اتریوم چیست؟ آکادمی بیتریوم

برای شنیدن پادکست مربوطه میتونید روی کارت زیر کلیک کنید!

اتریوم چیست؟

در هسته خود، اتریوم یک پلتفرم نرم افزاری جهانی غیرمتمرکز است که از فناوری بلاک چین پشتیبانی می کند. بیشتر به خاطر ارز دیجیتال بومی خود، اتر یا ETH شناخته می شود. هر کسی می تواند از اتریوم برای ایجاد هر فناوری دیجیتال امنی که فکرش را بکند استفاده کند. این توکن برای استفاده در شبکه بلاک چین طراحی شده است، اما می تواند توسط شرکت کنندگان به عنوان روشی برای پرداخت هزینه کار انجام شده روی بلاک چین نیز استفاده شود.

اتریوم به گونه ای طراحی شده است که مقیاس پذیر، قابل برنامه ریزی، ایمن و غیرمتمرکز باشد. این بلاک چین انتخابی برای توسعه دهندگان و شرکت ها است که بر اساس آن فناوری ایجاد می کنند تا نحوه عملکرد بسیاری از صنایع و شیوه زندگی روزمره ما را تغییر دهند.

این به طور بومی از قراردادهای هوشمند، که ابزار ضروری در پشت برنامه های غیرمتمرکز هستند، پشتیبانی می کند.

درباره اتریوم، توکن ETH آن، و اینکه چگونه آنها بخشی جدایی ناپذیر از توکن‌های غیرقابل تعویض، امور مالی غیرمتمرکز، سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز و متاورس هستند، بیشتر بیاموزید.

نکات مهم اتریوم

  • اتریوم یک پلتفرم مبتنی بر بلاک چین است که بیشتر به خاطر ارز دیجیتال خود یعنی ETH شناخته شده است.
  • فناوری بلاک چین که اتریوم را تقویت می کند، امکان ایجاد و نگهداری دفتر کل دیجیتال امن را به صورت عمومی فراهم می کند.
  • بیت کوین و اتریوم شباهت های زیادی دارند اما دیدگاه ها و محدودیت های بلندمدت متفاوتی دارند.
  • اتریوم در حال انتقال به یک پروتکل عملیاتی است که مشوق هایی را برای پردازش تراکنش ها به کسانی که ETH.2 خود را به اشتراک می گذارند ارائه می دهد.
  • اتریوم پایه و اساس بسیاری از پیشرفت های تکنولوژیک در حال ظهور است.

جو لوبین بنیانگذار اتریوم توضیح می دهد که چیست و چرا اهمیت دارد

درک اتریوم

ویتالیک بوترین، که به مفهوم اتریوم شناخته می شود، در سال 2014 یک مقاله سفید برای معرفی اتریوم منتشر کرد. 3 پلتفرم اتریوم در سال 2015 توسط بوترین و جو لوبین، بنیانگذار شرکت نرم افزاری بلاک چین ConsenSys راه اندازی شد. پتانسیل کامل فناوری بلاک چین فراتر از فعال کردن روش پرداخت مجازی امن است.

یکی از رویدادهای قابل توجه در تاریخ اتریوم، هارد فورک یا تقسیم اتریوم و اتریوم کلاسیک است.6 در سال 2016، گروهی از شرکت کنندگان شبکه کنترل اکثریت بلاک چین اتریوم را به دست آوردند تا بیش از 50 میلیون دلار اتر را که جمع آوری شده بود به سرقت ببرند. برای پروژه ای به نام The DAO.78

موفقیت این حمله به مشارکت یک توسعه دهنده شخص ثالث برای پروژه جدید نسبت داده شد. در حالی که بیشتر جامعه اتریوم تصمیم گرفتند با بی اعتبار کردن بلاک چین موجود اتریوم و تایید یک بلاک چین با تاریخچه اصلاح شده، سرقت را معکوس کنند، بخشی از جامعه ترجیح دادند نسخه اصلی بلاک چین اتریوم را حفظ کنند. آن نسخه بدون تغییر اتریوم برای همیشه تقسیم شد و تبدیل به ارز دیجیتال Ethereum Classic (ETC) شد.

از زمان راه اندازی اتریوم، اتر به عنوان یک ارز رمزنگاری شده به دومین ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار تبدیل شده است. این تنها توسط بیت کوین.10 بالاتر است

اتریوم چگونه کار می کند؟

اتریوم، مانند سایر ارزهای دیجیتال، فناوری بلاک چین است. یک زنجیره بسیار طولانی از بلوک ها را تصور کنید – تمام اطلاعات موجود در هر بلوک به هر بلوک تازه ایجاد شده همراه با داده های جدید اضافه می شود. در سراسر شبکه یک کپی توزیع شده و یکسان از بلاک چین وجود دارد. این بلاک چین توسط شبکه‌ای از برنامه‌های خودکار تأیید می‌شود که در مورد اعتبار اطلاعات تراکنش‌ها به اجماع می‌رسند. هیچ تغییری در بلاک چین نمی‌توان ایجاد کرد مگر اینکه شبکه به یک اجماع برسد که آن را بسیار ایمن می‌کند.

اجماع با استفاده از پروتکلی به نام مکانیسم اجماع حاصل می شود. اتریوم از پروتکل اثبات کار استفاده می‌کند، جایی که شبکه‌ای از شرکت‌کنندگان نرم‌افزاری را اجرا می‌کنند که تلاش می‌کند ثابت کند یک شماره رمزگذاری شده معتبر است.۱۱ به این ماینینگ می‌گویند و اولین ماینری که این عدد را ثابت می‌کند در اتر پاداش می‌گیرد. یک بلوک جدید روی بلاک چین باز می شود، اطلاعات بلاک قبلی رمزگذاری شده و همراه با داده های جدید در بلوک جدید قرار می گیرد و فرآیند استخراج دوباره آغاز می شود.

پروتکل اثبات کار و سیستم پاداش رقابتی دو عاملی هستند که منجر به توسعه مجتمع‌های معدنی عظیمی به نام مزارع معدنی شده‌اند که توسط شرکت‌ها و نهادهای ثروتمندتر برای تسلط بر فرآیند استخراج تامین می‌شوند.

در برخی مواقع، اتریوم به سمت پروتکل اجماع دیگری به نام اثبات سهام حرکت می‌کند، جایی که مالکان اتر اتر خود را «سهام» می‌کنند. 2 استقرار اتر آن را از استفاده در تراکنش‌ها دور نگه می‌دارد و به عنوان یک انگیزه عمل می‌کند – از آن به عنوان وثیقه برای امتیاز ماینینگ. 12 ماینینگ تحت این پروتکل متفاوت عمل می کند، زیرا نیازی به رقابت همه افراد در شبکه برای کسب جوایز ندارد. در عوض، پروتکل به طور تصادفی کاربران دارای اتر staked را برای تأیید تراکنش ها انتخاب می کند. سپس این اعتباردهنده ها در اتر برای کارشان پاداش می گیرند.

دارندگان اتریوم از کیف پول برای “ذخیره” اتر خود استفاده می کنند. در اصل، کیف پول یک رابط دیجیتالی است که به شما امکان می دهد به اتر ذخیره شده در بلاک چین دسترسی داشته باشید. کیف پول شما دارای آدرسی است که شبیه آدرس ایمیل است، زیرا کاربران در آنجا اتر را ارسال می کنند، درست مانند ایمیل.

اتر در واقع در کیف پول شما ذخیره نمی شود. کیف پول شما کلیدهای خصوصی را نگه می‌دارد که از آن استفاده می‌کنید مانند زمانی که یک تراکنش را شروع می‌کنید. برای هر اتری که دارید یک کلید خصوصی دریافت می کنید. این کلید برای دسترسی به اتر شما ضروری است، به همین دلیل است که ممکن است در مورد ایمن کردن آنها با استفاده از روش‌های مختلف ذخیره‌سازی چیزهای زیادی بشنوید.

اتریوم در مقابل بیت کوین

اتریوم اغلب با بیت کوین مقایسه می شود. در حالی که این دو ارز دیجیتال شباهت های زیادی دارند، باید به تمایزات مهمی توجه کنید.

اتریوم به عنوان «بلاک چین قابل برنامه‌ریزی جهان» توصیف می‌شود، که خود را به عنوان یک شبکه الکترونیکی و قابل برنامه‌ریزی با کاربردهای فراوان قرار می‌دهد.14 در مقابل، بلاک چین بیت‌کوین تنها برای پشتیبانی از ارز دیجیتال بیت‌کوین ایجاد شده است.

پلتفرم اتریوم با جاه‌طلبی‌های گسترده برای استفاده از فناوری بلاک چین برای بسیاری از برنامه‌های کاربردی مختلف تأسیس شد. بیت کوین دقیقاً به عنوان یک روش پرداخت طراحی شده است.

حداکثر تعداد بیت‌کوین‌هایی که می‌توانند وارد گردش شوند 21 میلیون است. 15 مقدار ETH که می‌توان ایجاد کرد نامحدود است، اگرچه زمان پردازش یک بلوک اتریوم محدود می‌کند که چقدر اتر می‌تواند استخراج شود.

هر سال.16 تعداد سکه های اتریوم در گردش بیش از 120 میلیون است.

یکی از تفاوت های مهم این است که چگونه شبکه های اتریوم و بیت کوین با هزینه های پردازش تراکنش برخورد می کنند. این هزینه ها که در شبکه اتریوم به عنوان گاز شناخته می شوند، توسط شرکت کنندگان در تراکنش های اتریوم پرداخت می شود. کارمزدهای مرتبط با تراکنش های بیت کوین توسط شبکه گسترده تر بیت کوین جذب می شود.

یکی از روش های مشابه اتریوم و بیت کوین این است که هر دو شبکه بلاک چین مقادیر زیادی انرژی مصرف می کنند. این به این دلیل است که هر یک از این بلاک چین ها با استفاده از پروتکل اثبات کار عمل می کنند. اثبات سهام انرژی بسیار کمتری مصرف می کند.

آینده اتریوم

انتقال اتریوم به پروتکل اثبات سهام، که به کاربران امکان می‌دهد تا تراکنش‌ها را اعتبارسنجی کرده و بر اساس دارایی‌های اتر خود، اتریوم جدید را برش دهند، بخشی از ارتقای قابل توجه پلتفرم اتریوم به نام Eth2 است. این ارتقا همچنین ظرفیت شبکه اتریوم را برای حمایت از رشد آن اضافه می‌کند، که به رفع مشکلات مزمن ازدحام شبکه که باعث افزایش هزینه‌های گاز شده است، کمک می‌کند.

پذیرش اتریوم همچنان ادامه دارد، از جمله توسط شرکت های مطرح. در سال 2020، تراشه‌ساز Advanced Micro Devices (AMD) از سرمایه‌گذاری مشترک با ConsenSys برای ایجاد شبکه‌ای از مراکز داده ساخته شده بر روی پلتفرم اتریوم خبر داد.19 از سال 2015، مایکروسافت با ConsenSys برای توسعه بلاک‌چین اتریوم به عنوان یک سرویس (EBaaS) مشارکت داشته است. فناوری در پلتفرم ابری Azure مایکروسافت.20

Web3 هنوز یک مفهوم است، اما به طور کلی این نظریه وجود دارد که توسط اتریوم پشتیبانی می شود زیرا بسیاری از برنامه های در حال توسعه از آن استفاده می کنند.

اتریوم در بازی و واقعیت مجازی نیز پیاده سازی شده است. Decentraland یک دنیای مجازی است که از بلاک چین اتریوم برای ایمن کردن اقلام موجود در جهان استفاده می کند.22 زمین، آواتارها، ابزارهای پوشیدنی، ساختمان ها و محیط ها همگی از طریق بلاک چین برای ایجاد مالکیت توکن می شوند.22 Axie Infinity بازی دیگری است که از فناوری بلاک چین استفاده می کند و دارای ارز رمزنگاری شده خود به نام Smooth Love Potion (SLP) است که برای پاداش ها و تراکنش های درون بازی استفاده می شود.2324

توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) در سال 2021 محبوبیت پیدا کردند.

به یک دارایی دیجیتال یک توکن دیجیتالی خاص می دهد که آن را شناسایی کرده و در بلاک چین ذخیره می کند. این مالکیت را ایجاد می کند زیرا داده های رمزگذاری شده آدرس کیف پول مالک را ذخیره می کند. NFT را می توان معامله یا فروخت که به عنوان یک تراکنش در بلاک چین در نظر گرفته می شود. تراکنش توسط شبکه تأیید می شود و مالکیت منتقل می شود.

NFT ها برای انواع دارایی ها در حال توسعه هستند. به عنوان مثال، طرفداران ورزش می توانند از ورزشکاران مورد علاقه خود یک ژتون ورزشی – که به آن ژتون های فن نیز می گویند – بخرند که می تواند مانند کارت های تجاری با آن رفتار شود. برخی از این NFT ها تصاویری هستند که شبیه کارت معاملاتی هستند و برخی از آنها ویدیوهایی از یک لحظه به یاد ماندنی یا تاریخی در دوران حرفه ای ورزشکار هستند.

برنامه‌هایی که ممکن است در متاورس استفاده کنید احتمالاً بر روی اتریوم ساخته می‌شوند، مانند کیف پول شما، dApp یا دنیای مجازی و ساختمان‌هایی که بازدید می‌کنید.

سازمان های غیرمتمرکز خودمختار (DAO) در حال توسعه هستند. DAO یک روش مشارکتی برای تصمیم گیری در سراسر یک شبکه توزیع شده است. برای مثال، تصور کنید که یک صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر ایجاد کرده اید و از طریق جمع آوری سرمایه پول جمع آوری کرده اید، اما می خواهید تصمیم گیری غیرمتمرکز و توزیع ها خودکار و شفاف باشد.

یک DAO می‌تواند از قراردادها و برنامه‌های کاربردی هوشمند برای جمع‌آوری آرا از اعضای صندوق و خرید سرمایه‌گذاری بر اساس اکثریت آرای گروه استفاده کند، سپس به طور خودکار هر بازدهی را توزیع کند. همه طرف‌ها می‌توانند تراکنش‌ها را ببینند، و هیچ دخالت شخص ثالثی در رسیدگی به وجوه وجود نخواهد داشت.

نقش ارز دیجیتال در آینده هنوز مبهم است، اما به نظر می رسد اتریوم نقش مهمی در امور مالی شخصی و شرکتی و بسیاری از جنبه های زندگی مدرن ما دارد.

چگونه می توانم اتریوم بخرم؟

سرمایه گذاران می توانند از یکی از بسیاری از پلتفرم های مبادله ارزهای دیجیتال برای خرید و فروش اتر استفاده کنند. اتریوم توسط صرافی های اختصاصی رمزنگاری شده از جمله Coinbase، Kraken، Gemini، Binance و کارگزاری هایی مانند Robinhood پشتیبانی می شود.

اتریوم چگونه کسب درآمد می کند؟

اتریوم یک سازمان متمرکز نیست که کسب درآمد کند. ماینرها و اعتباردهندگانی که معمولاً از طریق استخراج در شبکه اتریوم مشارکت می‌کنند، برای مشارکت خود پاداش‌های ETH دریافت می‌کنند.

آیا اتریوم یک ارز دیجیتال است؟

پلتفرم اتریوم دارای یک ارز دیجیتال بومی است که به نام اتر یا ETH شناخته می شود. اتریوم خود یک پلتفرم فناوری بلاک چین است که از طیف گسترده ای از برنامه های غیرمتمرکز (dApps) از جمله ارزهای دیجیتال پشتیبانی می کند. سکه اتریوم معمولاً اتریوم نامیده می شود، اگرچه این تمایز باقی می ماند که اتریوم یک پلت فرم مبتنی بر بلاک چین است و اتر ارز دیجیتال آن است.

 

 

802
دپارتمان رمز ارز
امتیاز دهید
اشتراک گذاری
banner
banner

مقالات مرتبط

۱ دیدگاه. Leave new

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست