وضعیت واردات خودرو چه خواهد شد (مهر 1402)؟

اخبار واردات خودرو مهر 1402

با گذشت حدود یک سال از آزادسازی واردات خودرو، به نظر می‌ رسد هنوز نهادهای مربوط به واردات خودرو، درمورد برخی مسائل اختلاف نظر دارند. با آکادمی بیتریوم همراه باشید تا از آخرین اخبار واردات خودرو در مهرماه مطلع شوید.

دومین مرحله فروش خودروهای وارداتی:

در مرحله دوم ارائه خودروهای وارداتی، که در مهرماه سال 1402 برگزار شد، امکان ثبت نام جدید برای متقاضیان خودرو وجود نداشت. در این مرحله، فقط افرادی که در مرحله اول فروش خودروهای وارداتی ثبت نام کرده بودند و در لیست انتظار قرار داشتند، امکان انتخاب و خریداری خودروهای جدید وارداتی را داشتند.

از روز یکشنبه 23 مهرماه، دومین مرحله ثبت نام خودروهای وارداتی از طریق سامانه یکپارچه فروش آغاز شده و تا پایان روز سه ‌شنبه مورخ 25 مهرماه 1402 نیز ادامه خواهد داشت. از آنجایی که قیمت نهایی خودروها هنوز اعلام نشده است، متقاضیان باید با قیمت‌های علی‌الحساب، جهت ثبت نام خودروهای زیر اقدام نمایند:

شرکتمدلقیمت علی الحساب
پارس خودروزوتی DL5770,000,000
سایپاچانگان CS55 پلاس1,000,000,000
کرمان موتورهیوندای کرتا1,300,000,000
کرمان موتورهیوندای النترا1,600,000,000
ماموت خودروجتا VS71,650,000,000
کوشا خودروکیا سلتوس1,800,000,000

قیمت ها به تومان می باشند.

در این مرحله، متقاضیان می ‌توانند سه اولویت از میان محصولات موجود در جدول فوق را انتخاب نمایند.

وضعیت قیمت گذاری خودروهای وارداتی

اخیراً در مورد قیمت‌ گذاری خودروهای وارداتی، اختلاف نظر بزرگی بین سازمان حمایت مصرف‌ کنندگان، به عنوان مرجع بررسی قیمت و تولیدکنندگان، به عنوان مرجع تصویب کننده قیمت به وجود آمده است. دعوا بین این دو نهاد، از زمان اعلام قیمت ‌های علی الحساب برای ۶ خودروی وارداتی در سامانه یکپارچه عرضه خودروهای وارداتی، که با تأیید سازمان حمایت از مصرف کنندگان بود آغاز شد.

شورای رقابت در پاسخ به این اقدام سازمان حمایت از مصرف کنندگان، اعلام کرد که هیچ خبری از وجود قیمت ‌های علی الحساب ندارد و سازمان حمایت از مصرف کنندگان هیچ گونه مجوزی برای انتشار این قیمت‌ ها دریافت نکرده است. از سوی دیگر، سازمان حمایت از مصرف کنندگان بیان کرد که بر اساس مصوبه ۱۸ مهرماه کارگروه خودرو شورای رقابت، اقدام به تخمین قیمت علی الحساب خودروهای وارداتی به منظور تنظیم بازار انجام داده است.

این بحث تا جایی پیش رفته است، که برخی ‌ها ادعا کرده ‌اند که شورای رقابت از فرآیند قیمت ‌گذاری خودروها قرار است حذف شود و فقط به عنوان یک نهاد سیاست‌گذار و ناظر باقی بماند.

اخبار واردات خودرو مهر 1402

واردات خودروهای دست دوم:

دستورالعمل جدید وزارت صمت، در تاریخ 9 مهرماه تغییراتی در شرایط و قوانین مربوط به واردات خودروهای دست دوم ایجاد کرده است. در واقع برخی از شرایط و قوانینی که قبلا برای واردات این خودروها درنظر گرفته شده بود، حذف شده یا تغییر کرده است.

به همین دلیل، توصیه می‌شود که متقاضیان و کسانی که می‌ خواهند خودرو دست دوم وارد کنند، به دستورالعمل جدید وزارت صمت مراجعه کنند و با تمامی شرایط و مقررات جدید آشنا شوند تا از ورود به بازار خودروهای دست دوم بهره‌مند شوند. همچنین، احتمال وجود تغییرات و اصلاحات بیشتر در آینده نیز وجود دارد که باید به طور مداوم اطلاعات را دنبال کرد.

برخی از قوانین جدید وزارت صمت

  • خودروهای دست دوم وارداتی، باید مجوزهای سازمان ملی استاندارد را دریافت کرده باشند.
  • عمر خودرو وارداتی دست دوم، باید کمتر از پنج سال باشد.
  • واردات خودروهای بالای 2500 سی سی ممنوع است.

برای خواندن کامل قوانین واردات خودروهای دست دوم، می توانید به سایت وزارت صمت مراجعه نمایید.

مرحله سوم فروش سامانه یکپارچه:

مرحله جدید فروش یکپارچه خودروهای داخلی، از روز دوشنبه 24 مهر 1402 آغاز و تا روز پنجشنبه مورخ 27 مهر 1402 ادامه خواهد داشت. در این مرحله، افرادی که در مرحله دوم، هیچ خودرویی به آنها اختصاص داده نشده بود و آن‌ دسته از متقاضیانی که تاکنون هیچگونه ثبت نامی نداشته‌ اند، می ‌توانند در این مرحله از فروش خودروهای داخلی شرکت نمایند.

لیست خودروهایی که در این دوره به فروش می رسند به شرح زیر می باشد.

مدلبرندشرکت
آریزو 6 پروفونیکسمدیران خودرو
FX پریمیومفونیکسمدیران خودرو
X55 پرو IEام وی اممدیران خودرو
Y7دایونخودروسازی ایلیا
X35تیگاردسانیار موتور
S3جککرمان موتور
J4جککرمان موتور
S5جککرمان موتور
J7کی ام سیکرمان موتور

نظر شما درمورد واردات و فروش خودرو چیست؟ به نظر شما واردات خودروهای دست دوم سرانجام آغاز می شود؟ نظرات خود را با آکادمی بیتریوم به اشتراک بگذارید.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدید ترین مطالب

مقاله های مرتبط

Volume
Play
1x
00:00/00:00