حذف یارانه نقدی برخی افراد اعلام شد!

حذف یارانه نقدی برخی افراد اعلام شد!

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرده است که طرح صدک بندی آغاز شده و عملیات حذف یارانه‌ بگیران در دستور کار قرار گرفته است. تا انتهای این خبر با آکادمی بیتریوم همراه باشید.

سیزده سال پیش، دولت محمود احمدی‌ نژاد با هدف کاهش یارانه‌های پنهان و رقابتی ‌سازی اقتصاد، یارانه‌های نقدی را به خانوارها پرداخت کرد. این اقدام، اهداف بلند پروازانه‌ای را نیز دنبال می‌کرد.

بهبود وضعیت آموزشی، کمک به بهبود ساختار بهداشت و درمان، کمک به تولیدات، از بین بردن فاصله طبقاتی و غیره از دلایل مهم ایجاد یارانه های نقدی بود؛ که هر ماهه به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود. مبنای تمامی اهداف برای بهبود در همه عرصه ها گذاشته شده بود اما امروزه در وضعیتی نابسامان به سر می برد. نرخ استهلاک در بخش تولید از نرخ تشکیل سرمایه پیشی گرفته و بخش بهداشت و درمان تنها تغییری که کرده است، خالی شدن بیمارستان‌ها و مراکز درمانی از پزشک متخصص و فوق تخصص است. همچنین مهاجرت پزشکان و پرستاران بحرانی جدی به حساب می آید.

براساس آمارها، بیش از ۹۰ درصد جمعیت ایران، معادل ۷۹ میلیون و چند صد هزار نفر، یارانه‌های نقدی دریافت می‌کنند. دولت سیزدهم نیز در تلاش است تا با اصلاح نظام یارانه‌ای، هزینه‌های خود را در این بخش کاهش دهد. دولت حسن روحانی نیز در گذشته تلاش کرد تا یارانه‌های نقدی را حذف کند، اما منتقدان آن زمان ایشان، که اکنون در دولت هستند، مخالف این اقدام بودند.

دولت اعلام کرده است که در دی ماه، ۶۰ هزار خانوار از فهرست دریافت کنندگان یارانه حذف شده‌اند و این روند طبق برنامه‌ریزی دولت ادامه خواهد داشت. همچنین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرده است عملیات حذف در پی اجرای طرح صدک، در دستور کار قرار گرفته است. با توجه به اظهارات صولت مرتضوی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، یارانه نقدی به میزان مصوب و جاری ادامه خواهد داشت و حذف نخواهد شد. همچنین، دولت برای جبران افزایش قیمت‌ها، سیاست‌های کمک معیشتی و تشویقی را در نظر گرفته است.

در قالب جدید بررسی دهک درآمدی برای مشخص شدن قرارگیری در فهرست یارانه‌ بگیران، دولت به جای بررسی خانوارها، افراد را بررسی می‌کند. در این روش، جمعیت ایران به صد گروه درآمدی تقسیم می‌شود تا دولت بتواند به‌راحتی تشخیص دهد که چه کسانی باید یارانه دریافت کنند و چه کسانی باید از یارانه محروم شوند. طبق اعلام مرکز مطالعات و اطلاعات رفاه ایرانیان، در اجرای طرح جدید دهک‌بندی خانوارها، ۶۰ هزار خانوار پردرآمد از فهرست دریافت‌کنندگان یارانه حذف و ۶۰ هزار خانوار کم‌درآمد جدید به این فهرست اضافه شدند.

طبق قانون بودجه ۱۴۰۲، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف است هر شش ماه یک بار دهک درآمدی خانوارها را به‌روزرسانی کند. در این فرآیند، براساس رفتار مالی افراد و شاخص‌های مختلف رفاهی، تغییراتی در دهک ‌بندی خانوارها ایجاد می‌شود. بر اساس پیش‌بینی‌ها، روند حذف یارانه ‌بگیران پردرآمد و اضافه شدن یارانه ‌بگیران کم‌درآمد، در آینده ادامه خواهد داشت.

در بودجه سال آینده نیز اعتبار در نظر گرفته شده برای یارانه‌ها محدود است. از این رو، برخی تحلیلگران معتقدند که برای ایجاد تعادل در فهرست دریافت‌ کنندگان یارانه، باید یارانه برخی افراد حذف شود. با این حال، کمیسیون تلفیق بودجه تصمیم گرفته است که رقم یارانه‌های نقدی سال آینده تغییری نکند.

نظر شما در مورد یارانه ها چیست؟ نظرات خود را در بخش دیدگاه های آکادمی بیتریوم با ما به اشتراک بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدید ترین مطالب

مقالات مرتبط

Volume
Play
1x
00:00/00:00