دپارتمان اقتصاد

عضویت در بینگ ایکس
عضویت در صرافی بینگ ایکس
عضویت در صرافی لایت فایننس
عضویت در لایت فایننس

درهم امارات

۱,۷۸۲.۲۱۳.۱۳
(0.۱۵%)

دلار آمریکا

۱,۷۸۲.۲۱۳.۱۳
(0.۱۵%)

دلار کانادا

۱,۷۸۲.۲۱۳.۱۳
(0.۱۵%)

دینار عراق

۱,۷۸۲.۲۱۳.۱۳
(0.۱۵%)

دینار کویت

۱,۷۸۲.۲۱۳.۱۳
(0.۱۵%)

ریال عمان

۱,۷۸۲.۲۱۳.۱۳
(0.۱۵%)

ریال قطر

۱,۷۸۲.۲۱۳.۱۳
(0.۱۵%)

پوند انگلیس

۱,۷۸۲.۲۱۳.۱۳
(0.۱۵%)

یورو

۱,۷۸۲.۲۱۳.۱۳
(0.۱۵%)

انس طلا

۱,۷۸۲.۲۱۳.۱۳
(0.۱۵%)

انس نقره

۱,۷۸۲.۲۱۳.۱۳
(0.۱۵%)

انس پلاتین

۱,۷۸۲.۲۱۳.۱۳
(0.۱۵%)

ربع سکه

۱,۷۸۲.۲۱۳.۱۳
(0.۱۵%)

سکه امامی

۱,۷۸۲.۲۱۳.۱۳
(0.۱۵%)

سکه بهار آزادی

۱,۷۸۲.۲۱۳.۱۳
(0.۱۵%)

طلای 24 عیار

۱,۷۸۲.۲۱۳.۱۳
(0.۱۵%)

نیم سکه

۱,۷۸۲.۲۱۳.۱۳
(0.۱۵%)

قیمت فلزات و نفت

درهم امارات

۱,۷۸۲.۲۱۳.۱۳
(0.۱۵%)

دلار آمریکا

۱,۷۸۲.۲۱۳.۱۳
(0.۱۵%)

دلار کانادا

۱,۷۸۲.۲۱۳.۱۳
(0.۱۵%)

دینار عراق

۱,۷۸۲.۲۱۳.۱۳
(0.۱۵%)

دینار کویت

۱,۷۸۲.۲۱۳.۱۳
(0.۱۵%)

ریال عمان

۱,۷۸۲.۲۱۳.۱۳
(0.۱۵%)

ریال قطر

۱,۷۸۲.۲۱۳.۱۳
(0.۱۵%)

پوند انگلیس

۱,۷۸۲.۲۱۳.۱۳
(0.۱۵%)

انس طلا

۱,۷۸۲.۲۱۳.۱۳
(0.۱۵%)

انس نقره

۱,۷۸۲.۲۱۳.۱۳
(0.۱۵%)

انس پلاتین

۱,۷۸۲.۲۱۳.۱۳
(0.۱۵%)

ربع سکه

۱,۷۸۲.۲۱۳.۱۳
(0.۱۵%)

سکه امامی

۱,۷۸۲.۲۱۳.۱۳
(0.۱۵%)

سکه بهار آزادی

۱,۷۸۲.۲۱۳.۱۳
(0.۱۵%)

طلای 24 عیار

۱,۷۸۲.۲۱۳.۱۳
(0.۱۵%)

نیم سکه

۱,۷۸۲.۲۱۳.۱۳
(0.۱۵%)

جدول قیمت خودرو

# نام قیمت سال ساخت شرکت سازنده
مشاهده همه قیمت ها

مجله اقتصاد

جدید ترین اخبار و مقالات دنیای اقتصاد را در اینجا مشاهده کنید.

فیلترها
حذف

تحلیل نفت

تحلیل نفت برنت امشب 1403/3/27 در تحلیل قبل مشاهده کردیم که شاخص از روی محدوده حمایتی بلند شده و تا مقاومت استاتیک صعود داشته است. برای شما در این تحلیل…
مشاهده

تحلیل نقره

تحلیل نقره امروز 1403/3/27 نقره توانایی شکست حمایت 29 را در کنار کف کانال نزولی نداشت و از روی این حمایت بلند شده است. با باز شدن بازار در صورت…
مشاهده

تحلیل نزدک

تحلیل نزدک امشب 1403/3/28 نزدک در تایم روزانه با باز شدن بازار مقاومت ذکر شده را شکست داد و به روند صعودی خودش ادامه داده است. در صورت تثبیت کندل…
مشاهده

دپارتمان اقتصاد

اقتصاد چیست؟ کاربردهای اقتصاد کدام اند؟

اقتصاد یکی از مفاهیم پایه و اساسی در زندگی انسان ها است و نقش اساسی در تشکیل و توسعه جوامع بشری دارد. در واقع روش هایی که انسان ها برای تامین نیازها و خواسته هایشان استفاده می کنند را اقتصاد می گویند.

اقتصاد می تواند نماینده یک کشور، یک منطقه، یک صنعت یا حتی یک خانواده باشد. اقتصاد شامل فعالیت های مربوط به تولید، مصرف و تجارت کالاها و خدمات در یک واحد تجاری است. این واحد تجاری می تواند یک کشور بزرگ باشد و یا حتی یک شهر کوچک. همچنین اقتصاد یک منطقه براساس منابع، قوانین، تاریخ، جمعیت و جغرافیای آن منطقه شکل گرفته و با توجه به انتخابات و اقدامات افراد آن، اقتصاد تکامل می یابد و متوجه خواهید شد که اقتصاد چگونه کار می کند.

تاریخچه اقتصاد

در طول تاریخ، اقتصاد پیوسته در حال تغییر و تکامل بوده است. برای مثال انسان های در دوران قبل از تاریخ از منابع طبیعی برای تامین نیاز های خود استفاده می کردند و تبادلات محدودی هم انجام می دادند و به مرور پس از تاسیس شهر ها اقتصاد سنتی شکل می گیرد و مردم کارهایی مانند کشاورزی، تولید صنایع دستی و حتی تجارت انجام می دادند. پس از آن به مرور تمدن های بزرگتر و امپراتوری هایی شکل می گیرید. در این دوران دولت ها نقش بزرگتری در اقتصاد ایفا می کنند و از منابع و جمعیت برای تامین نیاز های خود استفاده می کردند. این دوران معمولا با ایجاد نظام های مالی و مالیاتی و تجارت های بین المللی همراه بوده است .

با آغاز انقالاب صنعتی در قرن نوزدهم و پیدایش صنایع بزرگ و استفاده از ماشین آلات و پیشرفت تکنولوژی تغییرات زیاد و بزرگی در زمینه اقتصاد ایجاد شد. از بعد از اواخر قرن بیستم تا به امروز اقتصاد به شدت پیچیده و گسترده شد و نظریه ها مدل های اقتصادی بسیار پیشرفت کردند و روش های جدیدی برای تحلیل و پیش بینی روند اقتصادی ارائه شده است. در این دوران تکنولوژی، فناوری، تجارت بین الملل و ارتباطات پیشرفت بسیار داشته و این دوران را اقتصاد مدرن می نامند.

چرا باید اقتصاد بدانیم؟

دانستن اقتصاد بسیار مهم و ضروری است، چرا که اقتصاد تاثیر مستقیمی بر زندگی ما می گذارد. برای مثال شما با داشتن دانش اقتصاد می توانید تصمیمات مالی هوشمندانه ای در زمینه سرمایه گذاری، مدیریت بودجه، مصرف و غیره بگیرید و همینطور وضعیت مالی خود را بهبود ببخشید.

شما همچنین می توانید با مطالعه مقالات اقتصادی بیتریوم سطح دانش اقتصادی خود را هر روز بالاتر ببرید.

انواع اقتصاد

در دوران مدرن به صورت کلی اقتصاد به چند دسته تقسیم می شود و اکثر کشورها به یکی از آن ها تمایل بیشتری دارند که در ادامه به آن ها می پردازیم.

اقتصاد مبتنی بر بازار:

این نوع از اقتصاد که به بازار آزاد نیز معروف می باشد، نوعی از اقتصاد است که بر پایه تعاملات بازار و قوانین عرضه و تقاضا عمل می کند. در این نوع از اقتصاد، قیمت ها و تقاضا در دست مردم و شرکت ها قرار دارد و دولت ها به عنوان ناظر عمل می کنند. ایالات متحده آمریکا را می توان تقریبا اقتصاد بازار آزاد دانست، زیرا تولید کنندگان تعیین می کنند چه چیزی را تولید و با چه قیمتی بفروشند.

اقتصاد دستوری:

این نوع از اقتصاد معمولا به یک دولت مرکزی وابسته است که سطوح تولید، توزیع کالا و قیمت گذاری ها را کنترل می کند. در واقع دولت ها هستند که تصمیمات مبنی بر اقتصاد را می گیرند. در چنین سیستم هایی دولت ها معمولا صاحب اکثر صنایع هستند. در ضمن قیمت ها کنترل شده و رقابت بین شرکت ها منع شده است. چین نیز تا سال 1978 قبل از انجام یک سری اصلاحات اقتصادی برای تشویق سرمایه گذاران خارجی، اقتصاد دستوری داشت.

اقتصاد مختلط:

این نوع از اقتصاد ترکیبی از اقتصاد مبتنی بر بازار و اقتصاد دستوری است. در این نوع از سیستم ها بخشی از اقتصاد در دستان دولت و بخش های دیگر توسط بازار کنترل می شود. معوملا در دنیای مدرن به ندرت کشوری پیدا می شود که اقتصاد مبتنی بر بازار یا بازار آزاد داشته باشد و اکثر کشورها اقتصادی مختلط دارند.

اقتصاد ایران:

اقتصاد ایران نوعی اقتصاد مختلط بوده که بخش بزرگی از آن در دستان دولت است. اقتصاد ایران، بیشتر بر پایه نفت و گاز می باشد و نفت و گاز بخش بزرگی از درآمد این کشور را تامین می کند. در سال های اخیر اقتصاد ایران دچار چالش های بسیار زیادی مانند تورم، رکود اقتصادی، تحریم های بین المللی و غیره بوده که کاهش ارزش پول ملی، کاهش واردات و صادرات و غیره را به دنبال داشته است.

در حال حاظر بزرگترین صنایع ایران شامل نفت و گاز، خودرو سازی، پتروشیمی، فولاد و فلزات، صنایع غذایی و دارویی و غیره می باشد. شما می توانید برای آشنایی بیشتر با اقتصاد ایران مقالات سایت بیتریوم را مطالعه کنید.

تاثیر دلار آمریکا بر اقتصاد:

دلار آمریکا به عنوان یک ارز بین المللی و قدرتمند می تواند تاثیر مستقیم و بسزایی بر اقتصاد کشورهای مختلف داشته باشد. برای مثال قیمت نفت با قیمت دلار مرتبط است و با دلار معامله می شود و برای کشور های صادر کننده نفت ارزش دلار اهمیت زیادی دارد، چون تاثیر بسیاری بر روی اقتصاد می گذارد. حتی ارزش دلار می تواند باعث جذب سرمایه گذاران خارجی شود. در واقع سرمایه گذاران در کشورهایی سرمایه گذاری می کنند که نرخ ارز آن کشور با دلار پایدار باشد. معمولا سرمایه گذاران از سرمایه گذاری در کشور هایی که ارز آن ها نواسانات زیادی دارد اجتناب می کنند.

همچنین دلار می تواند بر روی تورم یک کشور و وضعیت بدهی های خارجی یک کشور تاثیر داشته باشد. به صورت کلی دلار می تواند تاثیر مستقیمی بر روند اقتصادی یک کشور بگذارد و نوسانات قیمت دلار و پیش بینی نکردن آن نیز می تواند منجر به زیان های جبران ناپذیری شود.

شما می توانید با دیدن تحلیل های دلار بیتریوم خود را برای هر گونه شرایطی اماده کنید.

سکه و طلا:

امروزه سکه و طلا منابعی برای سرمایه گذاری در بازار ایران به شمار می روند. این دو در اقتصاد ایران نقش مهمی را ایفا می کنند. بسیاری از مردم سرمایه گذاری خود را روی طلا و سکه انجام می دهند، زیرا با توجه به شرایط بازار ایران که در آن روز به روز ارزش پول ملی کاهش می یابد، می توانند تا حدودی ارزش دارایی های خود را حفظ کنند. همچنین طلا و سکه پتانسیل رشد را دارند، به همین دلیل برای سرمایه گذاران جذاب هستند.

با مطالعه تحلیل های طلا و سکه بیتریوم از زمان مناسب خرید و فروش آن ها آگاه شوید.

مسکن:

بخش قابل توجهی از اقتصاد ایران را صنعت مسکن تشکیل می دهد. ساخت و ساز، تولید مصالح، معامله مسکن و خدمات مرتبط مشاغل زیادی را ایجاده کرده اند که برای اشتغال زایی و رونق اقتصادی بسیار مهم می باشند. سرمایه گذاری در مسکن یکی از راه هایی است که مردم می توانند از سرمایه خود در برابر تورم و کاهش ارزش ملی حفاظت کنند و سرمایه خود را گسترش دهند. از این رو بازار مسکن در ایران تبدیل به یک بازار پررونق شده است.

خودرو:

خودرو هم مانند دیگر صنایع سهم مهمی در اقتصاد ایران دارد. صنعت خودرو سازی یکی از صنایع مهم ایران می باشد و باعث اشتغال تعداد زیادی نیروی کار می شود، اما به صنعت خودرو سازی ایران به دلایلی مانند انحصار، کیفیت پایین، قیمت بالا، امنیت پایین، امکانت رفاهی نامناسب و غیره، انتقادات بسیاری وارد است.

در کل اقتصاد یکی از مفاهیم اساسی در حال حاضر می باشد و دانستن آن باعث پیشرفت شما در زمینه های مختلف علی الخصوص زمینه های مالی خواهد شد. هم برای سرمایه گذاری های طولانی و کوتاه مدت و هم برای اینکه در کسب و کارهای خود دچار شکست نشوید، لازم است هرروزه سطح دانش اقتصادی خود را بالاتر ببرید. همراه با آکادمی بیتریوم بمانید و سطح اطلاعات خود را به روز نگهدارید.

Volume
Play
1x
00:00/00:00