تجارت و اقتصاد ایران راهنمای تجارت و صادرات قسمت اول - آکادمی بیتریوم

برای شنیدن پادکست مربوطه میتونید روی کارت زیر کلیک کنید!

تجارت و اقتصاد ایران : راهنمای تجارت و صادرات قسمت اول

1. بررسی اجمالی صادرات ایران

ایران پس از تایید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر پایبندی ایران به تعهدات خود در چارچوب توافق هسته‌ای که در 14 ژوئیه 2015 توافق شده بود، لغو تحریم‌های اقتصاد ایران و مالی گسترده‌ای دریافت کرد، به این معنی که این کشور اکنون قادر به تجارت آزادتر است. در سطح جهانی.
دولت بریتانیا از گسترش روابط تجاری ما با ایران حمایت می‌کند و ما شرکت‌های انگلیسی را تشویق می‌کنیم از فرصت‌های تجاری ناشی از لغو تحریم‌ها استفاده کنند.
وزارت تجارت بین‌الملل (DIT) – مستقر در بریتانیا و سفارت بریتانیا در تهران – برای حمایت از تجارت و سرمایه‌گذاری بین دو کشور ما آماده است.
چشم انداز مثبتی برای روابط تجاری انگلیس و ایران وجود دارد. ایران بزرگترین بازار جدید برای ورود به اقتصاد جهانی در بیش از یک دهه است که فرصت‌های قابل توجهی را در بیشتر بخش‌ها ارائه می‌کند، با پتانسیل رشد با گسترش بازار در ایران.
ذخایر قابل توجه نفت و گاز ایران محرک مهمی برای رشد اقتصادی خواهد بود.

8 محصول اصلی صادرات ایران - مهم ترین محصولات صادراتی و لیست کالا | باسکول

بخش‌های دیگر در این اقتصاد متنوع با پتانسیل کمک به رشد و اشتغال تولید ناخالص داخلی (GDP) کشور و جایی که تجارت بریتانیا دارای نقاط قوت خاصی است عبارتند از:

• زیر ساخت
• مراقبت های بهداشتی

• خرده فروشی
• فرودگاه ها و هوانوردی
• معدن
• اب

روند جذب سرمایه‌گذاری خارجی در ایران - ایبِنا
دولت ایران مشتاق جذب سرمایه گذاری خارجی و انتقال فناوری در همه بخش ها است.
در صورت تمایل به صادرات به ایران برای مشاوره رایگان با مشاور صادرات دی آی تی ایران تماس بگیرید.
در مورد تامین مالی تجارت و پوشش بیمه شرکت های بریتانیایی با امور مالی صادرات بریتانیا (UKEF) تماس بگیرید. همچنین می توانید موقعیت پوشش فعلی UKEF برای ایران را بررسی کنید.

این مقاله را مطالعه کنید : اقتصاد هنجاری

میانبرهایی برای عبور از گردنه‌های تحریم
1.1 تجارت و تحریم

تحریم ها و تحریم های ایران را بخوانید.
اکثر تحریم‌های مالی و اقتصادی علیه ایران به دنبال راستی‌آزمایی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر اینکه ایران تمام مراحل لازم برای رسیدن به روز اجرایی را تکمیل کرده است، لغو شدند.
متن کامل توافقنامه و ضمایم را بخوانید.
با این حال، برخی تحریم‌ها همچنان پابرجا هستند، از جمله تحریم‌های مربوط به حقوق بشر، گسترش کالاها و فناوری‌های محدود شده و حمایت ایران از تروریسم.
برخی از تحریم‌های جاری به این معنی است که باید در نظر بگیرید که آیا محصول یا ماده‌ای که می‌خواهید تجارت کنید محدود است یا خیر، و پرداخت‌ها چگونه انجام می‌شود.
شرکت های بریتانیایی همچنین باید بررسی کنند که آیا فعالیت پیشنهادی آنها مشمول تحریم های ایالات متحده است یا خیر. اگر شک دارید باید به دنبال مشاوره حقوقی باشید.

این مقاله را مطالعه کنید : 3 استراتژی برای مقابله با تورم

2. آمادگی برای تجارت در ایران

برای انجام کسب و کار در ایران، مشاغل انگلیسی ابتدا باید از موارد زیر آگاه باشند:
• مسائل اقتصاد ملی در ایران
• اطلاعات خاص مربوط به بخش هایی که می خواهند در آن سرمایه گذاری یا فعالیت کنند
• تحریم های مرتبط و خطر سیاسی احتمالی
• ملاحظات عملی و قانونی خاص ایران
• نیاز به اطمینان از اینکه بانکی شناسایی شده است که مایل به تسهیل پرداخت ها است و کسب و کارهای انگلیسی که مایل به تجارت با ایران هستند به کانال های مالی کافی دسترسی دارند.
این به آنها کمک می کند تا به بهترین نحو:
• از فرصت ها استفاده کنید
• از ریسک قابل پیش بینی بازار اجتناب کنید
• مطمئن شوید که تحریم ها یا سایر ممنوعیت های قانونی در تجارت را نقض نمی کنند
• از هزینه های قانونی غیر ضروری یا تاخیر جلوگیری کنید
مشاغلی که برای تجارت در ایران آماده می شوند باید با بخش های مربوطه این دستورالعمل آشنا شوند. آنها همچنین ممکن است بخواهند در جایی که از درک خود از مسائل قانونی یا مرتبط با بازار اطمینان ندارند، به دنبال مشاوره حقوقی یا تجاری باشند.

سال سخت اقتصاد ایران رو به پایان است - تجارت‌نیوز
3. اقتصاد ایران و تجارت در ایران

3.1 رشد اقتصادی در ایران

ایران پس از عربستان سعودی دومین اقتصاد بزرگ خاورمیانه را دارد. تولید ناخالص داخلی اسمی آن در سال 2015 397 میلیارد دلار و در سال 2022 به 757 میلیارد دلار برآورد شده است.
انتظار می رود عملکرد اقتصادی ایران پس از لغو برخی تحریم های اخیر بهبود یابد.
دولت ایران در حال انجام اقداماتی برای کاهش تورم است که در سال 2015 به 14 درصد رسید. طبق گزارش بانک جهانی، ایران در سال 2014 رشد 4.3 درصدی داشته است.
هدف ایران برای رشد تولید ناخالص داخلی 8 درصدی سالانه تا سال 2022 است. برآوردهای غیرایرانی رشد سالانه حدود 5 درصد را پیش‌بینی می‌کنند.

در مورد اقتصاد رای گیری شود / دولت مراقب باشد حال بیمار بدتر نشود
3.2 ساختار اقتصاد ایران

دولت ایران هم به عنوان تنظیم کننده و هم به عنوان یک بازیگر مهم در اقتصاد کشور عمل می کند. مقررات می تواند پیچیده باشد و حمایت از مصرف کننده و کارمند اغلب بر سهولت انجام تجارت ترجیح داده می شود.
دولت برنامه‌های اقتصادی منظمی ایجاد می‌کند و اینها تأثیر بسزایی در جهت‌گیری کشور دارد.
دولت ایران صاحب بزرگترین شرکت هایی است که معمولاً در صنایع استخراج و تولید هستند. این شامل:
• شرکت ملی نفت ایران
• سازمان گسترش و نوسازی صنایع معدنی ایران
• سازمان گسترش و نوسازی صنایع
• شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی
اقتصاد ایران همچنین خانه تعداد زیادی از نهادها است که متعلق به سازمان‌های مرتبط با دولت هستند. بخش خصوصی واقعی

تخمین زده می شود که شرکت ها (بدون ارتباط با ایالت) تنها 20 درصد از فعالیت های اقتصادی را به خود اختصاص دهند.
اقتصاد ایران نسبتاً متنوع است. با این حال، بخش نفت و گاز همچنان غالب است. ایران دارای:
• هفتمین ذخایر بزرگ معدنی جهان
• یک بازار مصرف کننده بزرگ
• یک پایگاه تولید صنعتی قوی
• بخش های قابل توجه کشاورزی و خدمات
3.3 بازار کار ایران
بازار کار ایران به شرح زیر است:
• نیروی کار جوان، در حال رشد و با تحصیلات عالی
• بیکاری بالا، 11.7٪ در آوریل 2016 (منبع: بانک جهانی)
• مشارکت کم نیروی کار زنان، با 12 درصد از زنان فعال
• حداقل دستمزد پایین بر اساس استانداردهای بین المللی (216 دلار در ماه در سال 2014)
سرمایه گذاران ممکن است نیاز به اختصاص منابع قابل توجهی برای آموزش کارکنان محلی داشته باشند. انزوای اقتصادی در سال‌های اخیر به این معناست که بهترین شیوه بین‌المللی همیشه رعایت نمی‌شود و استانداردهای بین‌المللی به‌ویژه در صنایع وابسته به فناوری مانند نفت و گاز رعایت نشده است. با این حال، این حوزه ای است که دولت ایران سعی دارد به آن بپردازد.

4.1 بخش نفت و گاز در ایران

بخش نفت و گاز ایران با 23 درصد تولید ناخالص داخلی در سال 2014 بزرگترین بخش اقتصاد ایران است.
این بخش بالغ است اما پتانسیل زیادی برای گسترش دارد. ایران بزرگترین ذخایر گازی جهان را دارد و می خواهد تولید گاز خود را تا سال 2020 دو برابر کند و به 1.3 میلیارد متر مکعب در روز برساند، به ویژه از طریق توسعه بیشتر میدان گازی پارس جنوبی.
ایران چهارمین ذخایر بزرگ نفت جهان (158 میلیارد بشکه) است که بر اساس بررسی آماری BP از انرژی جهانی در سال 2015 معادل بیش از 150 سال تولید با نرخ استخراج سال 2014 است.
این کشور تولید نفت را از کمتر از 3 میلیون بشکه در روز قبل از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) به حدود 3.6 میلیون بشکه در روز تا اواسط سال 2016 افزایش داده است و قصد دارد تا سال 2020 روزانه 5 میلیون بشکه نفت تولید کند. برای دستیابی به این هدف، وزارت نفت ایران به 105 میلیارد دلار سرمایه گذاری برای جایگزینی فناوری قدیمی نیاز دارد.
لغو تحریم ها به این معنی است که ایران با افزایش صادرات به دنبال بازپس گیری سهم بازار است. صادرات نفت ایران در بازه زمانی ژانویه 2016 که تحریم ها برداشته شد و می 2016 دو برابر شد (منبع: اوپک).
تحلیلگران صنعت پیش‌بینی کرده‌اند که ایران به افزایش قابل‌توجهی در تولید نفت و گاز دست خواهد یافت، اما با سرمایه‌گذاری خارجی و جدیدترین فناوری، به اهدافش به‌موقع و کارآمدتر خواهد رسید.
دولت ایران با استفاده از ساختار قراردادی جدید که شرایط مطلوب تری را به شرکای خارجی ارائه می دهد، به دنبال شرکای خارجی است. با این حال، بخش نفت و گاز ایران تا حد زیادی در دست ایران باقی خواهد ماند

دولت، با محدودیت های قانون اساسی در سطوح مشارکت خارجی در بخش بالادستی.
فرصت های شرکت های بریتانیایی عبارتند از:
• ارتقاء فناوری نفت و گاز ایران
• پروژه های افزایش یافته بازیافت نفت (EOR).
• ساخت تاسیسات صادرات گاز طبیعی مایع (LNG).
برخی از کالاها، نرم افزارها و فناوری ها برای صادرات به خارج از اتحادیه اروپا نیاز به مجوز دارند. بررسی کنید که آیا به مجوز صادرات نیاز دارید یا خیر.

4.2 پتروشیمی در ایران

بخش پتروشیمی ایران سالانه حدود 60 میلیون تن تولید می کند که سالانه حدود 20 میلیارد دلار درآمد دارد.
صنعت پتروشیمی ایران تقریباً تمامی فرآیندهای تولید مواد شیمیایی را پوشش می دهد.
تولیدات بخش پتروشیمی ایران بیشتر در دستان خصوصی یا نیمه خصوصی است. بسیاری از این شرکت ها قبلاً فاینانس دریافت کرده اند یا با سرمایه گذاران بین المللی وارد مشارکت شده اند. آنها احتمالاً در آینده به دنبال شرکای بین المللی هستند.
تخمین زده می شود که طی 10 سال آینده 80 میلیارد دلار برای توسعه بخش پتروشیمی ایران مورد نیاز است. انتظار می‌رود بخش عمده‌ای از این سرمایه‌گذاری‌ها از سوی سرمایه‌گذاران خارجی تامین شود.
برخی از کالاها، نرم افزارها و فناوری ها برای صادرات به خارج از اتحادیه اروپا نیاز به مجوز دارند. بررسی کنید که آیا به مجوز صادرات نیاز دارید یا خیر.

4.3 تولید صنعتی در ایران

تولیدات صنعتی اصلی ایران خودرو، فلزات صنعتی، سیمان و فولاد و مس فرآوری شده است.
انرژی ارزان و فراوان ایران به آن مزیت رقابتی قابل توجهی در تولید فلزات و سایر کالاهای صنعتی می دهد. در نتیجه، صنایع سنگین در استان های جنوبی ایران و نزدیک به منابع انرژی آن متمرکز شده است.
دولت ایران حدود 15 میلیارد دلار بودجه برای افزایش تولید فلزات ساخته شده فراهم می کند.
بسیاری از خودروسازان اروپایی نیز علاقه خود را به ایران اعلام کرده اند.
فرصت های شرکت های بریتانیایی عبارتند از:
• فناوری ارتقاء کارخانه تولیدی ایران
• نگهداری کارخانه و زنجیره تامین
• سرمایه گذاری سرمایه و سرمایه گذاری مشترک
برخی از کالاها، نرم افزارها و فناوری ها برای صادرات به خارج از اتحادیه اروپا نیاز به مجوز دارند. بررسی کنید که آیا به مجوز صادرات نیاز دارید یا خیر.

4.4 زیرساخت در ایران

ایران احتمالا در 10 سال آینده به بیش از 1 تریلیون دلار سرمایه گذاری در زیرساخت ها نیاز دارد. این امر برای برآوردن برنامه های بلندپروازانه ای که دولت ایران برای حمل و نقل، برق و آب ارائه کرده است، ضروری خواهد بود.
فرودگاه ها و هوانوردی در ایران
ایران دارای 54 فرودگاه از جمله 8 فرودگاه بین المللی است که توسط شرکت فرودگاه های ایران اداره می شود. زیرساخت‌های هوانوردی ایران هم از نظر فرودگاه‌ها و هم از نظر ناوگان هوایی (زیرا ممکن است در 5 سال آینده به 300 مورد نیاز باشد) به سرمایه‌گذاری قابل توجهی نیاز دارد.

افزایش بازدیدکنندگان توریستی و تجاری منجر به برنامه ریزی برای سرمایه گذاری در فرودگاه ها شده است. این طرح ها شامل افزایش 6 برابری ظرفیت فرودگاه اصلی تهران است.

بنادر در ایران

سازمان بنادر و دریانوردی ایران حدود 900 میلیون دلار پروژه در نظر گرفته است.

قدرت در ایران

ایران برای برآوردن رشد اقتصادی پیش بینی شده خود به ویژه در صنایع انرژی بر به تولید برق و زیرساخت های اضافی نیاز دارد.
دولت قصد دارد سالانه بیش از 5 گیگاوات ظرفیت تولید اضافه کند تا به ظرفیت کل 96 گیگاوات تا سال 2020 برسد. این احتمال وجود دارد که این امر تا حد زیادی از طریق افزایش ظرفیت تولید با سوخت گاز و توسعه منابع تجدیدپذیر باشد. برنامه‌های انرژی‌های تجدیدپذیر ایران به‌ویژه بر انرژی بادی تاکید می‌کنند که تا سال 2020 به هدف 5 گیگاواتی دست یابد که احتمالاً انرژی بادی نقش مهمی در این امر ایفا خواهد کرد.

ریل در ایران

شبکه ریلی ایران توسط راه آهن جمهوری اسلامی ایران (RAI) اداره می شود که تحت کنترل وزارت راه و شهرسازی است.
RAI قصد دارد تا سال 2025 حداقل وسعت شبکه ریلی کشور را با 25000 کیلومتر مسیر دو برابر کند. همچنین برنامه هایی برای گسترش خدمات مترو تهران به مناطق بیشتری از شهر وجود دارد.

زیرساخت های آب در ایران

ایران با کمبود شدید آب مواجه است که تولید مواد غذایی و سایر صنایع پر مصرف آب را تهدید می کند.
دولت ایران سالانه 7 میلیارد دلار هزینه برای توسعه زیرساخت های آبی خود از جمله آب شیرین کن در منطقه خلیج فارس و خطوط لوله توزیع آب متعهد شده است.

 خدمات مالی در ایران

دولت در بخشی که توسط بانک مرکزی ایران تنظیم می شود نقش بسزایی دارد. 8 بانک دولتی در بازار فعال هستند. بازارهای سرمایه ایران بر اساس استانداردهای بین المللی کوچک هستند اما به سرعت در حال رشد هستند. ارزش بازار بورس تهران حدود 100 میلیارد دلار است.
اگرچه بخش خدمات مالی در ایران نسبتاً کوچک است و سرمایه‌گذاری خارجی با محدودیت‌هایی مواجه است، فرصت‌هایی برای کسب‌وکارهای بریتانیایی وجود دارد.
سرمایه و تخصص خارجی برای کمک به صنعت در حین توسعه مورد نیاز خواهد بود.

4.6 بهداشت و درمان و داروسازی در ایران

ایران یکی از توسعه‌یافته‌ترین بخش‌های بهداشت و درمان و داروسازی در خاورمیانه را دارد.

بهداشت و درمان در ایران

حدود 90 درصد جمعیت ایران تحت پوشش بیمه های دولتی هستند. انتظار می رود هزینه های بهداشت و درمان به دلیل موارد زیر افزایش یابد:
• رشد جمعیت
• افزایش میانگین سنی
• افزایش بیماری ها و ناتوانی های طولانی مدت و مرتبط با سبک زندگی در مقابل بیماری های عفونی
میانگین سنی از سال 2010 تا 2025 8 سال افزایش می یابد و بار بیماری به سمت شرایط مزمن و غیرواگیر تغییر می کند.

مقررات دولتی هزینه های پزشکی را پایین نگه می دارد، اما بسیاری از ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی با مشکلات مالی مواجه هستند زیرا شرکت های بیمه گاهی اوقات هزینه های مراقبت را پرداخت نمی کنند. در نتیجه بسیاری از بیمارستان ها قادر به خرید تجهیزات پزشکی به روز یا موثرترین داروها نیستند.
دولت ایران می‌خواهد مراقبت‌های بهداشتی را توسعه و نوسازی کند:
• ساخت بیمارستان های جدید، اضافه شدن 115000 تخت اضافی تا سال 2021
• توسعه حداکثر 50 آزمایشگاه پزشکی جدید
• ایجاد 13 مرکز جامع سرطان
• سرمایه گذاری 280 میلیون دلاری در مراکز جدید تصویربرداری
• سرمایه گذاری 130 میلیون دلاری در مراکز جدید دیالیز
• توسعه بیشتر مراکز پزشکی دندانپزشکی

4.7 خرده فروشی در ایران

بخش خرده‌فروشی ایران برای منطقه بسیار سنتی است و عمده‌فروشان معمولاً فروشگاه‌های مستقلی را از بازارهای مرکزی در شهرهای بزرگ تامین می‌کنند.
تغییر در بخش خرده فروشی در ایران با لغو تحریم ها و رشد طبقه متوسط، افزایش دسترسی به اینترنت و جمعیت نسبتاً جوان انجام می شود. با کاهش تحریم های اقتصادی، علاقه به بازار ایران از سوی خرده فروشان بریتانیا افزایش یافته است. ایران بازار ثروتمندی است و با لغو بسیاری از تحریم ها، اشتهای مورد انتظار برای برندهای غربی وجود دارد.
این روندها احتمالاً تقاضا برای لباس های ممتاز و مارک های محصولات مصرفی، محصولات و خدمات راحت را افزایش می دهد.
فرصت‌های آینده در خواربار، لباس‌های درجه یک و از طریق خرده‌فروشان آنلاین امیدوارکننده به نظر می‌رسند.

 

1,679
دپارتمان اقتصاد
امتیاز دهید
اشتراک گذاری
banner
banner

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست