بالاتر ببرند.

در گذشته، این نصف شدن بیت کوین با افزایش شدید قیمت بیت کوین مرتبط بوده است. هاوینگ اول که در 28 نوامبر 2012 اتفاق افتاد، شاهد افزایش از 12 دلار به 1217 دلار در 28 نوامبر 2013 بود. دومین نصف شدن بیت کوین در 9 جولای 2016 اتفاق افتاد. قیمت در آن نصف شدن 647 دلار بود و تا دسامبر. در 17 سال 2017، قیمت بیت کوین به 19800 دلار افزایش یافت. سپس قیمت در طول یک سال از این اوج به 3276 دلار در 17 دسامبر 2018 کاهش یافت که 506 درصد بیشتر از قیمت قبل از نصف شدن آن بود.

جدیدترین هاوینگ در 11 می 2020 رخ داد. در آن تاریخ، قیمت بیت کوین 8787 دلار بود. در 14 آوریل 2021، قیمت بیت کوین به 64507 دلار افزایش یافت (افزایش شگفت انگیز 634 درصدی نسبت به قیمت قبل از نصف شدن آن). یک ماه بعد، در 11 می 2021، قیمت بیت کوین 54276 دلار بود که نشان دهنده افزایش 517 درصدی بود که به نظر می رسد با رفتار هاوینگ سال 2016 سازگارتر باشد.

نصف شدن بیت کوین و اثرات آن

تئوری نصف شدن و واکنش زنجیره ای که ایجاد می کند چیزی شبیه به این است:

پاداش نصف می شود → نصف تورم → عرضه کمتر در دسترس → تقاضای بیشتر → قیمت بالاتر → انگیزه ماینرها بدون توجه به پاداش های کوچکتر همچنان باقی است زیرا ارزش بیت کوین در این فرآیند افزایش می یابد.

در صورتی که نصف شدن تقاضا و قیمت را افزایش ندهد، ماینرها انگیزه ای نخواهند داشت. پاداش تکمیل تراکنش ها کمتر خواهد بود و ارزش بیت کوین به اندازه کافی بالا نخواهد بود.

با افزایش قیمت مشخص می شود و می تواند احتمال حمله 51 درصدی به شبکه بیت کوین را افزایش دهد، زیرا ماینرها از شبکه آن خارج می شوند و در نتیجه امنیت آن کمتر می شود.

وقتی بیت کوین نصف می شود چه اتفاقی می افتد؟

اصطلاح «نصف کردن» در رابطه با بیت کوین به تعداد توکن های بیت کوین در یک بلوک تازه ایجاد شده مربوط می شود. در سال 2009، زمانی که بیت کوین راه اندازی شد، هر بلوک حاوی 50 بیت کوین بود، اما قرار بود این مقدار تقریباً هر چهار سال یکبار 50 درصد کاهش یابد. امروز، سه رویداد نصف شدن وجود داشته است، و یک بلوک در حال حاضر تنها حاوی 6.25 BTC است. هنگامی که نصف بعدی رخ می دهد، یک بلوک فقط حاوی 3.125 BTC خواهد بود.

نصف شدن چه زمانی رخ داده است؟

اولین نصف کردن بیت کوین در 28 نوامبر 2012 و پس از استخراج 10,500,000 بیت کوین رخ داد. مورد بعدی در 9 ژوئیه 2016 و آخرین مورد در 11 مه 2020 رخ داد. انتظار می‌رود مورد بعدی در اوایل سال 2024 رخ دهد.

چرا نصف شدن ها کمتر از هر چهار سال یکبار اتفاق می افتد؟

الگوریتم استخراج بیت کوین با هدف یافتن بلوک های جدید هر 10 دقیقه یک بار تنظیم شده است. با این حال، اگر ماینرهای بیشتری به شبکه بپیوندند و قدرت هش بیشتری را اضافه کنند، زمان یافتن بلاک ها کاهش می یابد. این مشکل با بازنشانی سختی استخراج (یا حل کردن الگوریتم ماینینگ برای رایانه سخت است) هر دو هفته یا بیشتر برای بازیابی یک هدف 10 دقیقه ای برطرف می شود. از آنجایی که شبکه بیت کوین در دهه گذشته به طور تصاعدی رشد کرده است، میانگین زمان برای یافتن یک بلوک به طور مداوم زیر 10 دقیقه (تقریبا 9.5 دقیقه) باقی مانده است.

مطالب بیشتر : هارد فورک بیت کوین چیست؟

آیا نصف شدن تاثیری بر قیمت بیت کوین دارد؟

قیمت بیت کوین از زمان راه اندازی آن در سال 2009، زمانی که صرفاً با یک پنی یا دلار معامله می شد، به طور پیوسته و قابل توجهی افزایش یافته است، تا آوریل 2021 که قیمت یک بیت کوین بیش از 63000 دلار معامله شد. اساساً تولیدکنندگان بیت کوین هستند، باید تأثیر مثبتی بر قیمت داشته باشد زیرا تولیدکنندگان باید قیمت فروش خود را با هزینه های خود تنظیم کنند. شواهد تجربی نشان می دهد که قیمت بیت کوین در انتظار نصف شدن، اغلب چندین ماه قبل از رویداد واقعی، افزایش می یابد.

وقتی دیگر بیت کوینی در یک بلوک باقی نماند چه اتفاقی می افتد؟

در حدود سال 2140، آخرین بیت کوین از 21 میلیون بیت کوینی که تا کنون استخراج شده است، استخراج خواهد شد. در این مرحله، برنامه نصف کردن متوقف می شود زیرا دیگر بیت کوین جدیدی پیدا نمی شود. با این حال، ماینرها همچنان برای ادامه اعتبارسنجی و تأیید تراکنش‌های جدید در بلاک چین تشویق می‌شوند، زیرا انتظار می‌رود ارزش کارمزد تراکنش‌های پرداختی به ماینرها در آینده افزایش یابد، دلیل آن این است که حجم تراکنش‌های بیشتری که کارمزد دارند، اضافه می‌شوند. و بیت کوین ها ارزش اسمی بازار بیشتری خواهند داشت.

خط پایین

نصف شدن بیت کوین تورم مصنوعی قیمت را در شبکه ارز دیجیتال تحمیل می کند و نرخ انتشار بیت کوین های جدید را به نصف کاهش می دهد. انتظار می رود که سیستم پاداش تا سال 2140 ادامه داشته باشد، یعنی زمانی که به سقف پیشنهادی 21 میلیون بیت کوین رسید. پس از آن، ماینرها با هزینه هایی برای پردازش تراکنش ها پاداش خواهند گرفت.

در سال 2009، پاداش برای هر بلوک در زنجیره استخراج 50 بیت کوین بود. پس از هاوینگ اول، 25 و سپس 12.5 بود و سپس از 11 می 2020 به 6.25 بیت کوین در هر بلوک تبدیل شد. نصف شدن بیت کوین پیامدهای عمده ای برای شبکه آن دارد. سرمایه گذاران می توانند انتظار افزایش قیمت را در روزهای منتهی به نصف شدن و بعد از خود رویداد داشته باشند. برای ماینرها، رویداد نصف شدن ممکن است منجر به تثبیت رتبه‌های آن‌ها شود، زیرا ماینرها و گروه‌های کوچک از اکوسیستم ماینینگ خارج می‌شوند یا توسط بازیکنان بزرگ‌تر تصاحب می‌شوند.

سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال و سایر پیشنهادات اولیه سکه (“ICO”) بسیار پرخطر و گمانه زنی است و این مقاله توصیه ای از طرف Investopedia یا نویسنده برای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال یا سایر ICOها نیست. از آنجایی که موقعیت هر فردی منحصر به فرد است، همیشه باید قبل از تصمیم گیری مالی با یک متخصص واجد شرایط مشورت شود. Investopedia هیچ گونه تضمین یا ضمانتی در مورد صحت یا به موقع بودن اطلاعات موجود در اینجا نمی دهد.

رقابت بدون ریسک با 100000 دلار پول نقد مجازی

مهارت های معاملاتی خود را با شبیه ساز سهام رایگان ما امتحان کنید. با هزاران معامله‌گر Investopedia رقابت کنید و راه خود را به سمت بالا معامله کنید! قبل از شروع به خطر انداختن پول خود، معاملات را در یک محیط مجازی ارسال کنید. استراتژی های معاملاتی را تمرین کنید تا زمانی که آماده ورود به بازار واقعی هستید، تمرین مورد نیاز خود را داشته باشید. امروز شبیه ساز سهام ما را امتحان کنید >>

 

675
دپارتمان رمز ارز
امتیاز دهید
اشتراک گذاری
banner
banner

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست