تفاوت تتر trc20 با تتر erc20 در چیست؟ و کدام بهتر است؟

تفاوت تتر trc-20 با تتر erc-20 در چیست؟ و کدام بهتر است؟

اگر قبلا در دنیای رمز ارزها سرمایه گذاری کرده اید یا قصد سرمایه گذاری کردن دارید، احتمالا اصطلاحات مختلفی را شنیده اید. تتر Trc-20 و erc-20 از سری اصطلاحات پر استفاده در دنیای ارزهای دیجیتال می باشد که دست کم یک بار با آن ها برخورد داشته اید، در ادامه با دپارتمان رمزارز از آکادمی بیتریوم همراه باشید تا شما را با این اصطلاحات آشنا کنیم.

تتر چیست؟

تتر (USDT) بزرگترین استیبل کوین دنیای رمزارزها از نظر ارزش بازار است. معامله گران و تریدرهای ارزهای دیجیتال از استیبل کوین هایی مانند تتر برای انتقال بین ارزهای دیجیتال مختلف یا انتقال سرمایه گذاری خود به ارزهای فیات استفاده می کنند. ارزش USDT با دلار آمریکا پیوند خورده است. این بدان معناست که تتر نباید تحت تأثیر نوساناتی قرار گیرد که می‌تواند به‌ طور چشمگیری بر ارزش‌ آن اثر بگذارد.

قیمت هر تتر معادل یک دلار آمریکا است و این قیمت به صورت ثابت است و تغییر نمی کند. تتر در شبکه های مختلفی چون اتریوم، سولانا، ترون و غیره به وجود می آید که در ادامه به بررسی مهم ترین آن ها یعنی اتریوم و ترون می پردازیم.

تتر چیست

Trc-20 چیست؟

توکن‌های TRC20 به استاندارد توکن های ارز دیجیتال در بلاک چین ترون (TRON) اشاره می‌کنند. TRON یک پلتفرم غیرمتمرکز است که به توسعه دهندگان اجازه می دهد قراردادهای هوشمند و برنامه های کاربردی غیرمتمرکز (DApps) را ایجاد و توسعه دهند.

استاندارد توکن TRC20 مجموعه ای از قوانین و عملکردهایی را تعریف می کند که یک قرارداد توکن باید به آنها پایبند باشد تا با بلاک چین TRON مطابقت داشته باشد. این قوانین نحوه ایجاد، انتقال و مدیریت توکن ها را در اکوسیستم TRON تعیین می کند.

توکن های TRC20 کاملاً با شبکه TRON سازگار هستند، به این معنی که می توان آنها را به راحتی در کیف پول های سازگار با TRON ذخیره، ارسال و دریافت کرد. آنها همچنین می توانند در صرافی های غیرمتمرکز (DEX) و سایر پلتفرم هایی که از توکن های TRC20 پشتیبانی می کنند، معامله شوند.

بلاک چین ترون چیست؟

Tron یک بلاک چین غیرمتمرکز است که توسعه برنامه های غیرمتمرکز (DApps) و قراردادهای هوشمند را امکان پذیر می کند. بلاک چین ترون توسط جاستین سان در سال 2017 تاسیس شد تا در کریپتوکارنسی و دنیای رمزارزها انقلاب جدیدی را ایجاد کند.

بلاک چین ترون به گونه ای طراحی شده است که مقیاس پذیر و کارآمد باشد و قادر به مدیریت چندین تراکنش باشد. پروتکل Tron از مکانیزم اجماع اثبات سهام (DPoS) استفاده می کند.

رمز ارز بومی ترون TRX نام دارد؛ ترون همچنین استاندارد توکن TRC-20 را معرفی کرد که با استاندارد اتریوم ERC-20 سازگار است و به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا پروژه های موجود مبتنی بر اتریوم خود را به پلتفرم ترون مهاجرت دهند.

Erc-20 چیست؟

ERC-20 استانداردی است که برای قراردادهای هوشمند در بلاک چین اتریوم استفاده می شود. این استاندارد در سال 2015 توسط فابیان ووگلستلر پیشنهاد شد.

ERC-20 به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا توکن هایی با قابلیت قرارداد هوشمند ایجاد کنند که می توانند با سایر محصولات و خدمات استفاده شوند. این توکن ها نشان دهنده یک دارایی، حق مالکیت، دسترسی و ارز دیجیتال یا هر چیز دیگری می باشند که به خودی خود منحصر به فرد نیستند اما قابل انتقال هستند.

این استاندارد ساخت و توسعه توکن‌ها را در اتریوم برای توسعه‌دهندگان آسان‌تر می‌کند، زیرا مجموعه‌ای از توابع را ارائه می‌کند که می‌توانند توسط قراردادهای هوشمند و توکن های مختلف استفاده شوند و این باعث شده است که توکن های ساخته شده بر اساس استاندارد ERC-20 با یکدیگر سازگار باشند و بتوانند در صرافی های غیرمتمرکز مبتنی بر اتریوم (DEX) مانند Uniswap و Sushiswap معامله شوند.

استاندارد توکن ERC20 از ماشین مجازی اتریوم  (EVM)استفاده می کند که به کاربران یا توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا توکن ها را ایجاد کرده و عملکردهایی را به آنها اختصاص دهند.

کاربران می توانند به راحتی توکن های ERC20 را در زنجیره اتریوم و سایر زنجیره ها انتقال دهند.

تتر چیست

اتریوم چیست؟

اتریوم شبکه ای از رایانه ها در سراسر جهان است که از مجموعه قوانینی به نام پروتکل اتریوم پیروی می کنند. شبکه اتریوم به عنوان پایه ای برای جوامع، برنامه ها، سازمان ها و دارایی های دیجیتالی عمل می کند که هر کسی می تواند آن را ایجاد و استفاده کند.

می توانید یک حساب اتریوم از هر کجا و در هر زمان ایجاد کنید و دنیایی از برنامه ها را کاوش کنید یا خودتان بسازید. نوآوری اصلی اتریوم این است که شما می توانید همه این کارها را بدون دخالت یک مقام مرکزی که می تواند قوانین را تغییر دهد یا دسترسی شما را محدود کند، انجام دهید.

اتریوم توسط هیچ نهاد خاصی کنترل نمی شود. هر زمان که رایانه‌های متصلی وجود داشته باشد که نرم‌ افزاری را به دنبال پروتکل اتریوم اجرا می ‌کنند و به بلاک چین اتریوم اضافه می‌کنند، وجود دارد. هر یک از این کامپیوترها به عنوان یک گره شناخته می شوند. گره ها می توانند توسط هر کسی اداره شوند.

حتی کد منبع اتریوم توسط یک نهاد واحد تولید نمی شود. هر کسی می تواند تغییراتی را در پروتکل پیشنهاد دهد و در مورد ارتقاها بحث کند.

تفاوت تترerc-20 و تتر trc-20 چیست؟

حال که با استیبل کوین تتر، اتریوم، ترون، trc-20 و erc-20 آشنا شدید وقت آن است که با تفاوت  تتر trc-20  و تتر erc-20 آشنا شوید.

در ابتدا، به یاد داشته باشید که USDT یکی از توکن‌های موجود در شبکه‌های ترون و اتریوم است. که تفاوت های کمی دارند، و به شرح زیر هستند.

  • بلاک چین
  • سرعت انجام معامله
  • هزینه تراکنش
  • امنیت
  • شکل آدرس کیف پول

بلاکچین:

یکی از بزرگترین و اصلی ترین تفاوت های این دو تتر بلاک چین آن ها است. در واقع توکن های ERC-20 بر روی شبکه اتریوم ETH)) ساخته شده اند. در حالی که توکن های TRC-20 در شبکه ترون ساخته شده اند.

سرعت انجام تراکنش:

یکی از تفاوت های عمده بین توکن های ERC20 و TRC20 این است که توکن های TRC20 سرعت تراکنش سریع تری نسبت به توکن های ERC20 دارند. تراکنش‌های توکن TRC20 معمولاً حدود 3 دقیقه طول می‌کشند، در حالی که همین تراکنش در بلاکچین اتریوم تا 15 دقیقه طول می‌کشد. در حالی که شبکه ترون می تواند تا 2000 تراکنش را در ثانیه را پردازش کند، شبکه اتریوم می تواند تنها 15 تراکنش را در هر ثانیه انجام دهد.

تفاوت تترerc-20  و تتر trc-20  چیست

کارمزد و هزینه انجامش تراکنش:

از دیگر تفاوت های تتر در شبکه اتریوم و تتر در شبکه ترون می توان به کارمزد انتقال اشاره کرد.

وقتی صحبت از کارمزد به میان می آید، توکن های TRC-20 معمولاً کارمزد تراکنش کمتری نسبت به توکن های ERC-20 دارند. به این دلیل که بلاک چین ترون از مکانیزم اجماع متفاوتی نسبت به اتریوم استفاده می کند که می تواند تراکنش ها را ارزان تر کند.

گاهی اوقات انجام تراکنش در شبکه اتریوم می تواند تا 30 دلار هزینه داشته باشد، در صورتی که به همین تراکنش در شبکه ترون کمتر از 2 دلار کارمزد تعلق می گیرد.

امنیت:

امنیت هر دو شبکه به یک اندازه زیاد است، اما به دلیل این که شبکه اتریوم عمر بیشتری نسبت به شبکه ترون دارد می تواند حس امنیت بیشتری را برای کاربران ایجاد نماید. با این حال همان طور که گفته شد کارشناسان امنیت و بلاکچین معتقدند که هر دو شبکه از ایمنی کافی برخوردار هستند.

شکل آدرس:

یکی از تفاوت های اصلی بین ERC20 و TRC20 سبک آدرس است. توکن های ERC20 با آدرس اتریوم خود شناسایی می شوند که با0x  شروع می شود، به عنوان مثال. 0xbd7e…

از سوی دیگر، توکن‌های TRC20 از آدرس‌های Tron استفاده می‌ کنند که معمولاً با T شروع می ‌شوند، به عنوان مثال. T9zP14…

آیا تتر ERC20 و  TRC20  یکسان است؟

خیر، تتر ERC20 و TRC20  یکسان نیستند. آنها استیبل کوین‌ هایی هستند که هر دو توسط تتر صادر می‌شوند، اما متفاوت هستند زیرا تتر آنها را در بلاک‌ چین ‌های مختلف صادر می شود.

کدام تتر بهتر است؟

هر دو تتر خوب هستند اما بسیاری از معامله گران و تریدرها از تتری که در شبکه ترون ضرب شده است استفاده می کنند زیرا هم سرعت تراکنش بیشتر است و هم کارمزد کمتری بایستی پرداخت کنند.

آیا می توانم USDT را بین ERC20 و TRC20 انتقال دهم؟

بله، شما می توانید USDT را از اتریوم به TRON و بالعکس انتقال دهید. این کار باعث ایجاد نقدینگی در زنجیره ‌ها می‌ شود و به کاربران اجازه می‌ دهد تا در جهت بهترین منافع خود معامله کنند. شما همچنین می توانید USDT را از هر شبکه ای در صرافی ها بفروشید.

چگونه بفهمم USDT من TRC20 است یا ERC20؟

با بررسی کیف پولتان می توانید متوجه شوید که تتر شما در شبکه ترون است یا در شبکه اتریوم. همانطور که بالاتر گفته شد آدرس های اتریوم با 0x  شروع می شوند در حالی که آدرس های موجود در شبکه ترون با T  شروع می شود.

تتر بر روی چند بلاک چین و شبکه ایجاد شده است؟

تتر بر روی بیش از 10 شبکه به وجود آمده است.

آیا کیف پول هایی وجود دارند که از TRC20 و ERC20 USDT پشتیبانی می کنند؟

بله، بسیاری از کیف پول ها از هر دو نسخه USDT پشتیبانی می کنند. مانند Guarda، Ledger و Trust Wallets

 

تتر یکی از محبوبترین و بزرگترین استیبل کوین های بازار است که بر روی شبکه های بسیاری فعالیت می کند. ما در این مقاله سعی کردیم تا تتر در شبکه ترون و اتریوم را بررسی و مقایسه کنیم. همانطور که گفته شد تتر در شبکه ترون به دلایلی چون کارمزد کم و سرعت انتقال زیاد محبوبتر است. اما شما سعی کنید از کیف پول هایی استفاده کنید که تتر را در هر دو شبکه پشتیبانی کند تا بسته به نیاز خود بتوانید شبکه تتر خود را تغییر دهید.

نظر شما در مورد تتر و شبکه های آن چیست؟ شما از کدام شبکه تتر استفاده می کنید؟ نظرات خود را با آکادمی بیتریوم به اشتراک بگذارید.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدید ترین مطالب

مقالات مرتبط

Volume
Play
1x
00:00/00:00