آیا سقف عرضه 21 میلیونی بیت کوین قابل تغییر است؟

آیا سقف عرضه 21 میلیونی بیت کوین قابل تغییر است؟

این هفته، جامعه کریپتو با بحث‌هایی در مورد سقف عرضه ۲۱ میلیون بیت کوین و پتانسیل تغییر آن پر شده است. در 4 سپتامبر، در یک تبادل رسانه‌های اجتماعی، توسعه‌دهنده نرم‌افزار و مشارکت‌کننده هسته بیت‌کوین، پیتر تاد، نظر خود را این گونه بیان کرد که «در 10 تا 20 سال آینده، ایده یک هارد فورک برای افزودن انتشار small tail دیگر چندان بحث‌برانگیز نخواهد بود». اظهارات تاد موجی از واکنش ها را از طرفداران کریپتو برانگیخت که با بیانیه او مخالف بودند.

بررسی 21 میلیون بیت کوین: یک گفتگوی بحث برانگیز رمزارزها

بسیاری قاطعانه معتقدند که سقف عرضه 21 میلیون بیت کوین تغییر ناپذیر است، اما صحبت های اخیر چیز دیگری را نشان می دهد. زمانی که مدیر عامل گروه کیک، دکتر جولیان هاسپ، یک پست X نوشت و اعلام کرد: «بیت کوین کمیاب نیست، بحثی در پلتفرم رسانه اجتماعی X (که قبلاً توییتر نامیده می‌شد) شروع شد. سپس این گفتمان به اظهاراتی که پیتر تاد در جریان گفتگو با پیتر مک کورمک در مورد پادکست بیت کوین انجام داد تغییر یافت. در سال 2019، تاد اظهار داشت که «بیت‌کوین باید 0.1 درصد یا 1 درصد مالیات تورم پولی برای امنیت داشته باشد».

چگونه سقف 21 میلیون سکه را حذف کنیم؟

در 3 سپتامبر، تاد به رشته X Hosp پاسخ داد و در مورد اعتقاد خود توضیح داد که “انتشار small tail به سمت یک عرضه پولی پایدار همگرا می شود.” در پست بعدی X، تاد حدس زد: «مثلاً 10 تا 20 سال دیگر، ایده یک هارد فورک برای افزودن یک small tail دیگر ممکن است بحث‌برانگیز نباشد و جامعه در کل ممکن است آن را بپذیرد. ” این اظهارات به مذاق بسیاری خوش نیامد و منجر به انتقادات و سرزنش های زیادی علیه اظهارات وی شد. به عنوان مثال، نیکیتا ژاورونکوف، توسعه‌دهنده اصلی Blockchair، اظهارات تاد را بررسی کرد.

ژاورونکوف گفت: “بیت کوین کور(bitcoin core) در حال حاضر زمینه را برای از بین بردن محدودیت 21 میلیون سکه فراهم می کند.” این راه حل «نه چندان بحث برانگیز» آنها برای مسئله بودجه امنیتی خواهد بود. Zhavoronkov توسعه‌دهندگانی را که اندازه بلوک را افزایش نمی‌دهند یا به پیاده‌سازی Drivechains فکر نمی‌کنند، مسخره می‌کند، اما فکر می‌کند که حذف محدودیت ۲۱ میلیونی چندان بحث‌برانگیز نیست.

ژاورونکوف خاطرنشان کرد: بیت کوین کور در حال حاضر زمینه را برای از بین بردن محدودیت 21 میلیون سکه فراهم کرده است. این راه حل «نه چندان بحث برانگیز» آنها برای مسئله بودجه امنیتی خواهد بود.» ژاورونکوف برنامه‌نویسانی را که تمایلی به افزایش اندازه بلوک یا در نظر گرفتن Drivechains ندارند، مورد تمسخر قرار می‌دهد، که هنوز تغییر محدودیت ۲۱ میلیونی را کمتر بحث‌برانگیز می‌دانند. بسیاری ابراز نگرانی کردند و پیشنهاد کردند که تغییر محدودیت عرضه می تواند فاجعه باشد. لحظه ای که عرضه ثابت را تغییر می دهید، لحظه ای که بیت کوین می تواند به عنوان وثیقه برای صدور اعتبار استفاده شود. یکی از مفسران توضیح داد که این بخشی از سیستم مالی می شود. آنها در ادامه تاکید کردند:

هرگز عرضه را تغییر ندهید. این مهمترین چیز است.

هاسپ ادعای تاد را تایید کرد و خود را بیشتر با دیدگاه توسعه‌دهنده هماهنگ کرد. هاسپ اظهار داشت: “پیتر یکی از اولین توسعه دهندگان بیت کوین کور بود که من تا به حال ملاقات کردم، فکر می کنم او را در سال 2015 در هنگ کنگ دیدم.” “من بینش های او را دوست دارم و به او احترام می گذارم. من از اینکه او از نظر فکری صادقانه در مورد اینکه ما احتمالاً بیش از ۲۱ میلیون بیت کوین خواهیم داشت بسیار قدردانی می کنم  و این کاملاً خوب است!» محدودیت عرضه بلاک چین قبلاً یک موضوع داغ در اکوسیستم بوده است. در سال 2019، در طول میزگرد ساتوشی، مت لونگو و شرکت کنندگان به فکر افزایش سقف عرضه 21 میلیون بیت کوین بودند.

آن بحث خاص همچنین در آن زمان واکنش‌های زیادی را برانگیخت. در حالی که برخی اظهارات تند تر بود، مالک Bitcoin.org، کبرا بیت کوین، با قاطعیت گفت: «فقط ۲۱ میلیون بیت کوین وجود خواهد داشت. اگر مشکلی با آن دارید، از انجمن ما خارج شوید زیرا از شما استقبال نمی‌شود.» به طور مشابه، مانند قانون اساسی ایالات متحده، نسل‌های آینده ممکن است چیزها را متفاوت از گذشتگان خود در سال‌های قبل درک کنند، و آنها این قدرت را دارند که توافق‌هایی را که زمانی مورد احترام بودند، اصلاح کنند.

بیت کوین تحت قوانین مبتنی بر کد عمل می کند، با این حال به یک توافق اجتماعی نیز وابسته است که ممکن است در صورت عدم رعایت محدودیت های عرضه در نسل های آینده، تغییر کند. علاوه بر این، وقتی چهره‌های با نفوذ نشان می‌دهند که چنین تغییراتی ممکن است اکنون کمتر بحث‌انگیز باشد، نسل‌های جوان ممکن است تمایل بیشتری به پذیرش این دیدگاه داشته باشند تا اینکه آن را بر اساس باورهای دیرینه رد کنند.

نظر شما در مورد گفتگوها در مورد افزایش عرضه کلی بیت کوین از مرز ۲۱ میلیون چیست؟ نظرات خود را در بخش دیدگاه ها با آکادمی بیتریوم به اشتراک بگذارید

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدید ترین مطالب

مقالات مرتبط

Volume
Play
1x
00:00/00:00