آربیتروم چیست؟ و چگونه کار می کند؟

آربیتروم چیست؟ و چگونه کار می کند؟
از شروع روند ارزهای دیجیتال تا به اکنون، باگ ها و مشکلاتی داشتند و از طرفی سریع به دنبال راه حل بودند. امروز قصد داریم در این مقاله با یکی از این اصطلاحات (که یک راه حل در صنعت کریپتو به حساب می آید) صحبت کنیم. پس تا انتهای این مقاله همراه آکادمی بیتریوم باشید. همچنین جهت خواندن مطالب بیشتر دپارتمان رمز ارز کلیک کنید. اتریوم یک پلتفرم فوق العاده محبوب برای توسعه برنامه های غیر متمرکز (DApps) می باشد. اما در سال‌های اخیر، افزایش چشمگیر پذیرش شبکه را به محدودیت‌های مطلق خود رسانده است. به طوری که ارسال هزینه‌های تراکنش از سقف خود رد شده و منجر به ازدحام گستردتری رسیده است. در حالی که برخی از محافل بر این باورند که بهترین راه برای مقیاس‌پذیری اتریوم از طریق بهینه‌سازی‌ها و ارتقاء زنجیره‌ای است، برخی دیگر در عوض مسیرهای مختلفی را دنبال می‌کنند که به عنوان راه‌حل‌های لایه دوم شناخته می‌شوند. همچنین بخوانید: لایه 2 اتریوم چیست؟ اگرچه این راه‌حل‌ها در شکل و عملکردشان به‌طور قابل‌توجهی متفاوت هستند، اما در این مقاله و در این مرحله به یکی از این راه‌حل‌ها که معروف به آربیتروم است را به دلیل راه‌حل جدیدش برای مشکل، شتاب قابل توجهی پیدا کرده است می پردازیم.

تاریخچه آربیتروم

آربیتروم چیست؟ و چگونه کار می کند؟
آربیتروم چیست؟ و چگونه کار می کند؟ 12
آزمایشگاه های آف چین، تیم سازنده آربیتروم، در سال 2018 توسط اد فلتون Ed Felton، استاد علوم کامپیوتر و روابط عمومی در پرینستون تأسیس شد. او همچنین به عنوان معاون مدیر ارشد فناوری و مشاور ارشد رئیس جمهور بین سال های 2015-2017 در کاخ سفید خدمت کرد. آزمایشگاه های آف چین قبلا سرمایه گذاری های بزرگی را از Coinbase Ventures، Pantera، Blocknation و Compound دریافت کرده است. پس از اینکه رقیب Optimism انتشار آن را به عقب انداخت، آربیتروم یک در 28 می 2021 (7 خرداد 1400) برای توسعه دهندگان افتتاح شد. آربیتروم Arbitrum ممکن است به زودی به محبوب ترین راه حل لایه 2 تبدیل شود، به خصوص که پلتفرم های پیشرو مانند Uniswap و Sushiswap به شبکه آن ملحق شده اند.

آربیتروم چیست؟

آربیتروم Arbitrum یک راه حل لایه 2 است که برای بهبود قابلیت های قراردادهای هوشمند اتریوم طراحی شده است. افزایش سرعت و مقیاس پذیری آنها و در عین حال افزودن ویژگی های حریم خصوصی اضافی به بوت را شامل می شود. این پلتفرم به گونه ای طراحی شده است که به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا به راحتی قراردادهای ماشین مجازی اتریوم (EVM) و تراکنش های اتریوم را بر روی لایه دوم اجرا کنند، در حالی که همچنان از امنیت عالی لایه 1 اتریوم بهره مند هستند. این برای رفع برخی از کاستی‌های قراردادهای هوشمند مبتنی بر اتریوم مانند کارایی ضعیف و هزینه‌های اجرایی بالا که به تجربه کاربر اتریوم آسیب رسانده و اغلب انجام تراکنش‌ها را به یک کار گران تبدیل کرده است، ساخته شده است. آربیتروم از تکنیکی به نام جمع‌آوری تراکنش‌ها برای ضبط دسته‌ای از تراکنش‌های ارسال‌شده در زنجیره اصلی اتریوم استفاده می‌کند و آنها را روی یک زنجیره جانبی لایه ۲ ارزان‌قیمت و مقیاس‌پذیر اجرا می‌کند در حالی که از اتریوم برای اطمینان از نتایج صحیح استفاده می‌کند. این فرآیند به تخلیه بیشتر بار محاسباتی و ذخیره‌سازی اتریوم که در حال حاضر از آن رنج می‌برد کمک می‌کند، در حالی که کلاس‌های جدیدی از DApp‌های قدرتمند مبتنی بر لایه ۲ را فعال می‌کند. شرکت توسعه مستقر در نیویورک آزمایشگاه های آف چین در حال حاضر در حال ساخت محصول آربیتروم و همچنین مجموعه کاملی از راه حل های مقیاس بندی است. این ابتکار توسط اد فلتن، استیون گلدفدر و هری کالودنر، یکی از بنیانگذاران آزمایشگاه های آف چین، رهبری می شود. اد پروفسور است، استیون دکترای خود را دریافت کرده است و هری دکترای خود را دارد. کاندیدای دانشگاه پرینستون اعلام کرده است که هر سه متخصص بلاک چین هستند و علاقه زیادی به توانمندسازی ارزهای دیجیتال دارند.

مقاله : شبکه لایتنینگ چیست؟

راه اندازی آربیتروم روی یک شبکه اصلی و بودجه 120 میلیون دلاری

در 31 آگوست 2021 (9 شهریور 1400)، آزمایشگاه های آف چین، شرکت سازنده آربیتروم، راه اندازی رسمی شبکه اصلی مورد انتظار آربیتروم یک را اعلام کرد. تعدادی از برترین منابع مالی غیرمتمرکز (DeFi)، مانند Aave، Balancer، Band Protocol، Curve، Sushiswap و Uniswap در حال حاضر از آربیتروم برای افزایش توان و کارمزدهای کمتر برای کاربران خود استفاده می کنند یا به دنبال استفاده از آربیتروم هستند. آزمایشگاه  آف چین همچنین اعلام کرد که 120 میلیون دلار در دور سرمایه گذاری سری B به رهبری شرکای Lightspeed Venture جمع آوری کرده است. که به این شرکت ارزشی معادل 1.2 میلیارد دلار می دهد. دیگر سرمایه گذاران قابل توجه در آزمایشگاه های آف چین عبارتند از Coinbase Ventures، Pantera ، Compound و Blocknation می باشند.
آربیتروم چیست؟ و چگونه کار می کند؟
آربیتروم چیست؟ و چگونه کار می کند؟ 13

آربیتروم چگونه کار می کند؟

آربیتروم Arbitrum، نوعی فناوری است که به عنوان یک مجموعه خوش‌بینانه شناخته می‌شود. آربیتروم اجازه می دهد تا قراردادهای هوشمند اتریوم با ارسال پیام بین قراردادهای هوشمند در زنجیره اصلی اتریوم و قراردادهای روی زنجیره لایه دوم آربیتروم Arbitrum مقیاس شوند. بسیاری از پردازش تراکنش ها در لایه دوم تکمیل می شود و نتایج آن در زنجیره اصلی ثبت می شود سرعت و کارایی را به شدت بهبود می بخشد؛ که این به خودی خود خوش بینانه است، به این خاطر که هر اعتبارسنجی می تواند یک بلوک جمع آوری پست کند و اعتبار بلوک های دیگر را تأیید کند. در حالی که اصطلاح جمع آوری برای توصیف چگونگی استفاده از اطلاعات عمومی برای بازسازی یک تاریخچه کامل از زنجیره از یک گزارش بهینه سازی شده استفاده می شود. مانند مناسبت ها. پروتکل آربیتروم Arbitrum تضمین می کند که کد به درستی اجرا می شود (یعنی همانطور که در نظر گرفته شده است) تا زمانی که هر اعتبارسنجی صادق باشد و به شبکه در مقاومت در برابر تبانی و سایر اشکال حمله کمک کند.

نسخه‌های بعدی آربیتروم Arbitrum دو حالت دیگر نیز خواهند داشت: کانال‌ها و زنجیره‌های جانبی AnyTrust.

مانند بسیاری از بلاک چین ها، گره های جداگانه می توانند در زنجیره آربیتروم شرکت کنند. گره های اعتبار سنجی در مشاهده وضعیت زنجیره نقش دارند و گره های کامل به تجمیع تراکنش های لایه 1 کمک می کنند. تجمیع‌کننده‌هایی که تراکنش‌ها را به زنجیره لایه 1 ارسال می‌کنند، پاداش‌هایی را دریافت می‌کنند که بر اساس ETH پرداخت می‌شود، در حالی که مابقی هزینه‌های تراکنش کاربر بین سایر شرکت‌کنندگان شبکه مانند اعتبارسنجی‌ها توزیع می‌شود.

مقاله : لایه 1 در بلاک چین چیست؟

آربیتروم Arbitrum یک مرحله چالش را برای بلوک‌های جمع‌آوری معرفی می‌کند، که می‌بیند اعتبار دهندگان دیگر صحت یک بلوک را بررسی می‌کنند و در صورت اشتباه بودن آن، یک چالش را صادر می‌کنند. اگر ثابت شود که بلوک نادرست است یا چالشی غیرقابل توجیه باشد، اعتبار دهنده دروغگو سهامش مصادره می شود و اطمینان حاصل می کند که اعتبار سنجی ها همیشه منصفانه بازی می کنند یا عواقب آن را به خطر می اندازند. این پلتفرم همچنین دارای ماشین مجازی سفارشی خود است که به درستی به نام ماشین مجازی Arbitrum آربیتروم (AVM) نامیده می شود. این محیط اجرای قراردادهای هوشمند آربیتروم Arbitrum است و در بالای EthBridge وجود دارد. مجموعه ای از قراردادهای هوشمند که با زنجیره آربیتروم Arbitrum در ارتباط است. قراردادهای هوشمند سازگار با اتریوم به طور خودکار برای اجرا در AVM ترجمه می شوند. مقاله : توکن نقدینگی (LP Token) چیست و چه کاربردی دارد؟
آربیتروم چیست؟ و چگونه کار می کند؟
آربیتروم چیست؟ و چگونه کار می کند؟ 14

چه پلتفرم هایی از آربیتروم استفاده خواهند کرد؟

آربیتروم یک، پرچمدار زنجیره لایه 2 آزمایشگاه های آف چین، در 28 می برای توسعه دهندگان برنامه های غیرمتمرکز منتشر شد. آزمایشگاه های آف چین در یک پست وبلاگ اخیر اشاره کرد که به بیش از 250 تیم توسعه دهنده ای که آن را درخواست کرده بودند، دسترسی دادند. وبلاگ آزمایشگاه های آف چین نشان می دهد که Arbitrum One آربیتروم یک به زودی در دسترس عموم قرار خواهد گرفت، اما آنها هنوز تاریخ مشخصی را اعلام نکرده اند. Uniswap، یکی از بزرگترین DEX ها در شبکه اتریوم، اخیراً علاقه دارندگان توکن حاکمیتی خود را برای انتقال پلت فرم به آربیتروم یک ارزیابی کرده است. رای تقریباً به اتفاق آرا به نفع انتقال به آربیتروم یک بود. Uniswap در ابتدا قصد داشت از راه‌حل لایه 2 Optimism استفاده کند، اما Optimism راه‌اندازی کامل آن را به تعویق انداخت و آربیتروم راه‌حل آنها را ارتقا داد. آمار اخیر حکمرانی تصمیم نهایی نبود و از آنجایی که Uniswap Optimism را اجرا کرده است. کمی بیشتر طول کشید تا آنها آربیتروم را یکپارچه کنند، با این حال، Uniswap v3 در هر دو شبکه آربیتروم و Optimism مستقر شده است.

چه چیزی آربیتروم را منحصر به فرد می کند؟

این پروژه به گونه ای طراحی شده است که یک پلتفرم با کاربری آسان را ارائه دهد که توسعه دهندگان بتوانند از آن برای راه اندازی قراردادهای هوشمند سازگار با اتریوم بسیار کارآمد و مقیاس پذیر استفاده کنند. اما این اولین پلتفرمی نیست که به دنبال غلبه بر محدودیت های اتریوم است، حداقل ده ها راه حل دیگر وجود دارد که به دنبال ارائه عملکردهای مشابه هستند. پس چه چیزی آربیتروم Arbitrum را از بقیه جدا می کند؟ چندین ویژگی متمایز دارد که در ادامه به تک تک آن ها می پردازیم : مقاله : لایه 2 در بلاک چین چیست؟

سازگاری با EVM (قراردادهای ماشین مجازی اتریوم ) بالا

آربیتروم Arbitrum به عنوان یکی از سازگارترین مجموعه ها با EVM قراردادهای ماشین مجازی اتریوم در نظر گرفته می شود. این با EVM در سطح بایت کد سازگار است و هر زبانی که بتواند در EVM کامپایل شود. مانند Solidity و Vyper. این امر توسعه آن را آسان می کند، زیرا توسعه دهندگان نیازی ندارند قبل از ساخت روی آربیتروم Arbitrum با یک زبان جدید آشنا شوند.
آربیتروم چیست؟ و چگونه کار می کند؟
آربیتروم چیست؟ و چگونه کار می کند؟ 15

ابزار توسعه دهنده قوی

تیم پشت سر آربیتروم Arbitrum، هر کاری که می تواند انجام می دهد تا موانع ورود را در هنگام ایجاد راه حل لایه 2، به حداقل برساند. به این ترتیب، آنها مستندات توسعه‌دهنده جامعی را برای آربیتروم Arbitrum تولید کرده‌اند و توسعه‌دهندگان می‌توانند از ابزارهای موجود برای اتریوم استفاده کنند. نیازی به دانلود هیچ چیز خاص برای آربیتروم Arbitrum، مانند پلاگین ها، یا کامپایلرهایی مانند Hardhat یا Truffle نیست.

هزینه های کم

آربیتروم Arbitrum به‌عنوان یک راه‌حل مقیاس‌پذیری لایه ۲ برای اتریوم، نه تنها برای افزایش توان تراکنش‌های اتریوم طراحی شده است، بلکه هزینه‌های تراکنش را نیز به حداقل می‌رساند. به لطف فناوری جمع‌آوری بسیار کارآمد، آربیتروم می‌تواند هزینه‌ها را فقط به کسری کوچک از آنچه در اتریوم است کاهش دهد، در حالی که همچنان انگیزه‌های کافی برای اعتبارسنجی‌ها فراهم می‌کند.

راه اندازی از قبل

آربیتروم از اکتبر، چندین شبکه آزمایشی را اجرا کرده است و در حال حاضر در شبکه اصلی برای توسعه دهندگان فعال می باشد. بر خلاف بسیاری دیگر از راه حل های مقیاس بندی لایه 2، آربیتروم توکن کاربردی بومی خود را ندارد از این رو هیچ فروش توکنی وجود نداشت. علاوه بر این، همه توسعه‌دهندگان علاقه‌ به زمان خواهند داشت، تا قبل از اینکه آربیتروم به روی عموم باز شود، شروع به کار کنند. آربیتروم اخیراً متعهد شده است که به تمام 250 تیم توسعه‌دهنده که درخواست کرده‌اند، تا حداقل دو هفته کامل زمان توسعه را قبل از افتتاح آربیتروم به همه اطلاع دهد.

اکوسیستم به خوبی توسعه یافته است

آربیتروم در حال حاضر با طیف گسترده ای از DApps و پروژه های زیرساختی اتریوم، از جمله Uniswap، DODO، Sushi و ده ها مورد دیگر کار می کند.

سوالات متداول

تفاوت اصلی در لایه آربیتروم و پلی گان 2 چیست؟

تفاوت اصلی Arbitrum و Polygon در اوراق بهادار شدن آنهاست. Arbitrum توسط لایه پایه اتریوم ایمن شده است زیرا توکن خاص خود را ندارد. Polygon توکن خاص خود را دارد و از طریق مکانیزم اجماع اثبات سهام اوراق بهادار شده است.

آربیتروم و Optimisim چه تفاوتی با راه حل مقیاس بندی Polygon دارند؟

Arbitrum و Optimism با راه حل مقیاس پذیری Polygon متفاوت است زیرا Arbitrum و Optimism از مجموعه های خوش بینانه استفاده می کنند و Polygon یک زنجیره جانبی است که در امتداد اتریوم اجرا می شود. جمع‌بندی آربیتروم بزرگترین رول‌آپ فعلی شبکه اتریوم است. در مطلبی که خواندید، با شبکه آربیتروم و نحوه کارکرد آن آشنا شدیم، از تیم توسعه‌دهنده آن و سرمایه‌گذاران آن گفتیم. همچنین از راه اندازی آربیتروم، چگونگی کارکرد و پلتفرم هایی که از آربیتروم استفاده می کنند را در این مقاله به طور کامل باز کردیم. سپاس از شما بابت مطالعه این مقاله برای بررسی تحلیل ها و سیگنال های رایگان ارزهای دیجیتال می توانید روزانه سایت آکادمی بیتریوم را چک کنید.
5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدید ترین مطالب

مقالات مرتبط

Volume
Play
1x
00:00/00:00