تجارت و اقتصاد ایران : تحریم ها قسمت دوم - آکادمی بیتریوم

برای شنیدن پادکست مربوطه میتونید روی کارت زیر کلیک کنید!

تجارت و اقتصاد ایران : تحریم ها قسمت دوم

5. چالش ها و خطرات کسب و کار در ایران

چالش های کسب و کار در ایران

تجارت و اقتصاد ایران : تحریم ها قسمت دوم - آکادمی بیتریوم
علیرغم لغو بسیاری از تحریم ها، ایران می تواند مکان دشواری برای تجارت باشد. مشاغل انگلیسی که به دنبال تجارت یا سرمایه گذاری در ایران هستند باید از موارد زیر آگاه باشند:
• تحریم هایی که به قوت خود باقی می مانند، مقررات تجاری و کنترل صادرات، و اطمینان حاصل می کنند که تمام فعالیت های تجاری با تحریم ها مطابقت دارند

این مقاله را مطالعه کنید : وضعیت سیاسی اقتصادی ایران

• قرار گرفتن در معرض سیاسی، از طریق ارتباط با سازمان ها یا افراد دولتی فعلی یا سابق که همچنان تحت تحریم هستند
• تامین  مالی تروریسم یا جرایم مالی، مانند پولشویی، رشوه یا کلاهبرداری
• به خطر انداختن اعتبار یک شرکت از طریق کار با افراد یا سازمان‌هایی که ادعا می‌شود در نقض حقوق بشر، فساد یا دعوی قضایی دخیل هستند.
نقض تحریم ها غیرقانونی است کسب‌وکارهای بریتانیا باید به دقت تعیین کنند که چه ریسک‌هایی ممکن است بخواهند در مورد مسائل کم‌تر مشخص ریسک‌های سیاسی یا اعتباری متحمل شوند و اطمینان حاصل کنند که سطح مناسب و کافی بررسی دقیق را انجام می‌دهند.

تجارت و اقتصاد ایران : تحریم ها قسمت دوم - آکادمی بیتریوم
5.3 بوروکراسی در ایران

ایران یک کشور بسیار متمرکز است و دولت تقریباً همه فعالیت ها را تنظیم می کند. درخواست‌های اساسی می‌توانند به فرم‌های پیچیده، فرآیندهای اداری و مهر تأیید نیاز داشته باشند و این می‌تواند منجر به تاخیر شود.

5.4 خطرات سیاسی در ایران

تقسیم‌بندی بین بخش‌های دولتی و خصوصی در ایران اغلب با حضور تعدادی از سازمان‌های نیمه خودمختار که نزدیک به دولت هستند، مبهم است.
برجسته ترین در میان این بنیادها، بنیادهای خیریه معروف به بنیادها یا ستادها هستند که اکنون بسیاری از آنها معادل شرکت های بزرگ تجاری هستند. برخی از سازمان‌های بزرگ مذهبی و حتی شاخه‌های ارتش نیز به عنوان بنیاد عمل می‌کنند. این پیوندهای سیاسی و اقتصادی می تواند برای سرمایه گذاران نگران کننده باشد.

تجارت و اقتصاد ایران : تحریم ها قسمت دوم - آکادمی بیتریوم
5.5 تحریم ایران

تحریم‌هایی که همچنان پابرجا هستند، کارهایی را که کسب‌وکارهای بریتانیا می‌توانند به طور قانونی در ایران انجام دهند، محدود می‌کند.
تحریم های باقی مانده عبارتند از:
• تحریم های اتحادیه اروپا علیه تعداد کمی از بانک های ایرانی و همچنین افراد و سازمان های دیگر
• تحریم تسلیحاتی که صادرات کالاها، نرم افزارها یا فناوری های موجود در لیست های نظامی بریتانیا را محدود می کند
• تحریم های حقوق بشر
• تحریم های آمریکا
برای اطلاعات دقیق تر، راهنمای ما در مورد تحریم ها و تحریم های ایران را بخوانید.
فهرست تلفیقی اهداف خزانه داری HM را بررسی کنید تا ببینید کدام سازمان ها و افراد در معرض مسدود شدن دارایی هستند. شایان ذکر است که این مسئولیت شماست که بفهمید آیا تحریم ها همچنان بر شما تأثیر می گذارد یا خیر.
شما باید اطمینان حاصل کنید که توافق‌های پیشنهادی، چه به طور مستقیم یا غیرمستقیم، با یک نهاد تعیین‌شده در تامین مواد یا خدمات یا در مسیر پرداخت مورد استفاده سروکار ندارند.

شما مجاز نیستید وجوه و منابع اقتصادی را به طور مستقیم یا غیرمستقیم بدون مجوز در اختیار نهادهای تحریم شده قرار دهید. برای معامله با یک نهاد مشمول تحریم های مالی، باید با وزارت خزانه داری HM تماس بگیرید و اطلاعاتی در مورد معاملات پیشنهادی و زمینه های مربوط به صدور مجوز دریافت کنید. سپس وزارت خزانه داری HM بررسی می کند که آیا می توان مجوز صادر کرد یا خیر.

این مقاله را مطالعه کنید : وضعیت سیاسی اقتصادی جهان

تجارت و اقتصاد ایران : تحریم ها قسمت دوم - آکادمی بیتریوم
تحریم ها “بازگشت فوری”

کسب‌وکارها باید به دنبال مشاوره حقوقی در مورد اینکه آیا در صورت اعمال مجدد برخی یا همه تحریم‌ها علیه ایران تحت تأثیر قرار می‌گیرند، فکر کنند. این وضعیت به‌عنوان یک «بازگشت» توصیف شده است، که در آن برخی یا همه تحریم‌ها می‌توانند در صورت عدم اجرای قابل‌توجه ایران به تعهداتش در برجام، مجدداً اعمال شوند.
لازم به ذکر است که اسنپ بک آخرین راه حل است. در صورت عدم اجرای قابل توجه و پس از اتمام تمام احتمالات رجوع تحت مکانیسم حل اختلاف، بازپرداخت سریع توسط سایر شرکت کنندگان برجام در نظر گرفته خواهد شد.

تجارت و اقتصاد ایران : تحریم ها قسمت دوم - آکادمی بیتریوم
تحریم های آمریکا علیه ایران

راهنمای OFAC در مورد تحریم های ایالات متحده را در وب سایت وزارت خزانه داری ایالات متحده بخوانید
تحریم های اولیه آمریکا علیه ایران همچنان پابرجاست. این بدان معناست که شرکت‌های انگلیسی باید قبل از انجام فعالیت‌های مرتبط با ایران، ارتباطات خود با آمریکا، از جمله حضور کارمندانی که تابعیت آمریکا یا گرین کارت دارند، در نظر بگیرند.
شرکت‌های بریتانیایی ممکن است همچنان مشمول تحریم‌های ثانویه ایالات متحده در رابطه با افراد یا نهادهایی باشند که در فهرست کشورهای تعیین‌شده ویژه (SDN) باقی مانده‌اند. این شامل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران نیز می شود.

همچنان تحریم‌ها مانع از عبور معاملات مرتبط با ایران از طریق سیستم مالی آمریکا می‌شوند. این امر پرداخت ها را به داخل و خارج از ایران پیچیده می کند.

تجارت و اقتصاد ایران : تحریم ها قسمت دوم - آکادمی بیتریوم
کنترل صادرات بریتانیا بر ایران

برای بررسی اینکه آیا به مجوز نیاز دارید یا خیر، صفحه تحریم‌های بریتانیا را در ایران بخوانید.
هنگامی که یک تجارت بریتانیایی کالاها، خدمات و فناوری خاصی را به ایران صادر می کند، کنترل های سختگیرانه در کل فرآیند وجود دارد. علاوه بر موارد موجود در فهرست نظامی بریتانیا و کنترل‌های استفاده دوگانه اتحادیه اروپا، تعدادی کنترل ملی بریتانیا بر صادرات برخی از نرم‌افزارها و فناوری‌های کالا به ایران وجود دارد. این شامل:
• تجهیزات مخابراتی خاص
• شناورهای دریایی خاص
• هواپیما
• فن آوری مرتبط
انجام بررسی لازم در مورد «استفاده نهایی» ضروری است.
اقلام موجود در فهرست نظامی بریتانیا تحت پوشش تحریم تسلیحاتی اتحادیه اروپا قرار دارند و هیچ یک از این اقلام فهرست شده قابل صادرات نیستند. اقلام موجود در فهرست استفاده دوگانه نیاز به مجوز صادرات دارند. همچنین کنترل های اتحادیه اروپا و بین المللی وجود دارد. ادامه تحریم ها به معنای ممنوعیت کامل صادرات برخی اقلام است. همه کنترل‌ها برای انتقال‌های «نامشهود» مانند فناوری و نرم‌افزار یا کمک‌های فنی اعمال می‌شوند.
برای تعیین اینکه آیا کالاهای شما برای صادرات نیاز به مجوز دارند یا خیر از ابزار بررسی کالا استفاده کنید.
فعالیت‌های مرتبط با هسته‌ای تنها در صورتی می‌توانند مجاز باشند که از قبل توسط شورای امنیت سازمان ملل متحد از طریق کانال تدارکاتی تازه تأسیس تأیید شده باشند. یک کسب و کار بریتانیایی که مایل به عرضه این کالاها یا خدمات به ایران یا پذیرش سرمایه گذاری توسط یک فرد ایرانی است، باید از سازمان کنترل صادرات (ECO) در DIT مجوز بگیرد.
ECO این درخواست را بررسی خواهد کرد و در صورت لزوم مجوز لازم را از سازمان ملل دریافت خواهد کرد.
راهنمای دقیق ECO را در کانال تدارکات بخوانید.
برای اطلاعات دقیق تر در مورد کنترل صادرات، تحریم ها و تحریم های ایران را بخوانید.

5.6 تنظیم دولتی اقتصاد ایران

تسلط دولت در اقتصاد ایران به این معنی است که قوانین پیچیده ای دارد که اغلب حمایت از مصرف کننده و کارمند را بر سهولت انجام تجارت ترجیح می دهد.
اجرای دولت می‌تواند بی‌اثر باشد و به شرکت‌ها این امکان را می‌دهد تا از شبکه‌های غیررسمی برای برنده شدن در تجارت استفاده کنند.

کسب‌وکارهای خارجی فعال در ایران نیز ممکن است اقدامات خود را با منافع سیاسی و اقتصادی مخالف بدانند.

5.7 فساد در ایران

ایران هم در شاخص ادراک فساد و هم در رتبه بندی سهولت کسب و کار در رتبه پایینی قرار دارد.
قبل از شروع تجارت در ایران مطمئن شوید که اقدامات لازم را انجام داده اید. اگر در مورد اینکه آیا در معرض خطرات انطباق یا شهرت هستید شک دارید، از مشاوره حقوقی استفاده کنید.
مقررات مربوط به رشوه و فساد در ایران در چندین قانون غیر اختصاصی پوشش داده شده است، اما در حال تدوین اقدامات شفافیت و فساد است.
شما باید اطمینان حاصل کنید که اقدامات لازم را برای مطابقت با الزامات قانون رشوه خواری بریتانیا انجام می دهید.

5.8 بانکداری و مالی در ایران

در مجموع، بانک‌های بریتانیا به دلیل تحریم‌های باقی‌مانده علیه ایران و هزینه‌های برآورده کردن الزامات رعایت مقررات، در تسهیل تراکنش‌های مرتبط با ایران محتاط هستند. در نتیجه، بسیاری از بانک‌های اروپایی از جمله بانک‌های بریتانیا ممکن است قضاوت کنند که تعامل مجدد با نهادهای ایرانی خارج از ریسک‌پذیری آن‌ها است، مگر در موارد معدودی برای مشتریان فعلی.
این یک چالش برای مشاغل بریتانیایی است که به دنبال خدمات بانکی برای تسهیل تجارت با ایران هستند. این می تواند شامل خدماتی مانند پردازش معاملات، تامین مالی تجارت و تسهیلات وام باشد.
دولت بریتانیا با دولت ایالات متحده برای رسیدگی به مسائلی که بانک ها و تجارت مطرح کرده اند همکاری می کند. این امر قبلاً منجر به راهنمایی واضح‌تر از سوی OFAC شده است و ما همچنان به همکاری با مقامات ایالات متحده برای دریافت راهنمایی و اطمینان بیشتر برای بانک‌ها و تجارت ادامه می‌دهیم.
ایران همچنین باید پیشرفت کند تا استانداردهای نظارتی بین‌المللی را رعایت کند و با بانک‌های بین‌المللی اعتماد کند تا بتوانند دوباره در تجارت مرتبط با ایران مشارکت کنند.
پس از لغو بسیاری از تحریم های مالی و اقتصادی، موسسات مالی ایران شروع به همکاری با سیستم بانکی بین المللی کرده اند. تغییرات بانکی عبارتند از:
• بیش از 30 بانک ایرانی مجدداً به شبکه «جامعه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی» (SWIFT) متصل شدند.
• بیش از 200 بانک بین المللی روابط مکاتبه ای با بانک های ایرانی آغاز کرده اند
• بانک های ایرانی بیش از 400 حساب نزد بانک های غیر ایرانی افتتاح کرده اند
• برخی از بانک ها به دنبال افتتاح شعبه های خارجی یا شروع روابط با بانک های بین المللی هستند

• برخی از بانک های آسیایی و خاورمیانه در حال آغاز فعالیت در داخل ایران هستند
دولت ایران در حال اصلاح نظام مالی خود است، اما مشکلات بانکی به دلیل موارد زیر همچنان ادامه دارد:
• وام های غیرجاری که 15 تا 40 درصد کل وام ها را تشکیل می دهند.
• سطوح پایین نقدینگی به این معنی است که بانک ها و کسب و کارها برای دریافت اعتبار مشکل دارند
• وجود یک بخش بزرگ بانکی در سایه که 25 درصد از کل فعالیت های بانکی را تشکیل می دهد.
• سیستم ها، فرآیندها و مهارت های بانکی با استانداردهای بین المللی برای مبارزه با پولشویی و مقابله با تامین مالی تروریسم و ​​همچنین استانداردهای “مشتری خود را بشناسید” مطابقت ندارند.

تجارت و اقتصاد ایران : تحریم ها قسمت دوم - آکادمی بیتریوم
5.9 نرخ ارز در ایران

این مقاله را مطالعه کنید : فاکتورهای کلیدی تاثیرگذار بر نرخ ارز

مشکلات بانکی و نقل و انتقال پول در ایران با نرخ غیرقابل پیش بینی ارز برای ریال ایران تشدید می شود.
ریال (IRR) در سال‌های اخیر بی‌ثبات بوده و به دلیل تورم بالا و تحریم‌های بین‌المللی کاهش قابل توجهی داشته است. با این حال، نرخ استهلاک نشانه هایی از کند شدن را نشان می دهد.
در حال حاضر 2 نرخ ارز در ایران استفاده می شود – نرخ بازار و نرخ رسمی که توسط بانک مرکزی ایران (CBI) تعیین و نگهداری می شود.
سیاست CBI در تلاش است تا نرخ ارز را با اجازه دادن به کاهش تدریجی نرخ رسمی تا رسیدن به نرخ بازار یکسان کند. کاهش سالانه دلار به ریال نباید بیش از 10 درصد در سال باشد.
نشانه هایی وجود دارد که ممکن است یک “بازار پیش فروش” محلی ایجاد شود تا به کسب و کارها امکان کاهش ریسک در نرخ ارز ریالی را بدهد.
زمانی که مبالغ هنگفتی از سرمایه خارجی به داخل و خارج از کشور منتقل می شود، توسط بانک مرکزی با نرخ ارز رسمی انجام می شود.
مبالغ کمتری را می توان در بازار صرافی خصوصی با معاملات با نرخ بازار انجام داد.
خروج پول از ایران از طریق بانک مرکزی بر اساس قانون بازار اوراق بهادار ایران است. این به CBI اجازه می دهد تا سرمایه خارجی را تنها در اقساط 4 ماهه در طول یک سال منتقل کند، نه به صورت یکجا.
سرمایه سرمایه‌گذاری‌شده بر اساس قانون حمایت و تشویق سرمایه‌گذاری‌های خارجی ایران، تنها پس از مهلت اخطار 3 ماهه و تنها در صورتی می‌تواند از کشور خارج شود که کارمزد معوقی وجود نداشته باشد.
انتقال سود و سود سهام به خارج از کشور منوط به موافقت وزیر دارایی و تنها پس از کسر کارمزدهای معوقه یا مالیات مجاز است.

5.10 تامین مالی برای صادرات به ایران

UKEF، آژانس اعتبار صادراتی بریتانیا، پوششی را برای حمایت از شرکت‌های انگلیسی که به دنبال رقابت برای تجارت در ایران هستند، دوباره معرفی کرده است.
پوشش در حال حاضر به صورت موردی به پوند استرلینگ و یورو برای صادرات در همه بخش‌ها، از جمله حوزه‌های اولویت اولیه مانند هوافضا، خدمات مشاوره مالی و حرفه‌ای، زیرساخت‌ها، فناوری و بخش‌های نفت و گاز در دسترس است.
UKEF همچنین درخواست هایی برای وام مستقیم به خریداران کالاهای صادراتی بریتانیا به ایران را بررسی خواهد کرد.
UKEF فقط آماده است تا قراردادهای استرلینگ یا یورو را برای کاهش خطرات ناشی از ادامه تحریم های آمریکا علیه ایران در نظر بگیرد.
UKEF می تواند از شرکت های بریتانیایی برای برنده شدن در قراردادهای صادراتی حمایت کند، مشروط بر اینکه معامله با حداقل استانداردهای ریسک مطابقت داشته باشد.

1,708
دپارتمان اقتصاد
امتیاز دهید
اشتراک گذاری
banner
banner

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست