بعد از هاوینگ بعدی بیت کوین چه اتفاقی برای ماینرها خواهد افتاد؟

پس از هاوینگ بعدی بیت کوین چه اتفاقی برای ماینر ها می افتد؟

در حالی که کمتر از 200 روز به هاوینگ بعدی بیت کوین باقی مانده، پیش بینی ها برای اتفاقات بعد از هاوینگ افزایش یافته است، رویدادی چهار ساله که نرخ عرضه بیت کوین را به نصف کاهش می دهد. پیش‌بینی می‌شود که چهارمین هاوینگ بیت‌کوین در تاریخ 24 آوریل 2024 (5 اردیبهشت 1403) یا حدود آن انجام شود. این راهنمای جامع از دپارتمان رمزارز آکادمی بیتریوم به شما کمک می‌کند تا اثرات هاوینگ و آنچه را که باید پیش‌بینی کنید، درک کنید.

شمارش معکوس برای هاوینگ بیت کوین

بر اساس داده های کنونی، ۱۹۳ روز تا هاوینگ آوریل ۲۰۲۴(اردیبهشت 1403)، باقی مانده است. در اصل نصف شدن عرضه بیت‌کوین که توسط بنیان‌گذار آن، ساتوشی ناکاموتو کد نویسی شده است، هر ۲۱۰ هزار بلاک، تقریباً هر چهار سال یک‌بار اتفاق می‌ افتد. هنگامی که شبکه به یک شماره بلوک خاص می رسد، پاداش استخراج (مقدار بیت کوین که استخراج کنندگان برای تأیید تراکنش ها به دست می آورند) نصف می شود.

همچنین بخوانید: هاوینگ چیست؟

به عنوان مثال، پاداش استخراج اولیه 50 بیت کوین در هر بلوک بود و پس از نصف شدن اول در سال 2012 به 25 بیت کوین در هر بلوک کاهش یافت. این سیستم نرخ عرضه را تنظیم می کند که با گذشت زمان کاهش یابد. تا به امروز، عرضه بیت کوین سه بار نصف شده است: اولی در 28 نوامبر 2012(8 آذر 1391)، دومی در 9 جولای 2016(19 تیر 1395) و سومی در 11 می 2020(22 اردیبهشت 1399)، زمانی که پاداش به 6.25 BTC کاهش یافت.

پس از هاوینگ بعدی بیت کوین چه اتفاقی برای ماینر ها می افتد؟

هاوینگ آتی، پاداش را از 6.25 بیت کوین به 3.125 بیت کوین در هر بلوک کاهش می دهد. این نصف شدن نرخ تورم را از 1.7 درصد سالانه به 0.84 درصد کاهش می دهد. با توجه به قیمت های فعلی و 900 بیت کوین موجود که روزانه استخراج می شود، استخراج کنندگان روزانه حدود 24 میلیون دلار بیت کوین جدید کسب می کنند. اگر قیمت بیت کوین ثابت بماند، این درآمد روزانه به 12 میلیون دلار کاهش می یابد، اگرچه بسیاری انتظار دارند ارزش بیت کوین تا آن زمان به میزان قابل توجهی افزایش یابد. از لحاظ تاریخی، قیمت بیت کوین در بازار قبل از هر هاوینگ، افزایش یافته است.

واکنش بازار و سودآوری ماینر

در ماه‌های قبل از هاوینگ 2012، قیمت بیت‌ کوین از زیر 5 دلار به بیش از 13 دلار رسید و سودآوری ماینرها را با وجود کاهش پاداش بلاک تضمین کرد. به طور مشابه، قبل از هاوینگ سال 2016، قیمت از حدود 400 دلار به بیش از 600 دلار تا ژوئیه 2016 افزایش یافت. در دسامبر 2016، از 900 دلار گذشت. قیمت ها نیز در سال 2020 افزایش یافت. در حالی که هر هاوینگ حاشیه سود ماینرها را تنگ می کند، افزایش قیمت، آنها را جلوتر از بازی نگه داشته است.

پس از هاوینگ بعدی بیت کوین چه اتفاقی برای ماینر ها می افتد؟

قیمت بیت کوین در نیمه اول سال 2012.

آینده و پایداری ماینرها

اگرچه قیمت ها در سه نیمه گذشته افزایش یافته، اما تضمینی نیست اگر قیمت بیت کوین در حدود زمان هاوینگ بالا نرود، ماینرها با خطرات سودآوری جدی مواجه خواهند شد، زیرا درآمد پاداش بلاک ماینرها به نصف کاهش می یابد. اگر قیمت ثابت بماند یا کاهش یابد، ماینینگ می‌تواند باعث زیان ماینرها شود و به طور بالقوه بسیاری از ماینرها را مجبور به توقف عملیات کند و در نتیجه هش و امنیت کلی شبکه را کاهش دهد.

علاوه بر این تمرکز قدرت ماینینگ، می تواند تمرکز زدایی شبکه را به چالش بکشد؛ اما اگر ارزش بیت کوین به اندازه کافی افزایش یابد تا کاهش پاداش بلاک را متعادل کند، ماینرها می توانند سودآور باقی بمانند و به طور یکپارچه از شبکه پشتیبانی کنند. ماینرها همچنین ممکن است از کارمزد تراکنش سود ببرند، به شرطی که رشد قابل توجهی در استفاده و پذیرش بیت کوین وجود داشته باشد.

پس از هاوینگ 2024، ماینرها 3.125 بیت کوین به ازای هر بلوک دریافت خواهند کرد. نصف شدن سال 2028 پاداش را به 1.5625 بیت کوین ناچیز کاهش می دهد.

به عنوان مثال، اگر چهار میلیارد نفر هر کدام روزانه یک تراکنش بیت کوین انجام دهند و هر تراکنش 0.01 دلار کارمزد داشته باشد، مجموعاً 40 میلیون دلار کارمزد روزانه خواهد بود. چنین سناریویی می‌تواند حتی پس از از بین رفتن پاداش‌های بلاک، از ماینرها پشتیبانی کند. در حالی که افزایش قیمت بیت کوین برای حفظ انگیزه های ماینرها در طول هاوینگ حیاتی است، افزایش در تعامل کاربر و حجم تراکنش می تواند به استخراج کنندگان اجازه دهد تا از کارمزدهای زنجیره ای در مقیاس بزرگ بهره مند شوند. هاوینگ یک آزمون کلیدی برای ارزیابی امنیت و ارزش بیت کوین به عنوان یک دارایی است.

نظر شما در مورد هاوینگ بیتکوین چیست؟ به نظر شما آیا این اتفاق می تواند موجب رشد رمزارزها شود؟ نظرات خود را در بخش دیدگاه های آکادمی بیتریوم با ما به اشتراک بگذارید.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدید ترین مطالب

مقاله های مرتبط

Volume
Play
1x
00:00/00:00