اعتماد به نفس در معامله و ترید

اعتماد به نفس یکی از ویژگی های مهم انسان است که در زمینه های مختلف زندگی اثرات بسیاری دارد. این مفهوم نه تنها در زندگی روزمره، بلکه در مسائل مربوط به توانایی ها و موفقیت نیز نقش مهمی ایفا می کند. وقتی اعتماد به نفس در شخص وجود داشته باشد، او قادر خواهد بود که چالش ها و موانع زندگی را مدیریت کند. افرادی که اعتماد به نفس ندارند، ممکن است در مواجهه با مشکلات، تصمیمات درستی نگرفته یا به سختی تصمیم بگیرند. شما با داشتن اعتماد به نفس می توانید راحت تر به آرزوهای خود برسید. در واقع اعتماد به نفس به معنای داشتن اعتماد و اطمینان به خود و توانایی های شخصی تلقی می شود.

اعتماد به نفس در بازارهای مالی هم نقش بسیاری دارد و افرادی که دارای اعتماد به نفس بیشتری هستند، می توانند در زمینه معامله گری و سرمایه گذاری موفق تر باشند و چالش ها را راحت تر پشت سر بگذارند. در این مقاله از آکادمی بیتریوم، به سوالات شما در زمینه اعتماد به نفس پاسخ داده و شما را در زمینه افزایش اعتماد به نفس، راهنمایی خواهیم کرد.

راه های افزایش اعتماد به نفس

راه های افزایش اعتماد به نفس

حال که از اهمیت اعتماد به نفس در ترید آشنا شدید، شاید برایتان سوال پیش آمده باشد که چگونه می توانید اعتماد به نفس خود را افزایش دهید و در بازارهای مالی موفقیت های بیشتری را کسب نمایید؟ برای پاسخ به این سوالات در ادامه با ما همراه باشید.

 • آموزش دیدن و افزایش دانش:

به طور مداوم علم خود را در زمینه ابزارهای مالی، استراتژی ها، اندیکاتورها و غیره افزایش دهید. مدام اطلاعات خود را در زمینه های مالی و معامله گری بالا ببرید. اما به یاد داشته باشید مدام به دنبال آموزش نباشید. ابتدا موردی را یاد بگیرید و با آزمون و خطا و استفاده از مواردی که آموختید، اجازه دهید آن ها تثبیت داده شوند تا زمانی که به سراغ مطالب بعدی می روید، مطالب قبل فراموش نشوند.

یادگیری اصولی بازارهای مالی به شما کمک می کند تا اعتماد به نفستان افزایش یابد. همچنین شما می توانید با خواندن بیاموزیم های آکادمی بیتریوم، روز به روز به دانش مالی خود بیفزاید.

 • از کوچک شروع کرده و تمرین کنید:

بهتر است که در ابتدا از یک حساب دمو مثل حساب دموی بروکر آلپاری استفاده کنید تا ریسک از دست دادن پول خود را از بین ببرید. مدام در حساب دمو تمرین کنید، از شکست ها و پیروزی هایتان درس بگیرید و پس از حرفه ای شدن حساب واقعی ایجاد کنید، ولی بهتر است در ابتدای کار از مبالغ کم شروع کرده و پس از افزایش اعتماد به نفس و حرفه ای شدن در زمینه بازارهای مالی می توانید معاملات خود را گسترش دهید.

 • صحبت های مثبت با خود انجام دهید:

مراقب باشید به خود چه می گویید و هر افکاری را نباید به دل خود راه دهید. بهتر است در زندگیتان شک، تردید و افکار منفی را با جملات مثبت جایگزین کنید. این کارها شاید در ظاهر ساده باشند و یا شاید شما بگویید این کارها چه تاثیری در اعتماد به نفس دارد، ولی باید این نکته را بدانید که این اعمال به اعتماد نفستان بسیار کمک می کنند.

حتما بخوانید: باورهای ذهن یک معامله گر برتر

 • اهدافی را در معامله کردن انتخاب کنید که قابل دستیابی باشد:

یکی از کارهایی که باید به عنوان یک معامله گر و تریدر انجام دهید، این است که اهدافی را انتخاب کنید که قابل دسترسی باشند. بسیاری از افراد در معامله کردن اهدافی غیر واقع بینانه انتخاب می کنند که در خیلی از مواقع باعث می شود به اهدافشان نرسیده و اعتماد به نفسشان کاهش یابد، اما اگر هدفتان قابل دستیابی باشد، هم شما به سود رسیده اید و هم اعتماد به نفستان افزایش یافته است. ابتدا برای خود اهدافی همانند خریدهای خرد و سودهای خرد قرار دهید و با بالا رفتن تجربه و سرمایه ی خود، اهدافتان را گسترش دهید.

 • مدیریت ریسک:

به عنوان یک تریدر بایستی حتما مدیریت ریسک دقیقی را انجام دهید. در این صورت اگر دچار ضرر شوید، باز هم سرمایه کافی برای ادامه دادن دارید و در ضمن دانستن این که برنامه ای برای ریسک های احتمالی دارید، به شما کمک می کند تا اطمینان خود را افزایش دهید.

همچنین بخوانید: آشنایی با ۵ استراتژی مدیریت ریسک در ارزهای دیجیتال

 • از گذشته درس بگیرید:

تمام معاملاتی که در گذشته انجام داده اید، چه آنان که سود شده اند و چه آنانی که دچار ضرر و زیان گشته اند را کامل بررسی کنید. نقاط ضعف و اشتباهات خود را در آن معاملات پیدا کرده و سعی کنید آن ها را برطرف سازید. اگر نقاط ضعفتان را از بین ببرید، به شما کمک می کند تا اعتماد به نفستان به طرز معجزه آسایی رشد کند. همچنین بهتر است نقاط قوتتان را نیز بیابید و بر روی آن ها نیز متمرکز شوید.

یکی از کارهایی که می توانید در این زمینه انجام دهید، این است که عملکرد تمام معاملات خود را به طور مفصل بنویسید. حتی دلایل انجام آن معامله و احساساتتان در طول معامله را نیز یادداشت کنید. این کار به شما کمک می کند تا راحت تر و بهتر نقاط ضعف و قوت خود را پیدا کنید.

 • به استراتژی معاملاتی خود وفادار بمانید:

بهتر است در ابتدا یک استراتژی معاملاتی برای خود طراحی کنید. نقاط ورود و خروج را به طور کامل در آن مشخص کنید و از همه مهمتر به آن اعتماد کنید. پایبند بودن به یک استراتژی باعث می شود تا تصمیم احساسی نگیرید. پایبند بودن به استراتژی شاید در اوایل به دلیل احساسی شدن کمی دشوار باشد، اما استراتژي خود را بر روی کاغذ به صورت مکتوب قرار دهید تا از چهار چوب آن خارج نشوید و احساسات شما باعث نشود موردی از آن را زیر پا بگذارید.

استراتژی اسکالپ ترید چیست؟ را در این جا بخوانید.

یکی از موارد مهم برای پایبند ماندن بر چهار چوب استراتژی، استمرار در تکرار آن می باشد، حتی زمانی که یکی از موارد آن را زیر پا میگذارید، پر قدرت دوباره ادامه دهید و چیزی طول نخواهد کشید که همانند یک روتین، خود به خود تمامی چهار چوب استراتژی را رعایت می کنید و دیگر موردی از آن را نادیده نمی گیرید. البته ناگفته نماند که استراتژي ها باید مدام به روزرسانی شوند، تا عملکرد بهتری را داشته باشید.

 • کنترل احساسات خود را در دست بگیرید:

کنترل احساسات در ترید

یکی از نکات بسیار مهم در زمینه ترید، ثبات عاطفی می باشد. در صورتی که نتوانید ثبات عاطفی خود را حفظ کنید، اعتماد به نفستان به شدت کاهش می یابد.

 • به جوامع معامله گران بپیوندید:

وارد جوامع معامله گران شوید، با آن ها تعامل داشته باشید. آن ها شما را حمایت و راهنمایی می کنند. همچنین با دیگر معامله گران تعامل داشته باشید. این کارهای ساده می توانند باعث رشد اعتماد به نفستان شود.

 • از مقایسه کردن خود با دیگران بپرهیزید:

بسیار مهم است که به عنوان تریدر از مقایسه کردن خود با دیگران بپرهیزید. سود و زیان های خود را با دیگر معامله گران مقایسه نکنید، زیرا این کار باعث می شود دچار سرشکستگی شوید. به یاد داشته باشید که هیچ فردی همانند دیگری نیست. در بازار مالی جدا از میزان سرمایه، شرایط احساسی، عاطفی، تجربه ها و حتی موارد خیلی کوچک نیز میتواند عملکرد شما را بهتر یا بدتر بسازد.

اطمینان داشته باشید که شما هم پله پله با تجربه هایی که بدست خواهید آورد، پیشرفت می کنید و سود شما نیز با شما پیشرفت خواهد کرد (خودتان را با دیروز خودتان مقایسه کنید و همیشه سعی کنید نسبت به دیروزتان پیشرفت چشم گیری داشته باشید).

 • موفقیت های کوچک برای خود ایجاد کنید:

حتما لازم نیست که معاملات خیلی بزرگی را انجام دهید. گاهی اوقات بهتر است معاملات کوچکی را انجام داده و به پیروزی برسید. سپس آن را جشن بگیرید و مدام آن ها را به خود یادآوری کنید. موفقیت های کوچک و یادآوری پیروزی های گذشته کمکتان می کند تا اعتماد به نفستان را افزایش دهید.

 • زمانی را برای خود بگذارید:

معاملات در بسیاری از اوقات فشار سنگینی را به روح و جسم شما وارد می کند و باعث فرسایش شما می شود. بهتر است گاهی اوقات از فضای معاملات دور شوید. سفر کنید و آرامش داشته باشید. خود را بازیابی کنید تا اعتماد به نفستان افزایش یابد.

 • سبک زندگی خوبی داشته باشید:

شما باید ورزش کنید، خواب و رژیم مناسب داشته باشید و زمانی را نیز با خانواده سپری کنید تا بدنی سالم داشته باشید. طبق تحقیقات، بدن سالم و ورزش باعث می شود تا اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید. پس بهتر است روزانه حداقل 30 دقیقه ورزش منظم انجام دهید.

موارد ذکر شده، راه هایی برای افزایش اعتماد به نفس شما هستند. همچنین از دیگر کارهایی که باید انجام دهید این است که از استرس دوری کنید، بر ترس هایتان غلبه کرده و فراموش نکنید روند افزایش اعتماد به نفس، روندی زمان بر است و نیاز به تمرین دارد.

آیا اعتماد به نفس واقعا در ترید کردن تاثیر گذار است؟

بله اعتماد به نفس نقش بسیار پررنگی در موفقیت معامله گران دارد و مطالعات نشان داده معامله گرانی که اعتماد به نفس بیشتری دارند، به موفقیت بیشتری نیز می رسند.

آیا اعتماد به نفس قابل افزایش است؟

بله شما می توانید اعتماد به نفس خود را با انجام مداوم تمریناتی که در بالا ذکر شده، افزایش و ارتقا دهید.

همچنین بخوانید: افزایش اعتماد به نفس معامله گری

سخن پایانی

در این مقاله از دپارتمان روانشناسی آکادمی بیتریوم با اعتماد به نفس در معامله و ترید و همچنین راه های افزایش اعتماد به نفس، آشنا شدیم. به طور خلاصه باید بدانید که فقط با داشتن اعتماد به نفس، نمی توانید در تمام معاملات خود سود کنید. معامله کردن به موارد بسیار زیادی بستگی دارد و اعتماد به نفس فقط یکی از این موارد است. همچنین هیچ معامله گری نمی تواند بگوید که فقط سود کرده است، زیرا در بسیاری از اوقات معامله گران نیز دچار ضرر و زیان می شوند. پس بهتر است علاوه بر افزایش اعتماد به نفس خود، بر روی دیگر جنبه های تریدتان نیز کار کنید.

نظر شما درمورد داشتن اعتماد به نفس در معاملات چیست؟ شما چه راهی برای افزایش اعتماد به نفس پیشنهاد می دهید؟ نظرات خود را در بخش دیدگاه ها با آکادمی بیتریوم به اشتراک بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدید ترین مطالب

مقالات مرتبط

Volume
Play
1x
00:00/00:00