اقتصاد در جهان

برای شنیدن پادکست مربوطه میتونید روی کارت زیر کلیک کنید!

اقتصاد چگونه کار می کند؟ راهنمای سریع مبانی اقتصاد

اقتصاد چگونه کار می کند؟ راهنمای سریع مبانی اقتصاد

آیا تا به حال فکر کرده اید که اقتصاد محلی، ملی یا جهانی چگونه کار می کند؟ ما نگاهی به برخی از تعاریف و اصول کلیدی اقتصاد و همچنین انواع مختلف اقتصاد می اندازیم.

اقتصاد جهانی و محلی چه در حال رونق باشد و چه در حال افول، به ندرت از اخبار خارج می شود. اما این اصطلاحات دقیقاً به چه معنا هستند؟ و اقتصاد چگونه کار می کند؟ ما اصول اساسی علم اقتصاد را بررسی می‌کنیم و بررسی می‌کنیم که چگونه آن‌ها بر دنیای اطراف ما تأثیر می‌گذارند و چگونه بر آنها تأثیر می‌گذاریم.

علاوه بر نگاه کردن به برخی از اصطلاحات و مفاهیم کلیدی مرتبط با اقتصاد، به بررسی برخی از انواع مختلف سیستم های اقتصادی و انواع اقتصاد نیز می پردازیم. در نهایت، چگونگی عملکرد یک اقتصاد را بررسی خواهیم کرد.

تعریف اصطلاحات کلیدی :

بیایید با بررسی برخی از اصطلاحاتی که در طول مقاله ظاهر می شوند شروع کنیم. این تعاریف ساده می تواند مرجع مفیدی باشد:

 • رونق و رکود: همچنین به عنوان چرخه تجاری شناخته می شود، این به الگوی رشد اقتصادی و به دنبال آن رکود اشاره دارد.
 • بودجه : طرح کلی سالانه هزینه های عمومی و مالیات در یک کشور خاص.
 • سرمایه، پایتخت : اساساً سرمایه به پول یا دارایی هایی اطلاق می شود که در اقتصاد استفاده می شود.
 • بدهی : بخش مهمی از رشد اقتصادی، بدهی به دولت، شرکت ها و افراد اجازه می دهد تا سرمایه گذاری هایی را انجام دهند که در غیر این صورت قادر به پرداخت آن نبودند.
 • اقتصاد : اقتصاد شبکه پیچیده ای از تولید و مصرف است که نحوه تخصیص منابع و سرمایه را تعیین می کند.
 • اقتصاد : مطالعه نحوه استفاده جامعه از منابع.
 • سیستم مالی : نهادها و سازمان هایی که حرکت پول را در یک اقتصاد تسهیل می کنند.
 • تولید ناخالص ملی : تولید ناخالص داخلی، ارزش کل کالاها و خدمات تمام شده یک کشور در یک دوره زمانی خاص.
 • جهانی شدن : گرایش به پیوستگی در سراسر جهان. اغلب به این معنی است که کالاها، خدمات و منابع در دسترس مخاطبان جهانی قرار می گیرند.
 • رشد : افزایش سرانه کالاها و خدمات تولید شده در یک اقتصاد در یک دوره زمانی معین.
 • تورم : افزایش عمده قیمت ها در سراسر اقتصاد. معمولاً به صورت درصد تغییر سالانه بیان می شود. معمولاً به معنای کاهش قدرت خرید یک ارز است.
 • اقتصاد کلان : تحلیل تصویر کلان اقتصاد، از جمله روند تورم، رشد و عوامل مشابه.
 • اقتصاد خرد : تجزیه و تحلیل دقیق تر اقتصاد، از جمله نحوه تصمیم گیری های مالی خانوارها و مشاغل.
 • رکود : دوره ای از رشد اقتصادی منفی که گاهی اوقات به عنوان دوره ای از کاهش تولید ناخالص داخلی اندازه گیری می شود.
 • بازار سهام : یک سیستم به هم پیوسته از مشاغل، سرمایه گذاران و اوراق بهادار که در آن مردم سهام شرکت ها را خریداری و می فروشند.

اقتصاد چیست؟ خلاصه ای مختصر

قبل از اینکه به نحوه عملکرد اقتصاد نگاه کنیم، اجازه دهید ابتدا این اصطلاح را با جزئیات بیشتری بررسی کنیم. همانطور که ممکن است انتظار داشته باشید، این یک مفهوم نسبتاً پیچیده با عناصر مختلف است. از آنجایی که این یک مقاله مقدماتی است، ما همه چیز را ساده نگه می داریم. با این حال، اگر می‌خواهید درباره اقتصاد با جزئیات بیشتری بیاموزید، دپارتمان اقتصادی آکادمی بیتریوم پیوندهایی وبینارها و منابعی ارائه کرده است که می‌تواند به شما کمک کند.

ابتدا، اجازه دهید سطوح مختلف پیچیدگی را در مورد اقتصاد بررسی کنیم:

اقتصادهای محلی

وقتی به اقتصاد محلی فکر می کنیم، به بازارها و شبکه های به هم پیوسته در یک جامعه خاص اشاره می کنیم. دولت محلی، سازمان ها، مشاغل و مردم همگی به این اقتصاد کمک می کنند.

کسب و کارهای محلی ممکن است مواد خام خود را از فروشندگانی که در این نزدیکی هستند خریداری کنند. این فروشندگان ممکن است کمک های مالی یا معافیت های مالیاتی از شوراهای محلی یا دولت ها دریافت کنند. مردم این منطقه مالیات می پردازند، برای مشاغل کار می کنند و کالاها و خدمات می خرند.

البته، از نظر تاریخی، چنین اقتصادهای محلی نسبتاً عادی بودند. همانطور که در گام باز خود در مورد جهانی شدن بررسی می کنیم، تا آغاز قرن نوزدهم، مصرف و تولید معمولاً در یک مکان اتفاق می افتاد. غذا به صورت محلی کشت می شد و برای مثال کسانی که در اطراف بودند آن را خریداری کردند.

با این حال، همانطور که کشورها، و در نهایت کل جهان، در دسترس تر و متصل تر شدند، شبکه های اقتصادی گسترش یافتند و پیچیده تر شدند. البته، اقتصادهای محلی هنوز وجود دارد. آنها فقط بخشی از چیزی بزرگتر هستند.

اقتصادهای ملی

به گفته بانک انگلستان، وقتی از یک اقتصاد ملی مانند اقتصاد بریتانیا صحبت می کنیم، به سیستمی برای توزیع منابع کمیاب اشاره می کنیم. آنها پیشنهاد می کنند که اقتصاد بر این واقعیت استوار است که منابعی مانند کارگران، زمین و مواد خام محدود هستند. با این حال، تقاضا بی نهایت است.

اگرچه این اصل توزیع منابع کمیاب در قلب هر اقتصادی قرار دارد، دولت‌های ملی اغلب رویکردهای کاملاً متفاوتی برای نحوه شکل‌گیری و ساخت اقتصاد یک کشور دارند. به همین دلیل است که اقتصاد ایالات متحده، برای مثال، بسیار متفاوت از اقتصاد چین است.

زمانی که می‌توانستیم منابع و تولید را به آن سوی مرزها منتقل کنیم، این اقتصادهای ملی دوباره بخشی از شبکه بسیار گسترده‌تری از کشورهای به هم پیوسته شدند.

اقتصاد جهانی

اقتصاد جهانی (همچنین به عنوان اقتصاد جهانی شناخته می شود) به اقتصاد همه انسان های جهان اطلاق می شود. این تعریف شامل سیستم ها و فعالیت های اقتصادی مختلفی است که در داخل و بین ملت ها انجام می شود.

این دامنه وسیع مبادله سرمایه (پول و دارایی) و همچنین مصرف و تولید کالا را در بر می گیرد. به لطف جهانی شدن، تجارت بین‌الملل، امور مالی و سرمایه‌گذاری همگی به قدرت بخشیدن به اقتصاد جهان کمک می‌کنند.

انواع سیستم های اقتصادی

تا کنون، ما عمدتاً به صورت کلی صحبت کرده ایم. ما به نحوه عملکرد اقتصادها به طور کلی نگاه کرده ایم. با این حال، انواع سیستم های اقتصادی متفاوتی وجود دارد که اقتصادهای محلی و ملی ممکن است اتخاذ کنند. علاوه بر این، در طول تاریخ، ما شاهد ظهور، رشد و انحطاط انواع مختلفی از سیستم ها بوده ایم.

در زیر، ما به طور خلاصه برخی از انواع اصلی سیستم های اقتصادی را که امروزه مورد استفاده قرار می گیرند و مورد استفاده قرار می گیرند، بررسی کرده ایم:

فئودالیسم

این نوع سیستم اقتصادی در قرون وسطی مورد استفاده قرار می گرفت. اساساً یک پادشاه یا حاکم «مالک» همه زمین‌ها در یک منطقه خاص است. سپس آن حاکم زمین را به اشراف خاصی که برای آنها می جنگیدند اختصاص می داد. مردم عادی در زمین اشراف کار می کردند و از طریق محصولات و خدمات (مانند غذا و کشاورزی) در ازای حمایت مالیات می پرداختند.

نظام سرمایه داری

اکثر اقتصادهای جهان امروز از نظام سرمایه داری پیروی می کنند. یکی از ویژگی های کلیدی اقتصاد سرمایه داری این است که نهادهای خصوصی (در مقابل دولتی) دارایی و تولید را مطابق با منافع خود کنترل می کنند. در سرمایه داری، عرضه و تقاضا به این معناست که قیمت های بازار را می توان در خدمت منافع جامعه گسترده تر تعیین کرد.

یکی دیگر از ویژگی های برجسته اقتصاد سرمایه داری این است که انگیزه ای برای کسب سود وجود دارد. نمونه هایی از اقتصادهای سرمایه داری شامل ایالات متحده، بریتانیا و استرالیا است.

سوسیالیسم

در حالی که در سرمایه داری، شرکت های خصوصی مالک ابزار تولید هستند، در سوسیالیسم، همه چیز در اختیار دولت یا عموم است. همه به جای اینکه برای سود فردی کار کنند، برای ثروتی که بین مردم تقسیم می شود کار می کنند.

در اقتصاد سوسیالیستی، به جای عرضه و تقاضا که قیمت ها و تولید کالاها را تعیین می کند، محصولات و خدمات بر اساس ارزش مصرف – نیازهای جامعه – تولید می شوند. نمونه هایی از اقتصادهای سوسیالیستی شامل کره شمالی و جمهوری دموکراتیک سوسیالیستی سریلانکا است.

کمونیسم

مانند سوسیالیسم، هدف اقتصاد کمونیستی مالکیت ابزار تولید توسط جامعه است. هدف آن ایجاد جامعه‌ای بدون طبقه است که در آن هر کس بر اساس توانایی و نیاز خود مشارکت می‌کند و کمک می‌کند. با این حال، این اغلب به قیمت از دست دادن آزادی های فردی تمام می شود.

نمونه هایی از کشورهای کمونیستی امروزه عبارتند از چین، کوبا و ویتنام. با این حال، همانطور که در گام باز خود بررسی می کنیم، کشورها می توانند هم سرمایه داری و هم کمونیست باشند.

انواع اقتصاد

اگرچه انواع مختلفی از سیستم های اقتصادی ذکر شده در بالا وجود دارد، اما به ندرت به این سختی است. همانطور که در گام باز خود در مورد انواع مختلف اقتصاد بررسی می کنیم، اقتصاد و بازارها به نحوه تخصیص عوامل تولید برای کنترل اقتصاد وابسته هستند.

بازارها مکانیسم هایی هستند که به وسیله آنها منابع کمیاب تخصیص می یابد. آنها اطمینان می دهند که مصرف کنندگان و تولیدکنندگان می توانند کالاها و خدمات مورد نظر خود را به دست آورند. وقتی صحبت از اقتصاد کلان می شود، نوع بازار یک کشور نقش زیادی در اقتصاد آن دارد.

در اینجا دو افراط وجود دارد، بسته به میزان نفوذ یک دولت بر بازار. همانطور که در طول این مقاله متوجه خواهید شد، سیاست و اقتصاد موضوعاتی نزدیک به هم هستند. با در نظر گرفتن این موضوع، سه نوع مختلف اقتصاد در سطح کلان وجود دارد:

بازارهای فرماندهی

در این حد، تمام عوامل تولید توسط دولت کنترل می شود. این یعنی:

 • آنچه تولید شود با ترجیحات دولت تعیین می شود

 • نحوه تولید توسط دولت و کارکنان آن تعیین می شود

 • برای چه کسی تولید شود، ترجیحات دولت تعیین می شود

بازارهای آزاد

در انتهای دیگر این طیف، اقتصادهای بازار آزاد قرار دارند. به جای اینکه دولت تصمیمات را کنترل کند، عوامل تولید توسط مصرف کننده و تولیدکننده تعیین می شود و معمولاً به پول بستگی دارد. این یعنی:

 • آنچه تولید شود بر اساس ترجیحات مصرف کنندگان تعیین می شود

 • نحوه تولید توسط تولیدکنندگانی که به دنبال سود هستند تعیین می شود

 • برای چه کسی تولید شود با قدرت خرید مشخص می شود

بازارهای مختلط

در وسط این طیف، یک بازار مختلط وجود دارد – یک سازش بین دیگر افراط‌ها. این بدان معناست که سطحی از مداخله دولت وجود دارد که معمولاً مرزهایی را تعیین می کند که بازار آزاد می تواند در آن فعالیت کند. این یعنی:

 • آنچه تولید شود بر اساس ترجیحات مصرف کنندگان و تا حدی توسط دولت تعیین می شود.

 • نحوه تولید توسط تولیدکنندگانی که به دنبال سود هستند و تا حدی توسط دولت تعیین می شود.

 • اینکه چه کسی باید تولید کند با قدرت خرید و تا حدی با ترجیحات دولت تعیین می شود.

انواع دیگر اقتصادها

همانطور که دیدیم، سطوح مختلفی وجود دارد که در آن اقتصادها کار می کنند. چه در سطح محلی، ملی یا بین المللی، نحوه سازماندهی بازارها و توزیع منابع می تواند به طور قابل توجهی متفاوت باشد. به همین دلیل است که اغلب عبارات مختلف مرتبط با اقتصاد را می بینید. در اینجا انواع قابل توجه دیگری وجود دارد که ممکن است با آنها روبرو شوید:

 • اقتصاد سبز. اقتصادی با هدف توسعه پایدار بدون آسیب رساندن به محیط زیست. اغلب، این بدان معناست که اقتصاد بر کم کربن بودن، استفاده بهینه از منابع و از نظر اجتماعی فراگیر متمرکز است.
 • اقتصاد دیجیتال. اقتصادی مبتنی بر کامپیوتر و اینترنت. در دنیای مدرن، اقتصاد دیجیتال به طور فزاینده ای بخشی از اقتصاد سنتی است. مردم و دستگاه‌ها در سراسر جهان اکنون یک وب به هم پیوسته را تشکیل می‌دهند که تجارت و تجارت با فشار یک دکمه امکان‌پذیر است.
 • اقتصاد گیگ. یکی دیگر از جنبه های مدرن اقتصاد گسترده تر، اقتصاد گیگ است. در اینجا، بازار کار از مشاغل آزاد و قراردادهای کوتاه مدت تشکیل شده است تا مشاغل دائمی. به کارفرمایان و کارمندان انعطاف‌پذیری می‌دهد، اما می‌تواند پیشرفت شغلی را دشوارتر کند.

اقتصاد چگونه کار می کند

اقتصاد چگونه کار می کند؟

بخش کلیدی درک چگونگی عملکرد یک اقتصاد این است که بفهمیم چه چیزی زیربنای آن و اصولی است که آن را هدایت می کند. ما اصول هر دوی این نکات را در بالا بررسی کرده‌ایم، به این معنی که اکنون می‌توانیم به نحوه شکل‌گیری و عملکرد اقتصاد و عواملی که بر آن تأثیر می‌گذارند و تحت تأثیر قرار می‌گیرند، نگاه کنیم.

چگونه اقتصاد شکل می گیرد

یک اقتصاد زمانی شکل می گیرد که گروهی از افراد مهارت ها، علایق و تمایل خود را برای تجارت با دیگران ترکیب کنند. اساساً، هنگامی که مردم شروع به تجارت می کنند زیرا فکر می کنند این امر باعث بهبود وضعیت آنها می شود، یک بازار اقتصادی شکل می گیرد.

همانطور که در ویدیوی بالا دیدیم، خانوارها، مشاغل و دولت ها، همراه با بازار منابع و بازار محصول، اساس یک اقتصاد را تشکیل می دهند.

اقتصاد خرد و کلان

اقتصاد کلان و اقتصاد خرد

وقتی به اقتصاد از منظر اقتصادی فکر می کنیم، دو جنبه وجود دارد که باید در نظر گرفته شود – اقتصاد کلان و اقتصاد خرد.

به گفته صندوق بین المللی پول، اقتصاد کلان بر “تصویر بزرگ” اقتصاد، مانند نرخ اشتغال، تولید ناخالص داخلی تمرکز دارد.

تولید ناخالص داخلی (GDP)، و نرخ تورم. اینها عواملی هستند که دولت یک کشور سیاست های مالی را در رابطه با آنها ایجاد می کند.

اقتصاد خرد به جزئیات بیشتر یک اقتصاد نگاه می کند. آنها بررسی می کنند که چگونه خانوارها و مشاغل تصمیمات مالی مربوط به عواملی مانند تأثیر عرضه و تقاضا بر بازار را اتخاذ می کنند.

هر دو عامل خرد و کلان بر نحوه عملکرد اقتصاد تأثیر می گذارند و نشان می دهند که چقدر پیچیدگی در این زمینه وجود دارد.

نیروهایی که بر اقتصاد تأثیر می گذارند (شاخص های اقتصادی)

بنابراین، یک اقتصاد با ایجاد شبکه ای از بازارها متشکل از خریداران و فروشندگان کار می کند. این بازارهای اقتصادی منابع کمیاب را بین بازیگران آن بازار تخصیص می دهند. وقتی به اقتصاد یک کشور فکر می کنیم، معمولاً به اقتصاد کلان فکر می کنیم. به طور مشابه، وقتی به بازارهای فردی در شبکه فکر می کنیم، از نظر اقتصاد خرد فکر می کنیم.

بنابراین چه چیزی تعیین می کند که یک اقتصاد چقدر خوب یا ضعیف عمل می کند؟ همانطور که در گام باز خود در مورد عوامل اقتصادی بررسی می‌کنیم.

 برخی از جنبه‌هایی که بر اقتصاد تأثیر می‌گذارند عبارتند از :

رشد، نرخ بیکاری، تورم، بهره و نرخ ارز و قیمت کالاها (نفت، فولاد، طلا و غیره). این عوامل بر درآمد و قدرت خرید خانوارها و سازمان ها تأثیر می گذارد.

وقتی موفقیت یک اقتصاد ملی را اندازه گیری می کنیم، از نظر تولید ناخالص داخلی صحبت می کنیم – ارزش کالاها و خدمات تمام شده کشور در یک دوره زمانی خاص.

تاثیرات یک اقتصاد

ما آموخته‌ایم که اقتصاد در اطراف ما است و همه ما در آن نقش داریم. اما اقتصاد چگونه بر زندگی روزمره ما تأثیر می گذارد؟ مثل تو

ممکن است انتظار داشته باشید، چندین عامل وجود دارد که در اینجا باید در نظر گرفته شود. ما فقط چند مورد از آنها را در زیر بیان کرده ایم:

 • هزینه های زندگی : هزینه زندگی ارتباط نزدیکی با اقتصاد دارد. به عنوان مقدار پول مورد نیاز برای پوشش هزینه های اساسی مانند غذا، مسکن و مالیات تعریف می شود. این هزینه با نرخ تورم اندازه گیری می شود. با افزایش قیمت کالاها و خدمات، قدرت یک واحد پول کاهش می یابد.
 • نرخ اشتغال : یک اقتصاد پررونق همچنین به معنای افزایش نرخ اشتغال خواهد بود. از آنجایی که کالاها و خدمات (منابع) بیشتری مورد تقاضا هستند، افراد بیشتری برای تهیه آنها مورد نیاز هستند و مشاغل بیشتری ایجاد می شود. برعکس این امر نیز صادق است – وقتی تقاضا کم باشد، مشاغل کمتری در دسترس هستند.
 • مخارج دولت: عملکرد اقتصاد یک کشور بر سیاست ها و مخارج دولت تاثیر خواهد گذاشت. همانطور که کسب و کارها پول بیشتری به دست می آورند و مالیات بیشتری می پردازند، جریان نقدینگی بهبود یافته است که به دولت اجازه می دهد در زیرساخت ها و خدمات سرمایه گذاری کند.
 • کیفیت زندگی : با رشد اقتصاد یک کشور، منابع بیشتری برای صرف بخش‌هایی مانند آموزش و مراقبت‌های بهداشتی در دسترس است. علاوه بر این، به این معنی است که مشاغل بیشتری در دسترس است، فقر کاهش می‌یابد و به طور کلی رفاه مردم در آن اقتصاد بهبود می‌یابد. حداقل، در تئوری.

باز هم، این یک توضیح نسبتا ساده از این نکات است. در واقعیت، پیچیدگی ها و مکانیسم های زیادی وجود دارد که تأثیرات اقتصادی را بر افراد، سازمان ها و ملت ها تعیین می کند. این به شیوه رشد و توسعه جوامع مرتبط است و می تواند نیرویی برای تغییر باشد.

به نقل از آکادمی بیتریوم :

اقتصاد در حال تکامل دائمی است و انقلاب دیجیتالی دهه‌های گذشته الهام‌بخش تعدادی از شرکت‌ها بوده است تا به نیازهای مختلف مصرف‌کننده رسیدگی کنند و مشارکت را تشویق کنند.»

همچنین این واقعیت را بیان می کند که شرکت های فناوری می توانند بر اقتصاد محلی و جهانی تأثیر بگذارند. چه از طریق دسترسی به آموزش و چه از طریق ارائه خدمات بانکی نوآورانه، فناوری می تواند تحول آفرین باشد.

سخن آخر

بنابراین یک اقتصاد چگونه کار می کند؟ خوب، پیچیده است. در اصل، اقتصادها با توزیع منابع کمیاب بین افراد و نهادها کار می کنند. مجموعه‌ای از بازارها که در آن کالاها و خدمات مبادله می‌شوند، با تسهیل سرمایه، با هم ترکیب می‌شوند تا یک اقتصاد را ایجاد کنند. این شبکه ها در سطح محلی، ملی و بین المللی وجود دارند.

اقتصادها می توانند اشکال مختلفی داشته باشند، بر اولویت های مختلف تمرکز کنند و سطوح مختلفی از مداخله دولت را داشته باشند. در هر دو سطح خرد و کلان، عواملی وجود دارند که تعیین می کنند یک اقتصاد چقدر خوب یا بد عمل می کند. به طور مشابه، زندگی ما تحت تأثیر فرورفتگی‌ها و جریان‌های مختلف سیستم‌هایی است که ما بخشی از آن هستیم.

یادگیری در مورد اقتصاد می تواند شما را تشویق کند تا نیروهای مختلفی را که بر آن تأثیر می گذارند درک کنید. ما در دپارتمان تخصصی اقتصاد آکادمی بیتریوم دوره های مختلفی داریم که می تواند به شما در یادگیری اقتصاد کمک کند .همچنین می توانید با عضویت در سایت آکادمی بیتریوم از وبینار های رایگان و مطالب آموزشی در حوزه اقتصاد بهره ببرید.

691
دپارتمان اقتصاد
امتیاز دهید
اشتراک گذاری
banner
banner

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست