برای شنیدن پادکست مربوطه میتونید روی کارت زیر کلیک کنید!

آیا بیت کوین امن است؟ چگونه کیف پول بیت کوین خود را ایمن کنیم

آیا بیت کوین امن است؟ چگونه کیف پول بیت کوین خود را ایمن کنیم

با افزایش استفاده از بیت کوین، تعداد حملات سایبری به صرافی ها و کیف پول های ارزهای دیجیتال نیز افزایش می یابد. یاد بگیرید چگونه استفاده از بیت کوین را ایمن نگه دارید.

ارزهای دیجیتال اینجا هستند تا بمانند. بسیاری از کشورها – از جمله ایالات متحده و کشورهای اتحادیه اروپا – اقداماتی را برای اجازه استفاده از آنها تحت قوانین و مقررات مالی و مالیاتی انجام داده اند. کشورهای دیگر مانند چین محتاط ترند. در حالی که آنها را به طور کامل ممنوع نکرده اند، بسیاری از این کشورهای دیگر به دلیل نگرانی در مورد نوسانات قیمت و استفاده بالقوه برای پولشویی و معاملات غیرقانونی، اقداماتی را برای محدود کردن استفاده از آنها تصویب کرده اند.

پرداخت‌ها را انجام دهید و ارزهای دیجیتال را با سایر ارزهای دیجیتال یا معمولی و کیف پول‌های رمزنگاری شده، که نرم‌افزاری برای ذخیره بیت‌کوین در رایانه‌ها و گوشی‌های هوشمند هستند، مبادله کنید.

صرافی‌های رمزنگاری و کیف‌پول‌ها معمولاً بیمه و امنیت کافی برای ذخیره‌سازی پول را مانند بانک فراهم نمی‌کنند. جای تعجب نیست که با افزایش ارزش بیت کوین، تعداد ویروس های طراحی شده برای سرقت بیت کوین از کیف پول ها و همچنین حملات سایبری علیه صرافی ها نیز افزایش یافته است. با ارزش معاملات بیت کوین از هر نقطه ای بین 29000 تا 63000 دلار تا کنون در سال 2021، حملات می توانند سودآور باشند. CrowdStrike Intelligence متوجه شد که هکرها از عملیاتی که موسسات مالی بزرگ را هدف قرار می دهند به صرافی های رمزنگاری تغییر می کنند. در سال 2019، حدود 293 میلیون دلار ارز دیجیتال و 510000 لاگین کاربر از 12 صرافی رمزنگاری به سرقت رفت، در حالی که طبق اطلاعات Atlas VPN، در سال 2020 نزدیک به 3.78 میلیارد دلار سرقت شد که حدود 281 میلیون دلار در یک حمله به صرافی KuCoin برداشته شد.

حملات بدافزار Cryptomining که به عنوان cryptojacking نیز شناخته می‌شود، همچنان کاربران اینترنت را آزار می‌دهد و قدرت و منابع دستگاه‌های آنها برای استخراج ارزهای دیجیتال ربوده می‌شود.

با افزایش پذیرش بیت کوین، مهم است که اطمینان حاصل کنید که استفاده از آن ایمن و مطمئن است.

چگونه کیف پول بیت کوین را ایمن کنیم علیرغم افزایش نرخ حملات سایبری، کیف پول‌های ارزهای دیجیتال امن‌تر می‌شوند و همچنان یکی از بهترین راه‌ها برای امنیت بیت‌کوین هستند. هر یک از گزینه های کیف پول چندگانه با نیازهای امنیتی همراه است که باید در نظر گرفته شود.کیف پول های نرم افزاری

کیف پول های نرم افزاری

کاربران باید با کیف پول بیت کوین خود مانند کیف پول واقعی رفتار کنند. بهترین روش برای کیف پول بیت کوین استفاده از کیف پول داغ و کیف پول سرد است. فقط مقدار کمی بیت کوین را برای استفاده روزمره در یک کیف پول آنلاین (گرم) روی رایانه یا تلفن همراه نگه دارید و موجودی آن را در یک کیف پول آفلاین (سرد) جداگانه نگهداری کنید. این امر اکثر بیت کوین کاربر را در برابر بدافزارهایی که سعی در رهگیری رمز عبور استفاده می کنند محافظت می کند

به یک کیف پول یا بدافزار دسترسی پیدا کنید که سعی می کند داده های کیف پول رمزگذاری نشده را در رم دستگاه پیدا کند.

کیف پول های آفلاین

کیف پول آفلاین شامل نصب نرم افزار کیف پول روی یک USB قابل بوت یا یک سی دی زنده است تا اطمینان حاصل شود که سیستم عامل عاری از ویروس است و کلیدهای کیف پول را در حافظه پنهان، ثبت یا ذخیره نمی کند. کیف پول سرد باید آفلاین و از نظر فیزیکی ایمن نگه داشته شود – شاید حتی در یک صندوق بانکی سنتی – زیرا گم شدن یا سرقت کیف پول به معنای از دست دادن دائمی بیت کوین موجود در آن است. به عنوان مثال، هارد دیسکی که 7500 بیت کوین را در خود ذخیره می کرد، در سال 2013 زمانی که مالک آن را فراموش کرد حاوی ارز دیجیتال است دور انداخته شد. ارزش تقریباً 7.5 میلیون دلار در آن زمان، تا زمان نگارش این مقاله، حدود 322 میلیون دلار ارزش داشت.

برای اینکه هکرها بتوانند بیت کوین را از کیف پول سرد بدزدند، به دسترسی فیزیکی به کیف پول نیاز دارند و باید پین یا رمز عبور مرتبطی را که برای دسترسی به وجوه موجود در کیف استفاده می شود، بدانند. اگر یک کیف پول آفلاین رمزگذاری شده است، مهم است که عبارت عبور را فراموش نکنید. برخی از کارشناسان ترجیح می دهند این نوع کیف پول را رمزگذاری نکنند زیرا در صورت مرگ، فرزندان نمی توانند به ارث خود دسترسی داشته باشند.

کیف پول های سخت افزاری

استفاده از این کیف پول ها راحت تر از کیف پول های سرد است، اما همچنان سطح امنیتی مشابهی را ارائه می دهند. آنها دستگاه های فیزیکی هستند که به عنوان یک درایو فلش عمل می کنند و کلیدهای خصوصی کاربر را ذخیره می کنند. حتی زمانی که به دستگاه دیگری متصل می‌شوید، کلیدهای خصوصی هرگز در معرض دید قرار نمی‌گیرند زیرا امضای تراکنش‌ها در دستگاه تکمیل می‌شود. قیمت آنها 50 دلار یا بیشتر است، اما حتی با دستگاه هایی که کاربر به آنها اعتماد ندارد، قابل استفاده است. مانند هر نوع کیف پول، پین یا رمز عبور مورد نیاز برای دسترسی به کلیدهای خصوصی باید ایمن نگه داشته شود.

خدمات کیف پول

خدمات ذخیره سازی آفلاین یا سرد در دسترس هستند، اما توسط صنعت خدمات مالی تنظیم نمی شوند. برخی از خدمات توسط بیمه‌گر بیمه می‌شوند تا در برابر سرقت یا از دست دادن بیت‌کوین محافظت کنند، اما کاربرانی که می‌خواهند ناشناس باقی بمانند، پیدا کردن سرویسی که نیازی به مدرک هویتی ندارد، مشکل خواهند بود. هنگام انتخاب یک سرویس ذخیره سازی سرد، مکان آن، فناوری ذخیره سازی، شهرت، نرخ کمیسیون و نحوه دسترسی به وجوه را بررسی کنید.

کیف پول کاغذی

کیف پول کاغذی

اگرچه بیت کوین یک ارز کاملا دیجیتالی است، اما می توان آن را به صورت آنالوگ ایمن نگه داشت. از کیف پول های کاغذی می توان برای ذخیره بیت کوین به صورت آفلاین استفاده کرد که امکان سرقت ارز دیجیتال توسط هکرها یا ویروس های رایانه ای را از بین می برد. چاپ محتویات یک کیف پول – اساساً کلیدهای خصوصی و کلیدهای عمومی مربوط به آنها – یک رکورد فیزیکی ایجاد می کند که باید ایمن نگه داشته شود. اکثر نرم افزارهای کیف پول می توانند یک کیف پول کاغذی به همراه کدهای QR کلیدها ایجاد کنند که به راحتی می توان آن ها را اسکن کرد و به کیف پول نرم افزار اضافه کرد. در حالی که زمانی کیف پول های کاغذی یک روش محبوب برای ذخیره بیت کوین بود، کیف پول های سخت افزاری مدیریت و حفاظت از ارزهای دیجیتال را بسیار آسان کرده است.

کیف پول های چند امضایی

اکثر کیف پول های نرم افزاری و سخت افزاری به یک کلید امضا تکیه می کنند. اما، اگر کلید گم یا دزدیده شود، وجوه موجود در آن کیف نیز گم می شود. کیف پول‌های چند امضایی (multisig) به دو یا چند کلید خصوصی برای مجاز کردن یک تراکنش نیاز دارند که احتمال دسترسی به کیف پول را در صورت گم شدن یا دزدیده شدن تا حد زیادی کاهش می‌دهد. به عنوان مثال، کاربر می تواند یک کیف پول مولتی سیگ با سه کلید راه اندازی کند و برای دسترسی به کیف پول حداقل به دو کلید نیاز دارد. سپس یک کلید به عنوان یک کلید پشتیبان در مکانی امن ذخیره می شود و دیگری در دستگاه تلفن همراه کاربر ذخیره می شود. کلید سوم را می توان با یک ارائه دهنده مولتی سیگ ذخیره کرد، بنابراین، هنگامی که کاربر تراکنش را با استفاده از کلید روی دستگاه تلفن همراه خود امضا می کند، ارائه دهنده به طور خودکار بررسی می کند که کاربر رمز عبور صحیح را وارد کرده باشد — و احتمالاً سایر بررسی های زمینه و کلاهبرداری مشابه کارت. چک های ساخته شده توسط بانک ها — و سپس تراکنش را با کلید کاربری که ذخیره می کند امضا می کند. این الزام دو کلیدی برای مجوز تراکنش را تکمیل می کند.

کیف پول Multisig می تواند امنیت را بهبود بخشد زیرا ارائه دهنده نمی تواند به کیف پول دسترسی پیدا کند زیرا ارائه دهنده تنها یک کلید دارد. اگر کاربران دستگاه تلفن همراه خود را گم کنند، می‌توانند از کلید پشتیبان و کلیدی که در اختیار ارائه‌دهنده است برای بازیابی پول خود استفاده کنند. اگر دستگاه کاربر به سرقت می رفت، دزد همچنان برای دسترسی به کلید ذخیره شده روی آن به رمز عبور نیاز دارد. از کیف پول های Multisig نیز می توان برای اطمینان از حداقل دو نفر در یک کیف پول استفاده کرد.

سازمان باید اجازه تراکنش بیت کوین را بدهد. اگر کلید سوم در یک ارائه دهنده مولتی سیگ ذخیره نشده باشد، اما در دستگاه دومی که کاربر در اختیار دارد یا در یک کیف پول کاغذی ذخیره شود، تراکنش های روزانه به این سادگی نیست، اما سطح امنیتی افزایش یافته همچنان وجود دارد.

 

ایمن نگه داشتن بیت کوین: بهترین روش ها

هر رایانه یا دستگاه تلفن همراهی که نرم افزار کیف پول را اجرا می کند باید از احراز هویت دو مرحله ای استفاده کند. دستگاه های تلفن همراه برای باز کردن قفل باید به تشخیص اثر انگشت یا پین نیاز داشته باشند. نرم افزار ضد بدافزار باید بر روی همه دستگاه ها اجرا شود تا از حملات فیشینگ، وب سایت های جعلی و بدافزار محافظت کند. کیف پول‌های سخت‌افزاری گزینه‌ای امن‌تر از کیف پول‌های نرم‌افزاری هستند، زیرا برای تایید تراکنش به تعاملات فیزیکی نیاز دارند و هرگز کلیدها را فاش نمی‌کنند.

پشتیبان گیری منظم از هر نوع کیف پول بیت کوین برای محافظت در برابر خرابی رایانه، سرقت و خطای انسانی ضروری است. کاربران هرگز نباید نسخه های پشتیبان را به صورت آنلاین ذخیره کنند، به خصوص اگر رمزگذاری نشده باشند. ابزارهای رمزگذاری، مانند GnuPG و VeraCrypt، رایگان و ساده برای استفاده هستند. همیشه از یک رمز عبور امن و پیچیده منحصر به فرد برای هر کیف پول و صرافی استفاده کنید و نرم افزار کیف پول را به روز نگه دارید. همچنین، از آخرین کلاهبرداری های بیت کوین و ارزهای دیجیتال آگاه باشید تا از فریب خوردن کلیدها جلوگیری کنید.

هر سرویس یا نرم افزار ارز دیجیتالی را که قصد استفاده از آن را دارید به دقت بررسی کنید تا از کلاهبرداری، هزینه بیش از حد یا عدم دسترسی به پول خود جلوگیری کنید. تراکنش های بیت کوین فقط با نام مستعار هستند. بنابراین، اگر کسی بداند یک کاربر چه زمانی، کجا و چقدر هزینه می‌کند، می‌تواند به طور بالقوه تراکنش را در دفتر کل بیت‌کوین بیابد و آدرس کیف پول را پیدا کند، که سپس می‌تواند برای ردیابی عادات خرج کردن استفاده شود. با این حال، جمع‌آوری این نوع اطلاعات از طریق فعالیت‌های مرور اینترنتی شخصی بسیار ساده‌تر است.

ایمن نگه داشتن بیت کوین نیاز به برنامه ریزی و تلاش دارد، اما مانند گذشته پیچیده و وقت گیر نیست. برای هر کسی که تعداد معقولی بیت کوین دارد ارزش این زحمت را دارد.

بیت کوین چیزی بیش از یک مد اینترنتی گذرا است. کیف پول‌های سخت‌افزاری اختصاصی تعادلی بین امنیت و سهولت استفاده ایجاد می‌کنند، در حالی که پذیرش عمومی و استفاده از بیت‌کوین و ارز دیجیتال برای تراکنش‌های آنلاین را افزایش می‌دهند.

721
دپارتمان رمز ارز
امتیاز دهید
اشتراک گذاری
banner
banner

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست