تعرفه اینترنت موبایل 34% افزایش یافت

تعرفه اینترنت موبایل 34% افزایش یافت

افزایش تعرفه اینترنت موبایل در ایران، در پی درخواست اپراتورهای تلفن همراه و موافقت سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی (رگولاتوری) در تاریخ ۸ دی ۱۴۰۲ انجام شد. اپراتورها علت این درخواست را افزایش هزینه‌های ارائه خدمات اینترنت موبایل، به ویژه هزینه‌های ارزی تجهیزات و شبکه عنوان کرده بودند.

بر اساس اعلام رگولاتوری، میزان افزایش تعرفه اینترنت همراه، حداکثر ۳۰ درصد تعیین شده بود، اما بررسی ها حاکی از آن است که افزایش قیمت بیش از 30% می باشد. مثلا بسته یک روزه 1.5 گیگابایت ایرانسل قبلا با مبلغ 74000 هزار ریال به فروش می رسید، اما اکنون با قیمت 99000 هزار ریال به فروش می رسد که نشان دهنده افزایش 34% درصدی می باشد که بیشتر از 30 درصد است.

پیش تر دو شرکت بزرگ ایرانسل و همراه اول بسته های بلند مدت خود را حذف کرده و بسته های کوتاه مدت خود را با قیمت بیشتری به مشتریان ارائه دادند که این اتفاق با واکنش های گسترده و منفی کاربران همراه بود و در نتیجه هر دو شرکت اطلاعیه ای رسمی درباره اصلاح قیمت بسته های خود و نرخ قیمت جدید را منتشر کردند.

در این اطلاعیه ایرانسل بیان کرد:

پیرو درخواست اپراتورها برای اصلاح قیمت بسته‌های اینترنت با توجه به عدم امکان سرمایه‌گذاری جدید به دلیل افزایش روزافزون هزینه‌ها، رگولاتوری به شرط سرمایه‌گذاری در بهبود شاخص‌های کیفی شبکه، با افزایش تعرفه بسته‌های اینترنت همراه موافقت کرده است.

بر این اساس، فرایند اصلاح قیمت بسته‌های اینترنت همراه، با اعمال افزایش قیمت ۳۴ درصدی روی تمام بسته‌ها، از شب گذشته آغاز شده و هم‌اکنون در حال انجام است.

در جدول زیر می توانید بخشی از تغییرات بسته های ایرانسل را مشاهده کنید:

بسته های ایرانسل کوتاه مدت

بسته های بلند مدت جدید ایرانسل به شرح زیر می باشد:

بسته های ایرانسل بلند مدت

همچنین همراه اول در بیانیه خود اعلام کرد:

این اصلاح قیمت هرچند با افزایش حداکثر 34 درصدی، لیکن پس از شش سال ثبات تعرفه و با موافقت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و اخذ تعهدات در خصوص سرمایه‌گذاری و افزایش کیفیت شاخص‌های ارتباطی صورت گرفته است.

در جدول زیر می توانید گوشه ای از تغییرات بسته های همراه اول را مشاهده کنید:

بسته های کوتاه مدت همراه اول

همچنین بسته های بلند مدت همراه اول به شرح زیر است:

بسته های بلند مدت همراه اول
بسته های بلند مدت همراه اول

 

برای مشاهده کامل تغییرات قیمتی و خواندن اطلاعیه های ایرانسل و همراه اول کلیک کیند.

تعهدات اپراتورها در مقابل افزایش قیمت اینترنت

در مقابل افزایش قیمت اینترنت همراه، اپراتورها نیز تعهداتی را به وزارت ارتباطات و رگولاتوری دادند که بر اساس این تعهدات، اپراتورها متعهد می شوند:

  • میانگین سرعت اینترنت را تا ۶ ماه آینده ۳۰ درصد افزایش دهند.
  • پوشش شبکه 4G و 5G را تا پایان سال آینده بهبود بخشند.
  • بسته‌های اینترنت با حجم و قیمت مناسب ‌تری را برای اقشار کم ‌درآمد ارائه دهند.

واکنش‌ها به افزایش قیمت اینترنت

افزایش قیمت اینترنت همراه، با واکنش‌های مختلفی از سوی کاربران، کارشناسان و مسئولان مواجه شده است. برخی از کاربران، این افزایش تعرفه را ناعادلانه و غیرضروری دانسته و از آن انتقاد کرده‌ و برخی دیگر نیز معتقدند که افزایش تعرفه اینترنت همراه، امری اجتناب‌ ناپذیر بوده و می ‌تواند به بهبود کیفیت خدمات اینترنت کمک کند.

مسئولان نیز در واکنش به افزایش تعرفه اینترنت همراه، بیان کردند که این افزایش تعرفه با هدف بهبود کیفیت خدمات اینترنت و افزایش سرمایه ‌گذاری در این بخش انجام شده است. آنها همچنین اضافه کردند که دولت برای حمایت از اقشار کم ‌درآمد، بسته‌های اینترنت با حجم و قیمت مناسب‌ تری را ارائه خواهد کرد.

نظر شما درباره افزیش قیمت بسته های اینترنت چیست؟ دیدگاه خود را در بهش نظرات با آکادمی بیتریوم به اشتراک بگذارید.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدید ترین مطالب

مقالات مرتبط

Volume
Play
1x
00:00/00:00